Evropské akcie v pátek po amerických datech z trhu práce zamířily hlouběji do červených čísel, a potvrdily tak týdenní ztrátu

Evropské akcie v pátek ztrácely poté, co data z amerického trhu práce naznačila zpomalení tvorby nových pracovních míst v prvním měsíci nového roku. V červených číslech indexy skončily i za celý týden.
Britský FTSE 100 v pátek odepsal 0,86 %, francouzský CAC 40 0,66 % a německý DAX 1,14 %. Regionální STOXX Europe 600 ztratil 0,87 % na 325,90 bodu.
Americká ekonomika v lednu vytvořila jen 151 tisíc nových pracovních míst. Přestože zároveň došlo k výraznějšímu růstu mezd, nárůstu míry participace a poklesu celkové nezaměstnanosti, akciové trhy na zprávu reagovaly negativně.
Akcie společnosti Anglo American vyskočily prudce vzhůru a připsaly přes 10 % díky mírnému oživení cen kovů. Zisky Anglo American vedly nahoru také cenné papíry firmy Lonmin.
ArcelorMittal po zveřejnění hospodářských výsledků za poslední čtvrtletí oznámila, že navýší kapitál o 3 miliardy dolarů, což v kombinaci s neuspokojivými výsledky poslalo její akcie o 5 % dolů.
Očekávání trhu ohledně hospodářských výsledků nenaplnila ani firma Volvo, která navíc zhoršila i svá očekávání poptávky po nákladních vozidlech v Severní Americe. Její akcie navzdory tomu udržely zisk a připsaly bezmála 2 %.
Nahoru mířil celý automobilový sektor, především díky zprávě automobilky Daimler, která informovala, že prodeje značky Mercedes-Benz v Číně v lednu vyskočily meziročně o 52 %.
Výrazně zpevnily také akcie německé automobilky Volkswagen, a to přesto, že společnost oznámila, že odkládá březnové zveřejnění hospodářských výsledků za loňský rok i dubnovou valnou hromadu. Volkswagen to zdůvodnil otevřenými otázkami ohledně dopadů emisního skandálu na výsledky.
Za celý uplynulý týden FTSE 100 odepsal 3,86 %, CAC 40 4,89 % a DAX 5,22 %. STOXX Europe 600 od pondělí do pátku klesl o 4,78 %.
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Německo: Podnikové objednávky v prosinci meziměsíčně klesly o 0,7 % (odhad: -0,5 %, listopad: +1,5 %), meziročně se snížily o 2,7 % (odhad: -1,4 %, listopad: +2,1 %).
- Německá automobilová skupina Volkswagen odkládá březnové zveřejnění hospodářských výsledků za loňský rok i dubnovou valnou hromadu. Společnost to v pátek zdůvodnila otevřenými otázkami ohledně dopadů emisního skandálu na výsledky.
- Rusko by mělo v nejbližších dnech schválit seznam firem určených pro privatizaci v letošním roce. Oznámil to v pátek ruský ministr hospodářství Alexej Uljukajev. Již dříve označil za hlavní kandidáty pro privatizaci v letošním roce ropné firmy Rosněfť a Bašněfť a producenta diamantů Alrosa.
- Čínská společnost COSCO, která jako jediná předložila nabídku v privatizaci největšího řeckého přístavu Pireus, má zájem také o železniční společnost TRAINOSE. S odvoláním na informované zdroje to v pátek uvedla agentura Reuters.
- Pokud se Spojené království rozhodne vystoupit z Evropské unie, může hodnota britské libry spadnout o 15 až 20 %. S varováním přišla investiční banka Goldman Sachs. Za posledních šest měsíců již libra k dolaru přišla o sedm procent a k euru ztratila přes devět procent. V případě takzvaného brexitu podle Goldman Sachs dojde k oslabení či úplnému zastavení přílivu peněz do ostrovního království.
- Polská rafinerská společnost PKN Orlen, majitel společnosti Unipetrol, má zájem nadále rozvíjet svou investici v ČR. ČTK to řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD), který v pátek navštívil Varšavu. V minulosti se spekulovalo o tom, že PKN by mohl chtít z Česka odejít. Podle Mládka to ale není aktuální. Součástí PKN je Unipetrol od roku 2005.
- Volvo letos očekává v severní Americe pokles poptávky po nákladních autech.
Výsledková sezóna
- Německému výrobci luxusních automobilů Mercedes-Benz vzrostl v lednu odbyt o 19,9 % na rekordních 150 814 vozů. Odbyt se přitom zvýšil na všech třech hlavních trzích, tedy v Evropě, Asii a Severní Americe, oznámila v pátek společnost Daimler, které Mercedes-Benz patří.
- Stavební společnost Skanska loni v ČR a na Slovensku zvýšila provozní zisk meziročně o 150 procent na 353 milionů korun. Tržby vzrostly meziročně o osm procent na 15,8 miliardy korun. Na setkání s novináři to řekl generální ředitel Skansky v ČR a SR Roman Wieczorek.
- Největší francouzské bance BNP Paribas klesl ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk o 52 procent na 665 milionů eur. K vysokému poklesu přispěly hlavně odpisy nehmotného majetku. Banka také uvedla, že plánuje snížit náklady v divizi investičního bankovnictví a že zvýší dividendu na nejvyšší hodnotu za posledních osm let.
- Největší světový producent oceli, společnost ArcelorMittal, loni prohloubil ztrátu na 7,9 miliardy dolarů, o rok dříve ztráta činila 1,1 miliardy dolarů. Vyplývá to z výsledkové zprávy, kterou v pátek podnik zveřejnil. Skupina se potýká s nízkými cenami oceli, za kterými podle ní stojí nadbytečná výroba v Číně. ArcelorMittal je mimo jiné vlastníkem největšího ocelářského podniku v České republice.
Hlavní události uplynulého týdne na evropských trzích
- Tržby maloobchodních prodejců v ČR loni vzrostly meziročně o 5,9 %, což je nejrychlejší tempo od roku 2008. V prosinci, kdy tradičně vrcholí vánoční nákupy, tržby zvolnily meziroční růst na 6,7 % po listopadových 6,8 %. Vyplývá to z informací, které ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad.
- Německo se chystá třem severoafrickým státům poskytnout výraznou finanční pomoc za to, že přijmou zpět své občany, jimž Berlín odmítl žádost o azyl. S odvoláním na německé vládní kruhy o tom ve čtvrtek informoval bulvární deník Bild.
- Ekonomika Evropské unie vykáže v letošním roce růst o 1,9 %, v příštím roce pak růst hrubého domácího produktu (HDP) dosáhne dvou procent. Ve své zimní makroekonomické předpovědi to ve čtvrtek uvedla Evropská komise. Pro eurozónu komise na letošek předpokládá růst o 1,7 % a pro Českou republiku o 2,3 %. V roce 2017 pak podle ní česká ekonomika posílí o 2,7 % a HDP eurozóny vzroste o 1,9 %.
- Polsko se rozhodlo zrušit kontrakt na nákup 50 francouzských vrtulníků Caracal. Od evropského výrobce Airbus by Varšava mohla místo toho koupit pouze několik strojů. S odvoláním na zdroje z polské obrany to ve čtvrtek napsal deník Rzeczpospolita. Podle agentury Reuters by takové rozhodnutí mohlo zatížit vztahy mezi Polskem a Francií před blížícím se summitem Severoatlantické aliance ve Varšavě.
- Reálné mzdy v Německu loni vzrostly o 2,5 %, což je nejprudší tempo od roku 1992. Podpořila je rekordně nízká inflace a výrazné zvyšování nominálních mezd. Vyplývá to ze čtvrtečních údajů spolkového statistického úřadu.
- Britská centrální banka (BoE) podle očekávání na svém únorovém zasedání ponechala základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu 0,5 %. V nezměněné výši 375 miliard liber banka ponechala i program odkupů aktiv. Rozhodnutí pokračovat v dosavadní politice se očekávalo. Zároveň banka snížila odhad růstu domácí ekonomiky pro letošní i příští rok.
- Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém čtvrtečním jednání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávající úrovni a také se usnesla nadále používat devizový kurz jako další nástroj uvolňování měnových podmínek. Trvání kurzového závazku ale prodloužila do roku 2017 a současně zhoršila výhled ekonomiky pro letošní rok.
- Slovenské ministerstvo financí ve čtvrtek zlepšilo výhled letošního růstu tamní ekonomiky na 3,2 % z dřívějšího odhadu 3,1 %. V dalších letech by tempo růstu hrubého domácího produktu (HDP) mělo dále zrychlovat, mimo jiné i díky investici automobilky Jaguar Land Rover (JLR) do výstavby nového závodu na Slovensku.
- Růst aktivity v sektoru služeb v eurozóně podle finálních dat agentury Markit zpomalil v souladu s očekáváním. Index nákupních manažerů v sektoru služeb klesl na 53,6 bodu z prosincových 54,2 bodu, jak uváděl už předběžný údaj. Kompozitní index se tak snížil na 53,6 bodu z 54,3 bodu, podle předběžných dat měl klesnout na 53,5 bodu.
- Maloobchodní tržby v eurozóně v prosinci vzrostly o 0,3 % meziměsíčně, jak se očekávalo po listopadové stagnaci (revidováno z -0,3 %), a zaznamenaly tak první nárůst po čtyřech měsících. Meziročně tržby vzrostly o 1,4 %, očekával se mírně vyšší nárůst o 1,5 % po předchozím revidovaném růstu o 1,6 % (revidováno z 1,4 %). V celé Evropské unii tržby meziměsíčně vzrostly o 0,1 % po 0,3% růstu v listopadu a meziročně se zvýšily o 2 %. Za celý rok dosáhl průměrný růst maloobchodu v eurozóně oproti roku 2014 2,4 % a v EU28 3,0 %.
- Propady cen akcií loni v létě a na přelomu loňského a letošního roku investoři vyhodnotili jako varovný signál. Přitom poučka stará jako investování samo říká, že právě korekce jsou nejlepší příležitostí pro nákupy. Robert Buckland, stratég z finanční skupiny Citi, spolu se svým týmem prošel seznam 18 tržních faktorů a indikátorů a dospěl k závěru, že i současné poklesy jsou dobrou příležitostí k nákupům. Na příchod medvědího trhu v USA totiž ukazuje pouze pět z nich.
- V druhé polovině ledna se světové ceny ropy sesunuly na 13letá minima pod 30 dolarů za barel. Aktuálně se již černé zlato obchoduje opět za 33 dolarů za barel, to ovšem nic nemění na tom, že ještě zhruba před rokem a půl se barel ropy prodával za více než 100 dolarů.
- Ukrajinský ministr hospodářství a obchodu Aivaras Abromavičius se rozhodl rezignovat na protest proti údajnému blokování klíčových ukrajinských hospodářských reforem. Oznámil to na tiskové konferenci v Kyjevě. Litevský politik s ukrajinským pasem byl do funkce jmenován v prosinci 2014.
- V německém sektoru služeb podle finálních dat v lednu index nákupních manažerů klesl na 55 bodů z 56 bodů v prosinci, předběžná data počítala s poklesem na 55,4 bodu. Kompozitní index se proto snížil na 54,5 bodu z 55,5 bodu, jak predikoval i předběžný údaj.
- Britský sektor služeb v lednu expandoval rychleji než v prosinci. Index nákupních manažerů vzrostl na 55,6 bodu z předchozích 55,5 bodu, očekával se přitom mírný pokles na 55,4 bodu. Kompozitní index se díky tomu vyšplhal na 56,1 bodu z prosincových 55,3 bodu, čekal se přitom pokles na 55 bodů.
- Lucembursko chce přilákat investory ochotné pustit se do dobývání přírodních zdrojů ve vesmíru a vytváří pro ně příznivé právní a jiné podmínky. Podle agentury AFP to ve středu oznámil ministr hospodářství Etienne Schneider.
- Obnovení hraničních kontrol uvnitř schengenského prostoru volného pohybu by mohlo francouzskou ekonomiku stát v krátkodobém výhledu až dvě miliardy eur a v dlouhodobém více než deset miliard. Podle agentury AFP to vyplývá z odborné studie, která byla ve středu zveřejněna.
