Co musíte ráno vědět (30. května)
|

Co musíte ráno vědět (30. května)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a v USA, jak se europoslanci staví k návrhu víceletého rozpočtu EU a jak by Hongkong mohl vyřešit bytovou krizi? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie po prodlouženém víkendu ztrácely kvůli nervozitě spojené s Itálií, dařilo se dolaru

Hlavní americké akciové indexy se v úterý propadly kvůli nervozitě pramenící z nejisté politické situace v Itálii. Nedařilo se tak hlavně finančnímu sektoru, posilovaly naopak americký dolar v páru s eurem a japonský jen a prudce klesaly výnosy vládních dluhopisů USA. Výrazný pokles zaznamenaly především bankovní tituly, investoři s ohledem na prohlubující se politickou krizi v Itálii, která by mohla ohrozit projekt eura, obrátili svou pozornost k bezpečným aktivům. Jedním takovým je i japonský jen, vůči němuž na své pětitýdenní minimum klesl americký dolar. Index Dow ztrácel nejvíce, odepsal 1,58 % na 24 361,45 bodu, S&P 500 klesl pod support na 2 700, když spadl o 1,16 % na 2 689,86 bodu a Nasdaq Composite sestoupil o 0,50 % na 7 396,59 bodu. Index volatility VIX narostl o 28,74 % na 17,02 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl o patnáct bazických bodů na 2,78 %. Nejpopulárnější kryptoměny posílily v dolarovém vyjádření o 3-7 %.

Americká ekonomika směřující k recesi? Čas na tyto akcie
Společnost Bernstein věří, že hospodářský cyklus v USA vstupuje do závěrečné růstové fáze. A pro takové prostředí nabízí vhodný akciový obchod.
Obchod a mezinárodní politika USA: Trhy potřebují posun a více jistoty
Evropská unie a Čína obviňují Spojené státy z protekcionismu a z narušování mnohostranných ekonomických a politických systémů. Výrazné přebytky v obchodu s USA jim vyhovují. Je na Americe, aby dokázala situaci ukormidlovat.

2. Evropské burzy v úterý kvůli politické nejistotě v Itálii a ve Španělsku klesly

Evropské akciové trhy zakončily úterní seanci v mínusu, když byly pod tlakem dění v Itálii a ve Španělsku. Investoři se obávají předčasných voleb v Itálii, které se aktuálně jeví jako jediné východisko z politické krize. Regionální index STOXX Europe 600 přišel o 1,38 % na 384,44 bodu, britský FTSE 100 klesl o 1,26 % na 7 632,64 bodu, francouzský CAC 40 oslabil o 1,29 % na 5 438,06 bodu a německý DAX odevzdal 1,53 % na 12 666,51 bodu. Index italských akcií FTSE MIB během dne sestoupil až na desetiměsíční minimum, seanci uzavřel se ztrátou 2,65 % na 21 350,88 bodu. Na propadu italského akciového trhu se velkou měrou podílely banky, které se dostaly pod výrazný tlak kvůli výprodeji dluhopisů italské vlády. Obchodování s akciemi některých bank bylo kvůli příliš hlubokému propadu kurzu pozastaveno.

Itálie: Na další zadlužování zaděláno, ještě se ale nepeče
V souladu s paktem prezentovaným bývalou italskou vládou i pravidly EU by se měl strukturální deficit Itálie v příštích dvou letech snížit na 0,6 % HDP. V současnosti je ale vysoce nepravděpodobné, že dojde k dodržení těchto podmínek.

3. Pražská burza v úterý výrazně klesla, Erste Group Bank se propadla o bezmála 5 %

Pražská burza v úterý nenavázala na zisk z pondělního obchodování, index PX odepsal 1,41 % na 1 073,4 bodu. Dolů trh stáhly finanční tituly, dařilo se naopak Fortuně. Objem obchodů byl se 702 miliony korun nadprůměrný. Akcie Erste Group Bank se v úterý obchodovaly poprvé bez nároku na dividendu 1,20 eura na akcii a propadly se o 4,75 %. V negativním pásmu obchodování zakončily také Komerční banka (-1,65 %), MONETA Money Bank (-0,39 %) a VIG (-2,08 %).

