Co musíte ráno vědět (22. července)

Jak se ve středu dařilo světovým akciím, kolik hypoték si Češi sjednali v prvním pololetí, jaký problém spojený s elektromobilitou by již brzy mohl být méně palčivý a kolik bylo pachatelům nejhoršího hackerského útoku v dějinách Twitteru? I to musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy ve středu opět vzrostly, přidaly bezmála procento
Americké akcie druhý den za sebou posílily. Těžily z dobrých hospodářských výsledků některých amerických podniků i z obnoveného optimismu ohledně vývoje ekonomiky Spojených států. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,83 % a uzavřel na 34 798 bodech. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,82 % na 4 358,69 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 0,92 % na 14 631,95 bodu. Index volatility VIX klesl o 9,22 % na 17,91 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vyskočil o osm bazických bodů na 1,293 %. Ceny ropy se po růstu o více než čtyři procenta vrátily nad 70 USD za barel. Zlato zakončilo obchodování na červené nule, stříbro naopak přes procento přidalo. Výše se odrazily i ceny kryptoměn (bitcoin +6 %, ether +8 %), kterým pomohlo mimo jiné i prohlášení Elona Muska, že Tesla velice pravděpodobně opět začne přijímat bitcoiny.
2. Evropské burzy setřásly strach z covidu a ve středu přidaly bezmála dvě procenta
Na růstu evropských akcií se ve středu nejvyšší měrou podílel sektor cestování a volného času, který po nedávných prudkých propadech způsobených strachem z mutace delta získal zpět 3,7 %. Vrcholící výsledková sezóna servírovala investorům mimo jiné čerstvá čísla německých firem Daimler a SAP. Akcie druhé jmenované společnosti následně oslabily o 2,5 %, přestože oznámila letos již druhé zvýšení očekávaného zisku i tržeb. Celoevropský index STOXX Europe 600 posílil o 1,65 % na 453,97 bodu, německý DAX zpevnil o 1,36 % na 15 422,50 bodu, britský FTSE 100 zavřel o 1,70 % výš na 6 998,28 bodu a francouzský CAC 40 přidal 1,85 % na 6 464,48 bodu.
3. I ve středu se českým akciím podařilo napravit část ztrát ze začátku týdne, dařilo se Erste
Index PX pražské burzy ve středu vzrostl o 0,32 % na 1 188,12 bodu. V zelených číslech se kromě všech tří bank obchodovaly také akcie České zbrojovky Group a ČEZ, mírnou ztrátu zaznamenala O2 Czech Republic a dvě procenta z předchozích výrazných zisků odevzdal Avast.
4. Očekávané události
Hlavní čtvrteční událostí bude měnověpolitické zasedání Evropské centrální banky. Kromě jeho výsledku a slov šéfky ECB Christine Lagardeové na tiskové konferenci budou ovšem investoři vyhodnocovat index spotřebitelské důvěry v eurozóně a v USA pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti nebo údaje o prodejích starších domů. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Americká nápojářská skupina Coca-Cola zvýšila čtvrtletní zisk o 48 %
Americký výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola ve druhém čtvrtletí zvýšil čistý zisk meziročně o 48 % na 2,6 miliardy USD. Tržby firmy se po odeznění pandemie nemoci covid-19 zotavily rychleji, než se čekalo. Coca-Cola zároveň zvýšila výhled tržeb a zisku na celý letošní rok. Díky opětovnému otevření kin, restaurací a stadionů se totiž zvyšuje poptávka po jejích nápojích.
6. MMF podle své šéfky dále očekává, že světová ekonomika letos vzroste o 6 %
Mezinárodní měnový fond nadále předpokládá, že světová ekonomika v letošním roce vzroste o zhruba šest procent, tedy stejným tempem, které předpověděl ve své dubnové prognóze. Uvedla to ve středu výkonná ředitelka MMF Kristalina Georgievová. Varovala však, že hospodářské oživení zpomalí, pokud se nezvýší tempo očkování proti covidu-19.
