Co musíte ráno vědět (31. května)
|

Co musíte ráno vědět (31. května)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a na Wall Street, co podle OECD ohrožuje růst světové ekonomiky a jaké jsou nejhodnotnější světové značky? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie se ve středu vrátily k růstu díky známkám uvolnění napětí na italské politické scéně

Akcie ve Spojených státech se ve středu po úterních ztrátách vrátily k růstu díky známkám uvolnění napětí na italské politické scéně. Dařilo se hlavně energetickým titulům. Index Dow posílil o 1,26 % na 24 667,78 bodu a zaznamenal podobně jako index S&P 500, který se zvýšil o 1,27 % na 2 724,01 bodu, nejvýraznější jednodenní procentní nárůst od 4. května. Index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 0,89 % na 7 462,45 bodu. Index volatility VIX spadl o 12,22 % na 14,94 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o sedm bazických bodů na 2,85 %. V plusu skončily všechny hlavní sektory, nejvíce se dařilo energetickému odvětví, finančnímu sektoru a odvětví zdravotní péče.

Americká ekonomika směřující k recesi? Čas na tyto akcie
Společnost Bernstein věří, že hospodářský cyklus v USA vstupuje do závěrečné růstové fáze. A pro takové prostředí nabízí vhodný akciový obchod.
Obchod a mezinárodní politika USA: Trhy potřebují posun a více jistoty
Evropská unie a Čína obviňují Spojené státy z protekcionismu a z narušování mnohostranných ekonomických a politických systémů. Výrazné přebytky v obchodu s USA jim vyhovují. Je na Americe, aby dokázala situaci ukormidlovat.

2. Evropské burzy se ve středu kvůli Itálii na směru neshodly

Evropské akciové trhy se v polovině pracovního týdne na směru neshodly, když se investoři soustředili na dění v Itálii, kde ve středu ekonom a předseda vlády Carlo Cottarelli prohlásil, že se objevily možnosti vzniku politického kabinetu. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,03 % na 384,59 bodu, britský FTSE 100 získal 0,75 % na 7 689,57 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 0,2 % na 5 427,35 bodu a německý DAX si polepšil o 0,93 % na 12 783,76 bodu. Index italských akcií FTSE MIB po výrazných propadech z předcházejících dvou seancí stoupl o 2,09 % na 21 797,82 bodu.

Itálie: Na další zadlužování zaděláno, ještě se ale nepeče
V souladu s paktem prezentovaným bývalou italskou vládou i pravidly EU by se měl strukturální deficit Itálie v příštích dvou letech snížit na 0,6 % HDP. V současnosti je ale vysoce nepravděpodobné, že dojde k dodržení těchto podmínek.

3. Pražská burza ve středu stoupla, akcie Erste zdražily o necelá 2 %

Pražská burza se ve středu odrazila od ztráty z úterního obchodování, index PX zpevnil o 0,58 % na 1 079,66 bodu. Nahoru burzu táhly akcie Erste Group Bank, Komerční banky a Monety Money Bank, nedařilo se telefonnímu operátorovi O2 Czech Republic a tabákové firmě Philip Morris ČR. Objem obchodů byl se 712 miliony korun nadprůměrný. Nejobchodovanější byly ve středu cenné papíry energetické skupiny ČEZ, které zlevnily o 0,09 % na 553,50 Kč. Největší ztrátu zaznamenaly akcie operátora O2 Czech Republic, které odepsaly 1,23 % na 280 Kč.

Investorský magazín: Pražská burza nikdy neomrzí!
Český akciový trh láká například dividendovými stálicemi nebo nově růstovými štikami na trhu START. Aktuální Investorský magazín rozebírá kurzový lístek burzy v Rybné ulici. Dojde ale také na zahraniční akcie a ponoříme se do uvažování milionářů. Závěr jako vždy obstará ekonomický kalendář na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek zveřejní Japonsko zprávu o průmyslové výrobě a data z nemovitostního trhu (zahájená výstavba, stavební objednávky) a Čína se přidá s indexy nákupních manažerů. Dopoledne se investoři zaměří na zprávy evropského měnového bloku o nezaměstnanosti a inflaci a Švýcarsko na trh pošle zprávu o vývoji své ekonomiky. Odpoledne se investoři ve Spojených státech zaměří na zprávu o osobních příjmech a výdajích spotřebitelů, index nákupních manažerů chicagského Fedu, zprávu o rozjednaných prodejích domů a pravidelné týdenní zprávy o žádostech o podporu v nezaměstnanosti a o vývoji zásob ropy na území USA od vládní energetické agentury EIA. Do výsledkové sezóny přispějí na Wall Street mimo jiné společnosti Dollar General, Dollar Tree, Costco Wholesale, VMware, Workday a GameStop. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 28. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 28. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Růst světové ekonomiky podle OECD ohrožuje riziko obchodní války

Růst světové ekonomiky, která směřuje k nejnižší nezaměstnanosti za posledních 40 let, nyní ohrožuje riziko obchodní války. Uvedla to ve středu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Ta se domnívá, že globální ekonomika letos vykáže růst o 3,8 %, než tempo růstu příští rok stoupne na 3,9 %. OECD ve své březnové prognóze počítala s růstem o 3,9 % i letos, odhad ovšem zhoršila kvůli slabšímu výkonu na začátku roku, na kterém se podepsaly špatné počasí a jiné dočasné faktory.

