Co musíte ráno vědět (26. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (26. dubna)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jakým tempem podle ČBA letos poroste česká ekonomika a co by mohlo vyřešit celosvětový problém s hromaděním plastů? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu uzavřely v mírném plusu, výnosy dluhopisů dále rostou

Obchodování plné výkyvů americké akcie zakončily bez větších změn. Optimismus z čtvrtletních výsledků firem jen těsně převážil nad znepokojením z růstu dluhopisových výnosů a nákladů firem. Dolů trh táhly zejména tituly z technologického a finančního sektoru. Ze tří hlavních indexů ale nakonec vykázal pokles jen Nasdaq Composite. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si ve středu připsal 0,25 % na 24 083,83 bodu, širší index S&P 500 stoupl o 0,18 % na 2 639,40 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,05 % na 7 003,74 bodu. Index volatility VIX klesl o procento na 17,84 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA pokračoval v růstu a ustálil se na 3,03 %. Po konci obchodování oznámily výsledky hospodaření mimo jiné společnosti Visa, Facebook, QUALCOMM nebo AT&T.

Akcie: Čemu vděčíme za vyšší volatilitu?
Investoři by si na to jistě rádi zvykli, nicméně loňský rok byl, pokud jde o (prakticky chybějící) volatilitu, mimořádný. Letošek je i přes nelibost mnoha investorů ve znamení návratu k normálu. Proč vlastně ceny akcií v únoru spadly? A jak by se k "novým pořádkům" měli investoři postavit?

2. Evropské burzy ve středu uzavřely v mínusu, akcie Credit Suisse ale stouply zhruba o 3,5 %

Evropské akciové trhy v polovině pracovního týdne oslabily, když se investoři soustředili na výsledkovou sezónu a na růst výnosů amerických dluhopisů. Regionální index STOXX Europe 600 klesl o 0,76 % na 380,18 bodu, britský FTSE 100 přišel o 0,62 % na 7 379,32 bodu, francouzský CAC 40 ztratil 0,57 % na 5 413,3 bodu a německý DAX odepsal 1,02 % na 12 422,3 bodu. Proti trendu šly akcie Credit Suisse, která ve středu oznámila, že v prvním čtvrtletí zvýšila čistý zisk o 16 % na 694 milionů švýcarských franků.

Itálie na ekonomickém ústupu: Kdy ji překoná i Česko?
Ekonomika Evropské unie zažívá dobré časy, nad všemi zeměmi ale nesvítí slunce stejně jasně. Nemocným článkem Evropy zůstává Itálie, píše hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.

3. Pražská burza ve středu klesla, nedařilo se finančním titulům

Pražská burza ve středu nenavázala na zisk z úterního obchodování, index PX odepsal 0,52 % na 1 121,67 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Erste Group Bank (-1,05 %) a ČEZ (-0,74 %), o více než procento naopak stouply akcie Kofoly ČeskoSlovensko (+1,21 %). Objem obchodů byl s necelými 413 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly cenné papíry Monety Money Bank, které zlevnily o 0,06 %.

Erste: České banky mají našlápnuto k lepším maržím, jejich akcie by měly posilovat
Rakouská bankovní skupiny Erste zvýšila cílové ceny akcií Komerční banky a Monety Money Bank. Důvodem je především očekávání zlepšení úrokových marží českých bank.

4. Očekávané události

Ve čtvrtek ráno zveřejní společnost Nationwide index cen britských nemovitostí a dopoledne přidá Německo index spotřebitelské důvěry od GfK. Odpoledne oznámí Evropská centrální banka výsledek svého měnověpolitického zasedání, který následně na tiskové konferenci okomentuje její šéf Mario Draghi. Ve Spojených státech vyjdou zprávy o velkoobchodních zásobách, obchodní bilanci a objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby a dále index aktivity kansaského Fedu a pravidelné týdenní zprávy o vývoji zásob zemního plynu a počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Hospodářské výsledky v Evropě zveřejní Volkswagen, Deutsche Bank, Deutsche Lufthansa, Fiat Chrysler Automobiles, TOTAL, Telefónica, Barclays nebo Royal Dutch Shell a v USA Bristol Myers-Squibb, AbbVie, Time Warner, Newmont Mining, PepsiCo, Southwest Airlines, Altria Group, UPS, General Motors, CME Group, Raytheon, Intel, Amazon.com, Mattel, Microsoft, Starbucks či Western Digital, v Asii China Petroleum & Chemical Corp, China Construction Bank, Hyundai Motor, FANUC nebo Nintendo a na pražské burze petrochemická skupina Unipetrol a mediální společnost CME. 

