US MARKETZavírá za: 0 h 38 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Co se vklady, než začnou růst sazby?

Úrokové sazby u dlouhých splatností vzlínají jako předzvěst obratu sazeb krátkodobých. Mizérie u depozitních sazeb však v nejbližší době podle všeho bude pokračovat, zejména u těch eurových. Co dělat, když se nechcete vrhnout do víru spekulace s kreditním rizikem?

Úrokové sazby s dlouhou splatností postupně rostou v Americe i u nás s tím, jak trhy započítávají světlo na konci koronavirového tunelu a také dlouhodobé dopady štědrých rozpočtových politik. Krok po kroku rostou inflační očekávání na trhu (inflační swapy) a výnos desetiletého amerického dluhopisu, benchmarku globálního úrokového trhu, dosáhl psychologické úrovně 1 %.

Pro úvěry z toho vyplývá, že přívětivé úrokové prostředí (sazby na minimech) ještě nějaký čas vydrží, ale na horizontu "houstnou mraky" a je tu výzva udržet nízké sazby i do budoucna. Co je pro jednoho požehnání a riziko, je pro druhého bolehlav. Nechme tentokrát stranou sazby z hlediska úvěrů a zaměřme se na druhou stranu úrokového světa, tedy na depozita.

Eurové depozitní sazby v řádu procent

Budoucí růst tržních úrokových sazeb nakonec zvedne sazby depozit na trhu (money market). U koruny je situace o něco veselejší, lze čekat zvyšování sazeb s krátkou splatností v horizontu kvartálů. Ovšem v případě eura to s pravděpodobností hraničící s jistotou letos nebude. V delším horizontu eurové sazby asi také porostou, avšak aktuálně je ECB (na rozdíl od ČNB) v módu hledání dalších možností měnové stimulace.

Rostoucí sazby na dlouhém konci úrokové křivky bohužel nelze využít na depozita, která jsou z principu krátkodobá. Co dělat v této sazbové mizérii, aniž bychom se vrhli do víru spekulací s kreditním rizikem (vysoké sazby směnek a vybraných dluhopisů znamenají vysoké riziko nesplacení)?

Jednou z možností jsou depozita s podmíněnou kurzovou směnou (DCD, dual currency deposit). Mohou pro vás být vhodná, směňujete-li v rámci svého byznysu pravidelně měnu depozit do druhé měny a nemáte kurz plně zajištěný forwardy či opčními strategiemi.
 
Tato depozita poskytují sazby v řádu jednotek procent ročně za to, že se vzdáte části možnosti provést budoucí směnu za co nejlepší kurz. Například máte-li eura, která hodláte vyměnit za jeden měsíc do korun, je možné je uložit na DCD s podmíněnou výměnou do korun na kurzu 26,30 EUR/CZK a sazbou 1,50 % ročně. Po měsíci dostanete za všech okolností vyplacen úrok v eurech (měně depozita), výplata úložky bude záviset na spotovém kurzu v den ukončení depozita v 10.00 newyorkského času. Bude-li kurz nižší než 26,30 EUR/CZK, výplata depozita bude v eurech. Bude-li kurz 26,30 a vyšší, depozitum bude vyplaceno v korunách a převedeno právě podmíněným kurzem 26,30 EUR/CZK.

Lepší něco než nic

DCD je jako pořekadlo o lepším vrabci v hrsti. Lepší výnos na depozitu než doufat ve směnu za kurz lepší než například oněch 26,30. Poroste-li kurz EUR/CZK, čekání na holuba na střeše bude působit jako lepší volba.

Příklad 1M depozitních eurových sazeb s podmíněnou směnou do korun

Na DCD nicméně nelze nahlížet jako na jednorázové rozhodnutí, po kterém to buď vyjde, nebo nevyjde, nýbrž jako na proces opakovaných úložek a směn. Oproti značně zastřenému kreditnímu riziku depozitních produktů, které lákají na vysoký výnos, je riziko DCD krátkodobé a transparentní.

Sazba DCD je závislá na délce úložky a hlavně na vzdálenosti kurzu podmíněné výměny od aktuálního spotového kurzu. Čím bližší je podmíněný kurz výměny, tím menší prostor ke zlepšení kurzu v době trvání depozita, a tím vyšší depozitní sazba. Sazba je v principu tím vyšší, čím je kurz rozkolísanější.
 
DCD lze použít stejně tak na korunové úložky s podmíněnou směnou do eur, kdy holubem na střeše je naopak pokles kurzu EUR/CZK a levnější nákup eur.

Bankovní vkladyČeská korunaMiroslav PlojharÚrokové sazby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa