Co musíte ráno vědět (31. července 2017)
|

Co musíte ráno vědět (31. července 2017)

Jak uplynulý týden zakončily světové trhy, co čekají analytici od srpnového zasedání ČNB a jaký most o víkendu otevřeli ve Švýcarsku? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zakončily týden smíšeně. Dow opět posunul historické maximum, S&P 500 i Nasdaq ale stejně jako za celý týden mírně ztratily

Akcie v USA se v závěru týdne oklepaly z poklesů způsobených horšími hospodářskými čísly společnosti Amazon a index Dow dokázal opět mírně posunout své zavírací maximum. Náladu podporovaly i rostoucí ceny ropy, americká WTI za týden posílila zhruba o 8 %. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických firem, si připsal 0,15 % a uzavřel na 21 830,31 bodu. Širší index S&P 500 naopak klesl o 0,13 % a obchodování zakončil na 2 472,10 bodu. Index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,12 % na 6 374,68 bodu. V plusu zakončily například sektory zdravotní péče nebo energetiky, ztrácela naopak odvětví jako technologie nebo necyklického spotřebního zboží. Akcie výrobců cigaret se dostaly pod tlak kvůli zprávě o tom, že američtí regulátoři chtějí omezit obsah nikotinu v tabákových produktech. Index volatility VIX v pátek stoupl o 1,78 % na 10,29 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o více než dva bazické body na 2,2871 %. Bitcoin večer evropského času posiloval o zhruba 2 % a ethereum ztrácelo 5 %. Za celý týden si Dow připsal téměř 1,2 %. S&P 500 zůstal na červené nule a Nasdaq odepsal 0,2 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Kosmetický pokles indexu S&P 500 situaci nerozhýbal

2. Evropské trhy v pátek uzavřely v červených číslech, za celý týden odepsaly zhruba půl procenta

Evropské akciové trhy v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Investoři se soustředili zejména na výsledkovou sezónu, vyhodnocovali však i řadu evropských a amerických makrodat. Regionální index STOXX Europe 600 ztratil 1,04 % na 378,34 bodu, za celý týden pak přišel o 0,49 %. Proti trendu šly v pátek pouze akcie velkých těžařských firem. Technologický sektor níže poslaly čtvrteční horší než očekávané hospodářské výsledky největšího internetového prodejce Amazon, tabákové firmy dolů stáhlo oznámení plánu na regulaci množství nikotinu v cigaretách v USA. Britský FTSE 100 spadl o 1 % na 7 368,37 bodu (za celý týden -1,2 %), francouzský CAC 40 klesl o 1,07 % na 5 131,39 bodu (za celý týden +0,27 %) a německý DAX přišel o 0,4 % na 12 162,7 bodu (za celý týden -0,67 %).

EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza?

3. Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na ziskovou čtvrteční seanci, když index PX odepsal 0,65 % na 1 008,33 bodu. Dolů burzu táhly Erste Group Bank a Komerční banka, solidní zisk si naopak připsala sázkařská společnost Fortuna. Objem obchodů byl s 314 miliony korun výrazně podprůměrný. Nejobchodovanější byly v pátek cenné papíry energetické skupiny ČEZ, které uzavřely na nule. Akcionáře energetického gigantu znervóznila zpráva o požáru v dětmarovické elektrárně, kterou skupina ČEZ vlastní. Hospodářské výsledky za uplynulé pololetí v pátek reportoval operátor O2 Czech Republic (-0,07 %). Společnost hospodařila v první polovině letošního roku s čistým ziskem 2,6 miliardy Kč. Výnosy se firmě zvýšily o 1,4 % na 18,5 miliardy Kč. Růst výnosů opět podpořily vyšší příjmy z O2 TV a mobilních dat a nárůst tržeb na Slovensku. Za celý týden akcie na pražské burze stouply o 0,4 %. Nejvíce klesajícím titulem týdne byl slovenský provozovatel sportovních středisek Tatry Mountain Resorts, který přišel o 4,2 %. Nejvíce rostoucím titulem týdne byla Erste Group Bank, která posílila o 2,6 %.

ČEZ, Komerční banka a MONETA Money Bank: České blue chips pohledem technické analýzy

4. Očekávané události

Týden odstartují data o japonské průmyslové výrobě, německé maloobchodní tržby a míra nezaměstnanosti. Ta bude oznámena i v Itálii a Belgii. Nejsledovanější ale budou údaje o inflaci a nezaměstnanosti za celou eurozónu a také čínský index nákupních manažerů. Ve Spojených státech vyjdou data o probíhajících prodejích domů a také index nákupních manažerů v oblasti Chicaga a index průmyslové aktivity dallaského Fedu. Hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí oznámí mimo jiné HSBC, Sanofi nebo Loews. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 31. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 31. července a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Analytici nevylučují, že by ČNB mohla již ve čtvrtek zvýšit sazby

Bankovní rada České národní banky by mohla ve čtvrtek zvýšit úrokové sazby. Nevylučují to analytici oslovení ČTK. Neshodují se ale v tom, zda je to správný krok, nebo by bylo pro ČNB lepší počkat na další zasedání, které bude v září.

6. Apple v Číně odstranil ze svého obchodu VPN aplikace

Číně se zřejmě podařil další úspěšný krok v cenzuře internetu. Firmy, které umožňují lidem v Číně obejít vládní filtry a dostat se na necenzurovaný internet, v sobotu uvedly, že jejich programy byly odstraněny z obchodu Applu s aplikacemi v Číně.

7. Na nový elektromobil Model 3 má Tesla přes půl milionu rezervací

Na první sedan elektromobilu Model 3 má už americká automobilka Tesla přes půl milionu předběžných rezervací. V pátek to řekl šéf firmy Elon Musk, když předával prvních 30 těchto vozů kupujícím z firemních kruhů. Tím začala testovací fáze jeho největšího dosavadního strategického záměru transformovat automobilku z výrobce malého množství luxusních vozů na masového producenta levných automobilů pro široký trh.

8. ČEZ: Temelín v noci na sobotu nastartoval reaktor druhého bloku

V jaderné elektrárně Temelín nastartovali v noci na sobotu reaktor druhého bloku. Následovat budou fyzikální a energetické testy. Výrobu elektřiny z druhého bloku chce ČEZ obnovit během příštího týdne. ČTK to řekl temelínský mluvčí Marek Sviták. Druhý blok je kvůli výměně paliva podle plánu odstaven od 19. května.

9. MMF: Americký dolar je až o 20 % nadhodnocený

Americký dolar je z hlediska krátkodobých vyhlídek ekonomiky Spojených států o zhruba 10-20 % nadhodnocený. Uvedl to Mezinárodní měnový fond ve své výroční zprávě o měnách a platebních bilancích předních světových ekonomik.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Ve Švýcarsku byl otevřen nejdelší visutý most pro pěší

Údajně nejdelší visutý most pro pěší na světě o víkendu slavnostně uvedli do provozu v Alpách na jihu Švýcarska. Unikátní konstrukce turistům umožňuje projít opět po takzvané Evropské stezce mezi obcemi Grächen a Zermatt v kantonu Wallis, jejíž část před lety zničily padající kusy skály, informoval list Neue Zürcher Zeitung.

Nový most dlouhý 494 metrů visí ve výšce 85 metrů nad místem, které způsobovalo dlouhodobě problémy na oblíbené trase, neboť na něj dopadaly kusy skály, které se uvolňují v důsledku pohybu ledovce. Některé kameny byly velké jako menší rodinné domy.

V roce 2010 padající kameny zničily 250 metrů dlouhý visutý most, který se vznášel ve výšce 25 metrů nad zemí. Zpřístupněn veřejnosti byl přitom pouhé dva měsíce předtím.

Po zničení mostu ztratila vysokohorská stezka na atraktivitě, neboť turisté museli místo dopadu obřích kamenů obcházet. Poté, co zdolali náročné stoupání mezi obcí Grächen a Evropskou chatou stojící nad vesničkou Randa, se totiž museli na cestě do Zermattu opět vracet dolů do údolí. Problémy na trase se výrazně projevily na návštěvnosti Evropské chaty postavené teprve v roce 1999.

Zástupci místních turistických agentur se proto rozhodli, že postaví nad problematickým místem dopadu kusů skal nový visutý most. Jasné ovšem bylo, že bude muset být vyšší a delší než ten zničený v roce 2010, aby vyhovoval požadavkům na bezpečnost. Určité riziko ale podle stavitelů mostu zůstává.

Na stavbu mostu se složilo pět okolních obcí a místní turistické agentury. Vybrané peníze ale na uskutečnění projektu nestačily. Potřebnou sumu 730 000 franků se nakonec podařilo získat mimo jiné pomocí mecenáše, který pochází z regionu.

Most z ocelových lan a mříží z lehkého kovu váží kolem 58 tun. Široký je 65 centimetrů. Speciální hydraulická zařízení, která si hodlá konstrukční firma nechat patentovat, se starají o to, aby se při přechodu most příliš nehoupal.

Pětatřicet kilometrů dlouhou Evropskou stezku, jejíž součástí je nový most, lze projít během dvou dnů. Nabízí mimo jiné pohledy na ikonickou švýcarskou horu Matterhorn, která se vypíná nad Zermattem.

Co musíte ráno vědět (22. října)
Co musíte ráno vědět (22. října)
před hodinou

Co musíte ráno vědět (22. října)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a v USA, jak se šéfka ECB snaží naslouchat veřejnosti a v čem je covid-19...
Musíte vědět
Automobilce Tesla ve třetím čtvrtletí stoupl zisk o 131 % na 331…
včera v 23:11

Automobilce Tesla ve třetím čtvrtletí stoupl zisk o 131 % na 331 milionů dolarů

Americkému výrobci elektromobilů Tesla ve třetím čtvrtletí stoupl čistý zisk o 131 % na 331 milionů dolarů. Za...
Tesla Auta Výsledková sezóna
Americké akcie ve středu klesly kvůli nejistotě stran podpůrného…
Americké akcie ve středu klesly kvůli nejistotě stran podpůrného…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu klesly kvůli nejistotě stran podpůrného balíku pro ekonomiku

Americké akcie ve středu mírně oslabily. Investoři s obavami vyhlíží, jak dopadne jednání o dalším stimulačním balíku...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fed: Ekonomická aktivita na většině území USA ožívá pozvolna
včera v 20:33

Fed: Ekonomická aktivita na většině území USA ožívá pozvolna

Ekonomická aktivita na většině území Spojených států nyní po prvotním odrazu ožívá pozvolna. Vyplývá to z pravidelné...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Fed
Putin slíbil, že další tvrdá omezení kvůli koronaviru nebudou
včera v 20:11

Putin slíbil, že další tvrdá omezení kvůli koronaviru nebudou

Ruská vláda se kvůli koronaviru nechystá zavést tvrdá omezující opatření, ujistil ve středu ruský prezident Vladimir...
Rusko Koronavirus
Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů
včera v 18:57

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u...
Farmacie Americká ekonomika
MMF zhoršil odhad poklesu HDP Asie na 2,2 procenta
včera v 18:43

MMF zhoršil odhad poklesu HDP Asie na 2,2 procenta

Mezinárodní měnový fond zhoršil svůj odhad vývoje hrubého domácího produktu Asie v letošním roce kvůli očekávanému...
Asijská ekonomika Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst
Lagardeová se snaží do transformace ECB zapojit i veřejnost
včera v 18:29

Lagardeová se snaží do transformace ECB zapojit i veřejnost

Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová zahájila veřejné "naslouchací" turné, v rámci kterého se...
ECB Evropská ekonomika
Ekonomika podle odhadů kvůli novým opatřením klesne více
včera v 18:10

Ekonomika podle odhadů kvůli novým opatřením klesne více

Kvůli novým opatřením vlády proti šíření koronaviru lze letos očekávat propad ekonomiky o zhruba 8,5 procenta....
Česká ekonomika HDP Koronavirus
Evropské akcie ve středu klesly potřetí v řadě
Evropské akcie ve středu klesly potřetí v řadě
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu klesly potřetí v řadě

Akcie na západoevropských trzích pokračují v propadech, index STOXX Europe 600 se ve středu dostal na třítýdenní...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Sněmovna schválila 500 Kč denně podnikatelům s uzavřenými provozy
včera v 17:29

Sněmovna schválila 500 Kč denně podnikatelům s uzavřenými provozy

Podnikatelé, jejichž podnikání omezila nebo znemožnila vláda svými aktuálními opatřeními proti šíření covidu-19,...
Česká republika Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
O příspěvek zatím podnikatelé podle správy žádat nemohou
včera v 17:11

O příspěvek zatím podnikatelé podle správy žádat nemohou

Finanční správa upozornila, že o příspěvek, tzv. kompenzační bonus, v souvislosti s novými vládními opatřeními není...
Česká republika Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
Svaz průmyslu: HDP kvůli opatřením klesne o 10 až 12 %
včera v 17:04

Svaz průmyslu: HDP kvůli opatřením klesne o 10 až 12 %

Kvůli dalším restriktivním opatřením proti šíření koronaviru může být celkový propad české ekonomiky letos okolo 10...
Česká ekonomika HDP Koronavirus
Pražská burza dál ztrácí, ve středu oslabila většina hlavních emisí
Pražská burza dál ztrácí, ve středu oslabila většina hlavních emisí
včera v 16:50

Pražská burza dál ztrácí, ve středu oslabila většina hlavních emisí

Pražská burza ve středu dál ztrácela, index PX klesl o 1,42 % na 857,71 bodu. Oslabily nebo stagnovaly téměř všechny...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
PayPal umožní platby v kryptoměnách, i jejich prodej a nákup
včera v 15:59

PayPal umožní platby v kryptoměnách, i jejich prodej a nákup

Americká platforma pro digitální převody peněz PayPal Holdings umožní svým klientům kupovat, prodávat a držet...
Bitcoin Kryptoměny
ČEZ přestane v teplárně Dvůr Králové nad Labem spalovat uhlí
včera v 15:41

ČEZ přestane v teplárně Dvůr Králové nad Labem spalovat uhlí

Společnost ČEZ chystá v teplárně Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku odstavení dvou uhelných kotlů a jejich...
ČEZ Energetika
Ericsson se ve třetím čtvrtletí vrátil k zisku, těžil z kontraktů v…
včera v 15:08

Ericsson se ve třetím čtvrtletí vrátil k zisku, těžil z kontraktů v Číně

Švédský výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson ve třetím čtvrtletí hospodařil s čistým ziskem 5,6 miliardy...
5G sítě Evropské akcie Výsledková sezóna
MF prodalo dluhopisy za osm miliard korun, zájem byl větší
včera v 14:51

MF prodalo dluhopisy za osm miliard korun, zájem byl větší

Ministerstvo financí ve středu prodalo ve třech aukcích státní dluhopisy za osm miliard korun. Vyplývá to z údajů na...
Česká republika České státní dluhopisy
Inflace v Kanadě v září překvapila
včera v 14:40

Inflace v Kanadě v září překvapila

Spotřebitelské ceny v Kanadě v září meziročně vzrostly o 0,5 %. Po růstu o 0,1 % v srpnu analytici očekávali růst o 0...
Kanada Inflace