Výsledky společnosti Unipetrol za první tři měsíce letošního roku budou podle analytiků z J&T Banky ovlivněny neplánovanou odstávkou jednotky parciální oxidace ze začátku roku a přípravou na pravidelnou zarážku. Na cenu akcií na pražské burze by ale reportované výsledky neměly mít velký vliv, protože se čeká vytěsnění minoritních akcionářů podniku většinovým vlastníkem PKN Orlen. Výsledky CME budou ovlivněny oznámeným prodejem chorvatských a slovinských aktiv. Čísla za roky 2017 a 2018 budou očištěna o příspěvky prodávaných společností. Analytik Jiří Kostka z Komerční banky čeká, že první letošní čtvrtletí naváže na úspěšný loňský rok a tržby společnosti vzrostou meziročně o zhruba 3,5 % na 115,6 milionu USD. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 23. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 23. dubna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČBA zlepšila odhad růstu české ekonomiky pro letošní rok na 3,6 %

Česká bankovní asociace v aktualizované prognóze zlepšila odhad letošního růstu tuzemské ekonomiky na 3,6 % z 3,3 % z ledna. Za růstem bude spotřeba domácností, investice i export. Asociace o tom ve středu informovala na tiskové konferenci. Příští rok by česká ekonomika měla podle ČBA růst o 2,8 %, předchozí prognóza počítala s 2,9 %.

6. MONETA vyplatí za loňský rok hrubou dividendu 8 Kč na akcii

Moneta Money Bank vyplatí za loňský rok dividendu 4,1 miliardy Kč, což je 8 Kč na akcii před zdaněním. O výsledcích valné hromady ve středu informoval mluvčí banky Jakub Švestka. MONETA, která do předloňského května působila pod názvem GE Money Bank, vyplácí dividendu akcionářům od vstupu na pražskou burzu podruhé. Loni vyplatila 9,80 Kč na akcii před zdaněním.

7. Akcionáři Komerční banky schválili výplatu dividendy na úrovni 47 Kč na akcii

Valná hromada Komerční banky ve středu schválila návrh vyplatit dividendu v objemu 8,9 miliardy korun, což je 47 Kč na akcii před zdaněním. Hlavním akcionářem banky, jejíž akcie se obchodují na pražské burze, je francouzská Société Générale s podílem 60,4 %. Loni banka vyplácela dividendu 7,6 miliardy Kč, tedy 40 Kč na akcii před zdaněním.

8. Gazprom letos počítá s mírným růstem těžby plynu

Ruský plynárenský gigant Gazprom v letošním roce očekává nárůst své produkce plynu o zhruba procento na 475,8 miliardy krychlových metrů z loňských 471 miliard. Informoval o tom podle agentury Reuters náměstek generálního ředitele firmy Vitalij Markelov ve vnitropodnikovém časopisu.

9. Slovensko zvýšilo odhad rozpočtového deficitu na příští rok

Slovenské ministerstvo financí zvýšilo odhad schodku veřejných financí země na příští rok, nadále ale počítá s dosažením vyrovnaného hospodaření státu v roce 2020. Vyplývá to z nejnovějšího rozpočtového výhledu, který ministerstvo zveřejnilo.

10. Německá vláda mírně zhoršila odhad letošního růstu ekonomiky

Německá vláda ve středu snížila odhad letošního růstu domácí ekonomiky na 2,3 % z dříve předpokládaných 2,4 %. Hospodářský růst by však měl i podle nové prognózy zrychlit z loňských 2,2 % a dosáhnout nejprudšího tempa od roku 2011. V příštím roce pak vláda očekává zpomalení růstu hrubého domácího produktu na 2,1 %.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Vědci objevili enzym, který likviduje plasty

Britským a americkým vědcům se díky náhodě povedlo při zkoumání přírodního enzymu Ideonella sakaiensis, který se před lety objevil na japonské skládce, vytvořit nový mutantní enzym, který je během několika dnů schopen rozložit plastovou láhev.

Díky tomuto objevu by tak v budoucnu mohl být vyřešen celosvětový problém s nárůstem množství plastového odpadu. Plastová láhev se totiž za normálních podmínek rozkládá stovky let. Podle vědců by navíc mělo být možné enzym vylepšit, aby dokázal plast likvidovat ještě rychleji.

