České firemní dluhopisy táhnou, někdy ale i ke dnu. Co si prověřit, abyste nenaletěli podvodníkům?

Zájem společností o financování prostřednictvím dluhopisů trhá rekordy. Firmy buď refinancují starší dluhy, nebo si jdou na trh pro nový kapitál. Napomáhá tomu i pokles úrokových sazeb. Má to ale také stinné stránky, protože přibývá emitentů, kteří zkrachovali, takže lehkovážným investorům zbyly jen oči pro pláč. Na co si dát pozor, abyste nenaletěli a neskočili po na první pohled lákavých (až nereálných) výnosech rizikových obligací?
Téma probíráme ve třech článcích. V tom prvním jsme nabídli pohled na český trh firemních obligací z ptačí perspektivy, v tom druhém následovala porce varovných statistik úpadků firem včetně nejčastějších podvodů a na závěr přidáváme několik rad, jak se vyhnout pomyslné čtvrté cenové skupině takzvaně prašivých dluhopisů. Jak uvedl pro Investiční web Ján Lalka, ředitel a zakladatel forenzní agentury Surveilligence, na trhu se stále lze setkat s nabídkou pochybných podlimitních dluhopisů, které jsou od začátku koncipované jako podvodné.
Rizikové indikátory aneb Kdy dát ruce pryč
Emitenti dluhopisů často lákají investory na vysoký výnos až 10 % ročně. Pro drobného investora je ale velice těžké zhodnotit míru rizika spojeného s takovým výnosem. Ne každý umí posoudit ekonomickou situaci firmy. Někteří investoři se nechají uchlácholit deklarovaným ručením, že prodejce má prospekt schválený Českou národní bankou, případně že je splacení emise zaručeno třetí stranou. Kromě povinnosti získání ISIN a registrace v Centrálním depozitáři cenných papírů však ani novela zákona o dluhopisech z roku 2020 nezavedla v oblasti podlimitních emisí žádné dodatečné dohledové povinnosti ČNB.
Investorům by při snaze o identifikaci indicií vysoce rizikových dluhopisů pomohlo sledovat výskyt (nejen) následujících nejdůležitějších indikátorů rizika:
- Příliš vysoký slibovaný úrok, který se může pohybovat až okolo 10 %. Velice vysoký výnos nemusí nutně znamenat podvod, může pouze odrážet vysokou rizikovost investice. Na výnos je potřeba nahlížet podle obecně známého pravidla - čím vyšší výnos, tím vyšší riziko.
- Ztrátové hospodaření emitenta, nízký obrat či vysoké závazky. To vše jsou signály nepříliš velké podnikatelské schopnosti emitenta.
- Krátká doba existence emitenta. I v případě seriózního záměru bývají zpravidla nově založené společnosti rizikovou investicí, a to z důvodu zatím nezaběhnutého obchodního modelu. Je dobré mít na paměti obecně platnou statistiku, že do pěti let existence zkrachují až čtyři pětiny firem.
- Neschválení prospektu ČNB. Ačkoli prospekt sám o sobě není garancí bezpečnosti investice, jeho vytvoření a schválení dělá dluhopis o něco méně rizikovějším.
- Cíleně zavádějící informace navozující dojem garance výnosů a zdůrazňování schválení emise ze strany ČNB. Pokud emitent příliš zdůrazňuje, že se jedná o bezpečnou investici a má prospekt schválený ČNB, je to podezřelé. Ve skutečnosti jde pouze o formální schválení prospektu tuzemskou centrální bankou, které nic neříká o míře rizika.
- Nedůvěryhodný prodejní kanál. Nabídka dluhopisů přes internetová tržiště nebo neznámé „investiční“ zprostředkovatele (případně multi-level marketingové sítě) je rizikovým faktorem.
Důvěřuj, ale prověřuj
Člověk nemusí vystudovat tři vysoké ekonomické školy ani mít přístup k podpultovým informacím o účetnictví firmy, aby poznal, že se setkal s rizikovými dluhopisy. Mnohdy stačí jen využít veřejné zdroje a zapojit selský rozum. Na základě zkušeností agentury Surveilligence sestavili její odborníci přehled věcí, které by si měl prověřit každý investor uvažující o nákupu rizikových dluhopisů.
- Prověření podnikatelské činnosti emitenta. Informace o podnikání společnosti v minulosti, reference a odkazy na zrealizované zakázky ve veřejných zdrojích. Je potřeba posoudit, zda je emitent zavedený na trhu a jestli jde o důvěryhodnou firmu.
- Založení emitenta skrze ready-made společnost. Je záhodno získat informace o tom, zda jde o zavedenou společnost, nebo nově založenou právnickou osobu. Častým jevem u podvodných emisí bývá zapojení takzvané spící společnosti, která je sice již několik let zapsaná v obchodním rejstříku, ale pouze tam „čekala na prodej“.
- Finanční informace o emitentovi. Posouzení a identifikace možných finančních rizik poukazujících na špatné finanční zdraví emitenta, hrozbu úpadku či ztrátového hospodaření.
- Zjištění ratingu emitenta. Nezávislé ratingové agentury na základě podrobné analýzy rizikovosti dlužníka stanoví rating, který vyjadřuje pravděpodobnost toho, že dlužník závazky splatí. Pokud rating pro firmu nebyl stanoven, znamená to větší riziko.
- Transparentnost emitenta. Je možné získat informace o emitentovi (historie, reference, obchodní aktivity, finanční výsledky), které by umožnily vyhodnotit reputaci, integritu, finanční situaci a udržitelnost podnikání emitenta. Uveřejňuje emitent v obchodním rejstříku rozvahy a výsledovky, nebo je předložil pouze za účelem vydání dluhopisů vybraným investorům?
- Výpočet rizikovosti podle kalkulačky Scorecard podnikových dluhopisů vydané Ministerstvem financí ČR. Podle těchto faktorů ministerstvo rozlišuje pět kategorií emitentů (bez ratingu) podle rizikovosti investice do jejich dluhopisů. Vypočtené hodnoty mohou být také jedním z užitečných vodítek při posouzení rizikovosti investice.
Desatero (a role) ČNB
Na rostoucí popularitu korporátních dluhopisů již před lety reagovala také Česká národní banka. Ta přišla s desítkou zásad, které by měl dodržovat každý, kdo zvažuje investici do firemních dluhopisů.
Vyhodnoťte si rizika
Každá finanční transakce či investice by měla být uskutečněna po zralé úvaze, a to pouze tehdy, pokud investor porozuměl všem rizikům, která s sebou transakce či investice přináší, a je ochoten je akceptovat.
Diverzifikujte své portfolio
Nevkládejte všechna vejce do jednoho košíku, tedy omezte riziko vytvořením diverzifikovaného portfolia. Investor by rozhodně neměl vložit všechny své peníze či jejich převážnou většinu do jedné investice.
Rostoucí výnos znamená rostoucí riziko
Investor by měl být obezřetný zvláště v případech, jeví-li se nabídka na první pohled velice výhodně, například pokud je nabízen dluhopis s velmi vysokým výnosem.
Riziko finančních potíží emitenta
Prodejem dluhopisů financuje emitent svou podnikatelskou činnost. Je-li zjevné, že hodlá získat prostředky prodejem štědře úročených dluhopisů, zatímco jiné podnikatelské subjekty využívají mnohem levnější financování (například bankovní úvěry), je s největší pravděpodobností riziko budoucích finančních potíží emitenta přinejmenším zvýšené, což by měl investor při svém rozhodování zohlednit.
Investice do podnikových dluhopisů nejsou pojištěné
V případě nesplacení jistiny či úroků (kupónů) se nelze obracet na Garanční systém finančního trhu. Investor nákupem dluhopisů získává právo, aby mu emitent dluhopisů splatil jistinu spolu s dohodnutými úroky (kupóny). Investor tedy dobrovolně přijímá pozici věřitele, zatímco emitent dluhopisů se stává jeho dlužníkem.
Seznamte se s emisními podmínkami
Před nákupem korporátních dluhopisů je potřeba se seznámit s jejich emisními podmínkami a prospektem. Tyto dokumenty mohou obsahovat ustanovení zvyšující rizikovost příslušných dluhopisů (například že pohledávky držitelů dluhopisů budou v případě úpadku emitenta uspokojeny až jako poslední), případně snižovat jejich na první pohled atraktivní výnosnost (například právo emitenta dluhopisy splatit předčasně či nevyplatit v určitých stanovených případech pravidelnou platbu kupónu).
Role ČNB jako orgánu dohledu nad finančním trhem
Informace, že Česká národní banka schválila emisi dluhopisů, znamená pouze to, že ověřila, zda prospekt příslušné dluhopisové emise splňuje všechny zákonem stanovené formální náležitosti. U takzvaně soukromých emisí dluhopisů (emisí, které není možné nabízet investorům veřejně a u nichž je počet investorů zákonem omezen na 150) a u veřejných emisí dluhopisů do objemu 1 milionu eur (či jejich ekvivalentu v korunách) ČNB prospekt cenného papíru neschvaluje.
Získejte co nejvíce informací o bonitě emitenta
ČNB není ze zákona oprávněna při emisi dluhopisů prověřovat bonitu emitenta. Pravděpodobnost, že dlužník své závazky splatí, posuzují nezávislé ratingové agentury, které na základě podrobné analýzy rizikovosti dlužníka stanoví rating (investiční stupeň), jenž vyjadřuje pravděpodobnost, že dlužník své závazky řádně a včas splatí. Není-li rating dlužníka k dispozici (emitenti vysoce úročených korporátních dluhopisů obvykle žádný rating stanoven nemají), zjistěte si sami co nejvíce informací o bonitě firmy, protože na ní závisí návratnost vašich peněz.
Nepodceňujte riziko nesplacení jistiny
Je nutné si uvědomit i to, že pokud se emitent dostane do finančních problémů, může dojít nejen k nevyplacení kupónů, ale i k nesplacení investované částky (jistiny).
Vyhodnoťte, zda je daná investice pro vás vhodná
Před učiněním investičního rozhodnutí vždy pečlivě zvažte, zda máte dostatek informací, abyste vhodnost investice mohli kvalifikovaně posoudit. Pokud se domníváte, že ano, vyhodnoťte si, zda je investice konkrétně pro vás a vaši osobní finanční situaci vhodná.
Zdroj: Surveilligence, ČNB