US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Co musíte ráno vědět (16. října)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jakým tempem letos podle Hospodářské komory poroste česká ekonomika a k čemu by mohl sloužit odpad z kávového průmyslu? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
16. 10. 2018 | 0:00
Musíte vědět

1. Americké akciové indexy na úvod týdne kolísaly, nakonec ztratily okolo půl procenta

Americké akcie v pondělí oslabily v čele s technologickými společnostmi. Během dne se hlavní indexy několikrát vyhouply do plusu, závěr seance ale vyzněl negativně. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,35 % na 25 250,55 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 0,59 % na 2 750,79 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,88 % na 7 430,74 bodu. Index volatility VIX ovšem nestoupl, klesl o minimálních 0,05 % na 21,30 bodu. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o jeden bazický bod na 3,15 %. Bitcoin a ethereum přidaly bezmála 4 %.

Americké firmy do zpětných odkupů pumpují stovky miliard dolarů. Prohlubují tím příjmovou nerovnost, tvrdí experti

Americké firmy do zpětných odkupů pumpují stovky miliard dolarů. Prohlubují tím příjmovou nerovnost, tvrdí experti

Americké akcie: 7 medvědích pastí a důvod, proč nyní ještě nesklapnou

Americké akcie: 7 medvědích pastí a důvod, proč nyní ještě nesklapnou

2. Evropské burzy v pondělí převážně stouply, nedařilo se ale finančnímu sektoru

Většina evropských akciových trhů začala týden v zelených číslech, když se investoři nenechali rozhodit protahujícími se jednáními o vystoupení Británie z Evropské unie. Pozornost poutala výsledková sezóna, kterou v pátek odstartovaly výsledky velkých amerických bank. Regionální index STOXX Europe 600 získal 0,16 % na 359,52 bodu, britský FTSE 100 stoupl o 0,48 % na 7 029,22 bodu, francouzský CAC 40 odepsal 0,02 % na 5 095,07 bodu a německý DAX se zvýšil o 0,78 % na 11 614,16 bodu. Investoři v pondělí zůstávali obezřetní po celosvětových výprodejích z minulého týdne. Doplatil na to finanční sektor, který přišel zhruba o 0,7 %. Nedařilo se ani britské HR firmě Hays, jejíž akcie zlevnily o necelá 2 % poté, co jejich cílovou cenu snížila společnost Kepler Cheuvreux.

Hypoteční úvěry v Evropě v grafické kostce

Hypoteční úvěry v Evropě v grafické kostce

Italská vláda schválila návrh rozpočtu na příští rok

Italská vláda schválila návrh rozpočtu na příští rok

Záchranný fond eurozóny příští rok bude mít více peněz

Záchranný fond eurozóny příští rok bude mít více peněz

3. Pražská burza v pondělí mírně zpevnila, dařilo se akciím Avastu

Pražská burza v pondělí mírně rostla, index PX posílil o 0,14 % na 1 081,07 bodu. Nahoru trh táhly zejména akcie technologické firmy Avast, zisk zaznamenaly pouze tři z hlavních titulů. Nejvíce naopak ztrácela MONETA Money Bank. Objem obchodů byl s 554 miliony korun průměrný. Nejobchodovanějším titulem dne se staly akcie ČEZ, které klesly o 0,81 % na 552,50 Kč. Cenné papíry Avastu zdražily o 3,66 % na 85 korun, MONETA Money Bank naopak odepsala 2,54 % na 76,80 Kč.

Investorský magazín: Domácí fotovoltaika aneb Jak ušetřit na výdajích za elektřinu

Investorský magazín: Domácí fotovoltaika aneb Jak ušetřit na výdajích za elektřinu

4. Očekávané události

V noci na úterý australská centrální banka zveřejní zápis z posledního měnověpolitického zasedání a Čína se pochlubí inflační statistikou. V Evropě dopoledne vyjdou průmyslové tržby a inflace v Itálii, německý index dovozních cen a britská tříměsíční míra nezaměstnanosti, ale především ekonomické indexy institutu ZEW a obchodní bilance eurozóny. Spojené státy na trh pošlou údaje o průmyslové výrobě, index cen domů od NAHB a statistiku otevřených pracovních pozic (JOLTS). Výsledky hospodaření za uplynulý kvartál budou reportovat například společnosti UnitedHealth Group, BlackRock, Morgan Stanley, Goldman Sachs, Johnson & Johnson, IBM či Netflix. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. října

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. října

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Růst české ekonomiky letos podle Hospodářské komory zpomalí na 3,6 %

Kvůli nedostatku lidí ve výrobě růst tuzemského hospodářství letos zpomalí na 3,6 % a příští rok na 3,3 %. Vyplývá to z nové prognózy Hospodářské komory, která vychází ze šetření mezi podnikateli. Méně porostou průmysl i maloobchod. Komora nevylučuje, že zaměstnavatelům bude již v červnu 2019 chybět až půl milionu pracovníků. Poslední prognóza komory z června odhadovala letošní růst na 4,2 %.

6. EU se chystá podpořit výrobu baterií miliardami eur

Evropská unie hodlá povolit státní podporu výzkumu elektrických baterií. Společnostem, které chtějí stavět velké závody na jejich výrobu, nabídne spolufinancování v řádu miliard eur. Napsal to v pondělí list Financial Times. Brusel se totiž obává, že automobilový průmysl, který v EU zaměstnává kolem 13 milionů lidí, by kvůli závislosti na bateriích z Asie mohl prohrát závod o budování trhu elektromobilů.

7. Rozpočtový deficit USA dosáhl nejvyšší úrovně za šest let

Rozpočtový schodek Spojených států ve fiskálním roce 2018 vzrostl o 113 miliard dolarů na 779 miliard dolarů. Dosáhl tak nejvyšší úrovně od fiskálního roku 2012. Vyplývá to z údajů amerického ministerstva financí. Fiskální rok v USA končí 30. září.

8. Největší producent uranu na světě se chystá na burzu

Největší producent uranu na světě, kazašská společnost Kazatomprom, plánuje primární veřejnou nabídku akcií v Londýně a v Astaně. Nabídnout chce 25 % akcií, uvedla v pondělí agentura Reuters. Firma ale nesdělila, zda se primární nabídka uskuteční ještě letos. Prodej je součástí ambiciózního plánu privatizace státního majetku.

9. Americký maloobchodní řetězec Sears vyhlásil bankrot

Americká maloobchodní společnost Sears Holdings vyhlásila bankrot. Firma, která je na trhu více než 100 let a která byla průkopníkem myšlenky prodávat všechno všem, je několik let ve ztrátě a není schopna splácet dluhy. Požádala proto o soudní ochranu před věřiteli, do konce roku chce v omezeném rozsahu dále fungovat a mezitím se pokusí najít někoho, kdo by ji chtěl koupit.

10. Význam zahraničního obchodu pro ekonomiku ČR podle analýzy roste

Za posledních 20 let vzrostl podíl českého exportu na HDP z 27 % na 67 %. Otevřenost české ekonomiky tak roste a s ní i citlivost tuzemského hospodářství na vnější ekonomické šoky. Zatímco cla zavedená USA na dovoz oceli a hliníku českou ekonomiku nijak neovlivní, odchod Británie z Evropské unie má potenciál dopadnout na české hospodářství výrazně více než na okolní země. Vyplývá to z nové Analýzy zahraničního obchodu ČR z dílny UniCredit Bank.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Vědci objevili, jak vyrobit elektřinu z odpadu kávového průmyslu

Britští a kolumbijští vědci objevili způsob, jak vyrobit elektřinu z odpadu, který vzniká při zpracování plodů kávovníku. Jejich objev by podle listu The Guardian mohl pomoci zemědělcům snížit znečištění v rozvojovém světě. Roční produkce kávy ve světě se pohybuje kolem 9,5 milionu tun.

Při zpracování kávovníkových bobulí, takzvaných kávových třešní, vzniká ohromné množství tekutého odpadu. Odpadní voda vzniká v zemědělských podnicích již během promývání kávových třešní a další při výrobě instantní kávy. Vědcům se nyní podařilo nejen odstranit z vody kontaminující látky, ale celý proces využít k výrobě elektřiny.

Vyvinuli palivovou buňku, která místo chemikálií využívá mikroby, kteří konzumací odpadu vytvářejí malé množství energie. "Zemědělci získají trochu energie z odpadu, který vyhazují, životní prostředí tedy bude čistší a jejich finanční situace se zlepší," uvedl mikrobiolog univerzity v Surrey Claudio Avignone Rossa.

Potřebný druh mikrobů se podle něj běžně vyskytuje v kalu z čistíren odpadních vod, avšak je také možné nalézt je na kolumbijských farmách. "Nabídka není problém," dodal.

Mikrobiální palivové buňky jsou velké zhruba jako ty, které se instalují do plechovek se šumivými nápoji. Nyní vědci čekají, zda jim finanční instituce poskytnou prostředky na vybudování prototypu na kolumbijské plantáži.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie