Co musíte ráno vědět (7. února)
|

Co musíte ráno vědět (7. února)

Jak se ve středu vedlo burzám v Evropě a ve Spojených státech, jak se loni dařilo Monetě Money Bank a CME a jak lze také řešit ekonomické problémy země? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu přerušily růstovou sérii, zklamaly některé hospodářské výsledky firem

Americké akciové indexy přerušily růst. Zklamání investorům připravily především hospodářské výhledy firem, které vyrábějí videohry. Čeká se na vývoj obchodních jednání mezi USA a Čínou. Na devizovém trhu posiloval dolar. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických firem, klesl o 0,08 % na 25 390,30 bodu, širší index S&P 500 odepsal 0,22 % na 2 731,61 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,36 % na 7 375,28 bodu. Navzdory poklesu se ale indexy stále pohybují poblíž svých dvouměsíčních maxim. Index volatility VIX klesl o 1,22 % na 15,38 % a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zůstal prakticky beze změny na 2,70 %. Okolo 2 % ztrácely nejznámější kryptoměny.

Poklesy kvůli algoritmům? Možná spíše inverzní akciové tipy!
O tom, že algoritmy ovládají trh, není pochyb. Zajímavé ale je, že investoři sice často obviňují počítače z výrazných propadů na trzích, ale při býčím trendu je většinou příliš nechválí.

2. Evropské burzy se v polovině týdne na směru neshodly, výrazně zlevnily akcie společnosti Ocado

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování smíšeně, když se investoři vraceli k nočnímu projevu amerického prezidenta Donalda Trumpa o stavu USA. Pozornost poutala také výsledková sezóna, která přinesla kvartální čísla řady velkých evropských firem. Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 0,15 % na 365,52 bodu, britský FTSE 100 klesl o 0,06 % na 7 173,09 bodu, francouzský CAC 40 odepsal 0,08 % na 5 079,05 bodu a německý DAX se snížil o 0,38 % na 11 324,72 bodu. Nedařilo se zejména britskému on-line supermarketu Ocado, jehož akcie se propadly zhruba o 6 % poté, co požár značně poničil klíčové distribuční centrum společnosti.

Brexit podle Jamese Deana
Dolní komora britského parlamentu tento týden v úterý odmítla odklad brexitu. Tento postoj dává smysl jedině v případě, že britští zákonodárci mají jistotu, že do konce března bude dosaženo dohody se zbytkem Evropské unie, píše ekonom z České spořitelny Michal Skořepa.

3. Pražská burza ve středu zpevnila, akcie Monety a CME po oznámení výsledků hospodaření zdražily

Pražská burza ve středu podeváté v řadě stoupla, index PX získal 0,28 % na 1 063,02 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Monety Money Bank a Komerční banky, nedařilo se naopak Erste Group Bank. Objem obchodů byl s 469 miliony korun podprůměrný. Akcie Monety Money Bank byly nejobchodovanější a po zveřejnění výsledků hospodaření zdražily o 1,62 % na 78,40 Kč. Nejvyšší zisk, 1,97 % na 72,30 Kč, zaznamenala CME, která ve středu rovněž reportovala hospodářská čísla. 

Investorský magazín: Pavel Kohout a jeho pohled na trhy v roce 2019
Akcioví investoři již dlouho nezažili tak impozantní vstup do nového roku. Vydrží dobrá nálada na burzách i v dalších měsících? Aktuální Investorský magazín mixuje burzovní almanach s aktuálními daty. Prostor dostane také jeden z možných černých koní letošního obchodování na pražské burze a rady těm, kteří teprve začínají budovat své investiční portfolio.

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek se za řečnický pultík postaví šéf Fedu Jerome Powell a Japonsko zveřejní předstihové indikátory. V Evropě dopoledne vyjdou italské maloobchodní tržby, německá průmyslová výroba a francouzská obchodní bilance. Pozornost budou poutat také zasedání Bank of England a České národní banky, která by ale podle analytiků neměla přinést změny v nastavení úrokových sazeb. Evropská centrální banka zároveň zveřejní svůj pravidelný ekonomický bulletin. Spojené státy na trh pošlou pravidelnou týdenní zprávu o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Výsledky hospodaření budou ve čtvrtek reportovat například společnosti Marathon Petroleum, Tyson Foods, Yum! Brands, Western Union, Mattel, PPL, ArcelorMittal, Sanofi, Total či Société Générale, jejíž dceřinou bankou je česká Komerční banka, která se rovněž pochlubí kvartálními čísly. "Očekáváme, že banka ve čtvrtém čtvrtletí dosáhla čistého zisku lehce nad 3,8 miliardy Kč (meziročně +2 %). Solidní hospodářský výsledek by měl umožnit managementu navrhnout dividendu 51 Kč na akcii (dividendový výnos 5,6 %)," uvedl Milan Vaníček z J&T Banky. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 4. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. MONETA Money Bank loni vydělala 4,2 miliardy Kč, navrhne vyplatit dividendu 6,15 Kč na akcii

Finanční ústav MONETA Money Bank vykázal za loňský rok čistý zisk 4,2 miliardy Kč. Meziročně bance zisk stoupl o 7,1 %. Vedení Monety plánuje navrhnout výplatu dividendy v hrubé výši 6,15 Kč na akcii.

6. CME loni vzrostly tržby na 703,91 milionu USD, čistý zisk dosáhl 157,69 milionu USD

Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za loňský rok čistý zisk 157,69 milionu dolarů, za rok 2017 reportovala zisk 49,77 milionu dolarů. Tržby se jí zvýšily z 642,87 milionu dolarů na 703,91 milionu dolarů. Výsledky byly pozitivně ovlivněny prodejem chorvatských aktivit za 85 milionů eur.

7. Růst průmyslové výroby loni v Česku zpomalil na tři procenta

Průmyslová výroba loni v Česku meziročně stoupla o tři procenta. Rostla pátým rokem po sobě, ale pomaleji než o rok dříve. V samotném prosinci klesla o 1,4 % po listopadovém růstu o 4,8 %. Po očištění o vliv počtu pracovních dnů ale průmyslová výroba v prosinci meziročně vzrostla o 1,8 %. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil Český statistický úřad.

8. Loňský přebytek zahraničního obchodu ČR byl meziročně nižší

Zahraniční obchod Česka loni skončil v přebytku 132,7 miliardy korun, meziročně tak byl o 30,8 miliardy Kč nižší. V porovnání s rokem 2017 se vývoz tuzemských firem zvýšil o 3,5 % a o 4,6 % vyšší byl i dovoz. V samotném prosinci obchodní bilance skončila patnáctimilionovým schodkem, výsledek byl však meziročně o 3,6 miliardy Kč lepší. Informoval o tom Český statistický úřad.

9. SoftBank odkoupí své akcie za 600 miliard jenů

Japonská investiční skupina SoftBank Group zahájila program odkupu vlastních akcií za 600 miliard jenů. Oznámil to ve středu generální ředitel firmy Masajoši Son. Odkup akcií je největší, jaký kdy skupina uskutečnila. Son dodal, že k tomuto kroku ho přiměla skutečnost, že akcie skupiny jsou nyní podle jeho názoru podhodnocené o téměř 60 %.

10. Apple v dubnu opustí šéfka maloobchodu Ahrendtsová

Americkou technologickou společnost Apple v dubnu po pěti letech ve funkci opustí viceprezidentka pro obchod a internetové obchody Angela Ahrendtsová. Společnost to oznámila s tím, že Ahrendtsová odchází za novými osobními a profesionálními výzvami. Ve funkci ji nahradí ředitelka lidských zdrojů Deirdre O'Brienová, která bude šéfovat oběma sekcím.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Liberijci se podle prezidenta mají modlit za lepší hospodářství

Liberijský prezident, bývalý fotbalista George Weah požádal Liberijce, aby se každý den dvě hodiny modlili k Bohu a vyprosili jeho pomoc při řešení vážných ekonomických problémů země. Součástí výzvy je také prosba, aby se věřící modlili celou noc vždy každý poslední pátek v měsíci za vládu i národ.

Prezidentův poradce pro náboženské otázky, reverend Emmanuel Nimely v prohlášení uvedl, že doufá, že si tak Liberijci vymodlí boží zásah do projektů infrastruktury a ekonomického rozvoje.

V monrovijské rozhlasové stanici na tuto žádost reagovalo několik občanů. "Naši politici jsou špatní, modlitby nám nepomohou," řekl jeden volající. Skeptický byl i další posluchač Ousman Bility: "Můžeme se modlit příštích sto let, ale to nepomůže."

Moderátor pořadu Henry Costa podotkl, že průmyslové země jako USA, Čína a Japonsko nedosáhly svého výkonu prostřednictvím modliteb, nýbrž prací a rozumnými investicemi.

Do studia ale zavolal také občan z chudé čtvrti u monrovijského přístavu a rozhodně prohlásil, že modlitby jsou pro rozvoj národů účinné.

V západoafrické Libérii žije kolem čtyř milionů lidí a většina z nich vyznává křesťanství. Weah je bývalý fotbalista a zvolen byl v roce 2017.

Americké akcie uzavřely pátečním růstem další býčí týden
Americké akcie uzavřely pátečním růstem další býčí týden
včera v 22:00

Americké akcie uzavřely pátečním růstem další býčí týden

Americké akcie v pátek výrazně posílily díky rostoucím nadějím na vyřešení obchodního konfliktu mezi Spojenými státy...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fitch výrazně snížila odhad letošního růstu italské ekonomiky
Fitch výrazně snížila odhad letošního růstu italské ekonomiky
včera v 21:23

Fitch výrazně snížila odhad letošního růstu italské ekonomiky

Ratingová agentura Fitch snížila odhad letošního růstu italské ekonomiky na 0,3 % z dříve předpokládaných 1,1 %....
Itálie Výhled na rok 2019 Eurozóna
Uber snížil čtvrtletní ztrátu, růst tržeb ale opět zpomalil
včera v 20:50

Uber snížil čtvrtletní ztrátu, růst tržeb ale opět zpomalil

Provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies ve čtvrtém čtvrtletí snížil čistou ztrátu na 865 milionů...
Uber Výsledková sezóna
Při zatopení zlatých dolů v Zimbabwe nejspíše zemřelo přes 60 lidí
včera v 18:09

Při zatopení zlatých dolů v Zimbabwe nejspíše zemřelo přes 60 lidí

V zatopených zlatých dolech v Zimbabwe nejspíše zemřelo více než 60 horníků. S odvoláním na informace zveřejněné...
Zlato Afrika
Evropské burzy v pátek stouply, za celý týden získaly zhruba 3 %
Evropské burzy v pátek stouply, za celý týden získaly zhruba 3 %
včera v 18:00

Evropské burzy v pátek stouply, za celý týden získaly zhruba 3 %

Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v plusu a dostaly se nejvýše za poslední tři měsíce. Pozornost...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Křetínský by se podle tisku brzy mohl dostat do dozorčí rady Metra
včera v 17:27

Křetínský by se podle tisku brzy mohl dostat do dozorčí rady Metra

Český investor Daniel Křetínský by se v brzké době mohl dostat do dozorčí rady německého obchodního řetězce Metro. Na...
Německo EPH
Ze světa investičních doporučení (15. února)
včera v 17:00

Ze světa investičních doporučení (15. února)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 1,1 %
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 1,1 %
včera v 16:45

Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 1,1 %

Pražská burza se v pátek odrazila od čtvrteční ztráty, když index PX stoupl o 0,88 % na 1 058,23 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Coeuré: ECB by mohla podpořit ekonomiku levnými úvěry pro banky
Coeuré: ECB by mohla podpořit ekonomiku levnými úvěry pro banky
včera v 16:20

Coeuré: ECB by mohla podpořit ekonomiku levnými úvěry pro banky

Evropská centrální banka by mohla podpořit ekonomiku eurozóny prostřednictvím nové nabídky levných dlouhodobých úvěrů...
ECB Centrální banky Evropská ekonomika
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v únoru podle…
včera v 16:02

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v únoru podle předběžných dat stoupl na 95,5 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v únoru stoupl na 95,5 bodu z 91,2 bodu v lednu. Analytici očekávali...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Bílý dům prý už v rezervách našel 6,5 miliardy USD na stavbu zdi
včera v 15:01

Bílý dům prý už v rezervách našel 6,5 miliardy USD na stavbu zdi

Bílý dům hodlá do zpevnění jižní hranice Spojených států investovat přibližně osm miliard dolarů, z nichž přes 6,5...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Politika
USA: Index dovozních cen v lednu meziročně klesl o 1,7 %, index…
včera v 14:35

USA: Index dovozních cen v lednu meziročně klesl o 1,7 %, index vývozních cen se snížil o 0,2 %

Americký index dovozních cen se v lednu meziročně snížil o 1,7 % po poklesu o 0,6 % v prosinci. Index vývozních cen...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
Ruská policie v Moskvě zadržela amerického manažera Calveyho
včera v 14:21

Ruská policie v Moskvě zadržela amerického manažera Calveyho

Ruská policie v pátek v Moskvě zadržela amerického investičního manažera Michaela Calveyho pro podezření z rozsáhlých...
Rusko Podvod
Koncern VW v lednu prodal meziročně o 1,8 procenta méně aut
Koncern VW v lednu prodal meziročně o 1,8 procenta méně aut
včera v 13:22

Koncern VW v lednu prodal meziročně o 1,8 procenta méně aut

Začátek letošního roku nezačal pro německý automobilový koncern Volkswagen dobře. Zejména kvůli slabší poptávce v...
Volkswagen Auta Německo
Trh s kryptoměnami v závěru týdne roste
včera v 13:05

Trh s kryptoměnami v závěru týdne roste

Nejpopulárnější digitální měny se v pátek pohybují v plusových číslech. Bitcoin krátce po 13.00 podle serveru...
Kryptoměny Bitcoin