Investorský magazín: Pražská burza nikdy neomrzí!
Český akciový trh láká například dividendovými stálicemi nebo nově růstovými štikami na trhu START. Aktuální Investorský magazín rozebírá kurzový lístek burzy v Rybné ulici. Dojde ale také na zahraniční akcie a ponoříme se do uvažování milionářů. Závěr jako vždy obstará ekonomický kalendář na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

Ve středu nad ránem se Japonsko pochlubí maloobchodními tržbami a indexem spotřebitelské důvěry. Zprávu o maloobchodních tržbách na trh dopoledne pošle také Německo, které přidá ještě zprávy o inflaci a nezaměstnanosti. Eurozóna se pochlubí indexy spotřebitelské důvěry a důvěry v průmyslu a sektoru služeb, Spojené státy odpoledne představí revidovanou zprávu o vývoji ekonomiky v prvním čtvrtletí, statistiku velkoobchodních zásob, výsledek obchodní bilance a dílčí zprávu z trhu práce od agentury ADP. Kanadská centrální banka bude rozhodovat o nastavení měnové politiky. Večer budou ještě investoři zvažovat pravidelnou situační zprávu o stavu americké ekonomiky známou jako Béžová kniha a pravidelnou týdenní zprávu o vývoji zásob ropy na americkém území od institutu API. Kvartální hospodářské výsledky představí ruská Sberbank a na Wall Street Michael Kors Holdings či Analog Devices. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 28. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 28. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Europoslanci kritizovali návrh víceletého rozpočtu EU

O návrhu víceletého finančního rámce na roky 2021 až 2027, který na začátku května předložila Evropská komise, v úterý na plenárním zasedání ve Štrasburku debatovali poslanci Evropského parlamentu. Zatímco komise, kterou zastupoval eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger, trvá na závazcích zhruba 1,1 % HDP, europoslanci by chtěli, aby závazky dosáhly 1,3 %. Řada z nich kritizovala také plánované škrty v politice soudržnosti, ocenili ale snahu o propojení unijních fondů s dodržováním zásad právního státu.

Miliardář Soros představil tříbodový plán pro zachování EU
Rostoucí spory mezi Spojenými státy a Evropou, nárůst populismu a migrační krize způsobily existenční krizi Evropské unie. V projevu na výročním zasedání Evropské rady pro zahraniční vztahy to v úterý v Paříži podle agentury Reuters řekl americký miliardář maďarského původu George Soros. Pro řešení situace finančník nabídl tříbodový program.

6. ECB by prý brzy mohla rozhodnout o ukončení nákupů dluhopisů

Evropská centrální banka by mohla již příští měsíc rozhodnout o tom, že v letošním roce ukončí nákupy dluhopisů, kterými se snaží podporovat hospodářský růst a inflaci v eurozóně. Kolem poloviny příštího roku by pak mohla zahájit zvyšování úrokových sazeb. Uvedla to v úterý členka Výkonné rady ECB Sabine Lautenschlägerová.

7. USA schválily převzetí Monsanta německým Bayerem

Spojené státy schválily převzetí společnosti Monsanto německou firmou Bayer. Oznámilo to v úterý ministerstvo spravedlnosti USA. Podle agentury Reuters tak byla odstraněna hlavní překážka pro tuto transakci, jejíž hodnota činí 62,5 miliardy dolarů. Souhlas je nicméně podmíněný odprodejem aktiv v hodnotě kolem devíti miliard dolarů.