7. Česko: Objem hypoték za první pololetí téměř vyrovnal výsledek za celý loňský rok
Objem hypoték v Česku za první polovinu roku byl podle Fincentra na úrovni 224 miliard Kč, tedy jen asi 12 % pod objemem za celý loňský rok, přičemž v červnu počet hypoték vzrostl o více než 118 % a objemově byl červen druhým nejlepším měsícem v historii. Průměrná úroková sazba hypoték se v červnu zvýšila o 7 bazických bodů na 2,13 %.
8. Vývoz z Japonska vzrostl za pololetí o 23,2 %, nejvíce za 11 let
Vývoz z Japonska se v prvních šesti měsících letošního roku zvýšil o 23,2 %, nejvíce za 11 let. Pomohlo k tomu oživení globální ekonomiky po propadu způsobeném pandemií nemoci covid-19. Stoupl také dovoz a zahraniční obchod země skončil již druhé pololetí za sebou v přebytku. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnilo japonské ministerstvo financí.
9. Tesla otevře síť nabíjecích stanic také elektromobilům jiných značek
Americký výrobce elektromobilů Tesla otevře v letošním roce svou síť dobíjecích stanic také elektromobilům jiných značek. Na Twitteru to napsal šéf Tesly Elon Musk. Díky síti rychlého dobíjení s více než 25 000 dobíjecími stanicemi po celém světě má Tesla konkurenční výhodu. Ostatní automobilky kvůli obdobným sítím utvářejí spojenectví nebo investují do startupů. "Ještě letos zpřístupníme svoji síť Supercharger dalším elektromobilům," napsal Musk.
10. SAP zvýšil čtvrtletní provozní zisk o tři procenta, výhled ale zklamal
Německá softwarová společnost SAP ve druhém čtvrtletí zvýšila provozní zisk meziročně o tři procenta na 1,9 miliardy eur. Finanční ředitel firmy Luka Mucic upozornil na ziskové investice do rizikového kapitálu a firma letos již podruhé zvýšila celoroční výhled zisku i tržeb. Její akcie nicméně po zveřejnění zprávy oslabily, investoři totiž čekali výraznější zlepšení výhledu. SAP nyní sází na cloudové služby.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Ve Španělsku zatkli Brita v souvislosti s loňským hackerským útokem na Twitter
Španělská policie ve středu zadržela 22letého Brita Josepha O'Connora, který podle amerických úřadů stál za loňským hackerským útokem na sociální síť Twitter. Pachatelům se podařilo proniknout do asi 130 profilů významných politických osobností a celebrit a posílat z nich podvodné příspěvky. Útok na Twitter z července minulého roku řada expertů označila za nejhorší bezpečnostní incident, jemuž sociální síť čelila za svou tehdy 14letou existenci.
Zločincům se podařilo získat kontrolu například nad velmi sledovanými profily tehdejšího demokratického kandidáta na prezidenta USA Joea Bidena, šéfa společnosti Tesla Elona Muska, exprezidenta Spojených států Baracka Obamy či rappera Kanyeho Westa i jeho tehdejší manželky Kim Kardashianové.
O'Connor čelí podle amerických úřadů řadě obvinění, je stíhán například také za napadení některých účtů na sociálních sítích TikTok a Snapchat a za kybernetické obtěžování mladistvého.
Pomocí napadených účtů se hackeři snažili vylákat z ostatních uživatelů kryptoměnu bitcoin. K zaslání digitálního oběživa s příslibem rychlého znásobení vkladů tehdy zdánlivě vyzývaly i účty společností Apple nebo Uber. Podle expertů se podvodné zprávy zobrazily stamilionům lidí a útočníci si přišli na asi 100 000 dolarů.
Twitter musel kvůli útoku napadené účty na několik hodin odstavit, dokud nedokázal profily dostat zpět pod kontrolu jejich majitelů.
Hackerům se podařilo získat přihlašovací údaje několika zaměstnanců firmy Twitter prostřednictvím podvodných telefonátů. Přes ně se následně dostali k účtům vybraných uživatelů.
Úřady již dopadly tři další autory útoku. Tehdy 17letý Graham Clark, který byl podle vyšetřovatelů mozkem celé operace, se k činům přiznal a v březnu dostal tříletý nepodmíněný trest.