Co musíte ráno vědět (5. ledna)
|

Co musíte ráno vědět (5. ledna)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na burzách v Evropě a za oceánem, jak se Donald Trump vypořádává s odkazem Baracka Obamy a jaký technologický unikát se ukrývá na východním okraji Prahy? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie i ve čtvrtek přepisovaly historii, index Dow se poprvé dostal nad 25 000 bodů

Akciový index Dow Jones Industrial Average ve čtvrtek poprvé prolomil hranici 25 000 bodů. Trvalo mu přitom méně než rok, než přidal 5 000 bodů, což je nejrychlejší růst od jeho vzniku v květnu 1896. Náladu na trzích podporovala slušná ekonomická data z USA i ze světa. Index Dow vzrostl o 0,61 % na nové zavírací maximum 25 075,13 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,4 % na nové zavírací maximum 2 723,99 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite skončil se ziskem 0,18 % na novém zavíracím maximu 7 077,91 bodu. Všechny tři indexy navýšily i svá absolutní maxima - Dow na 25 105,96 bodu, S&P 500 na 2 729,29 bodu a Nasdaq Composite na 7 098,05 bodu. V plusu skončily všechny hlavní sektory s výjimkou realitního odvětví a sektoru veřejných služeb. Dařilo se hlavně finančnímu sektoru a odvětví základních materiálů. Index volatility VIX stoupl o 0,77 % na 9,22 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se mírně zvýšil na 2,451 %.

Byron Wien to nevzdává, i pro rok 2018 hlásí 10 možných velkých překvapení

Goldman Sachs: Investoři by si měli připravit analgetika. Akcie i dluhopisy jsou drahé a sešup může bolet

2. Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly, Londýn si znovu připsal nový rekord

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy mířily ve čtvrtek shodně vzhůru. Investoři reagovali na příznivá data a na růst cen komodit. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 0,89 %, nejúspěšnější byly automobilky reagující na příznivé zprávy o prodejích automobilů v USA. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 se odpoledne vyšplhal na nový historický rekord 7 701,93 bodu, nakonec seanci uzavřel se ziskem 0,32 % na 7 695,88 bodu. Německý index DAX stoupl o 1,46 % a francouzský benchmark CAC 40 si polepšil o 1,55 %.

Itálie: Zahřmí v březnu?

3. Pražská burza si ve čtvrtek připsala 1,69 %, akcie Erste přidaly přes pět procent

Pražská burza ve čtvrtek výrazně stoupla, index PX přidal 1,69 % na 1 105,13 bodu. Akcie Erste Group Bank posílily o více než pět procent, pojišťovna VIG zdražila o více než 2,5 %. V červených číslech skončily pouze dva tituly. Celkový objem obchodů dosáhl téměř 1,3 miliardy korun, a přesáhl tak dvojnásobek průměru za poslední rok.

3 zásadní doporučení pro investory na prahu roku 2018

4. Očekávané události

V pátek dopoledne se Německo pochlubí daty o maloobchodních tržbách a eurozóna inflační statistikou. Ve Spojených státech se investoři zaměří na data z trhu práce za prosinec v čele s mírou nezaměstnanosti a údaji o tvorbě pracovních míst. Kvartální hospodářská čísla v USA odtajní společnost Constellation Brands a s projevem vystoupí prezident Fedu ve Filadelfii Patrick Harker a šéfka clevelandské pobočky americké centrální banky Loretta Mesterová. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Trumpova administrativa chce otevřít pobřežní vody těžbě ropy

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa navrhla zpřístupnit skoro celou oblast pobřežních vod těžbě ropy a zemního plynu. Například u břehů Kalifornie to bude možné poprvé po více než 30 letech, uvedla ve čtvrtek agentura AP. Trump se tak vymezil proti svému předchůdci Baracku Obamovi, jehož opatření v zájmu ochrany klimatu těžbu a spotřebu fosilních paliv znevýhodňovala.

6. Šéf Intelu má (asi) problém, akcie prý prodal dříve, než firma oznámila problémy

Šéf společnosti Intel Brian Krzanich prodal velkou část svého akciového podílu ve firmě v době, kdy už věděl o problémech s čipy, ale informace ještě nebyla zveřejněna. Píše to zpravodajský server Business Insider. O vážné bezpečnostní zranitelnosti hlavních počítačových procesorů firmu informovala společnost Google. Intel tvrdí, že prodej akcií byl naplánován předem. Pokud by se potvrdilo, že Krzanich akcie prodal záměrně, šlo by patrně o trestný čin.

7. Komerční banka radí prodat akcie Fortuny jejímu majoritnímu vlastníkovi

Společnost Fortbet Holdings, majoritní vlastník Fortuny, se rozhodla podat nabídku na odkup všech volně obchodovaných akcií Fortuny s cenou 182,50 Kč za kus. Analytik z Komerční banky Jiří Kostka akcionářům Fortuny doporučuje nabídku akceptovat. Fortbet aktuálně ovládá přes 80 % sázkařské firmy, největším minoritním akcionářem Fortuny je společnost Templeton, jež vlastní necelých 11 % akcií.

8. Polsko plánuje vytvoření středoevropské rozvojové banky

Polsko jedná s Maďarskem o vytvoření regionální rozvojové banky, která by se zabývala investicemi do infrastruktury ve střední Evropě. Do projektu plánuje zapojit rovněž Českou republiku a Slovensko. Uvedl to podle agentury Reuters polský premiér Mateusz Morawiecki po setkání se svým maďarským protějškem Viktorem Orbánem.

9. Zkrachovalou firmu Westinghouse koupí za 4,6 miliardy USD firma Brookfield 

Investiční společnost Brookfield Business Partners koupí za 4,6 miliardy USD od japonské Toshiby její americkou jadernou divizi Westinghouse Electric. Westinghouse loni v březnu vyhlásil bankrot. Firma se mimo jiné podílela na výstavbě prvních dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín a do roku 2010 do ní dodávala palivo.

10. Výše globálního dluhu vystoupila v loňském třetím čtvrtletí na rekord

Výše globálního dluhu vystoupila v třetím čtvrtletí loňského roku na rekordních 233 bilionů dolarů. Díky silnému hospodářskému růstu ale podíl dluhu k hrubému domácímu produktu klesá, uvedl ve své zprávě Institut pro mezinárodní finance (IIF). Údaj zahrnuje dluhy domácností, vlád a firem z finančního i nefinančního sektoru.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Pražská laboratoř jako ze sci-fi filmu umí simulovat i blesky

Vybavení zkušebny velmi vysokého napětí v Praze-Běchovicích vypadá jako kulisy ze sci-fi filmů minulého století. Obří kovové koule, několikametrové transformátory či Teslova cívka jsou umístěné v neméně zajímavé budově. Její vysoké zkosené stěny bez oken vytvářejí prostředí, které se v minulosti zalíbilo i některým filmařům. Podle ředitele EGU HV Laboratory Jana Lachmana se tu natáčely třeba některé scény z Arabely nebo americký akční thriller xXx s Vin Dieselem v hlavní roli.

I když "filmová kariéra" je pro laboratoř zajímavým zpestřením, její hlavní činností jsou zkoušky různých materiálů, které se používají v energetice k přenosu a rozvodu elektrické energie. "Když tu byl štáb z Hollywoodu, brali zařízení jako kulisy a my jsme se z toho pak měsíc vzpamatovávali," vzpomněl Lachman na natáčení. Zároveň ale přiznává, že vybavení hlavní haly na návštěvníky dokáže udělat velký dojem. "Někdo v tom vidí Verneovy romány," řekl.

Laboratoř vznikla už v roce 1953 jako Výzkumný ústav pro československou energetiku, v 90. letech se transformovala a dnes má formu akciové společnosti. Funguje jako akreditovaná zkušebna. "Zkoušíme v podstatě všechno, co se používá pro přenos a rozvod elektrické energie - izolátory, vodiče, transformátory a další zařízení," řekl ředitel. Zakázky má laboratoř nejen z evropských firem, ale také z Ruska, Číny, USA nebo Kanady. A protože na přenosovou soustavu působí i vlivy prostředí, musí technici z Běchovic umět nasimulovat i některé přírodní jevy.

"Máme například komoru se slanou mlhou nebo věže s tryskami, kde děláme zkoušky za podmínek deště. Déšť samozřejmě také snižuje schopnost materiálu vydržet určité napětí," vysvětlil Lachman. V minulosti laboratoř testovala také vrtule a části křídel letadel při zásahu blesku. I takový jev musí umět napodobit. "Máme k tomu impulzní rázový generátor, který produkuje atmosférické impulzy s charakterem bleskového výboje," popsal ředitel. Generátor je schopen vyprodukovat napětí až 2,5 milionu voltů. "Ovšem musím upozornit, že nejsme schopni vyprodukovat blesk jako takový - ten má i obrovský proud, řádově kiloampéry," dodal ředitel.

Laboratoř také občas pořádá dny pro veřejnost, během kterých mohou zájemci zhlédnout efektní ukázku Faradayovy klece nebo "elektrického rytíře". Při něm jsou za třaskání umělých blesků demonstrovány některé fyzikální jevy. Podle Jana Lachmana je to i způsob, jak k zájmu o tuto problematiku přitáhnout mladou generaci. Najít kvalitní pracovníky není úplně snadné. Například v Číně podle něj vznikají laboratoře, které sice té běchovické mohou konkurovat cenou a částečně i vybavením, ale zaostávají odborností lidí.

Americké akcie ve čtvrtek vzrostly díky nadějím na stimulační opatření
Americké akcie ve čtvrtek vzrostly díky nadějím na stimulační opatření
před hodinou

Americké akcie ve čtvrtek vzrostly díky nadějím na stimulační opatření

Americké akcie ve čtvrtek posílily díky nadějím na nová stimulační opatření ve Spojených státech. Výraznějšímu růstu...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Reuters: VW připravuje plány na oddělení divize Lamborghini
20:44

Reuters: VW připravuje plány na oddělení divize Lamborghini

Německý automobilový koncern Volkswagen připravuje plány na oddělení divize Lamborghini a oslovil banky a potenciální...
Evropské akcie Auta Volkswagen
Evropské akcie ve čtvrtek po dobrém začátku mírně posílily
Evropské akcie ve čtvrtek po dobrém začátku mírně posílily
18:00

Evropské akcie ve čtvrtek po dobrém začátku mírně posílily

Akcie na západoevropských trzích ve čtvrtek dopoledne rostly díky optimismu z blížící se dohody ohledně nového...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Playboy se po devíti letech vrátí na akciovou burzu
17:49

Playboy se po devíti letech vrátí na akciovou burzu

Společnost Playboy Enterprises, která vlastní stejnojmenný pánský časopis, se po devíti letech vrátí na akciovou...
NYSE Americké akcie Primární úpis akcií (IPO)
Vatikán poprvé zveřejnil detailní rozpočet, slíbil lepší kontrolu
17:35

Vatikán poprvé zveřejnil detailní rozpočet, slíbil lepší kontrolu

Vatikán ve čtvrtek poprvé zveřejnil detailní data z rozpočtu církevního státu a slíbil, že jeho finanční toky budou...
Rozpočet Itálie
Exportéři čekají kvůli covidu-19 výpadek vývozu v objemu 300-500…
16:54

Exportéři čekají kvůli covidu-19 výpadek vývozu v objemu 300-500 miliard Kč

Český export by letos podle odhadů Asociace exportérů mohl kvůli krizi vyvolané pandemií koronaviru klesnout o 300 až...
Česká republika Mezinárodní obchod Koronavirus
Pražská burza ve čtvrtek uzavřela na nejslabší úrovni od půlky května
Pražská burza ve čtvrtek uzavřela na nejslabší úrovni od půlky května
16:50

Pražská burza ve čtvrtek uzavřela na nejslabší úrovni od půlky května

Pražská burza ve čvtrtek ztrácela. Index PX klesl o 1,06 procenta na 859,11 bodu, což je jeho nejnižší závěrečný kurz...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Návrh rozpočtu podle rady neponechává prostor pro nečekané výdaje
16:20

Návrh rozpočtu podle rady neponechává prostor pro nečekané výdaje

Návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun neponechává žádný prostor pro případné navýšení...
Česká republika Rozpočet
Deloitte v ČR stáhla studii o vlivu oteplování na ekonomiku
15:47

Deloitte v ČR stáhla studii o vlivu oteplování na ekonomiku

Česká pobočka mezinárodní poradenské společnosti Deloitte po dvou týdnech od zveřejnění stáhla svou studii o dopadech...
Ekologie a životní prostředí Česká republika
Žádostí o podporu v USA přibylo méně, než se čekalo
14:30

Žádostí o podporu v USA přibylo méně, než se čekalo

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 19. září nově 837 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
Osobní příjmy Američanů v srpnu klesly více, než se čekalo. Spotřeba…
14:30

Osobní příjmy Američanů v srpnu klesly více, než se čekalo. Spotřeba ale příjemně překvapila

Jádrový cenový index osobní spotřeby (oblíbený inflační ukazatel Fedu, takzvaná PCE inflace) meziročně vzrostl o 1,6 ...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Inflace
Schodek rozpočtu v září stoupl na 252,7 miliardy Kč, což byl nejhorší…
14:00

Schodek rozpočtu v září stoupl na 252,7 miliardy Kč, což byl nejhorší výsledek k tomuto měsíci

Schodek státního rozpočtu ke konci září stoupl na 252,7 miliardy korun ze srpnových 230,3 miliardy korun. Loni ke...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
PepsiCo hlásí růst zisku, poptávka během pandemie byla solidní
PepsiCo hlásí růst zisku, poptávka během pandemie byla solidní
13:21

PepsiCo hlásí růst zisku, poptávka během pandemie byla solidní

Americká společnost PepsiCo ve třetím čtvrtletí zvýšila čistý zisk o devět procent na 2,29 miliardy USD. Firma také...
PepsiCo Americké akcie Výsledková sezóna
Google zaplatí mediálním firmám za využívání obsahu miliardu dolarů
12:59

Google zaplatí mediálním firmám za využívání obsahu miliardu dolarů

Americká společnost Google v příštích třech letech zaplatí miliardu dolarů mediálním firmám za to, že bude moci...
Alphabet (Google) Americké akcie Média
Služba Outlook od Microsoftu má po celém světě výpadky
12:52

Služba Outlook od Microsoftu má po celém světě výpadky

E-mailová služba Outlook od softwarové společnosti Microsoft se po celém světě potýká s výpadky, mnoho uživatelů se...
Microsoft Americké akcie Informační technologie
Prodejce oděvů H&M hlásí nižší zisk, zavře 250 obchodů
Prodejce oděvů H&M hlásí nižší zisk, zavře 250 obchodů
12:31

Prodejce oděvů H&M hlásí nižší zisk, zavře 250 obchodů

Švédskému prodejci oděvů Hennes & Mauritz ve třetím čtvrtletí klesl meziročně zisk před zdaněním o více než polovinu...
Evropské akcie Móda a design Výsledková sezóna
České akcie letos za tři kvartály podle indexu PX ztratily téměř 23 %…
České akcie letos za tři kvartály podle indexu PX ztratily téměř 23 %…
12:17

České akcie letos za tři kvartály podle indexu PX ztratily téměř 23 % hodnoty, index sráží níže zejména velká váha bankovních titulů

České akcie za tři čtvrtletí klesly podle indexu PX téměř o 23 %. Byly tak ve světě jedny z nejhorších, shodli se...
Akcie ČR Index PX Světové akcie
Aktivita v průmyslu v zemích eurozóny v září vzrostla nejrychleji za…
11:52

Aktivita v průmyslu v zemích eurozóny v září vzrostla nejrychleji za dva roky

Aktivita ve zpracovatelském průmyslu eurozóny v září rostla nejrychleji za více než dva roky. Podpořilo ji zejména...
Eurozóna Evropská ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Hospodářská komora: Opatření proti koronaviru jsou pro firmy největší…
11:48

Hospodářská komora: Opatření proti koronaviru jsou pro firmy největší překážkou

Pro rok 2021 je největším rizikem pro české podnikatele zavádění dalších mimořádných opatření vlády v souvislosti s...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Tokijská burza ve čtvrtek kvůli technickým problémům neobchodovala
11:46

Tokijská burza ve čtvrtek kvůli technickým problémům neobchodovala

Tokijská akciová burza kvůli technickým problémům celou seanci neobchodovala. Jde o nejhorší výpadek v její historii....
Japonské akcie Asijské akcie Trhy