Rok 2024 jako (zatím) ne zrovna býčí dluhopisové období

Navzdory očekáváním z loňského roku letos v průměru rostou výnosy dluhopisů a inverzně k tomu klesají jejich ceny. Možnost, že opět poroste inflace, respektive že centrální banky podrží sazby výše, než se ještě před pár měsíci čekalo, dělá své.
Globální dluhopisové trhy za sebou nemají dvakrát příznivý start roku. Globální dluhopisový index Bloomberg Global-Aggregate od začátku roku (do 19. dubna) poklesl o 4,3 %. Klíčovou příčinou tohoto výrazného poklesu jsou dva související faktory:
Globální dezinflační proces v letošním roce výrazně zpomalil. To platí především o americké ekonomice, kde má inflace dokonce poměrně výraznou tendenci v posledních měsících zrychlovat.
Zatímco na začátku roku investoři očekávali, že Fed v průběhu letošního roku sníží základní úrokové sazby šestkrát až sedmkrát, nyní je již celkem hodně pravděpodobné, že kvůli zvýšené inflaci americká centrální banka do konce letošního roku úroky nesníží vůbec. V poslední době se dokonce začalo spekulovat o tom, že by dalším krokem Fedu mohlo být zvýšení úrokových sazeb.
Světový dluhopisový index Bloomberg Global-Aggregate od historického maxima z 4. ledna 2021 ztrácí masivních 19 %.
S tím, jak klesají tržní ceny dluhopisů, rostou jejich výnosy do doby splatnosti. Průměrný globální dluhopisový výnos do doby splatnosti se po nějaké době vrátil na(d) 4 %.
České vládní dluhopisy přitom letos globální benchmark překonávají. Index dlouhodobých vládních bondů ČR letos ztrácí pouze 1,3 %.