Co musíte ráno vědět (27. června)
|

Co musíte ráno vědět (27. června)

Jak se v pondělí obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jaké důvěře se těší česká ekonomika a jaká je cena největšího korálového útesu na světě? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie týden zahájily nejednoznačně, nevydařený den za sebou má technologický sektor

Americké akcie během pondělního obchodování mírně posilovaly, dolů však zamířily technologické podniky, například softwarový gigant Microsoft, internetový obchod Amazon či konglomerát Alphabet. Ve výsledku tak hlavní indexy den zakončily poblíž nuly. Index Dow si připsal 0,07 % a uzavřel na 21 409,55 bodu a širší index S&P 500 se zvýšil o 0,03 % na 2 439,07 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,29 % na 6 247,15 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,2 % na 9,9 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 2,134 %. Dařilo se sektoru veřejných služeb, finančnímu odvětví a realitnímu sektoru, výrazně naopak klesl technologický sektor a lehce pod nulou skončily i sektor zdravotní péče a energetické odvětví.

Akciový býk v ohrožení: 4 grafy, které ukazují na podobnost současné americké ekonomiky s rokem 1999

2. Evropské burzy v pondělí zpevnily, akcie Nestlé zdražily o více než 4 %

Evropské akciové trhy v první seanci nového týdne stouply, když jim k růstu pomohla víkendová dohoda o likvidaci dvou krachujících italských bank. Pozitivně působila také pondělní německá makrodata. Regionální index STOXX Europe 600 si připsal 0,37 % na 389,05 bodu, britský FTSE 100 stoupl o 0,31 % na 7 446,80 bodu, francouzský CAC 40 si polepšil o 0,56 % na 5 295,75 bodu a německý DAX získal 0,29 % na 12 770,83 bodu. Dařilo se sektoru potravin a nápojů, který nahoru táhl švýcarský potravinářský gigant Nestlé. Akcie firmy na úvod týdne zdražily o 4,32 % po zprávě, že hedgeový fond Third Point, který je řízený aktivistickým investorem Danielem Loebem, koupil více než procentní podíl ve společnosti za zhruba 3,4 miliardy USD.

KONTEXT: Bankovní machiavellismus aneb Proč se (ne)bát provázanosti evropských finančních systémů

3. Pražská burza v pondělí klesla, akcie ČEZ zlevnily bez nároku na dividendu o 8 %

Pražská burza v úvodu nového týdne uzavřela v červených číslech. Dolů ji táhly akcie energetické skupiny ČEZ, které se poprvé obchodovaly bez nároku na hrubou dividendu 33 Kč na akcii (dividendový výnos 7,6 %), dařilo se naopak finančním titulům. Index PX spadl o 0,95 % na 971,38 bodu, index PX-TR, který je očištěný o dividendy, si ale připsal 0,57 % na 1 648 bodů. Objem obchodů byl s 603 miliony korun mírně podprůměrný. Cenné papíry energetického gigantu ČEZ, byly v pondělí nejobchodovanější, při zobchodovaném objemu přes 350 milionů Kč zlevnily o 8,06 % na 399 Kč. V červených číslech zakončily seanci také petrochemický holding Unipetrol, jenž přišel o 0,35 % na 282 Kč, a nápojářská Kofola ČeskoSlovensko, která odevzdala 0,16 % na 430 Kč. Dařilo se naopak finančním titulům.

Investorský magazín: Dluhopisy jako nedílná součást investičního portfolia

4. Očekávané události

V úterý dopoledne se Itálie pochlubí červnovou podnikatelskou a spotřebitelskou důvěrou, více pozornosti však bude poutat tisková konference guvernéra Evropské centrální banky Maria Draghiho. Krátce po něm se za řečnický pultík postaví i prezident britské centrální banky Mark Carney. Ve Spojených státech odpoledne vyjdou červnový index průmyslové aktivity richmondského Fedu a dubnový S&P/Case-Shiller index cen domů. S projevem vystoupí i šéfka americké centrální banky Janet Yellenová, prezident filadelfského Fedu Patrick Harker a jeho protějšek z Minneapolisu Neel Kashkari. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 26. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 26. června a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Index důvěry v českou ekonomiku v červnu klesl o 0,1 bodu na 97,1 bodu

Důvěra v českou ekonomiku se v červnu téměř nezměnila. Meziměsíčně se souhrnný indikátor důvěry snížil o desetinu bodu na 97,1 bodu. Mezi podnikateli se očekávání mírně zlepšilo, stouplo o 0,3 bodu na 95,2 bodu. U spotřebitelů se důvěra snížila o 2,2 bodu na 106,2 bodu. Meziročně je celková důvěra v hospodářství u podnikatelů i spotřebitelů vyšší.

6. USA, Čína a Indie od začátku roku dál zvyšují těžbu uhlí

Tři největší spotřebitelé uhlí na světě - Čína, Spojené státy a Indie - letos pokračují ve svižném zvyšování těžby. Od začátku roku už tyto tři země těžbu meziročně zvýšily o 6 %, markantní nárůst je patrný zejména v USA. Loni se těžba uhlí celosvětově snížila o 6,5 %.

7. Úvěrové náklady Řecka klesly na minimum od roku 2009

Výnosy desetiletých státních dluhopisů Řecka, které určují náklady země na nové úvěry, sestoupily v pondělí nejníže od konce roku 2009, kdy se země začala propadat do hluboké dluhové krize. Evropský trh obligací tím odpověděl na páteční krok agentury Moody's, která Řecku zlepšila rating. Vládě v Aténách pokračující trend snižování výnosů usnadní návrat na dluhopisový trh.

8. Sobotka: ČR musí podporovat investice, co modernizují zemi

Česko nemůže plošně podporovat všechny zahraniční investice, které do země přicházejí. Místo toho si musí vybírat takové, které pomohou modernizovat zemi a zajistí její konkurenceschopnost do budoucna. Na konferenci ekonomických radů ministerstva zahraničí to v pondělí řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Apeloval také na další podporu exportu, který je podle něj klíčový pro českou ekonomiku.

9. Mezi republikány v Senátu rostou pochybnosti o náhradě Obamacare

Mezi republikánskými senátory rostou pochybnosti o senátním návrhu zákona, který by měl nahradit systém zdravotního pojištění bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy známý jako Obamacare. Hlasovat pro návrh aktuálně nechce pět republikánských senátorů a dalších zhruba osm má k připravovaným změnám výhrady, napsala agentura AP.

10. BMW investuje dalších 600 milionů dolarů do továrny v USA

Německý výrobce luxusních automobilů BMW investuje dalších 600 milionů dolarů do své továrny v Jižní Karolíně. Firma to oznámila v pondělí. Investice v závodě vytvoří kolem tisícovky nových pracovních míst.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Hodnota Velkého bariérového útesu je 996 miliard korun

Finanční hodnota Velkého bariérového útesu po započtení nejen ekonomických, ale i sociálních či ikonických hledisek činí 56 miliard australských dolarů, tedy zhruba 996 miliard korun. Tvrdí to studie, kterou si nechala vypracovat nadace Great Barrier Reef Foundation bojující za ochranu největšího korálového útesu na světě.

Ze studie mimo jiné vyplývá, že díky útesu je v Austrálii 64 000 pracovních míst a že v letech 2015 až 2016 přinesl tento přírodní div australské ekonomice 6,4 miliardy australských dolarů.

Velký bariérový útes má více než 2 000 kilometrů na délku a dva až 150 kilometrů na šířku. Je domovem zhruba 400 druhů korálů, 240 druhů ptáků a 1 500 druhů ryb.

Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání
před 24 minutami

Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v říjnu překonala očekávání. Finální hodnota indexu spotřebitelské důvěry...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ropné firmě Total klesl zisk o 93 procent, dividendu ale zachová
před 39 minutami

Ropné firmě Total klesl zisk o 93 procent, dividendu ale zachová

Francouzské ropné společnosti Total ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 93 procent na 202 milionů dolarů. Výsledek...
Total Výsledková sezóna Energetika
Ze světa investičních doporučení (30. října)
před hodinou

Ze světa investičních doporučení (30. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022
13:35

ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona...
Daně Byznys a podnikání Česká republika
USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se…
13:33

USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se zvýšily o 1,4 %

Osobní příjmy Američanů se v září měziměsíčně zvýšily o 0,9 %. Čekal se růst o 0,4 % po jejich 2,5% snížení v srpnu ...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Spotřebitelé
Výsledky ExxonMobil ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 0,18 USD (odhad: …
12:32

Výsledky ExxonMobil ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 0,18 USD (odhad: -0,26 USD), tržby 46,2 miliardy USD (odhad: 45,37 miliardy USD)

Přední americká ropná firma ExxonMobil za letošní třetí čtvrtletí vykázala ztrátu. Přispěla k ní zejména pandemie...
Americké akcie ExxonMobil Výsledková sezóna
Výsledky Chevron ve 3Q: Ztráta na akcii 0,12 USD (loni: +1,36 USD),…
12:19

Výsledky Chevron ve 3Q: Ztráta na akcii 0,12 USD (loni: +1,36 USD), tržby 24,45 miliardy USD (odhad: 25,84 miliardy USD)

Přední americká ropná firma Chevron se v letošním třetím čtvrtletí propadla do ztráty. Přispěla k tomu zejména...
Americké akcie Chevron Výsledková sezóna
Dluhy českých domácností u bank v září vzrostly na 1,831 bilionu korun
11:28

Dluhy českých domácností u bank v září vzrostly na 1,831 bilionu korun

Dluhy českých domácností u bank letos v září stouply meziměsíčně o 11,3 miliardy korun na 1,831 bilionu korun. Dluhy...
Zadlužení Úvěry Česká republika
Spotřebitelské ceny v eurozóně v říjnu podle prvních dat opět klesly…
Spotřebitelské ceny v eurozóně v říjnu podle prvních dat opět klesly…
11:19

Spotřebitelské ceny v eurozóně v říjnu podle prvních dat opět klesly o 0,3 %

Spotřebitelské ceny v eurozóně v říjnu v meziročním srovnání znovu klesly o 0,3 %. Zůstávají tak stejně jako v září...
Eurozóna Evropská ekonomika Inflace
Nezaměstnanost v EU zůstala v září na 7,5 %, v eurozóně stagnovala na…
Nezaměstnanost v EU zůstala v září na 7,5 %, v eurozóně stagnovala na…
11:07

Nezaměstnanost v EU zůstala v září na 7,5 %, v eurozóně stagnovala na 8,3 %

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii i v zemích eurozóny zůstala v září na srpnových hodnotách. V celé sedmadvacítce...
Eurozóna Evropská unie Evropská ekonomika
Ekonomika EU i eurozóny vzrostla ve třetím čtvrtletí mezikvartálně…
Ekonomika EU i eurozóny vzrostla ve třetím čtvrtletí mezikvartálně…
11:01

Ekonomika EU i eurozóny vzrostla ve třetím čtvrtletí mezikvartálně nejrychleji od roku 1995

Ekonomika Evropské unie se ve třetím čtvrtletí částečně zotavila z koronavirového propadu, hrubý domácí produkt se ve...
Eurozóna Evropská unie Evropská ekonomika