Dluhy českých domácností u bank v září vzrostly na 1,831 bilionu korun
před hodinou

Dluhy českých domácností u bank v září vzrostly na 1,831 bilionu korun

Dluhy českých domácností u bank letos v září stouply meziměsíčně o 11,3 miliardy korun na 1,831 bilionu korun. Dluhy...
Zadlužení Úvěry Česká republika
Spotřebitelské ceny v eurozóně v říjnu podle prvních dat opět klesly…
Spotřebitelské ceny v eurozóně v říjnu podle prvních dat opět klesly…
před hodinou

Spotřebitelské ceny v eurozóně v říjnu podle prvních dat opět klesly o 0,3 %

Spotřebitelské ceny v eurozóně v říjnu v meziročním srovnání znovu klesly o 0,3 %. Zůstávají tak stejně jako v září...
Eurozóna Evropská ekonomika Inflace
Nezaměstnanost v EU zůstala v září na 7,5 %, v eurozóně stagnovala na…
Nezaměstnanost v EU zůstala v září na 7,5 %, v eurozóně stagnovala na…
11:07

Nezaměstnanost v EU zůstala v září na 7,5 %, v eurozóně stagnovala na 8,3 %

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii i v zemích eurozóny zůstala v září na srpnových hodnotách. V celé sedmadvacítce...
Eurozóna Evropská unie Evropská ekonomika
Ekonomika EU i eurozóny vzrostla ve třetím čtvrtletí mezikvartálně…
Ekonomika EU i eurozóny vzrostla ve třetím čtvrtletí mezikvartálně…
11:01

Ekonomika EU i eurozóny vzrostla ve třetím čtvrtletí mezikvartálně nejrychleji od roku 1995

Ekonomika Evropské unie se ve třetím čtvrtletí částečně zotavila z koronavirového propadu, hrubý domácí produkt se ve...
Eurozóna Evropská unie Evropská ekonomika
Asijské akcie v pátek uzavřely v červených číslech
Asijské akcie v pátek uzavřely v červených číslech
10:30

Asijské akcie v pátek uzavřely v červených číslech

Obchodování na asijských akciových trzích v pátek skončilo v minusu. Ztráty zaznamenaly mimo jiné dodavatelé americké...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Moody's potvrdila rating Erste, výhled ale zhoršila na stabilní
10:17

Moody's potvrdila rating Erste, výhled ale zhoršila na stabilní

Mezinárodní ratingová agentura Moody's potvrdila hodnocení Erste Group Bank na stupni A2. Výhled ale zlepšila z...
Erste Group Bank Rating
Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí mezikvartálně prudce vzrostla,…
Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí mezikvartálně prudce vzrostla,…
10:12

Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí mezikvartálně prudce vzrostla, vláda zlepšila výhled

Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla proti předchozím třem měsícům o 8,2 %. V předběžné zprávě to v pátek...
Německo HDP
Škoda Auto: Výpadek dodávek kvůli koronaviru se nepodaří nahradit
09:57

Škoda Auto: Výpadek dodávek kvůli koronaviru se nepodaří nahradit

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto dodala za první tři čtvrtletí letošního roku svým zákazníkům 721 900 vozů....
Volkswagen Auta Koronavirus
Francouzská ekonomika ve třetím čtvrtletí rekordně vzrostla, výhled…
09:16

Francouzská ekonomika ve třetím čtvrtletí rekordně vzrostla, výhled je ale slabší

Francouzská ekonomika ve třetím čtvrtletí rekordně vzrostla, proti předchozím třem měsícům vykázala vzestup o 18,2 %....
Francie HDP Hospodářský růst
Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně klesla o 5,8 %, proti…
Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně klesla o 5,8 %, proti…
09:16

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně klesla o 5,8 %, proti druhému kvartálu HDP vyskočil o 6,2 %

Propad české ekonomiky se v letošním třetím čtvrtletí zmírnil. Hrubý domácí produkt klesl meziročně o 5,8 %. Ve...
Česká ekonomika Česká republika HDP
Aerolinky Air France-KLM se ve třetím čtvrtletí kvůli koronaviru…
09:01

Aerolinky Air France-KLM se ve třetím čtvrtletí kvůli koronaviru propadly do ztráty

Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM se ve třetím čtvrtletí propadla do provozní ztráty 1,05...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Spojené království: Index cen nemovitostí od Nationwide v říjnu…
08:06

Spojené království: Index cen nemovitostí od Nationwide v říjnu meziročně stoupl o 5,8 % (odhad: +5,2 %, září: +5 %)

Meziměsíčně se ukazatel zvýšil o 0,8 % (odhad: +0,4 %, září: +0,9 %).
Spojené království Nemovitosti Realitní trh