Co musíte ráno vědět (7. února)
|

Co musíte ráno vědět (7. února)

Jak se ve středu vedlo burzám v Evropě a ve Spojených státech, jak se loni dařilo Monetě Money Bank a CME a jak lze také řešit ekonomické problémy země? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu přerušily růstovou sérii, zklamaly některé hospodářské výsledky firem

Americké akciové indexy přerušily růst. Zklamání investorům připravily především hospodářské výhledy firem, které vyrábějí videohry. Čeká se na vývoj obchodních jednání mezi USA a Čínou. Na devizovém trhu posiloval dolar. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických firem, klesl o 0,08 % na 25 390,30 bodu, širší index S&P 500 odepsal 0,22 % na 2 731,61 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,36 % na 7 375,28 bodu. Navzdory poklesu se ale indexy stále pohybují poblíž svých dvouměsíčních maxim. Index volatility VIX klesl o 1,22 % na 15,38 % a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zůstal prakticky beze změny na 2,70 %. Okolo 2 % ztrácely nejznámější kryptoměny.

Poklesy kvůli algoritmům? Možná spíše inverzní akciové tipy!
O tom, že algoritmy ovládají trh, není pochyb. Zajímavé ale je, že investoři sice často obviňují počítače z výrazných propadů na trzích, ale při býčím trendu je většinou příliš nechválí.

2. Evropské burzy se v polovině týdne na směru neshodly, výrazně zlevnily akcie společnosti Ocado

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování smíšeně, když se investoři vraceli k nočnímu projevu amerického prezidenta Donalda Trumpa o stavu USA. Pozornost poutala také výsledková sezóna, která přinesla kvartální čísla řady velkých evropských firem. Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 0,15 % na 365,52 bodu, britský FTSE 100 klesl o 0,06 % na 7 173,09 bodu, francouzský CAC 40 odepsal 0,08 % na 5 079,05 bodu a německý DAX se snížil o 0,38 % na 11 324,72 bodu. Nedařilo se zejména britskému on-line supermarketu Ocado, jehož akcie se propadly zhruba o 6 % poté, co požár značně poničil klíčové distribuční centrum společnosti.

Brexit podle Jamese Deana
Dolní komora britského parlamentu tento týden v úterý odmítla odklad brexitu. Tento postoj dává smysl jedině v případě, že britští zákonodárci mají jistotu, že do konce března bude dosaženo dohody se zbytkem Evropské unie, píše ekonom z České spořitelny Michal Skořepa.

3. Pražská burza ve středu zpevnila, akcie Monety a CME po oznámení výsledků hospodaření zdražily

Pražská burza ve středu podeváté v řadě stoupla, index PX získal 0,28 % na 1 063,02 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Monety Money Bank a Komerční banky, nedařilo se naopak Erste Group Bank. Objem obchodů byl s 469 miliony korun podprůměrný. Akcie Monety Money Bank byly nejobchodovanější a po zveřejnění výsledků hospodaření zdražily o 1,62 % na 78,40 Kč. Nejvyšší zisk, 1,97 % na 72,30 Kč, zaznamenala CME, která ve středu rovněž reportovala hospodářská čísla. 

Investorský magazín: Pavel Kohout a jeho pohled na trhy v roce 2019
Akcioví investoři již dlouho nezažili tak impozantní vstup do nového roku. Vydrží dobrá nálada na burzách i v dalších měsících? Aktuální Investorský magazín mixuje burzovní almanach s aktuálními daty. Prostor dostane také jeden z možných černých koní letošního obchodování na pražské burze a rady těm, kteří teprve začínají budovat své investiční portfolio.

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek se za řečnický pultík postaví šéf Fedu Jerome Powell a Japonsko zveřejní předstihové indikátory. V Evropě dopoledne vyjdou italské maloobchodní tržby, německá průmyslová výroba a francouzská obchodní bilance. Pozornost budou poutat také zasedání Bank of England a České národní banky, která by ale podle analytiků neměla přinést změny v nastavení úrokových sazeb. Evropská centrální banka zároveň zveřejní svůj pravidelný ekonomický bulletin. Spojené státy na trh pošlou pravidelnou týdenní zprávu o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Výsledky hospodaření budou ve čtvrtek reportovat například společnosti Marathon Petroleum, Tyson Foods, Yum! Brands, Western Union, Mattel, PPL, ArcelorMittal, Sanofi, Total či Société Générale, jejíž dceřinou bankou je česká Komerční banka, která se rovněž pochlubí kvartálními čísly. "Očekáváme, že banka ve čtvrtém čtvrtletí dosáhla čistého zisku lehce nad 3,8 miliardy Kč (meziročně +2 %). Solidní hospodářský výsledek by měl umožnit managementu navrhnout dividendu 51 Kč na akcii (dividendový výnos 5,6 %)," uvedl Milan Vaníček z J&T Banky. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 4. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. MONETA Money Bank loni vydělala 4,2 miliardy Kč, navrhne vyplatit dividendu 6,15 Kč na akcii

Finanční ústav MONETA Money Bank vykázal za loňský rok čistý zisk 4,2 miliardy Kč. Meziročně bance zisk stoupl o 7,1 %. Vedení Monety plánuje navrhnout výplatu dividendy v hrubé výši 6,15 Kč na akcii.

6. CME loni vzrostly tržby na 703,91 milionu USD, čistý zisk dosáhl 157,69 milionu USD

Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za loňský rok čistý zisk 157,69 milionu dolarů, za rok 2017 reportovala zisk 49,77 milionu dolarů. Tržby se jí zvýšily z 642,87 milionu dolarů na 703,91 milionu dolarů. Výsledky byly pozitivně ovlivněny prodejem chorvatských aktivit za 85 milionů eur.

7. Růst průmyslové výroby loni v Česku zpomalil na tři procenta

Průmyslová výroba loni v Česku meziročně stoupla o tři procenta. Rostla pátým rokem po sobě, ale pomaleji než o rok dříve. V samotném prosinci klesla o 1,4 % po listopadovém růstu o 4,8 %. Po očištění o vliv počtu pracovních dnů ale průmyslová výroba v prosinci meziročně vzrostla o 1,8 %. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil Český statistický úřad.

8. Loňský přebytek zahraničního obchodu ČR byl meziročně nižší

Zahraniční obchod Česka loni skončil v přebytku 132,7 miliardy korun, meziročně tak byl o 30,8 miliardy Kč nižší. V porovnání s rokem 2017 se vývoz tuzemských firem zvýšil o 3,5 % a o 4,6 % vyšší byl i dovoz. V samotném prosinci obchodní bilance skončila patnáctimilionovým schodkem, výsledek byl však meziročně o 3,6 miliardy Kč lepší. Informoval o tom Český statistický úřad.

9. SoftBank odkoupí své akcie za 600 miliard jenů

Japonská investiční skupina SoftBank Group zahájila program odkupu vlastních akcií za 600 miliard jenů. Oznámil to ve středu generální ředitel firmy Masajoši Son. Odkup akcií je největší, jaký kdy skupina uskutečnila. Son dodal, že k tomuto kroku ho přiměla skutečnost, že akcie skupiny jsou nyní podle jeho názoru podhodnocené o téměř 60 %.

10. Apple v dubnu opustí šéfka maloobchodu Ahrendtsová

Americkou technologickou společnost Apple v dubnu po pěti letech ve funkci opustí viceprezidentka pro obchod a internetové obchody Angela Ahrendtsová. Společnost to oznámila s tím, že Ahrendtsová odchází za novými osobními a profesionálními výzvami. Ve funkci ji nahradí ředitelka lidských zdrojů Deirdre O'Brienová, která bude šéfovat oběma sekcím.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Liberijci se podle prezidenta mají modlit za lepší hospodářství

Liberijský prezident, bývalý fotbalista George Weah požádal Liberijce, aby se každý den dvě hodiny modlili k Bohu a vyprosili jeho pomoc při řešení vážných ekonomických problémů země. Součástí výzvy je také prosba, aby se věřící modlili celou noc vždy každý poslední pátek v měsíci za vládu i národ.

Prezidentův poradce pro náboženské otázky, reverend Emmanuel Nimely v prohlášení uvedl, že doufá, že si tak Liberijci vymodlí boží zásah do projektů infrastruktury a ekonomického rozvoje.

V monrovijské rozhlasové stanici na tuto žádost reagovalo několik občanů. "Naši politici jsou špatní, modlitby nám nepomohou," řekl jeden volající. Skeptický byl i další posluchač Ousman Bility: "Můžeme se modlit příštích sto let, ale to nepomůže."

Moderátor pořadu Henry Costa podotkl, že průmyslové země jako USA, Čína a Japonsko nedosáhly svého výkonu prostřednictvím modliteb, nýbrž prací a rozumnými investicemi.

Do studia ale zavolal také občan z chudé čtvrti u monrovijského přístavu a rozhodně prohlásil, že modlitby jsou pro rozvoj národů účinné.

V západoafrické Libérii žije kolem čtyř milionů lidí a většina z nich vyznává křesťanství. Weah je bývalý fotbalista a zvolen byl v roce 2017.

