US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ-1,38 %
KB-0,10 %
Erste-0,45 %

Co musíte ráno vědět (16. května)

Jak se ve středu obchodovalo na akciových burzách Evropy i Ameriky, co přinesly čtvrtletní výsledky Kofoly ČeskoSlovensko a jak vypadá skutečná monetizace? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
16. 5. 2019 | 0:00
Musíte vědět

1. Akcie v USA ve středu posílily díky nadějím na lepší budoucnost obchodních vztahů

Akciové indexy ve Spojených státech uzavřely obchodování podruhé za sebou se ziskem. Povzbudily je zprávy amerických médií, že americký prezident Donald Trump zřejmě odloží rozhodnutí o zavedení nových cel na auta dovážená do USA. Na devizovém trhu mírně zpevňoval dolar. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,45 % na 25 648,02 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,58 % na 2 850,96 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 1,13 % na 7822,15 bodu. Index volatility VIX klesl o 8,97 % na 16,44 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl o čtyři bazické body na 2,37 %. Dařilo se kryptoměnám, bitcoin posílil o zhruba 4 % a obchoduje se nad 8 000 USD, ethereum přidalo dokonce 15 %. Ceny ropy vzrostly zhruba o půl procenta.

Americké akcie a polibek rezistence

Americké akcie a polibek rezistence

2. Evropské akcie stoupaly v naději pro automobilky

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy zažily dramatický den, když v závěru seance dohnaly dopolední ztráty v reakci na zprávu, že americký prezident Donald Trump odloží plánované zavedení celních tarifů na dovoz aut do USA o půl roku. V černých číslech končily i jednotlivé velké trhy. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 si připsal 0,76 %, německý DAX stoupl o 0,90 % a francouzský CAC 40 si polepšil o 0,62 %. Celoevropský index STOXX Europe 600 uzavřel obchodování se ziskem 0,46 %. Automobilový sektor, jenž dopoledne vedl sestup, si nakonec připsal 2 %.

Investorský magazín: Investování a podnikání v zemích bývalého Sovětského svazu

Investorský magazín: Investování a podnikání v zemích bývalého Sovětského svazu

3. Pražská burza si ve středu připsala 0,17 %, v hlavní roli ČEZ

Index pražské burzy PX si během středečního obchodování připsal mírný zisk 0,17 % a uzavřel na 1 052,07 bodu. O zisk celé burzy se víceméně postaral sám nejobchodovanější ČEZ, jenž skončil s takřka totožným ziskem 0,19 %. Kromě něho získávaly ještě akcie Monety Money Bank, Erste Group Bank a Philip Morris ČR. Zlevňovaly akcie Komerční banky. Zobchodovaný objem čítal podprůměrných 380 milionů korun.

Antonín Rusek (Susquehanna University): Takto by mělo Česko reagovat na rostoucí význam velkých rozvíjejících se zemí

Antonín Rusek (Susquehanna University): Takto by mělo Česko reagovat na rostoucí význam velkých rozvíjejících se zemí

4. Očekávané události

Ve čtvrtek na pražské burze zveřejní hospodářské výsledky výrobce netkaných textilií PFNonwovens. V zahraničí se investoři nejprve dozvědí nové údaje o cenách domů v Číně, následně pak dubnové údaje z nemovitostního trhu v USA, konkrétně zprávu o počtu vydaných stavebních povolení a zahájené výstavbě. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. května

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. května

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Kofole v prvním čtvrtletí stouply tržby o 7,6 % na 1,29 miliardy Kč

Nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko vykázala za první čtvrtletí čistou ztrátu 52,63 milionu Kč. V loňském roce ve stejném období prodělala 38,49 milionu Kč. Tržby i provozní zisk EBITDA se však skupině zvýšily. První čtvrtletí je pro Kofolu tradičně nejslabším obdobím roku a na celoroční výsledky nemívá zásadní dopad.

6. Moody's varuje před dopadem demografických změn ve střední Evropě

Mezinárodní ratingová agentura Moody's varuje před důsledky výrazných demografických změn v České republice, Maďarsku, Polsku a na Slovensku během příštích dvou desetiletí. Poukazuje na rychlé stárnutí populace a klesající počet obyvatel v produktivním věku v regionu. Nejvíce je podle Moody's dopadům stárnutí populace vystavena Česká republika, která je však na tento vývoj zároveň nejlépe připravena.

Věková pyramida a světová ekonomika: Co nás (ne)čeká?

Věková pyramida a světová ekonomika: Co nás (ne)čeká?

7. Německé RWE v prvním čtvrtletí stoupl provozní zisk o 70 %

Německá energetická společnost RWE v prvním čtvrtletí meziročně zvýšila provozní zisk před započtením úroků, daní a odpisů (EBITDA) o 70 % na 510 milionů eur. Hlavní podíl na tomto růstu měla obchodní sekce, které se dařilo na komoditním trhu. Firma potvrdila výhled i dividendu na tento rok.

8. Volvo Car bude dovážet baterie od LG Chem a CATL

Švédská automobilka Volvo Car podepsala dohody o dodávkách baterií pro elektromobily do roku 2025 se dvěma asijskými výrobci, jihokorejskou LG Chem a čínskou Contemporary Amperex Technology (CATL). Hodnota dohody má být v řádu miliard dolarů, přesná částka ale zveřejněna nebyla.

9. Německá ekonomika v 1. čtvrtletí vzrostla o 0,4 %

Německá ekonomika se v prvním čtvrtletí vrátila k růstu. Za podpory výdajů domácností a rozvoje stavebního sektoru stoupla o 0,4 % v porovnání s předchozími třemi měsíci. Vyplývá to z prvního rychlého odhadu, který ve středu zveřejnil spolkový statistický úřad. Tento vývoj je v souladu s očekáváním analytiků.

10. Růst české ekonomiky v prvním čtvrtletí zpomalil na 2,5 %

Česká ekonomika v letošním 1. čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 2,5 % z 2,6 % ve 4. čtvrtletí loňského roku. Vyplývá to z předběžného odhadu hrubého domácího produktu, který ve středu zveřejnil Český statistický úřad. Mezičtvrtletně se HDP zvýšil o půl procenta.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jak správně monetizovat

Osm minut trvalo, než v newyorské aukční síni Sotheby's padlo "potřetí" a obraz Kupky sena ze stejnojmenné série Claudea Moneta změnil majitele. Opačným směrem putovalo 110,7 milionu dolarů, což je nejvíce, co kdy kdo vyplatil za impresionistický obraz. Prodávající, jenž obraz pořídil v roce 1986 za 2,53 milionu dolarů, si přišel na výnos okolo 4 300 % (kdyby byl tehdy onu částku investoval do indexu S&P 500, jeho výnos by byl zhruba poloviční). Tomu se říká jaksepatří monetizace.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná