Jak Čína (de)stabilizuje situaci

Po zrušení kontraproduktivní brzdy poklesu cen akcií se vývoj čínských akciových trhů v pátek stabilizoval a indexy CSI300 a Shanghai Composite v pátek dokonce rostly o 2 %. Čínská centrální banka také v pátek i v pondělí (zřejmě s cílem posílit důvěru) fixovala kurz jüanu silnější než předchozí fix. Během víkendu však byla zveřejněna data o inflaci (spotřebitelské ceny +1,6%, ceny výrobců však nadále výrazně klesají, a to o 5,9%) a ceny akcií i přes silnější jüan v pondělí opět významně klesaly (CSI300 uzavřel níže o 5 % a Shanghai Composite o 5,3 %).
Čínská centrální banka svými změnami chování ohledně nastavení úrovně kurzu čínské měny spíše mate trhy, než že by jim výrazně pomáhala. Není totiž jasné, co je jejím cílem, a signalizuje to spíše nerozhodnost.
Podle agentury Reuters zveřejnila centrální banka v pátek na svých webových stránkách prohlášení, že bude dále liberalizovat úrokové sazby. Jüan chce učinit mezinárodnější měnou tím, že jej bude držet v podstatě stabilní (!), zlepší mechanismus měnové tvorby a prohloubí reformy systému správy deviz a finančních institucí. Centrální banka chce používat střednědobé půjčky a zástavní dodatečné půjčky a úvěrovou politiku, aby podpořila klíčové oblasti ekonomiky. Chce uplatňovat rozumnou měnovou politiku a flexibilně využívat měnově-politické nástroje, aby udržela v bankovním systému adekvátní likviditu.
Poznámka IW: Finanční svět asi veskrze Číně fandí. Nyní je čas, aby se od proklamací přešlo k činům. Dlouhodobě pak platí, že čím větší regulace, tím větší riziko problémů. V Číně to ale (zatím) jinak neumějí.