US MARKETOtevírá za: 7 h 29 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Rétorická ekvilibristika Maria Draghiho

Dubnové zasedání ECB nepatřilo mezi ta nejzajímavější, něco jsme se ale i tak dozvěděli. Třeba to, že je šéf banky Mario Draghi celkem pohotový.

Martin Lobotka
Martin Lobotka
4. 5. 2017 | 15:00
ECB

Na dotaz, jaký očekává výsledek druhého kola prezidentských voleb ve Francii, Draghi odvětil, že se v ECB diskutuje o hospodářské politice, nikoli politice ("policies, not politics"). Také je to diplomat – na dotaz, co si odnesl z nedávné návštěvy Washingtonu, odpověděl, že informaci, že "riziko obchodního protekcionismu ustoupilo a že trhy přehodnocují výhled americké fiskální politiky". Tedy jinak řečeno to, že je Donald Trump buď menší blázen, nebo větší amatér, než se čekalo.

Jako novinář by ale asi Draghi neuspěl. Když se ho jeden redaktor zeptal, jaký mediální titulek by dal dubnovému zasedání ECB, řekl větu o 27 slovech, jejíž pravděpodobnost zaujmout čitatele byla zhruba stejně velká jako šance na to, že Plačky nad Finneganem zvítězí v anketě náctiletých čtenářů.

Pokud jde o samotnou měnovou politiku, asi nejvýstižnějším popisem dubnového zasedání guvernérů ECB by byla parafráze slavných slov Margaret Thatcherové: "Gentleman se jako korouhvička neotáčí." Navzdory tlaku Němců se totiž Draghi nechystá ani ke kosmetickému zpřísnění měnové politiky. Německému ministrovi financí naopak vzkázal, že je ironií poslouchat kritiku na svou adresu od těch, kdo si na nezávislosti Evropské centrální banky nejvíce zakládají.

Do budoucna nabídl Draghi kombinaci jestřábího a holubičího výhledu, což evidentně na chvíli zmátlo devizový trh. Kurz EUR/USD nejprve narostl nad 1,09, následně se ale vrátil bezpečně pod tuto hladinu. Šéf ECB totiž na jedné straně řekl, že rizika deflace v podstatě zmizela a že oživení, které bylo donedávna "křehké a nerovnoměrné", je nyní "solidní a široké", na druhé straně však dodal, že se nediskutovalo o ukončení programu odkupu aktiv, protože rizika jsou stále nakloněna "jižním směrem", a co je nejdůležitější, poptávkové inflační tlaky stále nejsou přesvědčivé.

Draghi má pravdu. Jak ale ukázala předběžná inflační data za duben, nemusí to tak být navěky. Výrazný růst dubnové inflace ve službách (z průměrných 1,2 % v předchozím půlroce na 1,8 % v dubnu) sice působí trochu zvláštně (ani nezaměstnanost nic podobného nevěstí), možná se však přece jen na horizontu rýsují první kontury poptávkových inflačních tlaků.

Centrální bankyECBEurozónaEvropská ekonomikaInflaceMario DraghiMartin Lobotka
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa