Co musíte ráno vědět (15. června)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jak dopadlo červnové zasedání americké centrální banky a čím by měli astronauti jezdit po Marsu? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie se ve středu na směru neshodly. Ztráty, jež indexy utrpěly po oznámení výsledku zasedání Fedu, smazal jen Dow
Americké akcie zakončily středeční seanci nejednoznačně. Cenné papíry některých předních firem sice posilovaly, energetické podniky se však dostaly pod tlak kvůli poklesu cen ropy a dolů zamířily i technologické firmy. Americká centrální banka podruhé v letošním roce zvýšila základní úrokovou sazbu, což pomohlo dolaru smazat většinu ztrát. Index Dow posílil o 0,22 % na nové zavírací maximum 21 374,56 bodu, zatímco širší index S&P 500 naopak klesl o 0,1 % na 2 437,92 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,41 % na 6 194,89 bodu. Dow posunul i své absolutní maximum, a to na 21 391,97 bodu. Index volatility VIX stoupl o 2,11 % na 10,64 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o osm a půl bazického bodu na 2,126 %. Dařilo se sektoru necyklického spotřebního zboží, odvětví zdravotní péče či sektoru veřejných služeb. Výrazně naopak klesly energetický sektor a odvětví základních materiálů.
4 x 5 = -69 aneb Malá lekce pákové aritmetiky pro investory
Dospěla americká akciová rally k okraji hluboké propasti?
2. Evropské burzy ve středu klesly, německý index DAX ale vystoupil na nové historické maximum
Evropské akciové trhy ve středu uzavřely převážně v červených číslech, a nenavázaly tak na plusové úterní obchodování. Seance se nesla ve znamení čekání na výsledek zasedání americké centrální banky a vyhodnocování evropských a amerických makrodat. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,3 % na 387,58 bodu, britský FTSE 100 ztratil 0,35 % na 7 474,40 bodu a francouzský CAC 40 přišel rovněž o 0,35 % na 5 243,29 bodu. Proti trendu šel německý benchmark DAX, který během seance dosáhl na rekordních 12 921,17 bodu, obchodování pak zakončil se ziskem 0,32 % na 12 805,95 bodu. V plusu ve středu uzavřely technologický sektor, který si polepšil o více než procento, a odvětví základních materiálů, jež podpořila zpráva, že čínská společnost Fosun International má zájem o britskou firmu Gemfields (+13,38 %), těžaře drahokamů a majitele klenotnické značky Fabergé.
Bitcoin za 100 000 dolarů? Prý už za deset let
3. Pražská burza ve středu mírně ztratila, nedařilo se finančním titulům
Pražská burza ve středu třetí den v řadě klesla, index PX odepsal 0,11 % na 1 000,15 bodu. Dolů burzu táhly cenné papíry Erste Group Bank, dařilo se naopak petrochemickému holdingu Unipetrol a tabákové firmě Philip Morris ČR. Objem obchodů byl s 556 miliony Kč podprůměrný. Nejobchodovanější byly ve středu akcie energetické skupiny ČEZ, které zdražily o 0,36 % na 451,60 Kč. Dařilo se také petrochemickému holdingu Unipetrol (+1,05 % na 280 Kč), tabákové firmě Philip Morris ČR (+1,14 % na 14 200 Kč), telefonnímu operátorovi O2 Czech Republic (+0,42 % na 286,10 Kč), sázkařské Fortuně (+0,56 % na 125 Kč), Monetě Money Bank (+0,25 % na 78,90 Kč) a mediální CME (+0,31 % na 97,50 Kč). S výsledkem obchodování naopak nebyli spokojeni akcionáři Erste Group Bank, která odevzdala 0,9 % na 847,70 Kč, textilky Pegas Nonwovens, jež přišla o 0,78 % na 895 Kč, likérky Stock Spirits (-2,3 % na 53,10 Kč), pojišťovny VIG (-0,31 % na 639,90 Kč) a Komerční banky (-0,11 % na 924 Kč).
Psychologie investora (4. díl): Reprezentativnostní heuristika klame aneb Neznalost neomlouvá
4. Očekávané události
V noci na čtvrtek Austrálie zveřejní květnovou nezaměstnanost a Nový Zéland se pochlubí HDP za první čtvrtletí. V Evropě ve čtvrtek vyjdou květnové inflační statistiky Francie a Itálie, dubnová obchodní bilance eurozóny, britské maloobchodní tržby za květen a řecká nezaměstnanost za první čtvrtletí. Měnověpolitické zasedání mají na čtvrtek naplánované centrální banky ve Švýcarsku a v Británii. Spojené státy na trh pošlou pravidelnou týdenní zprávu o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti, květnové indexy dovozních a vývozních cen, červnový index výrobní aktivity filadelfského Fedu, zprávu o květnové průmyslové výrobě, červnový index trhu s nemovitostmi od NAHB a index podnikatelské aktivity newyorského Fedu (tzv. Empire State index) za červen. Znovu se sejde také takzvaná euroskupina, která se opět bude věnovat řeckému dluhu. "Pravděpodobně bude dosaženo dohody, která umožní Řecku poskytnout další půjčku, aby země byla schopná splatit dluhopisy maturující v létě, nicméně dlouhodobě problém řeckého dluhu nevyřeší. Ohledně dlouhodobého řešení stále panují rozpory. Některé státy totiž nechtějí zatím výrazněji restrukturalizovat řecký dluh, zatímco Mezinárodní měnový fond na jeho rozsáhlejší úpravě trvá. A bez účasti MMF se zase na programu, který Řecko zachraňuje od bankrotu, nechtějí podílet některé státy euroskupiny. Kompromis je zatím v nedohlednu," říká ekonom z Komerční banky Viktor Zeisel. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Fed podruhé v tomto roce a počtvrté za 18 měsíců utáhl měnové kohouty, rozpouštění bilance začne letos
Měnový výbor americké centrální banky na svém červnovém zasedání posunul rozpětí pro základní úrokovou sazbu z 0,75-1,00 % na 1,00-1,25 %. Měnové kohouty tak FOMC utáhl podruhé v tomto roce a počtvrté za 18 měsíců. Trh zvýšení sazby očekával, dával mu asi 94% šanci. Centrální banka USA také představila zaktualizovanou makroekonomickou prognózu a uvedla, že pozvolné rozpouštění bilance nafouknuté programem kvantitativního uvolňování by mělo začít už v průběhu letošního roku.
6. MMF zlepšil hospodářské vyhlídky Číny
Mezinárodní měnový fond zlepšil odhad hospodářského růstu Číny v letošním roce na 6,7 % z 6,6 %. Hlavními důvody tohoto kroku jsou expanzivní politika vlády a veřejné investice, uvedla agentura Reuters. Současně však MMF zdůraznil, že Čína musí urychlit reformy, aby zpomalila růst zadlužení.
7. Vláda schválila návrh rozpočtu na rok 2018 se schodkem 50 miliard Kč
Vláda ČR ve středu schválila návrh ministerstva financí na rozpočet pro příští rok se schodkem 50 miliard korun a střednědobý výhled pro rozpočty let 2019 a 2020. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval Bohuslav Sobotka (ČSSD). Před zasedáním uvedl, že ve střednědobém rámci půjde hlavně o plány na posílení rozpočtu armády. Ministerstvo financí upozornilo, že dodatečné požadavky ministerstev, včetně zákonů schvalovaných v Poslanecké sněmovně, před středečním zasedáním vlády činily zhruba 111 miliard korun. Návrh rozpočtu kritizovaly opoziční ODS i Hospodářská komora.
8. IEA: Růst nabídky ropy v příštím roce překoná růst spotřeby
Růst nabídky ropy na světovém trhu v příštím roce zřejmě bude rychlejší než růst poptávky. Globální spotřeba ropy přitom vůbec poprvé překročí hranici 100 milionů barelů denně, uvedla ve středu podle agentury Reuters ve své pravidelné měsíční zprávě Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
9. Rusnok by si nevsadil na zavedení eura během pěti až deseti let
Guvernér České národní banky Jiří Rusnok by si osobně nevsadil na to, že Česko během pěti až deseti let přijme společnou evropskou měnu. Řekl to ve středu na mezinárodní konferenci Prague European Summit s tím, že nevidí dostatečné odhodlání politiků pro takový krok. Upozornil také, že rozhodnutí o přijetí eura není na ČNB, ale na politické reprezentaci.
10. Meziroční míra inflace v Německu v květnu klesla na 1,4 %
Spotřebitelské ceny v Německu v květnu meziměsíčně klesly o 0,2 %, zatímco meziročně se o 1,4 % zvýšily. Vyplývá to z konečných údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu v zemích Evropské unie, které ve středu zveřejnil Spolkový statistický úřad. Roční míra inflace tak byla na nejnižší úrovni za pět měsíců.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
NASA představila koncept vozidla pro mise na Mars
Aktuality
