Co musíte ráno vědět (9. května)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a v USA, jak investoři hledí na ekonomiku eurozóny a jak vypadá stroj určený pro létání ve stratosféře? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v pondělí nepatrně zdražily, index strachu VIX klesl nejníže od roku 1993 a indexy S&P 500 a Nasdaq Composite přepisovaly historii
Americké akcie se během většiny pondělní seance pohybovaly pod nulou, v druhé polovině obchodování se ale podívaly mírně nad nulu a indexy S&P 500 a Nasdaq Composite se posunuly na nová historická maxima. Finální přírůstky všech tří hlavních benchmarků byly sice pouze kosmetické, indexům S&P 500 i Nasdaq Composite však zajistily i tak nová zavírací maxima. Index Dow si připsal 0,03 % a obchodování uzavřel na 21 012,28 bodu, širší S&P 500 posílil o 0,09 bodu na nové zavírací maximum 2 399,38 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite skončil se ziskem 0,03 % na novém zavíracím maximu 6,102,66 bodu. Absolutní rekord posunuly S&P 500 na 2 401,36 bodu a Nasdaq Composite na 6 106,12 bodu. Index volatility VIX sestoupil na nejnižší úroveň od roku 1993 poté, co v druhém kole prezidentských voleb ve Francii liberál Emmanuel Macron porazil krajně pravicovou političku Marine Le Penovou. Po konci seance se VIX ustálil na hladině 9,77 bodu. Výnos 10letých amerických vládních dluhopisů se zvýšil o téměř čtyři bazické body na 2,386 %. Dařilo se energetickému sektoru, technologickému odvětví a sektoru cyklického spotřebního zboží. Výrazně klesly sektor zdravotní péče, odvětví základních materiálů a realitní sektor.
Američtí firemní insideři se v březnu zbavovali akcií. Nejvíce za sedm let
2. Evropské akciové trhy v pondělí navzdory příznivému úvodu klesly
Západoevropské akciové trhy v pondělí uzavřely převážně v červených číslech, investoři totiž po předpokládaném vítězství Emmanuela Macrona ve francouzských prezidentských volbách vybírali zisky. Index pařížské burzy CAC 40 ztratil 0,91 % na 5 382,95 bodu poté, co v pátek uzavřel na více než devítiletém maximu. Hlavní index německých akcií DAX krátce po zahájení pondělního obchodování vystoupil na nový rekord, seanci však uzavřel se ztrátou 0,18 % na 12 694,55 bodu. Regionální akciový index STOXX Europe 600 odevzdal 0,13 % na 394,04 bodu, když jej dolů stáhl zejména sektor základních materiálů. Britský FTSE 100 naopak o 0,05 % zpevnil a skončil na 7 300,86 bodu. Navzdory pondělnímu oslabení zůstávají investoři optimističtí, co se dalšího vývoje evropských akciových trhů týče. Analytik Emmanuel Cau z JPMorgan Chase upozornil, že Macronovo vítězství by stále mohlo podpořit příliv peněz do evropských akcií. Pražská burza v pondělí zůstala kvůli státnímu svátku zavřená.
Rétorická ekvilibristika Maria Draghiho
3. Očekávané události
V úterý dopoledne zveřejní Německo zprávy o průmyslové výrobě, obchodní bilanci a běžném účtu, Francie vydá zprávu o bilanci státního rozpočtu, Itálie na trh pošle statistiku maloobchodních tržeb a v Česku vyjdou statistika tržeb maloobchodních prodejců a zpráva o devizových rezervách ČNB. Odpoledne se investoři v USA zaměří na index optimismu malých firem, indikátor JOTLS, který je nejoblíbenějším ukazatelem šéfky amerického Fedu Janet Yellenové ohledně zdraví trhu práce, a na zprávu o velkoobchodních zásobách. S projevem vystoupí šéf bostonského Fedu Eric Rosengren a prezident dallaské pobočky americké centrální banky Robert Kaplan. Do výsledkové sezóny v úterý v Evropě přispějí E.ON, Commerzbank nebo Continental a ve Spojených státech Allergan, Hertz Global Holding, Valeant Pharmaceuticals International, Duke Energy, Walt Disney, TripAdvisor, Electronic Arts, Yelp, News Corp, Priceline Group nebo NVIDIA. Na pražské burze hospodářské výsledky za první čtvrtletí po konci obchodování zveřejní fotovoltaická společnost Photon Energy. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
4. Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny je nejvýše za téměř 10 let
Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v květnu dostala na nejvyšší úroveň za téměř deset let, k jejímu nárůstu přispěly naděje na pokles politické nejistoty. Vyplývá to z pondělních údajů společnosti Sentix. Index důvěry vystoupil na 27,4 bodu z dubnových 23,9 bodu, čímž se dostal na nejvyšší úroveň od července 2007.
5. Gazprom oznámil zahájení stavby rusko-tureckého plynovodu
Ruský státní ropný gigant Gazprom oznámil zahájení stavby rusko-tureckého plynovodu TurkStream. Podle prohlášení Gazpromu začala stavba pobřežní černomořskou sekcí. Gazprom s pomocí nového plynovodu získá možnost posílat plyn z jižního Ruska do Turecka a obejít Ukrajinu.
6. Společnost Akzo Nobel odmítla i třetí nabídku na převzetí od americké PPG Industries
Nizozemský výrobce nátěrových hmot a chemikálií Akzo Nobel v pondělí odmítl v pořadí třetí nabídku na převzetí od amerického konkurenta PPG Industries. Americká společnost 24. dubna nabídla Akzo Nobel 26,9 miliardy eur, předchozí nabídka byla ve výši 22,4 miliardy eur a původní suma činila 20,9 miliardy eur. Akcionáři společnosti jsou však v názoru na možnost jejího převzetí nejednotní.
7. Bohatí v Británii bohatnou i v nejistých časech brexitu
Majetek tisíce nejbohatších jednotlivců či rodin žijících v Británii stoupl za poslední rok o 14 %. Vyplývá to z každoročního žebříčku, který vytváří deník The Sunday Times. Majetek nejbohatší tisícovky lidí tak dosáhl celkové hodnoty 658 miliard liber, na prvním místě se objevili indičtí bratři Hindujaové.
8. Těžba hnědého uhlí na odbyt loni v ČR klesla o 1,6 %
Těžba hnědého uhlí na odbyt loni v Česku meziročně klesla o 1,6 % na 34,7 milionu tun. Proti roku 2015 se o 2,2 % na necelých 31 milionů tun snížila těžba v severočeském hnědouhelném revíru. Těžba v sokolovském hnědouhelném revíru, kde těží Sokolovská uhelná, naopak meziročně vzrostla o 4,2 % na 3,8 milionu tun.
9. Reuters: Banky hodlají přesunout z Británie 9 000 pracovních míst
Přední bankovní společnosti působící v Londýně plánují během dvou let přesunout z Británie na evropský kontinent zhruba 9 000 pracovních míst. Vyplývá to z dosavadních prohlášení firem a z informací od zdrojů, na které se odvolává agentura Reuters. Banky přesunem pracovních míst reagují na takzvaný brexit, tedy plánovaný odchod Británie z Evropské unie.
10. Tržní kapitalizace Applu poprvé v historii překonala 800 miliard dolarů
Tržní kapitalizace amerického technologického podniku Apple v pondělí poprvé v historii vystoupila nad 800 miliard dolarů. Stalo se tak poté, co se cena akcií společnosti s logem ve tvaru nakousnutého jablka dostala na nové historické maximum. Během dne se titul vyšplhal až na 153,70 USD a nakonec uzavřel se ziskem 2,72 % na 153,01 USD.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Solární letoun pro stratosféru poprvé letěl, zatím ale nízko
První solární letoun, který má dosáhnout stratosféry, v pátek ve Švýcarsku úspěšně zvládl svůj první zkušební let, samozřejmě v nízké výšce. Oznámila to agentura AFP.
Letoun SolarStratos vzlétl ze své základny na letišti Payern na západě Švýcarska v 8.00 SELČ. Zkušební pilot Damian Hischier během sedmiminutového letu dosáhl výšky 300 metrů, než s prototypem bezpečně přistál. Organizátoři označili let za perfektní.
SolarStratos má v budoucnu létat ve výšce téměř 25 000 metrů, což je pro stroje s klasickým pohonem nedosažitelný výkon. Letoun je 8,5 metru dlouhý, rozpětí křídel dosahuje bezmála 25 metrů. Váží přibližně 450 kilogramů, a to i se solárními panely o ploše 22 metrů čtverečních, které mu mají zajistit zhruba čtyřiadvacetihodinovou výdrž.
Švýcarský dobrodruh a loďař Raphaël Domjan, který stál u zrodu projektu, chce uskutečnit první let ve stratosféře příští rok.
Ve výšce 25 kilometrů jsou i za dne vidět hvězdy a lze sledovat i zakřivení Země. Vládne tam však mrazivá teplota mínus 70 stupňů a atmosférický tlak je zredukován na dvacetinu.
Kvůli váze nebude letoun vybaven přetlakovou kabinou, což znamená, že pilot bude muset být jako kosmonaut navlečen do skafandru, který bude plně záviset na sluneční energii, což bude také světová premiéra.
Let do stratosféry potrvá podle AFP asi pět hodin. Polovinu času zabere stoupání, čtvrthodinu let s hlavou mezi hvězdami a další tři hodiny se bude klesat na přistání.