8. Růst cen pohonných hmot v ČR by měl podle analytiků brzy skončit

Růst cen pohonných hmot na tuzemských čerpacích stanicích by měl brzy skončit. Na začátku léta by měly stagnovat, možný je i mírný pokles, shodují se analytici. Důvodem je podle nich snižující se cena ropy, způsobená mimo jiné vyhlídkami na zvyšování těžby suroviny. Například severomořská ropa Brent se v pondělí propadla pod 74,50 dolaru za barel, nejníže za tři týdny.

9. Prosazování elektroaut je podle šéfa Sixt politická chyba

Politické úsilí o prosazení elektromobilů je drahá politická chyba. Řekl to v úterý generální ředitel a hlavní akcionář velké německé autopůjčovny Sixt Erich Sixt. Poukázal přitom na skutečnost, že stěžejní suroviny včetně kobaltu jsou již dnes pod kontrolou asijských společností.

10. Německá KWS má zájem o divizi Bayeru, kterou má slíbenou BASF

Německý prodejce osiv KWS Saat předložil koncernu Bayer nabídku na převzetí její stejně zaměřené divize. Na prodeji těchto aktivit se ale Bayer již v dubnu dohodl s další německou společností BASF. Bayer prodává část aktivit, aby získal svolení regulačních úřadů s převzetím amerického producenta semen Monsanto.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Hongkong by mohl vyřešit bytovou krizi bydlením v betonových trubkách

Hongkong řeší jednu z největších bytových krizí na světě. Ceny nemovitostí rostou tak vysoko, že v loňském roce se jen cena některých parkovacích míst v centru vyšplhala až na 664 000 dolarů. Většina obyvatel si tak kvůli vysokým cenám a nedostatku bytů musí pronajímat mikrobyty o velikosti od 5 do 10 metrů čtverečních.

Řešením by mohl být takzvaný O-Pod, tedy bytová jednotka umístěná do vodovodní roury, která je lehce přemístitelná, zabere minimum místa a její výroba je velice levná. Jednotlivé jednotky se navíc podle jejich tvůrce Jamese Lawa dají jednoduše spojovat, a mohl by tak vzniknout i větší obytný komplex.

Co musíte ráno vědět (27. října)
Co musíte ráno vědět (27. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (27. října)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a na Wall Street, proč by Evropa neměla spoléhat na vítězství Joea Bidena v...
Musíte vědět
PŘEHLED OPATŘENÍ VLÁDY v boji s epidemií covidu-19 platných od 28.…
PŘEHLED OPATŘENÍ VLÁDY v boji s epidemií covidu-19 platných od 28.…
včera v 22:45

PŘEHLED OPATŘENÍ VLÁDY v boji s epidemií covidu-19 platných od 28. října 2020

Přehled opatření, která přijala vláda 26. října kvůli šíření nového typu koronaviru a těch nadále platných.
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Analytici: Volby v USA ovlivní ekonomiku a burzy v Evropě
Analytici: Volby v USA ovlivní ekonomiku a burzy v Evropě
včera v 21:01

Analytici: Volby v USA ovlivní ekonomiku a burzy v Evropě

Výsledky amerických prezidentských voleb nebudou mít dopad pouze na hospodářskou situaci ve Spojených státech, ale...
Volby Spojené státy americké (USA) Evropa
Americké akciové indexy v pondělí výrazně klesly, investoři zvažují…
Americké akciové indexy v pondělí výrazně klesly, investoři zvažují…
včera v 21:00

Americké akciové indexy v pondělí výrazně klesly, investoři zvažují nepříznivý vývoj epidemie a balík pomoci ekonomice USA

Americké akcie na začátku týdne oslabily v obavách z prudkého nárůstu počtu případů nákazy koronavirem a kvůli...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
NERV se shoduje na dalším zpřísnění opatření, rozhodne vláda
včera v 20:41

NERV se shoduje na dalším zpřísnění opatření, rozhodne vláda

V rámci Národní ekonomické rady vlády panuje poměrně široká shoda na dalším zpřísnění opatření proti šíření...
Česká ekonomika Koronavirus
Evropské akcie na úvod týdne kvůli koronaviru opět klesly
Evropské akcie na úvod týdne kvůli koronaviru opět klesly
včera v 18:00