6. Dluh obyvatel ČR stoupl meziročně o 9 % na 2,2 bilionu Kč

Celkový dluh obyvatel ČR činil ke konci prvního čtvrtletí 2,18 bilionu Kč, meziročně tak vzrostl o 175,1 miliardy korun, tedy o 8,7 %. Objem dluhu ohroženého nesplácením naopak klesl o 4,5 miliardy na 36,6 miliardy Kč. Počet lidí, kteří měli problémy se splácením úvěrů na bydlení, se meziročně snížil o 5 000. Počet lidí nesplácejících úvěry na spotřebu klesl o 10 000.

7. WSJ: Celní výjimka USA pro Evropu bez náhrady vyprší

Americká vláda si nedokázala vynutit ústupky Evropské unie před pátečním vypršením celní výjimky a hodlá splnit svou hrozbu a zavést cla na dovoz oceli a hliníku z Evropy. S odvoláním na činitele obeznámené s americkým rozhodnutím to ve středu napsal list The Wall Street Journal.

8. DIHK zhoršila výhled německé ekonomiky, má obavy z krize v Itálii

Německá průmyslová a obchodní komora ve středu snížila odhad letošního růstu německé ekonomiky na 2,2 % z dříve předpokládaných 2,7 %. Zároveň varovala, že politická krize v Itálii by mohla ještě více podkopat hospodářský růst v Německu a ohrozit budoucnost celé eurozóny.

9. Novým předsedou dozorčí rady Škoda Auto se stal Herbert Diess

Novým předsedou dozorčí rady automobilky Škoda Auto se stal Herbert Diess, který je zároveň předsedou představenstva koncernu Volkswagen. Nahradil Franka Wittera, který bude pokračovat jako místopředseda dozorčí rady.

10. Fed odhalil návrh na zmírnění Volckerova pravidla

Americká centrální banka ve středu zveřejnila návrh na zmírnění takzvaného Volckerova pravidla. To dosud v reakci na finanční krizi z roku 2008 a kvůli ochraně vkladů klientů zakazovalo bankám finanční spekulace na vlastní účet.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nejhodnotnějšími značkami světa jsou opět Google a Apple

Nejhodnotnější značkou světa letos zůstává Google, druhé místo patří opět firmě Apple, i když rozdíl mezi oběma se za poslední rok výrazně zmenšil. Na třetí místo se dostal Amazon, který předstihl softwarovou společnost Microsoft. Vyplývá to z žebříčku BrandZTop 100, který sestavují reklamní agentura WPP a poradenská firma MilwardBrown.

Google zvýšil hodnotu své značky proti loňsku o 23 % na 302,1 miliardy dolarů, Apple o 29 % na 300,6 miliardy a Amazon o 49 % na 208 miliard dolarů.

Největší zastoupení v první desítce mají technologické firmy a maloobchodní společnosti. Právě maloobchod byl loni nejrychleji rostoucím odvětvím s nárůstem o 35 %, následují pojišťovnictví s 34 % a technologie s 28 %.

Mezi deseti nejvíce rostoucími obory jsou i automobilky, které s nástupem elektrického pohonu a autonomní mobility těží z těsné spolupráce s technologickými firmami. Celkově zvýšily svou hodnotu o 7 %. Nejhodnotnější automobilovou značkou zůstává vedoucí světový propagátor hybridních pohonů Toyota s hodnotou 30 miliard dolarů.

V žebříčku se nově objevilo osm značek, mezi nimi například aplikace Uber nebo výrobce sportovního vybavení adidas. Celková hodnota stovky nejcennějších značek světa se letos zvýšila o rekordních 21 % na 4,4 bilionu dolarů.

Země G7 podpořily rozšíření dluhové úlevy pro nejchudší státy
19:06

Země G7 podpořily rozšíření dluhové úlevy pro nejchudší státy

Ministři financí zemí skupiny G7, která sdružuje nejvyspělejší státy světa, v pátek podpořili rozšíření programu...
Světová ekonomika Chudoba
Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
18:00

Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od poloviny června

Akciové indexy na západoevropských trzích v pátek po volatilním průběhu většinou ztrácely a mají za sebou jeden z...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Důvěra britských spotřebitelů byla v září nejvyšší od března
17:09

Důvěra britských spotřebitelů byla v září nejvyšší od března

Důvěra britských spotřebitelů dosáhla v září nejvyšší úrovně od březnového zavedení plošné karantény, ale stále je...
Spojené království Spotřebitelská důvěra
Pražská burza dnes podruhé za sebou mírně zpevnila
Pražská burza dnes podruhé za sebou mírně zpevnila
16:50

Pražská burza dnes podruhé za sebou mírně zpevnila

Pražská burza v pátek, podobně jako ve čtvrtek, mírně posílila. Index PX zpevnil o 0,1 procenta na 863,93 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
16:43

Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč

Skupina Home Credit, která poskytuje po světě spotřebitelské půjčky, vykázala v prvním pololetí ztrátu 619 milionů...
Půjčky PPF
Podnikatelé nejsou spokojení s výslednou vládní verzí kurzarbeitu
15:56

Podnikatelé nejsou spokojení s výslednou vládní verzí kurzarbeitu

Zástupci podnikatelů nejsou spokojení s výslednou verzí kurzarbeitu, kterou v pátek schválila vláda. Jeho aktuální...
Česká ekonomika Pracovní trh
Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
14:49

Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky

Očekávání německých exportérů se v září vyšplhala na nejlepší úroveň za téměř dva roky. Optimismus se výrazně zvýšil...
Německo Mezinárodní obchod
Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v srpnu zklamaly
14:30

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v srpnu zklamaly

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech zaznamenal v srpnu pomalejší růst, než se čekalo. V...
Americká ekonomika Osobní spotřeba
EASA: Letadla Boeing 737 MAX by letos mohla obnovit provoz
13:12

EASA: Letadla Boeing 737 MAX by letos mohla obnovit provoz

Regulátoři by v listopadu mohli povolit obnovení provozu letadel Boeing 737 MAX, která by se tak mohla do konce roku...
Boeing Regulace
EK se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
12:46

EK se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku

Evropská komise se rozhodla podat odvolání proti červencovému rozhodnutí soudu, které zrušilo její nařízení, aby...
Apple Evropská unie Daně
Dukovany podle plánu odstavují 2. blok kvůli výměně části paliva
12:34

Dukovany podle plánu odstavují 2. blok kvůli výměně části paliva

V Jaderné elektrárně Dukovany v pátek energetici odstavují druhý výrobní blok kvůli výměně pětiny paliva za čerstvé,...
ČEZ Jaderná energetika
Trvalý kurzarbeit je podle odborníků pro firmy přínosem
11:31

Trvalý kurzarbeit je podle odborníků pro firmy přínosem

Zavedení kurzarbeitu podle trvalých pravidel bude pro firmy přínosné, protože nahradí sérii jednorázových pravidel a...
Pracovní trh Česká republika Koronavirus
AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google
10:56

AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google

Americké ministerstvo spravedlnosti zřejmě v příštích týdnech podá antimonopolní žalobu na internetovou společnost...
Spojené státy americké (USA) Alphabet (Google) Právo
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
10:30

Asijské akcie zakončily týden smíšeně

Akcie v Asii a Tichomoří skončily v pátek smíšeně. Většina trhů posilovala v návaznosti na růst v USA díky naději na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Vláda USA žádá soud, aby umožnil odstranění WeChatu z obchodů
09:46

Vláda USA žádá soud, aby umožnil odstranění WeChatu z obchodů

Americké ministerstvo spravedlnosti požádalo soud, aby vládě prozatímně umožnil nařídit odstranění čínské komunikační...
Spojené státy americké (USA) Sociální sítě
Vláda schválila pravidla kurzarbeitu,platit by mohla od listopadu
09:12

Vláda schválila pravidla kurzarbeitu,platit by mohla od listopadu

Vláda schválila nová pravidla kurzarbeitu. Zkrácená práce s částí mzdy od státu by se mohla zavést od listopadu....
Česká ekonomika Pracovní trh Koronavirus
BMW zaplatí v USA pokutu kvůli nadhodnocování údajů o prodeji
08:52

BMW zaplatí v USA pokutu kvůli nadhodnocování údajů o prodeji

Německý výrobce luxusních automobilů BMW zaplatí ve Spojených státech pokutu 18 milionů dolarů, aby urovnal obvinění...
Auta BMW
Co musíte ráno vědět (25. září)
Co musíte ráno vědět (25. září)
00:00

Co musíte ráno vědět (25. září)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a ve Spojených státech, jaké jsou vyhlídky světové ekonomiky podle MMF a...
Musíte vědět