Co musíte ráno vědět (12. října)

Jak se v polovině týdne obchodovalo v Evropě a na Wall Street, čeho se obává šéf Světové banky a za co budou muset nově platit obyvatelé Turkmenistánu? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie se ve středu opět vyhouply výše, v závěru jim pomohl optimismus ohledně letošního zvyšování sazeb
Hlavní americké akciové indexy v polovině týdne vylepšily svá maxima. Zápis ze zářijového jednání měnového výboru Fedu naznačil, že by letos mělo dojít k ještě jednomu zvýšení základní sazby, ačkoli stále nízká inflace řadu představitelů centrální banky vede k opatrnosti. Investoři navíc hodnotí první údaje z výsledkové sezóny za třetí kvartál. Index Dow posílil o 0,18 % na 22 872,89 bodu, S&P 500 přidal také 0,18 % na 2 555,24 bodu a Nasdaq Composite zpevnil o 0,25 % na 6 603,55 bodu. Dařilo se akciím ve většině hlavních sektorů v čele s veřejnými službami, energetikou a necyklickým spotřebním zbožím, v nepatrném záporu zůstala odvětví základních materiálů a telekomunikací. Index volatility VIX klesl o 2,28 % na 9,85 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o jeden a půl bazického bodu na 2,3463 %. Ethereum a bitcoin přidávaly po uzavření obchodování na Wall Street mezi jedním a dvěma procenty.
Akciové nápady na příští dny: Newmont Mining a Guidewire Software
2. Evropské akcie ve středu uzavřely kolem nuly, madridskou burzu podpořila ochota Katalánska jednat
Velké západoevropské akciové trhy zakončily středeční obchodování poblíž nuly. Na makrodata byl den chudý. Dařilo se španělským akciím, které v posledních dnech klesaly kvůli nejasné budoucnosti Katalánska. Britský index FTSE 100 oslabil o 0,06 % na 7 533,81 bodu a francouzský CAC 40 odepsal 0,02 % na 5 362,41 bodu, zatímco německý DAX přidal 0,17 % na 12 970,68 bodu. Celoevropský STOXX Europe 600 skončil na červené nule, když klesl o 0,01 bodu na 390,15 bodu. Španělský akciový index IBEX 35 ve středu zpevnil o 1,34 % na 10 278,40 bodu. Katalánský premiér Carles Puigdemont sice trvá na tom, že region musí být nezávislý, chce ale jednat s Madridem.
Proč jsou evropské akcie dlouhodobě levnější než ty americké?
Jak brexit (také) ohrožuje kapitál evropských bank?
3. Pražská burza ve středu stoupla, dařilo se Erste, skupině ČEZ a Komerční bance
Index pražské burzy PX ve středu stoupl o 0,41 % na 1 054,37 bodu. Z hlavních emisí trhu podpořily akcie Komerční banky, Erste Group Bank a ČEZ. Akcie Komerční banky a ČEZ zdražily shodně o 0,42 % a cenné papíry Erste zpevnily o 1,1 %. Přes procento přidaly také akcie CME (+2,23 %), ve které fond TCS Capital Management snížil svůj podíl z 9,8 % na 7 %.
Investorský magazín: České strojírenské firmy jako výnosné koření portfolia
Česká spořitelna nadále doporučuje akumulovat akcie O2 Czech Republic
4. Očekávané události
Čtvrteční dopoledne bude patřit průmyslové výrobě eurozóny a francouzské inflaci. Odpoledne ve Spojených státech vyjdou index výrobních cen a pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a o vývoji zásob ropy na americkém území a večer ještě v zámoří budou investoři vyhodnocovat měsíční bilanci státního rozpočtu. Kvartálními hospodářskými výsledky se v USA pochlubí banka JPMorgan Chase a finanční skupina Citigroup a v Evropě podniky Sky a Südzucker. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Zápis ze zářijového zasedání FOMC signalizuje rozpory mezi centrálními bankéři
Mezi představiteli americké centrální banky panují rozpory v názorech na další vývoj inflace a úrokových sazeb. Část představitelů Fedu se domnívá, že by mzdové tlaky spojené s nízkou nezaměstnaností mohly vést k oživení růstu cen a že je ještě letos potřeba znovu zvýšit úroky, druhá skupina však zastává názor, že vzhledem k současné nízké inflaci není potřeba se zvyšováním úroků spěchat. Vyplývá to ze zápisu ze zářijového zasedání měnového výboru Fedu.
6. Alibaba investuje 15 miliard dolarů do výzkumu a vývoje
Čínský internetový prodejce Alibaba Group Holding investuje v příštích třech letech do výzkumu a vývoje 15 miliard USD. Firma mimo jiné hodlá otevřít v Číně a v zahraničí výzkumné laboratoře zaměřené na umělou inteligenci a bezpečnostní technologie.
7. Šéf Světové banky: Kvůli automatizaci je nutné investovat do lidí
Civilizace se řítí do vážných problémů, protože budoucnost nenaplní naděje lidí, kterým automatizace vezme pracovní místa. Řekl to prezident Světové banky Jim Yong Kim. Jako řešení doporučil investovat do vzdělání a zdraví. Kroky států v této oblasti chce Světová banka sledovat, řekl Jim Yong Kim před výročním zasedáním své instituce a Mezinárodního měnového fondu.
8. Cena bitcoinu se zřítí, tvrdí uznávaný ekonom z Harvardovy univerzity
Cena populární kybernetické měny bitcoin se dříve nebo později zřítí. Tvrdí to známý ekonom z Harvardovy univerzity Kenneth Rogoff. Kryptoměny podle něj v dlouhodobém horizontu čeká zajímavá budoucnost, jejich ceny však budou ovlivňovat vládní regulační a jiná opatření.
9. OPEC čeká příští rok vyšší poptávku po své ropě
Organizace zemí vyvážejících ropu očekává v příštím roce vyšší poptávku po své ropě. Podle nejnovějšího odhadu bude svět příští rok potřebovat od kartelu 33,06 milionu barelů ropy denně, což je o 230 000 barelů denně více, než uváděla dosavadní prognóza OPEC. Kartel rovněž ve své pravidelné měsíční zprávě uvedl, že jeho dohoda o omezení těžby s dalšími producenty úspěšně snižuje nadbytek ropy na trhu.
10. Ceny bytů a domů v Česku vzrostly v druhém čtvrtletí ze zemí EU nadále nejrychleji
Ceny domů a bytů v Česku narostly ve druhém čtvrtletí podobně jako na začátku roku nejvíce ze zemí Evropské unie. Meziročně se zvýšily o 13,3 %. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Více než 10% tempem ceny rostly také v Irsku a Litvě, naopak v Itálii o 0,2 % klesly. V celé EU se ceny zvýšily v průměru o 4,4 %.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Turkmenský diktátor zruší štědré dotace energií, vody a soli
Obyvatelé Turkmenistánu budou muset začít platit za elektřinu, plyn, pitnou vodu a kuchyňskou sůl, komodity dosud bezplatně poskytované státem. Oznámil to v týdnu prezident Gurbanguly Berdimuhamedow. Téměř šest milionů obyvatel bohaté středoasijské pouštní diktatury od roku 1993 za tyto produkty neplatilo nic.
Prezident zrušení dotací zdůvodnil růstem životní úrovně Turkmenů a nutností racionálnějšího využívání přírodních zdrojů. Kolik budou lidé platit za energie, vodu a sůl a kdy bude opatření zavedeno, není známo.
Mezinárodní humanitární organizace řadí Turkmenistán mezi nejtvrdší diktatury na světě. Režim podle Výboru OSN proti mučení drží politické vězně v psychiatrických léčebnách a disidenty v žalářích vystavuje bití a znásilňování.
Šedesátiletý autokratický vládce Berdimuhamedow, původní profesí zubař, je nejen vrchním velitelem ozbrojených sil z titulu hlavy státu, ale má i hodnost armádního generála. Tento týden obdržel z rozhodnutí turkmenské rady stařešinů podruhé titul Hrdina Turkmenistánu.
Aktuality