- Míra nezaměstnanosti v eurozóně podle sezónně očištěných dat Eurostatu v prosinci klesla na nejnižší hladinu od září 2011, tedy na 10,4 % z předchozích 10,5 %, očekávala se přitom stagnace. V prosinci 20214 činila míra nezaměstnanosti 11,4 %. V celé Evropské unii podíl nezaměstnaných v prosinci stagnoval na listopadové hladině 9,0 %, tedy nejníže od června 2009, v prosinci 2014 dosahovala míra nezaměstnanosti 9,9 %.
- Počet lidí bez práce v Německu v lednu klesl o 20 tisíc, při očekávání mírnějšího poklesu o 8 tisíc po předchozím snížení o 16 tisíc (revidováno z -14 tisíc). Míra nezaměstnanosti tak klesla na rekordní minimum 6,2 % z předchozích 6,3 %, očekávala se stagnace.
- Těžba ropy v Rusku v lednu stoupla na nové postsovětské maximum 10,88 milionu barelů denně z 10,80 milionu barelů denně v předchozím měsíci. Vyplývá to z předběžných údajů, které v úterý zveřejnilo ruské ministerstvo energetiky.
- Evropská centrální banka (ECB) rozvíjí projekt, který by umožnil provádět převody peněz prostřednictvím elektronické pošty či telefonních čísel. V rozhovoru s nizozemskou zpravodajskou stanicí RTL Nieuws to uvedl člen Výkonné rady ECB Yves Mersch. Koncept prý naráží na překážky spíše právního než technického rázu. Systém by měl umožňovat propojit telefonní číslo s mezinárodním formátem bankovního účtu IBAN.
- Mario Draghi v pondělí na půdě Evropského parlamentu zdůraznil, že se vyhlídky ekonomického růstu ve vyspělých zemích mírně zlepšily, ale rizika pro eurozónu z budoucího vývoje v rozvojových zemích stále trvají. Nadále tak signalizuje možnost dalšího rozšíření kvantitativního uvolňování či snížení depozitní sazby na březnovém zasedání ECB.
- Evropští poslanci v úterý v prvním čtení podpořili vznik evropské platformy pro boj s prací na černo. Stínová ekonomika tvoří podle evropských statistik 18 procent hrubého domácího produktu (HDP) Evropské unie. Smyslem nového orgánu nebude zavádění nových pravidel nebo harmonizace stávajících, ale výměna informací mezi národními vládami, odbory a zaměstnavateli, díky níž by mělo být potírání nehlášené práce účinnější.
- Čínská státní společnost ChemChina je blízko dohody o převzetí švýcarského producenta pesticidů a osiv Syngenta, zaplatit se chystá zhruba 43 miliard švýcarských franků (přes jeden bilion Kč). Uvedla to v úterý agentura Reuters, která se odvolává na informované zdroje. Pokud se dohoda uskuteční, bude patřit mezi největší akvizice čínské firmy v zahraničí.
- Spojené království: Index nákupních manažerů ve stavebnictví v lednu klesl na 55 bodů z předchozích 57,8 bodu (odhad: 57,5 bodu).
- Pondělí bylo ve světě dnem indexů nákupních manažerů. Jak na tom bude evropská ekonomika podle manažerů firem v průmyslovém odvětví ve výhledu příštích šesti měsíců.
- Finský dodavatel telekomunikačních zařízení Nokia urovnal patentový spor s jihokorejským výrobcem elektroniky Samsung. Společnost Nokia v pondělí oznámila, že oba podniky akceptovaly příslušné rozhodnutí arbitrážního soudu. Dodala, že toto urovnání zvýší tržby její patentové divize Nokia Technologies za loňský rok na zhruba miliardu eur z předloňských 578 milionů eur.
- Státní rozpočet ČR skončil první měsíc roku v přebytku 45,9 miliardy korun. To je v meziročním srovnání nárůst o 17,3 miliardy korun. Jde tak o nejlepší lednový výsledek od vzniku ČR, informovalo v pondělí ministerstvo financí. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 70 miliard korun.
- Řecku se za loňský rok podařilo vykázat mírný přebytek primárního rozpočtu. Mezinárodní záchranný program přitom počítá se schodkem. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informace jednoho z vládních úředníků. Rozpočtový přebytek by mohl pomoci Řecku při nejnovější kontrole plnění podmínek třetího záchranného programu.
- ČEZ odkládá spuštění prvního bloku JE Dukovany na 7. února.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Druhá největší švýcarská banka Credit Suisse loni prodělala 2,94 miliardy CHF. Vykázala tak první celoroční ztrátu od roku 2008. Banka ve čtvrtek také oznámila, že urychlí realizaci úsporného programu, který mimo jiné předpokládá, že bude zrušeno asi 4 000 pracovních míst.
- Růst v oblasti drobného bankovnictví a naopak nižší rezervy na ztrátové úvěry pomohly ve čtvrtém čtvrtletí největší nizozemské bance ING zvýšit zisk po zdanění o 50 % na 822 milionů eur. Výsledek tak překonal očekávaní analytiků, kteří jej v anketě agentury Reuters v průměru odhadovali na 765 milionů eur. Objem navržených dividend za celý rok činí 2,515 milionu eur.
- Německý automobilový koncern Daimler loni díky dalšímu růstu prodeje zvýšil čistý zisk o 22 % na rekordních 8,9 miliardy eur. Firma ve výsledkové zprávě uvedla, že s dalším růstem počítá i letos. Odbyt loni stoupl o 12 % na rekordních 2,9 milionu vozů. Tržby se zvýšily o 15 % na 149,5 miliardy eur.
- Výsledky Statoil ve 4Q: Upravený čistý zisk 1,6 miliardy NOK (odhad: 3 miliardy NOK).
- Výsledky AstraZeneca ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,94 USD (v souladu s odhady), tržby 6,4 miliardy USD (odhad: 6,32 miliardy USD).
- Britská telekomunikační skupina Vodafone oznámila, že jí v posledních třech měsících loňského roku stouply celosvětové tržby z poskytování služeb o 1,4 %. Nejvíce se jí tržby zvýšily v Turecku, Ghaně a Egyptě, pokles naopak výnosy zaznamenaly v Itálii, Německu, Spojeném království, Řecku či Španělsku.
- Čistý zisk polské bankovní společnosti mBank zůstal ve čtvrtém čtvrtletí beze změny na 1,9 miliardy Kč. Překonal však očekávání analytiků, kteří jej v anketě agentury Reuters odhadovali na 283 milionů zlotých, asi 1,7 miliardy Kč.
- Čistý zisk švýcarského výrobce hodinek Swatch se loni snížil o více než pětinu, a podobně jako tržby nedosáhl na odhady analytiků. Společnost to ve středu vysvětlila nepříznivým vývojem směnných kurzů. Kromě toho oznámila, že v průběhu tří let počínaje tímto pátkem odkoupí zpět své akcie celkově za jednu miliardu CHF.
- Britský ropný gigant BP se loni v důsledku nízkých cen ropy propadl do ztráty 6,5 miliardy dolarů po zisku 3,8 miliardy dolarů v předchozím roce. Podle agentury Reuters jde o nejhorší hospodářský výsledek podniku za minimálně 20 let.
- Čistý zisk největší švýcarské banky UBS loni stoupl o téměř 80 % na 6,2 miliardy švýcarských franků. To představuje nejlepší výsledek od roku 2010. Oznámila to v úterý firma. Zisk překonal očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali na 5,75 miliardy švýcarských franků.
- Irské nízkonákladové aerolinky Ryanair ve třetím finančním čtvrtletí končícím v prosinci více než zdvojnásobily čistý zisk na 103 milionů eur ze 49 milionů eur před rokem. Oznámila to v pondělí firma. Potvrdila, že v celém finančním roce počítá se ziskem 1,175 až 1,225 miliardy eur.
- Rakouská bankovní společnost Raiffeisen Bank International se loni vrátila k zisku, zároveň ale zveřejnila zpřesněná data za rok 2014 a ta ukázala, že původně oznámená ztráta byla ve skutečnosti vyšší. RBI uvedla, že konsolidovaný čistý zisk loni podle předběžných údajů činil 383 milionů eur, a mírně tak překonal odhad banky. Napomohly tomu nižší rezervy na ztráty způsobené snížením hodnoty majetku.
Zdroj: CNBC