Evropské akcie na úvod týdne kvůli koronaviru opět klesly

Akcie na západoevropských burzách v pondělí opět klesaly. Hlavním důvodem je opět rychle rostoucí počet nových...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Gabriel: EU chová k Bidenovi falešné naděje, musí se sama snažit
včera v 17:52

Gabriel: EU chová k Bidenovi falešné naděje, musí se sama snažit

Naděje Evropanů, že by volební vítězství demokrata Joea Bidena nad americkým republikánským prezidentem Donaldem...
Pražskou burzu na úvod týdne stáhly do červených čísel hlavně O2,…
Pražskou burzu na úvod týdne stáhly do červených čísel hlavně O2,…
včera v 16:50

Pražskou burzu na úvod týdne stáhly do červených čísel hlavně O2, Erste a VIG, akcie Pilulky zdražily o téměř 18 %

Pražská burza zahájila týden poklesem. Index PX v pondělí oslabil o 0,33 % na 860,27 bodu. Dolů ho táhly hlavně akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Developer Finep prodal v Praze fondu Zeitgeist 70 nájemních bytů
včera v 16:36

Developer Finep prodal v Praze fondu Zeitgeist 70 nájemních bytů

Developerská společnost Finep CZ prodala dům se 70 byty pro nájemní bydlení v Praze na Barrandově investičnímu fondu...
Realitní trh Česká republika
WTO oficiálně povolila EU uvalit cla jako odvetu za pomoc Boeingu
včera v 15:46

WTO oficiálně povolila EU uvalit cla jako odvetu za pomoc Boeingu

Světová obchodní organizace v pondělí oficiálně povolila Evropské unii uvalit cla na dovoz zboží ze Spojených států v...
Evropská unie Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
Vláda schválila kvůli pandemii rozšíření daňových úlev
včera v 15:38

Vláda schválila kvůli pandemii rozšíření daňových úlev

Vláda schválila další rozšíření daňových úlev pro podnikatele a firmy zasažené opatřeními proti šíření koronaviru....
Česká republika Daně Koronavirus
Ze světa investičních doporučení (26. října)
včera v 15:25

Ze světa investičních doporučení (26. října)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
USA: Prodeje nových domů v září poprvé od dubna klesly
včera v 15:00

USA: Prodeje nových domů v září poprvé od dubna klesly

Prodeje nových domů ve Spojených státech v září meziměsíčně klesly o 3,5 % na celoročně přepočítané tempo 0,959...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Realitní trh
Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu a zavést sazby 15 a 23 %
včera v 14:54

Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu a zavést sazby 15 a 23 %

Premiér Andrej Babiš (ANO) předložil ve Sněmovně návrh na zrušení superhrubé mzdy. Místo toho navrhuje zdaňovat...
Česká republika Daně Pracovní trh
Fintech Ant Group z historicky největšího IPO získá 34,5 miliardy USD…
Fintech Ant Group z historicky největšího IPO získá 34,5 miliardy USD…
včera v 12:57

Fintech Ant Group z historicky největšího IPO získá 34,5 miliardy USD, úpis firmu oceňuje na více než 313 miliard USD

Společnost Ant Group, která je finančně-technologickou divizí čínského internetového prodejce Alibaba a dominantním...
Asijské akcie Fintech Čína
Výsledky Hasbro ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,88 USD (odhad: 1,63…
včera v 12:19

Výsledky Hasbro ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,88 USD (odhad: 1,63 USD), tržby 1,78 miliardy USD (odhad: 1,74 miliardy USD)

Americký výrobce hraček Hasbro ve třetím čtvrtletí zvýšil čistý zisk meziročně o čtyři procenta na 221 milionů dolarů...
Americké akcie Výsledková sezóna