Americké akcie v pátek klesly, Nasdaq Composite srážel propad titulů ze skupiny "FANG". Rudý byl pro hlavní indexy i celý týden

Americké akcie v pátek oslabily, výrazně zlevnily mimo jiné cenné papíry Facebooku, Amazonu, Netflixu a Alphabetu. Investoři též zvažovali klíčová data z trhu práce, která ukázala na slabší tvorbu pracovních míst v prvním měsíci nového roku, avšak zároveň výrazný růst mezd. Právě růst mezd podpořil očekávání, že by Fed přeci jen mohl v letošním roce pokračovat v pozvolném zvyšování úrokových sazeb zahájeném loni v prosinci, což přispělo k posílení dolaru. Hlavní akciové indexy vykázaly ztrátu i za celý týden.
Americké ministerstvo práce v pátek oznámilo, že ekonomika Spojených států v lednu vytvořila zhruba 151 tisíc pracovních míst, odhady čekaly přírůstek 190 tisíc míst. Celková míra nezaměstnanosti se ale snížila na osmileté minimum 4,9 % a průměrná hodinová mzda se meziměsíčně zvýšila o 0,5 %.
Dow nakonec ztratil 1,29 % na 16 204,97 bodu, širší S&P 500 klesl o 1,85 % na 1 880,05 bodu a Nasdaq Composite spadl o 3,25 % na 4 363,14 bodu, nejnižší úroveň od října 2014. Index volatility VIX vyskočil o 7,05 % na 23,38 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se večer bez výraznější změny pohyboval kolem 1,844 %.
V mínusu skončilo všech deset hlavních sektorů, nejvíce klesly technologické odvětví a sektor cyklického spotřebního zboží, naopak nejméně ztratily sektor veřejných služeb, telekomunikační odvětví a sektor necyklického spotřebního zboží.
Index Nasdaq Composite dolů stahovaly akcie takzvané skupiny FANG, tedy akcie Facebooku (-5,81 %), Amazonu (-6,36 %), Netflixu (-7,71 %) a Googlu, respektive Alphabetu (-3,45 %), které mají v benchmarku velkou váhu. Výrazně ztrácely i další tituly z technologického odvětví, například Apple (-2,67 %) či Microsoft (-3,54 %).
Akcie profesní sociální sítě LinkedIn (-43,63 %) spadly o více než čtyřicet procent poté, co společnost ve čtvrtek večer představila slabý výhled pro letošní první čtvrtletí i celý rok. Společnost uvedla, že čeká za celý rok tržby 3,6-3,65 miliardy dolarů, trh odhaduje 3,91 miliardy dolarů. Pro aktuální čtvrtletí pak čeká společnost upravený zisk na akcii 0,55 USD pod odhadem trhu 0,75 USD. Cena akcií LinkedInu spadla nejvíce od vstupu firmy na burzu a zobchodovaný objem byl 25násobkem 30denního průměru.
Opačným směrem se vydaly akcie vývojáře antivirových programů Symantec (+3,02 %), který rovněž již ve čtvrtek večer vykázal za poslední loňské čtvrtletí upravený zisk na akcii 0,26 USD při tržbách 909 milionů dolarů. Trh čekal upravený zisk na akcii 0,24 USD a tržby 906 milionů dolarů. Společnost dále uvedla, že do ní firma Silver Lake Partners hodlá investovat 500 milionů dolarů a dále oznámila program zpětného odkupu akcií v objemu 2,3 miliardy USD a vyplacení mimořádné dividendy 4 USD na akcii investorům, kteří budou její akcie držet k 8. březnu.
Po konci pátečního obchodování softwarový vývojář Microsoft oznámil uzavření dohody o licencování patentů s výrobcem minikamer GoPro (v řádném obchodování +1,84 %). Podle vyjádření Microsoftu se dohoda týká patentů pro zařízení z kategorie "wearables" neboli nositelné elektroniky. Podrobnosti dohody nebyly zveřejněny. Akcie GoPro v after-marketu přidávaly zhruba pět procent.
Za celý týden index Dow klesl o 1,59 %, S&P 500 odepsal 3,1 % a Nasdaq Composite ztratil 5,44 %.
Dolar v závěru týdne ožil, ropa opět zlevnila
Americký dolar v závěru týdne ožil vůči koši předních světových měn. Přispěla k tomu zpráva o lednovém růstu mezd ve Spojených státech, která naznačila, že by centrální banka USA (Fed) mohla pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb.
Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, před koncem obchodování rostl o 0,58 % na 97,038 bodu. Dolar k jenu zpevňoval o 0,05 % na 116,95 USD/JPY a euro k dolaru ztrácelo 0,35 % na 1,116 EUR/USD.
Dolar v posledních dvou seancích oslaboval kvůli slabým statistickým údajům z USA a obavám o další vývoj globální ekonomiky.
Světové ceny ropy i na konci týdne klesly. Investoři se stále obávají rostoucího přebytku dodávek a vysokých zásob a ke spekulacím o možnosti dohody předních světových ropných producentů na omezení těžby suroviny zůstávají skeptičtí.
Cena severomořské ropy Brent před desátou hodinou večer klesala o necelé procento na 34,13 USD za barel a severomořská ropa WTI zlevňovala o více než 2,2 % na 31,03 USD za barel. Brent za celý týden přišel asi o pět procent a ropa WTI zlevnila zhruba o šest procent.
V prvních dvou dnech týdne ztratily oba druhy ropy kolem deseti procent, ve středu ale získaly většinu ztrát zpět. Ke konci týdne již výkyvy tak dramatické nebyly.
Zlato v pátek večer zdražovalo o více než dva dolary na 1 162,17 USD za trojskou unci a cena stříbra rostla o deset centů na 14,98 USD za trojskou unci.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americká ekonomika v lednu vytvořila 151 tisíc nových pracovních míst. Očekával se přírůstek 190 tisíc po předchozích 262 tisících (revidováno z 292 tisíc). Míra nezaměstnanosti přesto klesla na 4,9 %, očekávala se stagnace na 5 %.
- Vývoz ze Spojených států se v loňském roce snížil o 4,8 %. Zaznamenal tak první pokles od roku 2009, kdy světovou ekonomiku svírala globální finanční krize a recese. Na pokles vývozu má zřejmě vliv silnější dolar a zpomalení globálního ekonomického růstu. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnilo americké ministerstvo obchodu.
- Při pádu jeřábu v centru New Yorku v pátek zahynul nejméně jeden člověk a dva další utrpěli zranění. Informovala o tom zpravodajská stanice CBS. Konstrukce stroje se zřítila do ulice, kde zničila řadu aut, ve kterých podle některých médií zůstali zaklíněni lidé.
- Akciovou burzu v Chicagu údajně kupuje konsorcium vedené čínskou investiční skupinou Chongqing Casin Enterprise Group.
- Když se Citigroup nedávno zeptala svých klientů, zda podle nich trhy míří do medvědího trendu, 57 % z nich odpovědělo, že jde pouze o přechodnou korekci. A stratégové z americké banky s nimi souhlasí.
- Wedbush Securities snižuje cílovou cenu akcií Twitteru na 20 ze 30 dolarů a LinkedInu na 200 z 232 dolarů.
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Americká technologická společnost Apple musí zaplatit přes 625 milionů dolarů firmě VirnetX Holding za nepovolené využívání jejích internetových bezpečnostních technologií. Rozhodla o tom porota ve státě Texas, která dospěla k závěru, že Apple porušoval patenty firmy VirnetX úmyslně. Apple uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá. "Tento verdikt nás překvapil a zklamal. Takové případy podtrhují nezbytnost patentové reformy," dodal jeden ze zástupců firmy.
- Společnost Continental Automotive Systems svolává ve Spojených státech pět milionů automobilů k výměně potenciálně vadných řídicích jednotek airbagů. Opatření se týká modelů automobilek Honda, Fiat Chrysler a dalších vozů. Společnost Continental Automotive Systems, která je divizí německého dodavatele automobilových součástek Continental, sdělila americkému Národnímu úřadu pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA), že elektronické systémy airbagů může poškodit koroze. Airbagy se pak v případě nehody nemusejí aktivovat.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 30. ledna vzrostl na 285 tisíc z 277 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 278 tisíc). Čekalo se 280 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 23. ledna naopak klesl 2,255 milionu z 2,273 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 2,268 milionu), čekalo se 2,24 milionu.
- Produktivita v ekonomice Spojených států na konci loňského roku klesla nejhlouběji za téměř dva roky. Čtvrtletní propad završil pátý rok velmi slabého růstu ukazatele, který měří efektivnost práce zaměstnanců a je klíčovou podmínkou zdravého zvyšování mezd a celkové životní úrovně. Vyplývá to ze čtvrtečních údajů ministerstva práce USA.
- Podnikové objednávky v prosinci klesly meziměsíčně o 2,9 % (odhad: -2,8 %, listopad revidován na -0,7 % z -0,2 %).
- Německá automobilka Volkswagen vyměnila šéfa právního oddělení své americké divize. Oznámila to americká pobočka skupiny. Firma potřebuje zlepšit vztahy s Washingtonem, které se výrazně zhoršily po loňském vypuknutí skandálu s emisemi u naftových vozů. Musí zejména urychlit řešení otázky úpravy téměř 600 000 vozů, u nichž se zjistily výrazně vyšší emise oxidů dusíku.
- Američtí výrobci hraček Mattel a Hasbro jednají o možné fúzi. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje. Spojením by vznikl hračkářský gigant s tržní kapitalizací více než 20 miliard dolarů a značkami jako My Little Pony, Furby, Barbie či Hot Wheels.
- Americká technologická společnost Cisco Systems koupí za 1,4 miliardy dolarů firmu Jasper Technologies, která se zaměřuje na propojování přístrojů v rámci takzvaného internetu věcí. Pro Cisco je to největší akvizice od roku 2013. Jasper má 385 zaměstnanců a více než 3 500 zákazníků ve 100 zemích světa. Firma původně plánovala primární nabídku akcií.
- Propady cen akcií loni v létě a na přelomu loňského a letošního roku investoři vyhodnotili jako varovný signál. Přitom poučka stará jako investování samo říká, že právě korekce jsou nejlepší příležitostí pro nákupy. Robert Buckland, stratég z finanční skupiny Citigroup, spolu se svým týmem prošel seznam 18 tržních faktorů a indikátorů a dospěl k závěru, že i současné poklesy jsou dobrou příležitostí k nákupům. Na příchod medvědího trhu v USA totiž ukazuje pouze pět z nich.
- Americká technologická společnost Apple připravuje na příští měsíc velkou tiskovou konferenci, na které představí novou generaci tabletu iPad Air a vylepšený iPhone 5S. Informaci přinesl s odkazem na zdroje obeznámené se situací server 9to5Mac.
- Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech vytvořili v lednu 205 000 nových pracovních míst. Ukázaly to středeční údaje organizace ADP. Výsledek překonal odhady analytiků, kteří v anketě agentury Reuters v průměru předpokládali, že vznikne 195 000 pracovních míst.
- V druhé polovině ledna se světové ceny ropy sesunuly na 13letá minima pod 30 dolarů za barel. Aktuálně se již černé zlato obchoduje opět za 33 dolarů za barel, to ovšem nic nemění na tom, že ještě zhruba před rokem a půl se barel ropy prodával za více než 100 dolarů.
- Index nákupních manažerů v sektoru služeb podle ISM v lednu klesl na 53,5 bodu z 55,8 bodu (odhad: 55,1 bodu, prosinec revidován z 55,3 bodu).
- Americký sektor služeb podle finálních dat agentury Markit v lednu expandoval pomalejším tempem než v prosinci. Index nákupních manažerů klesl na 53,2 bodu z prosincových 54,3 bodu. Očekával se mírnější pokles na 53,7 bodu. Kompozitní index se snížil rovněž na 53,2 bodu z předchozích 54 bodů, předběžná data počítala s poklesem na 53,7 bodu.
- Rand Paul oznámil konec své kandidatury ve volbách na amerického prezidenta.
- Dudley (Fed): Podmínky na trhu se od prosince zhoršily, pokračující posilování dolaru by mohlo mít na americkou ekonomiku "výrazný dopad".
- Americká automobilka Ford plánuje zrušit stovky administrativních míst v Evropě. Propouštěním chce snížit náklady o 200 milionů dolarů ročně.
- Americká společnost Microsoft koupila britského výrobce pokročilých klávesnicových aplikací pro chytré mobilní telefony SwiftKey. Britská firma to označila za "milník" ve své historii. Microsoft za ni podle listu Financial Times zaplatil asi 250 milionů liber.
- Největší japonská automobilka Toyota Motor ukončí ve Spojených státech prodej svých menších vozů pod značkou Scion, která se v posledních dvanácti letech zaměřovala na mladé zákazníky. Společnost to zdůvodnila dlouhodobým trendem poklesu prodeje této značky.
- Richard Anderson k 2. květnu 2016 skončí ve funkci ředitele Delta Air Lines.
- CBS jmenovala předsedou představenstva dosavadního ředitele firmy Leslieho Moonvese. Ve funkci vystřídá Sumnera Redstonea. Akcie CBS ve středečním after-marketu +4 %.
- V pondělních republikánských primárkách ve státě Iowa porazil texaský senátor Ted Cruz miliardáře Donalda Trumpa. Cruz získal 28 % hlasů, zatímco Trump 24 %. Třetí skončil s 23 % hlasů floridský senátor Marco Rubio. Průzkumy přitom přisuzovaly vítězství Trumpovi. Souboj mezi demokratickými kandidáty Hillary Clintonovou a Berniem Sandersem byl těsný, po sečtení výsledků z 99 % volebních míst měla Clintonová 49,8 % hlasů a Sanders 49,6 % hlasů. Konečné výsledky vítězství Clintonové potvrdily.
- Americké ministerstvo financí rozšířilo seznam ruských občanů zařazených do takzvaného Magnitského seznamu. Oznámil to v úterý americký tisk. V seznamu, který vystavuje sankcím osoby porušující lidská práva, je nově pět Rusů, většinou pracovníků ruských vyšetřovacích a vězeňských orgánů.
- Americký softwarový gigant Microsoft uvažuje o umístění serverových center na moře. Podmořské datacentrum by prý mohlo mimo jiné využívat energie přílivu a odlivu. Nižší teploty pod mořskou hladinou by pak zajišťovaly automatické chlazení. O projektu s názvem Project Natick firma informovala v pondělí na svém oficiálním blogu.
- Ve Spojených státech se tento týden začnou poprvé prodávat telefony společnosti Xiaomi, které se přezdívá čínský Apple. Prostřednictvím internetu je bude nabízet americký mobilní operátor US Mobile. Nabídka nicméně nebude zahrnovat nejnovější modely čínského podniku. Informuje o tom server BBC.
- Aplikace WhatsApp, kterou vlastní Facebook, dosáhla miliardy uživatelů. Firma to oznámila v pondělí. Od září 2015, kdy měla o něco více uživatelů než další aplikace Facebooku Messenger, se tak počet uživatelů navýšil o zhruba 100 milionů. Firma nyní hledá cesty, jak z rostoucího počtu uživatelů utržit zisk. Facebook koupil WhatsApp v roce 2014 za zhruba 22 miliard dolarů a počet uživatelů aplikace se od té doby více než zdvojnásobil.
- Credit Suisse snižuje očekávání hladiny indexu S&P 500 na konci roku 2016 na 2 050 bodů z 2 150 bodů.
- Stifel Nicolaus snižuje doporučení na akcie Twitteru na "prodávat" z "držet".
- Letošní leden byl ve Spojených státech z pohledu prodejů aut nejlepším prvním měsícem roku od začátku tisíciletí. Anualizovaně letos v lednu prodeje automobilů dosáhly 17,58 milionu, čekal se výsledek 17,3 milionu po 17,34 milionu v prosinci. Prodeje automobilky Fiat Chrysler v USA v lednu vzrostly o 6,9 %, čekal se 0,1% pokles.
- Osobní příjmy ve Spojených státech v prosinci meziměsíčně vzrostly o 0,3 %, stejným tempem jako v listopadu. Trh čekal růst o 0,2 %. Osobní výdaje se v prosinci meziměsíčně nezměnily, čekal se růst o 0,1 %. Listopadový růst osobních výdajů byl revidován z 0,3 % na 0,5 %.
- Stavební výdaje v prosinci meziměsíčně stouply o 0,1 % (odhad: +0,6 %, listopad revidován na -0,6 % z -0,4 %).
- Růst aktivity v americkém zpracovatelském sektoru v lednu zrychlil. Index nákupních manažerů od společnosti Markit vzrostl na 52,4 bodu z 51,2 bodu v prosinci. Rychlý odhad pro leden byl 52,7 bodu a čekalo se, že finální údaj se nezmění. Podle institutu ISM zůstal ukazatel na 48,2 bodu, očekával se nárůst na 48,4 bodu.
- Americký miliardář Donald Trump usilující o prezidentský úřad získal na svou kampaň v posledních třech měsících loňského roku od dárců pouhých 2,6 milionu dolarů. Oznámila to v neděli federální volební komise. V tomto směru ho zastiňují jeho republikánští soupeři Ted Cruz i Jeb Bush, kterým se podařilo získat 20,5 milionu dolarů, respektive 7 milionů dolarů.
- Soud v Číně potrestal pokutami v celkové výši 2,4 milionu jüanů (9,1 milionu Kč) dvě čínské dceřiné firmy americké potravinářské společnosti OSI Group. Zároveň vynesl tresty vězení nad desítkou jejich zaměstnanců kvůli obvinění, že opětovně používali vrácené a prošlé potraviny, aby se vyhnuli ztrátám. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters.
- Americká farmaceutická společnost Abbott Laboratories koupí za 5,8 miliardy dolarů výrobce diagnostických testů Alere. Akvizicí tak výrazně posílí svou pozici v oblasti zdravotnického testování a vstoupí na nové trhy, informovala v pondělí agentura Reuters.
- Energetická firma Dominion Resources koupí distributora plynu Questar za 25 USD za akcii.
- Výrobce ortopedických implantátů Stryker koupí od Madison Dearborn Partner za 2,78 miliardy dolarů firmu Sage Products.
- Nejhodnotnější značkou na světě zůstává Apple s hodnotou 145,9 miliardy USD, hlavně díky úspěchu přístroje iPhone 6. Na druhém místě skončila americká internetová firma Google, která odsunula na třetí příčku jihokorejský Samsung. Nejvlivnější, nebo také nejlépe rozeznatelnou značkou se stala firma Walt Disney díky úspěchu nejnovějšího dílu Hvězdných válek. Vyplývá to z žebříčku sestavovaného společností Brand Finance.
- Prezident USA Barack Obama hodlá v rozpočtu na příští rok vyhradit částku 755 milionů dolarů na boj s rakovinou. V prohlášení zveřejněném ve Washingtonu to v pondělí oznámil Bílý dům. Plán prezidenta podléhá schválení poslanců Kongresu.
- Internetová společnost Yahoo! se chystá zavřít několik divizí a snížit pracovní sílu o zhruba 15 %, což je přibližně 1 600 pracovních míst. Počítá s tím plán na snížení nákladů, který by po zveřejnění hospodářských výsledků za čtvrté čtvrtletí měla představit generální ředitelka Marissa Mayerová. S odvoláním na nejmenované zdroje to uvedl server ekonomického listu The Wall Street Journal. Firma čtvrtletní výsledky oznámí v úterý.
- Morgan Stanley snižuje cílovou cenu akcií Tesly Motors na 333 z 450 USD.
- Barclays snižuje cílovou cenu akcií Boeingu na 145 ze 169 USD.
Výsledková sezóna
- Výsledky Boston Scientific ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,26 USD (odhad: 0,25 USD), tržby 1,97 miliardy USD (4Q2014: 1,88 miliardy USD).
- Výsledky Philip Morris Internstional ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,81 USD (v souladu s odhady), tržby 6,39 miliardy USD (odhad: 6,52 miliardy USD). Výhled zisku na akcii pro rok 2016: 4,25-4,35 USD (odhad trhu: 4,52 USD).
- Výsledky ConocoPhillips ve 4Q: Upravená ztráta na akcii 0,90 USD (odhad: -0,64 USD), tržby 6,77 miliardy USD (meziročně -43 %).
- Výsledky Madison Square Garden ve 4Q: Zisk na akcii 1,74 USD (odhad: 1,09 USD), tržby 410,8 milionu USD (odhad: 414 milionů USD).
- Výsledky Ralph Lauren ve 4Q: Upravený zisk na akcii 2,27 USD (odhad: 2,13 USD), tržby 1,95 miliardy USD (odhad: 2,03 miliardy USD).
- Výsledky Charter Communications ve 4Q: Ztráta na akcii 1,09 USD (odhad: -0,18 USD), tržby 2,51 miliardy USD (odhad: 2,52 miliardy USD).
- Výsledky LinkedIn ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,94 USD (odhad: 0,78 USD), tržby 861,9 milionu USD (odhad: 857,3 milionu USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -30 %, trh zklamal výhled tržeb pro letošní rok 3,6-3,65 miliardy dolarů (odhad trhu: 3,91 miliardy dolarů).
- Výsledky Qorvo ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,03 USD (odhad: 0,94 USD), tržby 620,7 milionu USD (odhad: 620 milionů USD). Akcie Qorvo ve čtvrtečním after-marketu beze změny.
- Výsledky Symantec ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,26 USD (odhad: 0,24 USD), tržby 909 milionů USD (odhad: 906 milionů USD). Akcie Symantecu ve čtvrtečním after-marketu +8 %.
- Výsledky News Corp ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,20 USD (odhad: 0,21 USD), tržby 2,16 miliardy USD (odhad: 2,12 miliardy USD). Akcie News Corp ve čtvrtečním after-marketu beze změny.
- Největší americká automobilka General Motors v loňském roce vydělala rekordních 9,7 miliardy dolarů. Firma těžila zejména ze silné poptávky po sportovně-užitkových vozech a dodávkových automobilech v Severní Americe. Její zisk výrazně stoupl z 2,8 miliardy dolarů v předchozím roce, kdy se potýkala s vysokými náklady na svolávání aut do servisů. Akcie ve středu -2,43 %.
- Výsledky Comcast ve 4Q: Zisk na akcii 0,81 USD (odhad: 0,82 USD), tržby: 19,245 miliardy USD (odhad: 18,76 miliardy USD). Akcie ve středu +5,95 %.
- Výsledky Merck ve 4Q: Očištěný zisk na akcii 0,93 USD (odhad: 0,91 USD), tržby: 10,2 miliardy USD (odhad: 10,35 miliardy USD). Akcie ve středu -0,73 %.
- Výsledky Yum! Brands ve 4Q: Očištěný zisk na akcii 0,68 USD (odhad: 0,66 USD), tržby 3,95 miliardy USD (odhad: 4,02 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu -1,4 %.
- Výsledky GoPro ve 4Q: Očištěná ztráta na akcii 0,08 USD (odhad: 0,00 USD), tržby 437 milionů USD (odhad: 496 milionů USD). Za celý rok firma zvýšila tržby o 16 % na 1,6 miliardy USD. Akcie ve středečním after-marketu -16 %.
- Výsledky MetLife ve 4Q: Zisk na akcii 0,70 USD, očištěný zisk na akcii 1,23 USD (odhad: 1,36 USD), tržby 17,11 miliardy USD (odhad: 17,45 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu -2,3 %.
- Výsledky Allstate ve 4Q: Zisk na akcii 1,18 USD, očištěný zisk 1,60 USD (odhad: 1,31 USD), tržby 8,94 miliardy USD (odhad: 8,01 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu +0,6 %.
- Čistý zisk farmaceutické společnosti Pfizer ve čtvrtém čtvrtletí klesl na 613 milionů USD z předloňských 1,23 miliardy USD. Mohly za to mimořádné položky, bez nich by výsledky překonaly očekávání. Příjmy rostly díky akvizici firmy Hospira a prodeji očkovacích látek. Uvedla to firma v úterním prohlášení.
- Americké ropné společnosti ExxonMobil kvůli propadu cen ropy klesl ve čtvrtém čtvrtletí zisk meziročně o 58 % na 2,78 miliardy USD. To je nejméně od roku 2002, výsledek však překonal očekávání. Podnik také oznámil, že v letošním roce výrazně omezí výdaje.
- Čistý zisk amerického výrobce hraček Mattel v loňském čtvrtém čtvrtletí meziročně stoupl o 44 % na 215 milionů dolarů. Firma zaznamenala první nárůst tržeb za více než dva roky díky oživení poptávky po panenkách Barbie a silnému prodeji autíček Hot Wheels.
- Výsledky Dow Chemical ve 4Q: Zisk na akcii 0,93 USD (odhad: 0,69 USD), tržby 11,5 miliardy USD (odhad: 11,17 miliardy USD).
- Výsledky UPS ve 4Q: Zisk na akcii 1,57 USD (odhad: 1,42 USD), tržby 16,1 miliardy USD (odhad: 16,2 miliardy USD).
- Výsledky Yahoo! ve 4Q: Upravená ztráta na akcii 0,13 USD (v souladu s odhadem), tržby 1 miliarda USD (odhad: 948 milionů USD). Akcie Yahoo! v úterním after-maketu -2 %.
- Výsledky Gilead Sciences ve 4Q: Upravený zisk na akcii 3,32 USD (odhad: 3 USD), tržby 8,51 miliardy USD (odhad: 8,16 miliardy USD). Akcie Gilead Sciences v úterním after-maketu +1 %.
- Výsledky Chipotle Mexican Grill ve 4Q: Zisk na akcii 2,17 USD (odhad: 1,86 USD), tržby 997,5 milionu USD (odhad: 1 miliarda USD). Akcie Chipotle Mexican Grill v úterním after-marketu -4 %.
- Výsledky Aetna ve 4Q: Provozní zisk na akcii 1,37 USD (odhad: 1,21 USD), provozní tržby 15,1 miliardy USD (odhad: 14,9 miliardy USD).
- Výsledky Alphabet ve 4Q: Holding Alphabet za poslední tři měsíce loňského roku vykázal zisk na akcii 8,67 USD, a překonal tak odhad 8,10 USD. Tržby z jádrových aktivit se holdingu meziročně zvýšily o 18 % na 21,2 miliardy dolarů. Tržby z "ostatních sázek", které zahrnují menší, méně výnosné a ztrátové dceřiné společnosti sdružené pod holdingem Alphabet, vyskočily o 24 % na 2,1 miliardy USD. Akcie v pondělí v after-marketu +6 %.
- Výsledky Anadarko Petroleum ve 4Q: Ztráta na akcii 2,45 USD, očištěná ztráta 0,57 USD (odhad: 1,05 USD), tržby 2,05 miliardy USD (odhad: 1,97 miliardy USD). Akcie v pondělí v after-marketu kolísaly, zhruba po hodině přidávaly 2 %.
- Výsledky Mattel ve 4Q: Zisk na akcii 0,63 USD (odhad: 0,60 USD), tržby 2 miliardy USD (odhad: 1,92 miliardy USD). Akcie v pondělí v poobchodní fázi +6,5 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