Unipetrol dokončil největší investici v českém chemickém průmyslu
před 11 minutami

Unipetrol dokončil největší investici v českém chemickém průmyslu

Unipetrol převzal ve svém areálu v Záluží u Litvínova na Mostecku od dodavatele druhou část nové polyetylenové...
Unipetrol Akcie ČR Petrochemie
MMF: Hospodářské vyhlídky nejsou tak špatné, jak se přepokládalo
před 22 minutami

MMF: Hospodářské vyhlídky nejsou tak špatné, jak se přepokládalo

Vyhlídky světové ekonomiky nejsou tak katastrofické, jak se před třemi měsíci předpokládalo. Zůstávají však obtížné v...
Světová ekonomika Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst
T-Mobile letos zprovoznil 40 000 optických přípojek
před 30 minutami

T-Mobile letos zprovoznil 40 000 optických přípojek

Operátor T-Mobile vybudoval za tři čtvrtletí 40 000 nových optických přípojek s rychlostí jeden Gbit/s. Do konce roku...
Telekomunikace Česká republika
Pražská burza opět změnila směr a vzrostla o 0,16 procenta
Pražská burza opět změnila směr a vzrostla o 0,16 procenta
před hodinou

Pražská burza opět změnila směr a vzrostla o 0,16 procenta

Pražská burza ve čtvrtek opět změnila směr a vzrostla. Index PX po kolísavém obchodování nakonec přidal 0,16 procenta...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ČSA přeruší kvůli omezením další linky, poptávka se opět propadá
před hodinou

ČSA přeruší kvůli omezením další linky, poptávka se opět propadá

České aerolinie přeruší kvůli současné epidemické situaci s ní spojenými omezeními letecké linky do Košic a...
Doprava Koronavirus
Maďarská centrální banka překvapivě zvýšila depozitní sazbu
před hodinou

Maďarská centrální banka překvapivě zvýšila depozitní sazbu

Maďarská centrální banka ve čtvrtek překvapivě zvýšila svou týdenní depozitní sazbu o 0,15 procentního bodu na 0,75...
Maďarsko Úrokové sazby Centrální banky
USA: Prodeje nových domů v srpnu opět překvapily
16:00

USA: Prodeje nových domů v srpnu opět překvapily

Prodeje nových domů ve Spojených státech v srpnu meziměsíčně vzrostly o 4,8 % na celoročně přepočítané tempo 1,011...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
Bývalý šéf Volkswagenu Winterkorn půjde k soudu za podvod
14:47

Bývalý šéf Volkswagenu Winterkorn půjde k soudu za podvod

Soud v německém Braunschweigu dnes rozhodl o zahájení soudního řízení proti bývalému šéfovi koncernu Volkswagen...
Volkswagen Podvod
Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA mírně vzrostl
14:30

Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA mírně vzrostl

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 19. září nově 870 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh
Britská vláda oznámila nový program podpory zaměstnanosti
Britská vláda oznámila nový program podpory zaměstnanosti
13:18

Britská vláda oznámila nový program podpory zaměstnanosti

Nový program na podporu pracovního trhu přímo navýší mzdy zaměstnanců, kteří kvůli zhoršeným podmínkám na trhu musí...
Spojené království Pracovní trh
ECB ve třetím kole cíleného dodání likvidity (TLTRO) poskytla…
11:43

ECB ve třetím kole cíleného dodání likvidity (TLTRO) poskytla evropským bankám 174,5 miliardy EUR

Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek poskytla komerčním bankám další peníze z programu levných dlouhodobých...
ECB Půjčky
Temelín získal od SÚJB povolení, že může dál provozovat I. blok
11:14

Temelín získal od SÚJB povolení, že může dál provozovat I. blok

Státní úřad pro jadernou bezpečnost vydal společnosti ČEZ povolení k dalšímu provozu prvního bloku jaderné elektrárny...
ČEZ Jaderná energetika
Asijské akcie ve čtvrtek skončily v mínusu, nejvíce ztrácela Jižní…
10:30

Asijské akcie ve čtvrtek skončily v mínusu, nejvíce ztrácela Jižní Korea

Akcie v Asii a Tichomoří ve čtvrtek poměrně výrazně ztrácely. S výjimkou Austrálie si všechny hlavní indexy připsaly...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Majitel TikToku požádal Peking o o licenci na vývoz technologií
10:13

Majitel TikToku požádal Peking o o licenci na vývoz technologií

Čínská společnost ByteDance, která vlastní aplikaci TikTok, požádala v Číně o licenci na vývoz technologií. Snaží se...
Čína Technologie Sociální sítě
Podnikatelská důvěra v Německu v září vzrostla pátý měsíc po sobě
10:00

Podnikatelská důvěra v Německu v září vzrostla pátý měsíc po sobě

Podnikatelská nálada v Německu se v září zlepšila, ale její růst nenaplnil očekávání. Její index, který sestavuje...
Německo Index Ifo Byznys a podnikání
Růst důvěry v českou ekonomiku v září zrychlil
09:43

Růst důvěry v českou ekonomiku v září zrychlil

Důvěra v českou ekonomiku v září vzrostla o 3,9 bodu na 90,9 bodu. Růst důvěry tak zrychlil proti srpnu, kdy se...
Česká ekonomika Spotřebitelská důvěra