US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Co musíte ráno vědět (19. května)

Jak se ve čtvrtek vedlo akciovým trhům v Evropě a v USA, co bude zřejmě jedním z posledních počinů Andreje Babiše ve funkci ministra financí a kde vlastně leží Severní Korea? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
19. 5. 2017 | 0:00
Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek umazaly část výrazných středečních ztrát, podpořila je dílčí data z trhu práce

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek ožily z nejhoršího propadu za více než osm měsíců. Náladu na trhu zlepšily silné statistické údaje. Někteří investoři jsou nicméně stále nervózní kvůli zprávám, že americký prezident se pokusil zasáhnout do vyšetřování vztahů bývalého poradce pro národní bezpečnost Michaela Flynna s Ruskem. Index Dow stoupl o 0,27 % na 20 663,02 bodu, širší S&P 500 posílil o 0,37 % na 2 365,72 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,73 % na 6 055,13 bodu. Index volatility VIX klesl o 5,97 % na 14,66 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se nepatrně zvýšil na 2,226 %. Dařilo se všem hlavním sektorům indexu S&P 500 s výjimkou odvětví energetiky. Nejvýrazněji zpevnily technologický sektor, odvětví cyklického spotřebního zboží a sektor zdravotní péče.

Akciové propady: Proč by sešup (nejen) kvůli Trumpovi (ne)měl pokračovat

2. Evropské akcie ve čtvrtek ztrácely kvůli americké nervozitě

Velké akciové trhy západní Evropy ve čtvrtek ztrácely, když investoři pociťovali skepsi ohledně schopnosti administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa prosadit ve zvířeném politickém klimatu důležité prorůstové změny. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou půl procenta na 389,19 bodu, většina jeho sektorů zakončila seanci v mínusu. Index britské burzy FTSE 100 přišel o 0,89 %, německý index DAX klesl o 0,33 % a francouzský CAC 40 odepsal 0,53 %. K hlavním poraženým patřil ve čtvrtek finanční sektor, špatně se vedlo také automobilovému odvětví.

Růst evropských akcií by díky příznivému vývoji ekonomiky mohl pokračovat, optimismus ale může zchladit řada potenciálních problémů

3. Pražská burza ve čtvrtek odepsala téměř procento, ztrácely především banky

Index pražské burzy PX během čtvrtečního obchodování klesl o 0,87 % na 1 011,71 bodu. Zobchodovaný objem dosáhl zhruba 414 milionů korun. Nejvýraznější pokles zaznamenaly akcie telekomunikační firmy O2 Czech Republic, zlevnily o 2,39 % na 273,30 Kč. V mínusu skončily také všechny tři bankovní tituly. Cenné papíry rakouské Erste odepsaly 1,62 % na 881 korun, akcie Komerční banky odevzdaly 1,14 % na 965,90 Kč a MONETA Money Bank ztratila čtvrt procenta na 80,95 Kč. K růstovým titulům se zařadily akcie energetické společnosti ČEZ, které posílily o 0,2 % na 441,90 koruny. Dozorčí rada polostátní firmy ani napodruhé neschválila prodej hnědouhelné elektrárny Počerady společnosti Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal finančníka Pavla Tykače. O čtvrt procenta na 281,20 koruny si polepšily akcie Unipetrolu.

Akcie a spol.: Když je nejtěžší držet

4. Očekávané události

V pátek dopoledne zveřejní Německo index výrobních cen a eurozóna výsledek běžného účtu. Odpoledne vyjdou v Kanadě inflační statistika a zpráva o vývoji maloobchodních tržeb, eurozóna na trh pošle ještě index spotřebitelské důvěry a ve Spojených státech večer jako každý týden vyjde zpráva společnosti Baker Hughes o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu. S projevem v pátek vystoupí šéf saintlouiské pobočky Fedu James Bullard a hospodářská čísla za první čtvrtletí odtajní v USA Deere & Co, Foot Locker a Campbell Soup. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. května

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. května

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Řecký parlament schválil reformy požadované zahraničními věřiteli

Řečtí zákonodárci ve čtvrtek večer odsouhlasili snížení penzí, zvýšení daní a reformy, které po zadlužených Aténách požadují zahraniční věřitelé jako podmínku pro uvolnění dalších peněz ze záchranného programu. Schvalování balíku reforem a úspor provázely demonstrace. Zákony podpořilo všech 153 poslanců levicové koalice. Všichni přítomní opoziční zákonodárci v 300členném parlamentu opatření odmítli.

6. Babiš v TV Barrandov: Návrh rozpočtu je hotový, předložím ho já

Návrh českého státního rozpočtu na příští rok je hotový, předpokládá deficit 50 miliard Kč a předloží ho ministr financí Andrej Babiš (ANO). Dosavadní šéf státní kasy to ve čtvrtek večer řekl v televizi Barrandov. V posledních dnech se přitom hovořilo o tom, že návrh státního rozpočtu bude muset připravit až Babišův nástupce. Tím by se mohl stát poslanec Ivan Pilný (ANO), návrh na jeho jmenování je na Hradě.

7. Dozorčí rada ČEZ ani napodruhé neschválila prodej Elektrárny Počerady Tykačovi

Dozorčí rada energetické skupiny ČEZ ve čtvrtek neschválila prodej hnědouhelné elektrárny Počerady společnosti Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal finančníka Pavla Tykače. Sdělil to předseda rady ČEZ Václav Pačes. Hlavním důvodem je podle něj nejistá situace v oblasti hnědouhelné energetiky v Evropě. Podle dřívějších informací prodej elektrárny podpořilo představenstvo ČEZ.

8. Putin hovořil s Madurem o těžbě ropy a nepokojích ve Venezuele

Situaci na světových ropných trzích byla ve čtvrtek podle sdělení Kremlu věnována telefonická beseda ruského vůdce Vladimira Putina s venezuelským prezidentem Nicolásem Madurem. Rozhovor se týkal i vyhlídek na řešení hluboké vnitropolitické krizi ve Venezuele, o nichž Maduro ruského prezidenta informoval.

9. Deutsche Bank čeká od bývalých manažerů peníze za pochybení

Největší německá banka Deutsche Bank předpokládá, že jí bývalí vedoucí pracovníci zaplatí značné finanční částky kvůli své roli při dřívějších pochybeních peněžního ústavu. Na čtvrteční valné hromadě akcionářů to řekl předseda dozorčí rady Paul Achleitner.

10. Vláda USA vyšetřuje stížnost Boeingu na kanadský Bombardier

Americká vláda začala vyšetřovat stížnost amerického výrobce letadel Boeing na údajný dumpingový prodej letadel kanadského konkurenta Bombardier na americkém trhu. Bude také vyšetřovat, zda kanadská vláda neposkytuje Bombardieru neoprávněné subvence. Oznámilo to ve čtvrtek ministerstvo obchodu USA, které vyšetřování povede.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Kde jen je ta zpropadená Severní Korea?

Kdyby se takhle někdo zeptal 1 700 Čechů, možná by se zhrozil nad měrou zeměpisné negramotnosti. Nebo třeba taky ne. V Americe nyní mají díky průzkumu deníku New York Times lepší představu. Známý list zjistil to, co zřejmě nikoho nepřekvapí, totiž že národem ambiciózních geografů Američané zrovna nejsou.

Správně zabodlo prst do mapy 36 % lidí. Lidé, kteří Korejský poloostrov poznali správně, byli spíše nakloněni jednání s vůdcem KLDR Kim Čong-unem, zatímco ti, kdo se orientovali hůře, dávali diplomacii šancí méně. Až sem to není žádný šok.

Překvapilo však, že mezi geograficky gramotnými bylo podstatně více republikánů než demokratů (39 ku 31 %). Kde je ona tolikrát avizovaná vzdělanostní převaha liberálů nad konzervativci? Babo, raď. Chvála patří v každém případě lidem z liberálně smýšlející redakce NYT, kteří výsledky zveřejnili, ačkoli jim jistě nijak nešly pod fousy.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie