Americké akcie v pátek vystřelily vzhůru, podobně jako zbytek světa reagovaly na další uvolnění měnové politiky v Japonsku

Americké akcie leden zakončily slušnou rally. Všechny tři nejsledovanější indexy přidaly v pátek téměř dvě a půl procenta. Náladu na světových trzích podpořilo nečekané rozhodnutí japonské centrální banky srazit úrokové sazby do záporu s cílem vyhnat inflaci ke dvěma procentům. Americký dolar výrazně zpevnil v reakci na prudké zpomalení růstu americké ekonomiky v posledních třech měsících loňského roku. Také za celý uplynulý týden americké akcie skončily v plusu, od začátku roku ale indexy Dow, S&P 500 i Nasdaq ztrácejí více než pět procent.
Měnový výbor japonské centrální banky po konci svého zasedání v noci na pátek oznámil, že zavádí poplatek 0,1 % na některé vklady komerčních bank u centrální banky. Pokud to bude nutné, je banka připravena sazbu posunout hlouběji do záporného pásma.
BoJ upřesnila, že rozdělí vklady komerčních bank do tří skupin s kategoriemi pozitivní, nulová a negativní úroková sazba. Dodala, že s touto politikou bude pokračovat tak dlouho, dokud se nepodaří dosáhnout cíle dvouprocentní meziroční inflace.
Centrální banka doufá, že zavedením negativních úroků přiměje komerční banky, aby peníze raději půjčovaly, což by mělo stimulovat investice a růst. Záporné úrokové sazby patří mezi agresivní nástroje měnové politiky, poprvé je v roce 2014 zavedla Evropská centrální banka (ECB).
"Rozhodnutí BoJ bylo obrovským překvapením. Znamená to další rozsáhlé tištění peněz v Japonsku," uvedl podle agentury Reuters analytik Will Hamlyn ze společnosti Manulife Asset Management. "Takovéto kroky obvykle zvyšují poptávku po rizikovějších investicích," dodal Philippe Gijsels z firmy BNP Paribas Fortis Global Markets.
Údaje amerického ministerstva obchodu pak ukázaly, že americká ekonomika v posledních třech měsících loňského roku zpevnila o 0,7 % anualizovaně. Čekal se 0,8% růst po 2% růstu ve třetím kvartálu. Zpráva podpořila očekávání, že americká centrální banka (Fed) nebude spěchat s dalším zvyšováním úrokových sazeb.
Index Dow nakonec v pátek vyskočil o 2,47 % na 16 466,30 bodu, širší S&P 500 připsal 2,48 %, nejvíce od začátku loňského září, na 1 940,24 bodu a Nasdaq Composite zpevnil o 2,38 % na 4 613,95 bodu. Index volatility VIX spadl o 9,9 % na 20,20 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o pět bazických bodů na 1,926 %.
V plusu páteční seanci zakončilo všech deset hlavních sektorů, nejvíce stouply finanční odvětví, sektor základních materiálů a telekomunikační odvětví. Nejméně vzrostl sektor zdravotní péče, i tak ale přidal bezmála dvě procenta.
Vydařenou seanci za sebou mají akcie softwarové společnosti Microsoft (+5,83 %), která ve čtvrtek večer zveřejnila hospodářské výsledky za své druhé finanční čtvrtletí. Firma oznámila, že v posledních třech měsících loňského roku hospodařila s upraveným ziskem na akcii 0,78 USD nad odhadem trhu 0,71 USD. Tržby se jí sice snížily o 10,1 % na 23,8 miliardy USD, a zaostaly tak za odhadem trhu 25,2 miliardy USD, investory nicméně potěšil 5% růst tržeb v divizi Intelligent Cloud, kam spadají servery a služby jako Windows Server nebo Azure.
V reakci na kvartální hospodářské výsledky výrazně zpevnily také akcie vydavatelů platebních karet Visa (+7,44 %) a MasterCard (+6,71 %) či výrobce spotřebního zboží Colgate-Palmolive (+3,86 %).
Vzhůru zamířily rovněž akcie výrobce kopírek a tiskáren Xerox (+5,63 %), který oznámil, že se rozdělí na dvě samostatné burzovně obchodované firmy. Akcie Xeroxu nevykolejilo ani varování ratingové agentury Moody's, že hodnocení úvěrové spolehlivosti firmy přidala na seznam ratingů k revizi s potenciálem snížení, ani oznámení ratingové agentury Standard & Poor's, že firmě rating kvůli plánovanému rozštěpení snížila na BBB- z BBB.
