Co musíte ráno vědět (10. února)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a USA, jak vidí budoucnost trhu s ropou Mezinárodní energetická agentura a kdo je nejlépe placeným ředitelem v USA? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v úterý hledaly směr, nakonec uzavřely potřetí v řadě v červených číslech
Americké akcie v úterý kolísaly a nakonec seanci zakončily potřetí v řadě v mínusu. Trhy opět srážely obavy o kondici světové ekonomiky a propad cen ropy. Zvýšená volatilita a nejistota na trzích podporovaly zájem investorů o takzvané bezpečné přístavy, například japonský jen. Dow oslabil o 0,08 % na 16 014,38 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,07 % na 1 852,21 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,35 % na 4 268,76 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 2,08 % na 26,54 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 1,729 %. V červených číslech skončilo šest z deseti hlavních sektorů, nejvíce zlevnily energetický sektor, odvětví základních materiálů a telekomunikační odvětví. Naopak nejvíce vzrostl sektor necyklického spotřebního zboží.
Akcie: Když už ani býci nevěří v růst, je namístě opatrnost
Ropa bude levná ještě deset let, říká uznávaný komoditní trader
2. Evropské akcie v úterý krvácely, nejvíce zasažení byli těžaři a banky
Evropské akcie v úterý ztrácely, dolů je vedli především těžaři a banky. Britský FTSE 100 odepsal procento, francouzský CAC 40 1,69 % a německý DAX 1,11 %. Regionální STOXX Europe 600 umazal část ztrát, přesto ale ztratil 1,58 % na 309,39 bodu. Na evropské i americké trhy se v úterý přelila negativní nálada z asijského obchodování, kde se akcie v Austrálii a Japonsku vydaly prudce dolů a výnos desetiletých japonských vládních dluhopisů klesl poprvé v historii do mínusu. Francouzská Sanofi v úterý odepsala 1,4 % v reakci na hospodářské výsledky, které nenaplnily očekávání investorů. Naproti tomu akcie největší biotechnologické firmy Actelion posílily o 1,06 % poté, co firma ohlásila, že její jádrový zisk v roce 2015 vzrostl o 9 %. Dánská Vestas Wind vystřelila vzhůru o 8 % poté, co ohlásila lepší než očekávané tržby za čtvrtý kvartál a zvýšila dividendu. Pod tlakem se naopak znovu ocitly italské banky, které investory stále znervózňují kvůli nespláceným úvěrům. Nejhůře si v první polovině obchodování vedli těžaři - Goldman Sachs v pondělí snížila svou predikci cen několika kovů kvůli slabé poptávce, a navíc Mark Cutifani, šéf Anglo American, prohlásil, že ceny kovů by mohly ještě dále klesat, než najdou dno. Akcie Anglo American v úterý ztratily 11,25 %.
Gross: Centrální banky vytvářejí stále větší zmatek, těchto sedm ekonomik míří do záhuby
KONTEXT: Bitcoin je (opět) mrtev? Ať žije bitcoin!
3. Pražská burza v úterý zamířila hluboko do červených čísel kvůli bankám a skupině ČEZ
Index PX v úterý ztratil 2,24 % na 852,97 bodu. Burzu stahovaly především banky. Komerční banka dosáhla největšího zobchodovaného objemu a odepsala 3,85 %. Na druhém místě se co do objemu umístila Erste Group Bank, která oslabila o 2,39 %, a nad 200 milionů korun se dostal i objem zobchodovaných akcií skupiny ČEZ, která odepsala 1,6 %. Nedařilo se ani cenným papírům O2 C.R., které zlevnily o téměř 2 %. Pojišťovna VIG odevzdala 3 %, Fortuna dokonce 4,85 %. Jedním z mála posilujících titulů byla tabáková společnost Philip Morris ČR, která přidala bezmála 2 %. Kofola ČS přidala 0,84 % a výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens podražil o 0,34 %. Společnost Pegas Nonwovens oznámila, že k 8. únoru 2016 ukončila program zpětného odkupu vlastních akcií, který začal 13. srpna 2015. Celkem společnost nakoupila 5 % vydaných akcií, což představuje 461 470 kusů.
ČS: Únorová strategie pro české akcie
Jaká čísla za poslední loňský kvartál představí Komerční banka a Erste Group Bank?
4. Očekávané události
Francie, Itálie a Spojené království zveřejní ve středu data o průmyslové výrobě, jinak bude polovina týdne na makrodata relativně slabá. Trhy budou sledovat především vystoupení šéfky amerického Fedu Janet Yellenové před finančním výborem Sněmovny reprezentantů. Ve čtvrtek ji pak čeká stejné jednání, tentokrát v Senátu. Výhled na celý týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Atény chtějí, aby jednání s věřiteli byla dokončena co nejdříve
Atény chtějí, aby jednání s mezinárodními věřiteli o prvním hodnocení plnění podmínek záchranného programu pro Řecko byla dokončena co nejdříve. Řekla to v úterý mluvčí levicové vlády premiéra Alexise Tsiprase. V jednáních je od pátku přestávka. Řečtí zemědělci mezitím na protest proti požadovaným úsporným opatřením už čtvrtým týdnem pokračují v blokádě některých silničních tahů. V pátek protest plánují přesunout do Atén.
6. Tichý pád mezi poražené: Finanční sektor je na tom hůře, než se zdá
Akcie z bankovního sektoru byly ještě celkem nedávno považovány za zajímavou investici. V poslední době na tom ale nejsou vůbec dobře. A není to ani zdaleka jen případ USA, spíše jde o globální fenomén.
7. IEA: Převis nabídky ropy bude vyšší, než se čekalo, hrozí další pokles cen
Mezinárodní energetická agentura (IEA) v úterý upravila svůj odhad vývoje zásob ropy. Převis nabídky podle ní bude v první polovině roku vyšší, než původně čekala, což může způsobit další pokles cen černého zlata. Převis nabídky způsobuje především to, že někteří členové OPEC stále navyšují produkci, zatímco růst poptávky po surovině zpomaluje.
8. Německá průmyslová výroba se v prosinci nečekaně propadla. Meziměsíčně klesla o 1,2 %, analytici čekali růst o 0,5 %
Průmyslová výroba v Německu v prosinci klesla o 1,2 %, a prohloubila tak propad z předešlého měsíce. Vyplývá to z úterních údajů německého ministerstva hospodářství. Jde o nejvýraznější propad od srpna 2014. Analytici přitom počítali s růstem výroby, v anketě agentury Reuters jej v průměru odhadovali na 0,5 %.
9. Objem primárních emisí akcií v Evropě loni stoupl o 16 %
Na evropských burzách se loni uskutečnily primární emise akcií (IPO) za 57,4 miliardy eur, což je o 16 % meziročně více. Průměrná hodnota IPO vzrostla o 27 % na 248 milionů eur. Vyplývá to z aktuální studie IPO Watch společnosti PwC.
10. Nizozemské referendum o spolupráci s Ukrajinou může EU překvapit
Ve stínu nepolevující migrační krize a vrcholících snah britského premiéra Davida Camerona dojednat pro Británii lepší podmínky v EU se pro Evropskou unii ukrývá další, poněkud nečekaný problém. Na počátku dubna budou totiž občané Nizozemska moci dát v referendu najevo svůj názor na asociační dohodu, kterou Evropská unie uzavřela s Ukrajinou a jejíž podmínky obě strany už od ledna plní.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Nejlépe placeným generálním ředitelem v USA je šéf Googlu
Nejlépe placeným generálním ředitelem ve Spojených státech se stal šéf internetové společnosti Google Sundar Pichai. Minulou středu obdržel akcie, jejichž hodnota v té době činila zhruba 199 milionů dolarů. Informoval o tom v úterý zpravodajský server BBC.
Dosavadní produktový ředitel Googlu Pichai se otěží firmy chopil loni v srpnu. Provozovatel největšího světového internetového vyhledávače tehdy oznámil zásadní reorganizaci, v jejímž rámci se do samostatných firem oddělily některé projekty, které se pak spolu se štíhlejším Googlem staly součástí nové holdingové skupiny Alphabet.
Alphabet nyní americké Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) oznámil, že třiačtyřicetiletý Pichai 3. února obdržel celkem 273 328 akcií Alphabetu. Akcie sice během týdne oslabily, i tak ale nyní tržní hodnota podílu činí zhruba 192 milionů USD.
Hodnota Pichaiova podílu ve firmě se tak zvýšila na zhruba 650 milionů dolarů. Stále to však je výrazně méně než v případě bývalého generálního ředitele Erika Schmidta, který drží akcie za tři miliardy dolarů.
Pichaiův podíl ale představuje pouze zlomek ve srovnání s tím, co vlastní zakladatelé Googlu Larry Page a Sergey Brin. Ti podle časopisu Forbes nashromáždili majetek ve výši 34,6 miliardy, respektive 33,9 miliardy dolarů.
S akciemi jsou spojena omezená práva. Pichai je nedostane najednou, ale v 16 čtvrtletních splátkách rozložených až do roku 2019.