Co musíte ráno vědět (7. února)
|

Co musíte ráno vědět (7. února)

Jak se ve středu vedlo burzám v Evropě a ve Spojených státech, jak se loni dařilo Monetě Money Bank a CME a jak lze také řešit ekonomické problémy země? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu přerušily růstovou sérii, zklamaly některé hospodářské výsledky firem

Americké akciové indexy přerušily růst. Zklamání investorům připravily především hospodářské výhledy firem, které vyrábějí videohry. Čeká se na vývoj obchodních jednání mezi USA a Čínou. Na devizovém trhu posiloval dolar. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických firem, klesl o 0,08 % na 25 390,30 bodu, širší index S&P 500 odepsal 0,22 % na 2 731,61 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,36 % na 7 375,28 bodu. Navzdory poklesu se ale indexy stále pohybují poblíž svých dvouměsíčních maxim. Index volatility VIX klesl o 1,22 % na 15,38 % a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zůstal prakticky beze změny na 2,70 %. Okolo 2 % ztrácely nejznámější kryptoměny.

Poklesy kvůli algoritmům? Možná spíše inverzní akciové tipy!
O tom, že algoritmy ovládají trh, není pochyb. Zajímavé ale je, že investoři sice často obviňují počítače z výrazných propadů na trzích, ale při býčím trendu je většinou příliš nechválí.

2. Evropské burzy se v polovině týdne na směru neshodly, výrazně zlevnily akcie společnosti Ocado

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování smíšeně, když se investoři vraceli k nočnímu projevu amerického prezidenta Donalda Trumpa o stavu USA. Pozornost poutala také výsledková sezóna, která přinesla kvartální čísla řady velkých evropských firem. Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 0,15 % na 365,52 bodu, britský FTSE 100 klesl o 0,06 % na 7 173,09 bodu, francouzský CAC 40 odepsal 0,08 % na 5 079,05 bodu a německý DAX se snížil o 0,38 % na 11 324,72 bodu. Nedařilo se zejména britskému on-line supermarketu Ocado, jehož akcie se propadly zhruba o 6 % poté, co požár značně poničil klíčové distribuční centrum společnosti.

Brexit podle Jamese Deana
Dolní komora britského parlamentu tento týden v úterý odmítla odklad brexitu. Tento postoj dává smysl jedině v případě, že britští zákonodárci mají jistotu, že do konce března bude dosaženo dohody se zbytkem Evropské unie, píše ekonom z České spořitelny Michal Skořepa.

3. Pražská burza ve středu zpevnila, akcie Monety a CME po oznámení výsledků hospodaření zdražily

Pražská burza ve středu podeváté v řadě stoupla, index PX získal 0,28 % na 1 063,02 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Monety Money Bank a Komerční banky, nedařilo se naopak Erste Group Bank. Objem obchodů byl s 469 miliony korun podprůměrný. Akcie Monety Money Bank byly nejobchodovanější a po zveřejnění výsledků hospodaření zdražily o 1,62 % na 78,40 Kč. Nejvyšší zisk, 1,97 % na 72,30 Kč, zaznamenala CME, která ve středu rovněž reportovala hospodářská čísla. 

Investorský magazín: Pavel Kohout a jeho pohled na trhy v roce 2019
Akcioví investoři již dlouho nezažili tak impozantní vstup do nového roku. Vydrží dobrá nálada na burzách i v dalších měsících? Aktuální Investorský magazín mixuje burzovní almanach s aktuálními daty. Prostor dostane také jeden z možných černých koní letošního obchodování na pražské burze a rady těm, kteří teprve začínají budovat své investiční portfolio.

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek se za řečnický pultík postaví šéf Fedu Jerome Powell a Japonsko zveřejní předstihové indikátory. V Evropě dopoledne vyjdou italské maloobchodní tržby, německá průmyslová výroba a francouzská obchodní bilance. Pozornost budou poutat také zasedání Bank of England a České národní banky, která by ale podle analytiků neměla přinést změny v nastavení úrokových sazeb. Evropská centrální banka zároveň zveřejní svůj pravidelný ekonomický bulletin. Spojené státy na trh pošlou pravidelnou týdenní zprávu o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Výsledky hospodaření budou ve čtvrtek reportovat například společnosti Marathon Petroleum, Tyson Foods, Yum! Brands, Western Union, Mattel, PPL, ArcelorMittal, Sanofi, Total či Société Générale, jejíž dceřinou bankou je česká Komerční banka, která se rovněž pochlubí kvartálními čísly. "Očekáváme, že banka ve čtvrtém čtvrtletí dosáhla čistého zisku lehce nad 3,8 miliardy Kč (meziročně +2 %). Solidní hospodářský výsledek by měl umožnit managementu navrhnout dividendu 51 Kč na akcii (dividendový výnos 5,6 %)," uvedl Milan Vaníček z J&T Banky. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 4. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. MONETA Money Bank loni vydělala 4,2 miliardy Kč, navrhne vyplatit dividendu 6,15 Kč na akcii

Finanční ústav MONETA Money Bank vykázal za loňský rok čistý zisk 4,2 miliardy Kč. Meziročně bance zisk stoupl o 7,1 %. Vedení Monety plánuje navrhnout výplatu dividendy v hrubé výši 6,15 Kč na akcii.

6. CME loni vzrostly tržby na 703,91 milionu USD, čistý zisk dosáhl 157,69 milionu USD

Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za loňský rok čistý zisk 157,69 milionu dolarů, za rok 2017 reportovala zisk 49,77 milionu dolarů. Tržby se jí zvýšily z 642,87 milionu dolarů na 703,91 milionu dolarů. Výsledky byly pozitivně ovlivněny prodejem chorvatských aktivit za 85 milionů eur.

7. Růst průmyslové výroby loni v Česku zpomalil na tři procenta

Průmyslová výroba loni v Česku meziročně stoupla o tři procenta. Rostla pátým rokem po sobě, ale pomaleji než o rok dříve. V samotném prosinci klesla o 1,4 % po listopadovém růstu o 4,8 %. Po očištění o vliv počtu pracovních dnů ale průmyslová výroba v prosinci meziročně vzrostla o 1,8 %. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil Český statistický úřad.

8. Loňský přebytek zahraničního obchodu ČR byl meziročně nižší

Zahraniční obchod Česka loni skončil v přebytku 132,7 miliardy korun, meziročně tak byl o 30,8 miliardy Kč nižší. V porovnání s rokem 2017 se vývoz tuzemských firem zvýšil o 3,5 % a o 4,6 % vyšší byl i dovoz. V samotném prosinci obchodní bilance skončila patnáctimilionovým schodkem, výsledek byl však meziročně o 3,6 miliardy Kč lepší. Informoval o tom Český statistický úřad.

9. SoftBank odkoupí své akcie za 600 miliard jenů

Japonská investiční skupina SoftBank Group zahájila program odkupu vlastních akcií za 600 miliard jenů. Oznámil to ve středu generální ředitel firmy Masajoši Son. Odkup akcií je největší, jaký kdy skupina uskutečnila. Son dodal, že k tomuto kroku ho přiměla skutečnost, že akcie skupiny jsou nyní podle jeho názoru podhodnocené o téměř 60 %.

10. Apple v dubnu opustí šéfka maloobchodu Ahrendtsová

Americkou technologickou společnost Apple v dubnu po pěti letech ve funkci opustí viceprezidentka pro obchod a internetové obchody Angela Ahrendtsová. Společnost to oznámila s tím, že Ahrendtsová odchází za novými osobními a profesionálními výzvami. Ve funkci ji nahradí ředitelka lidských zdrojů Deirdre O'Brienová, která bude šéfovat oběma sekcím.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Liberijci se podle prezidenta mají modlit za lepší hospodářství

Liberijský prezident, bývalý fotbalista George Weah požádal Liberijce, aby se každý den dvě hodiny modlili k Bohu a vyprosili jeho pomoc při řešení vážných ekonomických problémů země. Součástí výzvy je také prosba, aby se věřící modlili celou noc vždy každý poslední pátek v měsíci za vládu i národ.

Prezidentův poradce pro náboženské otázky, reverend Emmanuel Nimely v prohlášení uvedl, že doufá, že si tak Liberijci vymodlí boží zásah do projektů infrastruktury a ekonomického rozvoje.

V monrovijské rozhlasové stanici na tuto žádost reagovalo několik občanů. "Naši politici jsou špatní, modlitby nám nepomohou," řekl jeden volající. Skeptický byl i další posluchač Ousman Bility: "Můžeme se modlit příštích sto let, ale to nepomůže."

Moderátor pořadu Henry Costa podotkl, že průmyslové země jako USA, Čína a Japonsko nedosáhly svého výkonu prostřednictvím modliteb, nýbrž prací a rozumnými investicemi.

Do studia ale zavolal také občan z chudé čtvrti u monrovijského přístavu a rozhodně prohlásil, že modlitby jsou pro rozvoj národů účinné.

V západoafrické Libérii žije kolem čtyř milionů lidí a většina z nich vyznává křesťanství. Weah je bývalý fotbalista a zvolen byl v roce 2017.

Britský regulátor zablokoval spojení řetězců Asda a Sainsbury's
před 9 minutami

Britský regulátor zablokoval spojení řetězců Asda a Sainsbury's

Britský antimonopolní úřad CMA ve čtvrtek řetězci supermarketů Sainsbury's zakázal chystané převzetí konkurenčního...
Evropské akcie Fúze a akvizice Spojené království
Čína pořádá druhý summit o nové Hedvábné stezce
před hodinou

Čína pořádá druhý summit o nové Hedvábné stezce

Téměř čtyřicet vůdců zemí z celého světa se tento týden sjede do Číny, která pořádá druhý summit k plánu takzvané...
Čína Politika
Automobilce PSA kvůli slabšímu prodeji mimo Evropu klesly tržby
před hodinou

Automobilce PSA kvůli slabšímu prodeji mimo Evropu klesly tržby

Francouzské automobilce PSA, která vyrábí vozy Peugeot a Citroën, klesly v prvním čtvrtletí kvůli slabšímu prodeji...
Evropské akcie Auta Výsledková sezóna
Taxislužba Uber se vrátila do Bratislavy
před hodinou

Taxislužba Uber se vrátila do Bratislavy

Americký provozovatel taxislužby Uber ve čtvrtek obnovil svou činnost v Bratislavě, kterou zastavil loni na jaře...
Uber Slovensko
Bance UBS klesl zisk, výrazně však překonal očekávání
před hodinou

Bance UBS klesl zisk, výrazně však překonal očekávání

Největší švýcarské bance UBS v prvním čtvrtletí klesl čistý zisk o 27 procent na 1,14 miliardy dolarů. Banka to...
UBS Evropské banky Výsledková sezóna
Jednání o fúzi Deutsche Bank a Commerzbank skončilo nezdarem
11:03

Jednání o fúzi Deutsche Bank a Commerzbank skončilo nezdarem

Ze zvažovaného sloučení největší německé banky Deutsche Bank s finančním ústavem Commerzbank sešlo. Šest týdnů...
Evropské banky Commerzbank Deutsche Bank
Unipetrol se v 1. čtvrtletí propadl do ztráty, výnosy vzrostly
10:52

Unipetrol se v 1. čtvrtletí propadl do ztráty, výnosy vzrostly

Petrochemický holding Unipetrol se v prvním čtvrtletí letošního roku propadl do ztráty 65 milionů korun. Loni vykázal...
Unipetrol Evropské akcie Výsledková sezóna
Španělsko: Nezaměstnanost v 1. čtvrtletí mírně stoupla
10:24

Španělsko: Nezaměstnanost v 1. čtvrtletí mírně stoupla

Nezaměstnanost ve Španělsku dosahovala v prvním letošním čtvrtletí 14,7 procenta. Po 14,45 procenta v předcházejícím...
Španělsko Nezaměstnanost
PKN Orlen má nižší zisk, překonal však očekávání
10:11

PKN Orlen má nižší zisk, překonal však očekávání

Největší polská rafinerská společnost PKN Orlen, která je majitelem českého Unipetrolu, vykázala v prvním čtvrtletí...
PKN Orlen Evropské akcie Výsledková sezóna
Poslanci v úvodním čtení podpořili novelu zákona o elektronických…
09:50

Poslanci v úvodním čtení podpořili novelu zákona o elektronických komunikacích

Poslanci v úvodním čtení podpořili novelu zákona o elektronických komunikacích, která nyní zamíří do sněmovních...
Telekomunikace O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Tesla vykázala ztrátu 702 milionů USD, mnohem více, než se čekalo
09:49

Tesla vykázala ztrátu 702 milionů USD, mnohem více, než se čekalo

Tesla vykázala ztrátu 702 milionů USD, mnohem více, než se čekalo Americký výrobce elektromobilů Tesla vykázal v...
Tesla Americké akcie Auta
ČR loni splnila podmínky pro přijetí eura, dříve mívala problémy
09:36

ČR loni splnila podmínky pro přijetí eura, dříve mívala problémy

Česká republika od svého vstupu do EU v květnu 2004 u maastrichtských kritérií pro přijetí eura několikrát nesplnila...
Česká republika Euro
Japonský soud schválil propuštění bývalého šéfa Nissanu Ghosna na…
09:25

Japonský soud schválil propuštění bývalého šéfa Nissanu Ghosna na kauci

Tokijský soud ve čtvrtek schválil návrh na propuštění bývalého šéfa automobilky Nissan Carlose Ghosna na kauci ve...
Japonské akcie Auta
Bělorusko zastavilo dodávky znečištěné ruské ropy do Polska
09:16

Bělorusko zastavilo dodávky znečištěné ruské ropy do Polska

Bělorusko zastavilo dodávky ruské ropy do Polska, které ji odmítlo odebírat kvůli znečištění organickým chloridem. V...
Bělorusko Rusko Ropa
Zisk Microsoftu ve třetím finančním čtvrtletí díky cloudu stoupl o 19…
Zisk Microsoftu ve třetím finančním čtvrtletí díky cloudu stoupl o 19…
včera v 23:18

Zisk Microsoftu ve třetím finančním čtvrtletí díky cloudu stoupl o 19 %

Americké softwarové společnosti Microsoft stoupl ve třetím fiskálním čtvrtletí zisk o 19 % na 8,81 miliardy USD. Zisk...
Microsoft Software Výsledková sezóna
Zisk Facebooku v prvním čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl,…
Zisk Facebooku v prvním čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl,…
včera v 22:55

Zisk Facebooku v prvním čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl, příjmy vzrostly

Americké společnosti Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk o 51 %...
Facebook Sociální sítě Výsledková sezóna
Americké akcie ve středu po předchozím růstu indexů S&P 500 a Nasdaq…
Americké akcie ve středu po předchozím růstu indexů S&P 500 a Nasdaq…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu po předchozím růstu indexů S&P 500 a Nasdaq Composite na nová zavírací maxima oslabily

Akcie ve Spojených státech ve středu oslabily poté, co v předchozí seanci benchmarky S&P 500 a Nasdaq Composite...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Samsung chce diverzifikovat výrobu čipů, investuje 116 miliard USD
včera v 21:47

Samsung chce diverzifikovat výrobu čipů, investuje 116 miliard USD

Jihokorejská společnost Samsung Electronics hodlá do roku 2030 investovat 116 miliard dolarů do výzkumu a výroby...
Samsung