Divoká stříbrná jízda: Téměř 200 % nahoru, 15 % dolů. A dál?
|

Divoká stříbrná jízda: Téměř 200 % nahoru, 15 % dolů. A dál?

Úterní propad ceny stříbra o 15 % vyvolal mezi analytiky i investory diskuzi o tom, zda je současný růst hodnoty drahých kovů u konce. Šlo totiž o nejhlubší jednodenní propad vůbec (měřeno termínovým kontraktem na americké burze COMEX). Co na tom, že v dalších dnech stříbro velkou část ztrát smazalo.

Stříbro Vzácné kovy Průmyslové kovy Investiční alternativy Býčí trh Komodity

Dosud byl zaznamenán největší cenový propad 20. dubna 2006, kdy stříbro v dolarovém vyjádření ztratilo 13,75 %. Zajisté si pak někteří obchodníci pamatují také flash crash z července 2017, během kterého cena stříbra zkolabovala během nočního obchodování na několik sekund o 10 %.

Cena trojské unce stříbra letos od 18. března vzrostla z 11,65 USD až na 29,85 USD, což byl nárůst o téměř 200 % během necelých pěti měsíců. To je spektakulární růst za velice krátkou dobu. 15% korekce se v tomto kontextu jeví jako zdravý pokles. Na druhou stranu je ale pravda, že tak prudký pokles zpravidla vyděsí ty investory, kteří na trh vstoupí krátce před ním.

Aktuálně je potřeba počkat, zda prudká jednodenní korekce byla klasickou "one man show", nebo bude cena stříbra ještě klesat. Ani během býčích trendů není výjimkou, že cena při korekci otestuje původní průlomové pásmo, od kterého se utrhla výše. V tomto případě se jedná o pásmo zhruba 19,60-22,00 USD za trojskou unci.

Spotová cena stříbra klesla v týdnu až pod 24 USD za unci, zmíněné pásmo tedy zatím odolalo. Je dostatečně hluboko na to, aby se propad (alespoň dočasně) zastavil. To potvrdilo i středeční a čtvrteční obchodování.

Stříbro v každém případě letos prolomilo mnohaletý trend poklesu ceny. Není pravděpodobné, že by nový býčí trend skončil prakticky po několika týdnech. U drahých kovů je ale potřeba nyní počítat se zvýšenou volatilitou. Jak říkají ostřílení obchodníci, během býčích trendů je prozíravé přikupovat při cenových korekcích. Jednu takovou máme úspěšně za sebou.