Proti celkovému trendu šly v poslední obchodní seanci tohoto týdne akcie internetového obchodu Amazon.com (-7,61 %), které reagovaly na kvartální hospodářské výsledky, jež společnost zveřejnila po konci čtvrtečního obchodování. Firma reportovala zisk 482 milionů dolarů, což odpovídá jednomu dolaru na akcii. Analytici očekávali zisk 1,55 dolaru na akcii. Ve stejném období předchozího roku činil zisk firmy 214 milionů dolarů. Čistý obrat z prodeje vzrostl ve čtvrtém čtvrtletí na 35,75 miliardy dolarů z 29,33 miliardy dolarů v předchozím roce.
Akcie energetické firmy Chevron (+0,64 %) se během většiny dne pohybovaly v červených číslech, v závěru obchodování se ale vyšplhaly nad nulu. Americký ropný koncern před začátkem pátečního obchodování oznámil, že utrpěl v posledních třech měsících loňského roku první čtvrtletní ztrátu za více než 13 let. Chevron zasáhl podobně jako ostatní těžaře po celém světě prudký propad cen ropy, které za poslední rok a půl ztratily přes 70 %.
Od pondělí do pátku Dow přidal 2,32 %, S&P 500 vzrostl o 1,75 % a Nasdaq Composite posílil o 0,5 %. Za celý měsíc ale Dow přišel o 5,5 %, S&P 500 klesl o 5,07 % a Nasdaq Composite oslabil o 7,86 %. Pro S&P 500 byl letošní leden nejhorší od roku 2009 a Nasdaq za sebou má nejslabší měsíc od května 2010.
Akciové trhy po celém světě se v úvodu nového roku ocitly pod tlakem kvůli klesajícím cenám ropy a obavám ohledně zpomalování růstu čínské ekonomiky.
Dolar posílil v reakci na záporné sazby BoJ a slabší růst HDP
Americký dolar v pátek odpoledne po zveřejnění zprávy o vývoji ekonomiky USA ve čtvrtém čtvrtletí výrazně zpevnil. Proti všeobecně slábnoucímu japonskému jenu zaznamenal nejvýraznější denní růst od konce října 2014.
Dolar vůči jenu stoupl zhruba o dvě procenta na 121,14 JPY. Euro vůči dolaru kleslo o procento na 1,0832 USD. Dolarový index proti koši šesti měn posílil o procento na 99,52 bodu.
Americká ekonomika na konci roku zpomalila růst na 0,7 % z dvouprocentního tempa ve třetím čtvrtletí. Výsledky ale zhruba odpovídaly očekáváním.
Dolar zpevňoval a jen klesal od rána poté, co japonská centrální banka zaskočila trhy tím, že ve snaze o podporu ekonomiky zavedla negativní úrokovou sazbu.
Od začátku roku euro k dolaru oslabuje o 0,3 % a dolar k jenu zpevňuje o 0,6 %.
Brent se během dne opět vyšplhal nad 36 USD za barel
Světové ceny ropy se v pátek vyvíjely smíšeně, zatímco ropa Brent zdražila, americká WTI zlevnila. Prorůstově působily nadále vyhlídky na možnou dohodu velkých producentských zemí o omezení těžby. Dohoda by snížila vysoké přebytky, pod jejichž tíhou ceny ropy za poslední rok a půl spadly asi o 70 %. V opačném směru ale na trhy působila zpráva, podle které těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) stoupla v lednu o 290 000 barelů denně na 32,6 milionu denních barelů, a dostala se tak na maximum za nejméně zhruba dvě desetiletí.
Cena severomořské ropy Brent vzrostla zhruba o 1,5 % na 35,85 USD za barel, zatímco cena ropy WTI klesla o 0,4 % na 33,63 USD za barel. Brent se během dne opět vyšplhal nad 36 dolarů za barel, v závěru obchodování ale část zisků odevzdal. Ceny ropy jsou již zhruba 25 % nad téměř 13letými minimy z minulého týdne. Od začátku roku nicméně Brent stále klesá o 4,5 % a ropa WTI ztrácí deset procent.
Ruský ministr energetiky Alexandr Novak ve čtvrtek uvedl, že Saúdská Arábie přišla s návrhem, aby těžařské země snížily produkci ropy až o pět procent. Novak uvedl, že Moskva je na setkání se členy OPEC připravena. V pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že navštíví Spojené arabské emiráty a Omán a bude tam diskutovat o ropném trhu.
"Považujeme sice takový výsledek za nepravděpodobný, omezení produkce o pět procent jen Saúdskou Arábií a Ruskem by ale stačilo k tomu, aby se trh dostal blízko k rovnováze," uvedla podle agentury Reuters finanční společnost Jefferies.
Zlato v pátek zdražilo o necelé dva dolary na 1 117,01 USD za trojskou unci a cena stříbra stoupla o jeden cent na 14,258 USD za trojskou unci. Od začátku roku zlato připisuje téměř pět procent a cena stříbra roste o necelá tři procenta.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americká ekonomika v posledních třech měsících loňského roku zpevnila o 0,7 % anualizovaně. Čekal se 0,8% růst po 2% růstu ve třetím kvartálu. Jádrové výdaje na osobní spotřebu se ve čtvrtém čtvrtletí zvýšily o 1,2 % mezikvartálně, v souladu s odhady, po 1,4% zvýšení ve třetím čtvrtletí. Oznámilo to v pátek ministerstvo obchodu USA.
- Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v lednu vzrostl na 55,6 bodu ze 42,9 bodu v prosinci (odhad: 45,3 bodu).
- Americký index spotřebitelské důvěry Michiganské důvěry podle finálních údajů v lednu klesl na 92 bodů. Předběžná data přitom počítala s růstem ukazatele na 93,3 bodu z 92,6 bodu v prosinci. Trh čekal, že lednový rychlý odhad bude revidován na 93 bodů.
- Americký výrobce kancelářské techniky Xerox oznámil, že se plánuje rozdělit do dvou samostatných burzovně obchodovaných firem. Jedna společnost se bude soustředit na samotnou výrobu kancelářské techniky, druhá bude zastřešovat služby. Dále se Xerox chystá přenechat obsazení třech míst v předsednictvu firmy zastřešující služby aktivistickému investorovi Carlu Icahnovi, který v Xeroxu nyní drží podíl 8,1 %.
- Výkonným ředitelem Gilead Sciences se s účinností od 10. března stane John Milligan, nahradí ve funkci Johna Martina.
- Axiall odmítla nabídku na převzetí za 20 USD za akcii od Westlake Chemical.
- JPMorgan Chase zvyšuje cílovou cenu akcií Amazonu na 825 z 800 USD, Macquarie ji naopak snižuje na 725 ze 760 USD a Barclays ji upravuje na 800 z 850 USD.
- Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) stoupla v lednu o 290 000 barelů denně na 32,6 milionu denních barelů, a dostala se tak na maximum za nejméně zhruba dvě desetiletí. Produkci ropného kartelu zvýšil zejména Írán, proti němuž byly zrušeny obchodní sankce. Těžbu ale posílily i další velcí producenti - Saúdská Arábie a Irák. Uvedla to v pátek agentura Reuters, která vychází z vlastních průzkumů u ropných společností, činitelů OPEC a analytiků.
- Williams (Fed): Spojené státy jsou dost silné a ekonomickou bouři ustojí.
- Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy se ve Spojených státech v uplynulém týdnu snížil pošesté v řadě, tentokrát o 12 na 498. Uvedla to těžařská společnost Baker Hughes. Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu se snížil o 18 na 619. Meziročně se počet aktivních ropných vrtů snížil o 725 a celkový počet vrtů pro těžbu ropy a plynu klesl o 924.
Výsledková sezóna
- Výsledky Whirlpool ve 4Q: Upravený zisk na akcii 4,10 USD (odhad: 3,91 USD), tržby 5,56 miliardy USD (odhad: 5,71 miliardy USD).
- Výsledky Honeywell ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,58 USD (v souladu s odhady), čisté tržby 9,98 miliardy USD (odhad: 9,96 miliardy USD).
- Výsledky Colgate-Palmolive ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,73 USD (odhad: 0,72 USD), tržby 3,99 miliardy USD (odhad: 3,93 miliardy USD).
- Výsledky American Airlines Group ve 4Q: Upravený zisk na akcii 2 USD (odhad: 1,97 USD), tržby 9,63 miliardy USD (odhad: 9,64 miliardy USD).
- Výsledky Tyco International v 1QFY2016: Upravený zisk na akcii 0,42 USD (odhad: 0,41 USD), tržby 2,38 miliardy USD (odhad: 2,33 miliardy USD).
- Výsledky AbbVie ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,13 USD (odhad: 1,12 USD), tržby 6,4 miliardy USD (odhad: 6,38 miliardy USD).
- Výsledky MasterCard ve 4Q: Zisk na akcii 0,79 USD (odhad: 0,70 USD), tržby 2,5 miliardy USD (4Q2014: 2,6 miliardy USD).
- Výsledky Phillips 66 ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,31 USD (odhad: 1,25 USD), tržby 22,03 miliardy USD (odhad: 22,75 miliardy USD).
- Americký ropný koncern Chevron utrpěl ve čtvrtém kvartálu první čtvrtletní ztrátu za více než 13 let. Americká ropná dvojka po gigantu ExxonMobil to uvedla v pátečním sdělení. Těžaře po celém světě zasáhl prudký propad cen ropy, které za poslední rok a půl ztratily přes 70 %.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Broadcom bude v indexu S&P 500 nahrazen akciemi Federal Realty Investment Trust. Akcie FRIT v pondělí -0,95 %, akcie Broadcomu +0,02 %.
- Odměny šéfa Morgan Stanley Jamese Gormana klesly v roce 2015 o 6,7 % na 21 milionů USD. Odměny šéfa banky zahrnovaly akcie v hodnotě 4,64 milionu USD a 1,5milionový plat. Důvodem snížení odměn byly nenaplněné finanční cíle (zejména v divizi dluhopisového obchodování) a podprůměrná výkonnost akcií, které loni ztratily 18 % a zaostaly za všemi šesti předními konkurenty z bankovního sektoru.
- Internetovou společnost Twitter opustí čtyři vysoce postavení manažeři. Podle agentury Reuters jde o největší změnu ve vedení od návratu spoluzakladatele podniku Jacka Dorseyho do funkce generálního ředitele.
- Americký řetězec s rychlým občerstvením McDonald's hodlá v letošním roce otevřít více než 60 restaurací v Rusku. Firma tak zrychluje expanzi na ruském trhu poté, co se jí v době ruské ekonomické krize osvědčila strategie zaměřená na místní dodavatele a na cenově dostupnou nabídku jídla, píše agentura Reuters.
- Goldman Sachs snížila doporučení na akcie Caterpillaru z "neutral" na "prodat". Banka navíc ponechává pro titul opatrný výhled. Cílovou cenu banka snížila z 67 na 51 USD. Akcie Caterpillaru v pondělí -5,07 % na 57,9 USD.
- Americká automobilka Ford Motor se rozhodla odejít z Japonska a Indonésie. Podmínky v obou zemích jí prý znesnadňují snahu zvyšovat tam tržby a dosahovat výraznějších zisků. Ford očekává, že prodej automobilů v Japonsku bude v příštích letech klesat. Podle analytiků je na vině nejen stárnoucí populace, ale i klesající zájem o auta mezi mladšími lidmi ve městech.
- Americký výrobce automobilových baterií Johnson Controls se dohodl na převzetí konkurenční společnosti Tyco International, která sídlí v Irsku. Do Irska přesune své ústředí také Johnson Controls. Transakce má podle agentury Reuters hodnotu 16,5 miliardy dolarů. Akcie Johnson Controls v pondělí -3,93 %.
- Stifel Nicolaus snížila doporučení na akcie Twitteru na "držet" z "kupovat", Pacific Crest snížila cílovou cenu akcií Twitteru na 40 z 52 USD. Akcie Twitteru v pondělí -4,6 %.
- Index aktivity dallaského Fedu v lednu spadl na -34,6 bodu z -21,6 bodu, čekal se růst na -15 bodů. Údaj za prosinec byl revidován z -20,1 bodu. Jde o nejhorší výsledek za více než šest let, ropa je v Texasu základem ekonomiky.
- Americký sektor služeb podle předběžných dat agentury Markit v lednu expandoval pomalejším tempem než v prosinci. Index nákupních manažerů klesl na 53,7 bodu z prosincových 54,3 bodu. Očekával se mírnější pokles na 54 bodů. Kompozitní index se snížil rovněž na 53,7 bodu z předchozích 54 bodů.
- Americká banka JPMorgan Chase zaplatí 1,42 miliardy USD za urovnání většiny žalob, které ji obviňují, že odvedla z investiční banky Lehman Brothers několik dní před jejím kolapsem v září 2008 důležitou likviditu. Urovnání musí ještě schválit bankrotový soud, napsala agentura Reuters.
- Americká zbrojovka Lockheed Martin vyčlení do samostatné firmy svou divizi informačních systémů a služeb pro vlády, která se pak spojí s firmou Leidos Holding. Lockheed výměnou získá jednorázovou platbu 1,8 miliardy USD a podíl 50,5 % ve sloučené firmě Leidos. Hodnota celé transakce je pět miliard dolarů.
- Credit Suisse snižuje cílovou cenu akcií ExxonMobilu na 68 ze 74 dolarů a akcií Chevronu na 83 ze 100 dolarů.
- Barclays zvyšuje cílovou cenu akcií McDonald's na 136 ze 125 dolarů.
- Největší americká komerční pojišťovna American International Group (AIG) oddělí do samostatné firmy divizi pojištění hypoték. Zároveň v úterý uvedla, že prodá síť obchodníků s cennými papíry, omezí náklady a bude propouštět, akcionářům pak vrátí minimálně 25 miliard dolarů. Opatření je součástí rozsáhlé revize podnikání, což AIG slíbila akcionářům ve snaze zastavit aktivistického investora Carla Icahna. Ten má v úmyslu pojišťovnu rozdělit.
- Americká automobilka Tesla Motors by za tři roky mohla začít vyrábět elektromobily také v Číně. Řekl to zakladatel firmy Elon Musk. Upozornil nicméně, že na sektor automobilů s elektrickým pohonem bude mít negativní vliv propad cen ropy.
- Americká centrální banka na svém lednovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny na 0,25-0,5 %. Rozhodnutí guvernérů bylo jednomyslné a měnový výbor zároveň přislíbil, že bude bedlivě sledovat situaci na trhu.
- Prodej nových rodinných domů ve Spojených státech v loňském roce akceleroval růst na 14,5 % z tempa 1,2 % v roce 2014. Trh přitom výrazně rostl i v posledním měsíci roku. Středeční údaje tamního ministerstva obchodu ukázaly, že trh obytných realit je i v období propadů na akciových trzích a slábnoucího hospodářského růstu jedním z pilířů největší ekonomiky světa.
- Mezi březnem 2013 a květnem 2015 vyskočila cena akcií Applu o více než 120 %, což vyhnalo jeho tržní kapitalizaci až nad 0,77 bilionu dolarů a zajistilo mu titul největší burzovně obchodované společnosti. Od té doby se ale cena akcií Applu sesunula zhruba o čtvrtinu a prvenství podniku v žebříčku firem podle "market cap" se začalo otřásat.
- Americká telekomunikační firma Nexstar Broadcasting koupí mediální firmu Media General za 4,6 miliardy USD.
- Dennis Gartman, vydavatel The Gartman Letter, v pondělí na CNBC prohlásil, že podle jeho názoru už ropa nikdy nezdraží nad 44 USD za barel. Alespoň po dobu, co bude on naživu. Zároveň ale připustil, že její ceny mohly v posledních dnech najít tržní dno a měly by se stabilizovat na vyšší úrovni, než je současných zhruba 31 USD za barel.
- EIA: Americké zásoby ropy vzrostly o 8,4 milionu barelů.
- Mark Yusko, zakladatel a výkonný ředitel ve společnosti Morgan Creek Capital Management, který loni úspěšně předpověděl pád cen ropy ke 30 dolarům za barel, tvrdí, že nevidí důvod, proč by se na trhu s ropou mělo něco měnit.
- Ruský ministr energetiky Alexander Novak uvedl, že Saúdská Arábie navrhla až 5% omezení produkce ropy ve všech producentských zemích v rámci snahy o podporu cen suroviny. Trh s komoditou na jeho slova zareagoval prudkým posílením.
- Italská policie obviňuje americkou internetovou společnost Google z daňových úniků za 227 milionů eur. Agentuře Reuters to ve čtvrtek sdělily zdroje blízké vyšetřování, podle nichž se Google provinil v letech 2009-2013. Mluvčí firmy ke zprávě řekl, že Google jedná všude ve shodě se zákony a že v Itálii spolupracuje s úřady.
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby se ve Spojených státech v prosinci podle předběžných dat meziměsíčně propadly o 5,1 %, čekal se mírnější pokles o 0,5 %. V listopadu objednávky klesly o 0,5 % (revidováno ze stagnace). Po očištění o dopravní prostředky klesly objednávky o 1,2 %, čekalo se -0,1 % po listopadovém poklesu o 0,5 % (revidováno ze stagnace), zatímco ukazatel očištěný jak o dopravní, tak leteckou techniku se propadl o 4,3 %, čekalo se snížení jen o 0,2 %.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 23. ledna klesl na 278 tisíc z 294 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 293 tisíc). Čekalo se 281 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 16. ledna naopak vzrostl na 2,268 milionu z 2,208 milionu v předchozím týdnu, čekalo se 2,224 milionu.
- JPMorgan Chase zvyšuje cílovou cenu akcií Facebooku na 136 ze 127 dolarů, Wedbush Securities ji zvyšuje na 128 ze 115 dolarů a Morgan Stanley na 135 ze 130 dolarů.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Halliburton ve 4Q: Očištěný zisk na akcii z pokračujících operací 0,31 USD (odhad: 0,24 USD), tržby 5,1 miliardy USD (odhad: 5,11 miliardy USD). Čistá ztráta firmy, která je největším poskytovatelem služeb při těžbě a produkci ropy metodou frakování, dosáhla 0,03 USD na akcii. Akcie v pondělí -3,01 %.
- Výsledky D.R. Horton v 1QFY2016: Zisk na akcii 0,42 USD (odhad: 0,41 USD, 1QFY2015: 0,39 USD), tržby 2,4 miliardy USD (v souladu s odhady, meziročně +12 %). Akcie v pondělí -4,73 %.
- Výsledky Kimberly-Clark ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,42 USD (odhad: 1,43 USD), tržby 4,5 miliardy USD (odhad: 4,6 miliardy USD). Akcie v pondělí -3,18 %.
- Výsledky McDonald's ve 4Q: Zisk na akcii 1,28 USD (odhad: 1,23 USD), tržby 6,34 miliardy USD (odhad: 6,24 miliardy USD). Akcie v pondělí +0,68 %.
- Výsledky 3M ve 4Q: Očištěný zisk na akcii 1,80 USD (odhad: 1,63 USD), tržby 7,3 miliardy USD (odhad: 7,2 miliardy USD).
- Výsledky Procter & Gamble ve 4Q: Jádrový zisk na akcii 1,04 USD (odhad: 0,98 USD), tržby 16,9 miliardy USD (odhad: 16,94 miliardy USD).
- Výsledky Lockheed Martin ve 4Q: Zisk na akcii 3,01 USD (odhad: 2,94 USD), tržby 12,9 miliardy USD (odhad: 12,4 miliardy USD).
- Výsledky Johnson & Johnson ve 4Q: Zisk na akcii 1,44 USD (odhad: 1,42 USD), tržby 17,8 miliardy USD (odhad: 17,9 miliardy USD).
- Výsledky DuPont ve 4Q: Provozní zisk na akcii 0,27 USD (odhad: 0,26 USD), tržby 5,3 miliardy USD (odhad: 5,39 miliardy USD).
- Výsledky AT&T ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,63 USD (v souladu s odhadem), tržby 42,1 miliardy USD (odhad: 42,72 miliardy USD). Akcie AT&T v úterním after-marketu -2 %.
- Výsledky Apple v 1QFY2016: Zisk na akcii 3,28 USD (odhad: 3,23 USD), tržby 75,9 miliardy USD (odhad: 76,57 miliardy USD). Akcie Applu v after-marketu -2,5 %.
- Italsko-americká automobilová skupina Fiat Chrysler Automobiles (FCA) zvýšila provozní zisk v loňském čtvrtém čtvrtletí o 39 %na 1,64 miliardy eur. Sedmý největší výrobce automobilů na světě těžil ze solidního prodeje v Severní Americe a z oživující poptávky v Evropě. V Latinské Americe a v Asii mu ale příjmy klesly.
- Americkému výrobci letadel Boeing klesl v loňském čtvrtém čtvrtletí čistý zisk o 30 % na 1,03 miliardy dolarů. Na výsledku se projevily mimořádné náklady spojené s omezením výroby obřího modelu 747-8. Společnost také odhadla, že dodávky letadel pro komerční přepravu budou letos nižší než loni a dále poskytla výhled jádrového zisku na akcii pro rok 2016 v pásmu 8,15-8,35 USD (odhad trhu: 9,42 USD).
- Výsledky Anthem ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,14 USD (odhad: 1,18 USD), tržby 20 miliard USD (odhad: 19,9 miliardy USD).
- Výsledky United Technologies ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,53 USD (odhad: 1,52 USD), čisté tržby 14,3 miliardy USD (odhad: 15,3 miliardy USD).
- Výsledky Hess ve 4Q: Upravená ztráta na akcii 1,40 USD (odhad: ztráta 1,47 USD).
- Výsledky Biogen ve 4Q: Upravený zisk na akcii 4,50 USD (odhad: 4,06 USD), tržby 2,84 miliardy USD (odhad: 2,71 miliardy USD).
- Výsledky Qualcomm ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,97 USD (odhad: 0,90 ISD), tržby 5,78 miliardy USD (4Q2014: 7,1 miliardy USD). Akcie Qualcommu ve středečním after-marketu -1,6 %.
- Výsledky PayPal ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,36 USD (odhad: 0,34 USD), tržby 2,6 miliardy USD (meziročně +17 %). Akcie PayPalu ve středečním after-marketu +5 %.
- Výsledky eBay ve 4Q: Zisk na akcii 0,50 USD (4Q2014: 0,55 USD), tržby 2,32 miliardy USD (4Q2014: 2,32 miliardy USD). Akcie eBay ve středečním after-marketu -8 %.
- Výsledky SanDisk ve 4Q: Zisk na akcii 0,65 USD (4Q2014: 0,86 USD), tržby 1,54 miliardy USD (4Q2014: 1,74 miliardy USD). Akcie SanDisku ve středečním after-marketu +1 %.
- Výsledky Facebook ve 4Q: Zisk na akcii 0,79 USD (odhad: 0,68 USD), tržby 5,84 miliardy (meziročně +52 %). Akcie Facebooku ve středečním after-marketu +12 %.
- Výsledky Abbott Laboratories ve 4Q: Očištěný zisk na akcii 0,62 USD (odhad: 0,61 USD), tržby 5,19 miliardy USD (odhad: 5,25 miliardy USD).
- Výsledky Caterpillar ve 4Q: Očištěný zisk na akcii 0,74 USD (odhad: 0,69 USD), tržby 11 miliard USD (odhad: 11,4 miliardy USD).
- Výsledky Alibaba ve 3Q: Očištěný zisk na akcii 6,43 jüanu (odhad: 5,81 jüanu), tržby: 34,5 miliardy jüanů (odhad: 33,2 miliardy jüanů).
- Čistý zisk americké automobilky Ford Motor loni vzrostl na 7,4 miliardy dolarů, což je proti zisku z předchozího roku zhruba šestinásobek. Prodej aut na americkém trhu firma zvýšila na rekord. Dobře si Ford vedl i v posledním čtvrtletí roku, kdy se jeho zisk zdvojnásobil, sdělila ve čtvrtek společnost.
- Výsledky Bristol-Myers ve 4Q: Zisk na akcii 0,38 USD (odhad: 0,29 USD), tržby 4,29 miliardy USD (odhad: 4,15 miliardy USD).
- Americkému výrobci motocyklů Harley-Davidson klesl ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk o 43,3 % na 42,2 milionu USD. Důvodem byl slabý prodej ve Spojených státech, které jsou pro firmu největším trhem. Výsledky však překonaly očekávání a firma uvedla, že podíl na americkém trhu se jí během roku stabilizoval.
- Výsledky Electronic Arts ve 3QFY2016: Ztráta na akcii 0,14 USD (3QFY2015: zisk 0,44 USD), tržby 1,07 miliardy USD (3QFY2015: 1,13 miliardy USD).
- Výsledky Western Digital ve 2QFY2016: Zisk na akcii 1,07 USD (2QFY2015: 1,84 USD), tržby 3,32 miliardy USD (2QFY2015: 3,89 miliardy USD).
- Výsledky Visa v 1QFY2016: Zisk na akcii 0,69 USD (odhad: 0,68 USD), tržby 3,6 miliardy dolarů (v souladu s odhady).
- Výsledky Amazon.com ve 4Q: Zisk na akcii 1 USD (odhad: 1,55 USD), tržby 35,75 miliardy USD (odhad: 36 miliard USD).
- Výsledky Microsoft v 2QFY2016: Upravený zisk na akcii: 0,78 USD (odhad: 0,71 USD), tržby 23,8 miliardy USD (odhad: 25,2 miliardy USD).
Zdroj: Bloomberg, CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
