US MARKETOtevírá za: 11 h 50 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

6 podmínek pro výběr firemního dluhopisu aneb Jak se nechytit do pasti atraktivního výnosu

Kdo by nechtěl fixní výnos 10 % ročně po dobu pěti let? Asi ten, kdo nechce riskovat své peníze. Doba nulových úrokových sazeb znamená také nárůst popularity korporátních dluhopisů. Důvod je jednoduchý – vynášejí dnes stejně, jako před lety vynášely státní dluhopisy. Investoři si ale často neuvědomují, že je nyní se stejným výnosem spojeno diametrálně odlišné riziko.

Zhruba před deseti lety vynášel český státní desetiletý dluhopis (zajištěný schopností splácet ze strany ČR) kolem 4 % ročně, dnes je to okolo půl procenta. Čtyři procenta ročně nyní nenabízejí dluhopisy státní, ale bondy vydávané tu více, tu méně bonitními firmami. Riziko nesplacení, pokud půjčujete státu a pro srovnání třeba stavební společnosti, je samozřejmě rozdílné. To si řada investorů neuvědomuje. Korporátní dluhopisy nejsou přitom nic špatného a při správné volbě mohou investorům umožnit pravidelný roční příjem. Při výběru je potřeba dávat pozor na následující faktory.

1. Zadluženost firmy

Vlastně to nejdůležitější, co by volbu mělo ovlivňovat. Pravidelné kupóny jsou příjemný bonus, hlavně ale potřebujete dostat při splatnosti zpět 100 % zapůjčených peněz. Sledujte tedy vlastní kapitál společnosti, které půjčujete. Jeho poměr vůči dluhu se v různých odvětvích liší. My například u stavebních a developerských společností sledujeme úroveň alespoň 20 % vlastního kapitálu.

2. Zajištění a podřízenost dluhopisu

S předchozím bodem úzce souvisí pořadí, ve kterém jsou firemní dluhopisy zařazeny mezi ostatní dluhy společnosti. Málokdy si firma vystačí s vlastním kapitálem a emisí dluhopisů. Mnohem častěji bude existovat ještě třetí hráč, a to banka. Ta ale chce za své půjčky zajištění majetkem a vámi nakupovaný dluhopis bude bance podřízený. Tento stav je normální, otázkou je, co další vzniklé dluhy. Tyto by totiž měly být ideálně na stejné úrovni jako váš dluhopis. Pozice věřitele by tak měla být podřízená pouze předchozím dluhům, nikoli těm budoucím. Pokud tomu tak není, neznamená to sice nic špatného, ale věřitel by si měl vyšší riziko alespoň uvědomit a požadovat za něj vyšší výnos.

Další věcí je kontrola ukazatelů zadluženosti a kapitalizace v průběhu splatnosti dluhopisu. Je vhodné kupovat dluhopisy, jejichž emitent je nucen předčasně splatit, případně doplnit ihned kapitál v situaci, kdy je v ohrožení splátka jistiny dluhopisu. V prospektech hledejte tyto důležité limity pro emitenta pod pojmem "kovenanty" nebo "povinnosti emitenta".

3. Historie firmy

Mnohem komfortnější pozici má investor do dluhopisů zavedených společností. Firmě s dlouhou historií by se nesplacením dluhopisu, klidně jen jeho části, v podstatě přes noc zastavilo celé podnikání. Taková firma by okamžitě ztratila důvěru u obchodních partnerů a bank. Není výjimkou, že si na rozvoj podnikání půjčuje nový subjekt. Výnos, který za to nabízí, by ale měl být mnohem zajímavější.

4. Splatnost

Žijeme v době velice nízkých úrokových sazeb. Jejich růst v relativně dohledné budoucnosti je pravděpodobný. Delší splatnosti znamenají také lákavější zisky. Problém ovšem vzniká v okamžiku, kdy sazby začínají růst. V ten moment by totiž měla jít dolů tržní hodnota dluhopisů, a když už vám to náhodou váš portfoliomanažer nepřizná, alespoň všichni kolem budou kupovat stejně rizikové dluhopisy s vyššími výnosy. Proto se v současnosti raději držte ve fondech s krátkou průměrnou splatností a v dluhopisech, které vracejí jistinu nejdéle za pět let.

5. Adekvátní výnos

Tím, že v době nízkých sazeb někomu půjčíte za 20 % ročně, ohrožujete především sami sebe. Pokud se totiž firma zaváže splácet každý rok 20 % držitelům svých dluhopisů, musí na to někde vzít. A vymyslet podnikání, které by mělo takto vysokou přidanou hodnotu, není snadné. Může se to podařit u nějakého startupu, ale riziko nesplacení je extrémní.

Ziskovost a její výhled musí zaručovat pohodlné vyplácení kupónů a také vytvářet polštář na splátku jistiny. Dluhopisům, od kterých již při úpisu očekáváme, že budou při splatnosti refinancovány dalším dluhem, bych se raději vyhýbal. Problém je právě v rostoucích sazbách. Jestliže si dnes emitent půjčuje za 5 % ročně, za pět let to může být mnohem více, a pokud jeho zisk adekvátně neporoste, ohrozí to jeho schopnost splácet. Stále platí, že čím vyšší výnos, tím vyšší riziko.

6. Podkladová aktiva

Byť je korporátní dluhopis často neúčelovou finanční injekcí pro danou společnost, dají se do prospektu zakotvit mantinely, v rámci kterých je může emitent využít. Dejte si proto pozor, zda v dobré víře nepůjčíte například zemědělské firmě, která nakonec vaše prostředky využije na obchodování na forexu místo toho, aby za ně nakoupila kombajny a vyjela na pole. Pak se asi budete divit, když celou emisi stihne prohrát v "hracím" automatu během prvního měsíce.

Investice do firemních dluhopisů není špatná volba. Nejlepší je ale nesázet na jednu společnost a orientovat se na více sektorů a emitentů. Bonusem je opravdu fixní výnos, který může například překlenout poklesy vašeho akciového portfolia. Poptávka firem po levném financování je nyní veliká, o to těžší je se v ní vyznat.

Dluhopisový trhFiremní dluhopisyInvestiční tipyPonaučení pro investory
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa