Evropské akcie zakončily týden silným pátečním růstem, za pět dnů dokázaly mírně posílit

Evropské akciové trhy v pátek výrazně zpevnily. Náladu na trhu podpořil růst cen ropy a investoři také postupně spíše přivítali opatření na podporu ekonomiky, která ve čtvrtek představila Evropská centrální banka.
Britský FTSE 100 posílil v pátek o 1,71 % na 6 139,79 bodu, francouzský CAC 40 přidal 3,27 % na 4 492,79 bodu a německý DAX zpevnil o 3,51 % na 9 831,13 bodu. Hlavní západoevropský benchmark STOXX Europe 600 posílil v pátek o 2,62 % na 342,23 bodu.
Nálada v Evropě se zlepšila po čtvrtečním výprodeji, ke kterému vedle avizované neochoty ECB dále snižovat sazby přispěl také pokles cen ropy. V pátek naopak ropa zpevňovala a investoři si ze zasedání ECB vzali spíše výrazné rozšíření programu odkupů aktiv. I proto se v pátek dařilo velice dobře akciím italských bank, o jejichž kondici panují velké pochybnosti (UniCredit +9,46 %, Intesa Sanpaolo +7,47 %). Mezi vítěze páteční seance se zařadily také španělské bankovní domy (Banco Popular +12,79 %, Banco de Sabadell +9,37 %).
Deutsche Bank (+7,33 %) v páteční zprávě varovala před volatilitou na finančních trzích, která v prvním kvartálu panovala. Toto prostředí je podle banky velkou výzvou pro celý sektor. Ten ale v pátek jako celek přidal přes 4 %.
"Ačkoli Draghiho komentář vyvolal na trzích hysterickou reakci, považujeme čtvrteční oznámení ECB za celkově pozitivní," řekl agentuře Reuters analytik Mike van Dulken ze společnosti Accendo Markets. "Zlepšená nálada na trhu naznačuje, že investoři možná dospívají ke stejnému závěru."
Ceny ropy se v pátek odrazily výrazně výše. Pomohla jim zpráva Mezinárodní energetické agentury (IEA), podle kterého by dna trhu s ropou již mohlo být dosaženo. "Trh s ropou už možná vidí světlo na konci dlouhého tmavého tunelu, nelze ale s jistotou říci, zda v roce 2017 nastane kýžená tržní rovnováha," uvedla IEA. Total (+3,79 %) nebo Seadrill (+3,40 %) patřily mezi těžaři k nejvýkonnějším titulům dne.
Za celý týden DAX povyrostl o 0,07 %, FTSE 100 klesl o 0,96 %, CAC 40 přidal 0,70 % a STOXX Europe 600 těsně posílil, konkrétně o 0,13 %.
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Spotřebitelské ceny v Německu se v únoru meziročně nezměnily. Proti lednu se ale o 0,4 % zvýšily. Vyplývá to z finálních dat spolkového statistického úřadu. Podle dat harmonizovaných s metodikou výpočtu Eurostatu se ceny meziměsíčně zvýšily rovněž o 0,4 %, meziročně ale o 0,2 % klesly. Finální data tak potvrdila rychlý odhad z konce února.
- Obchodní bilance Spojeného království v lednu skončila s deficitem 3,46 miliardy liber. V prosinci deficit činil 3,7 miliardy liber (revidováno z 2,71 miliardy liber). Čekalo se, že deficit klesne ještě výrazněji, a to na tři miliardy liber.
- Polská centrální banka ponechala základní úrokovou sazbu na 1,5 %.
- Hrubý domácí produkt Británie by měl letos stoupnout o 2,2 %, tedy stejným tempem jako v loňském roce. Předpověděla to v pátek Britská obchodní komora (BCC). Zhoršila tak svou předchozí prognózu, která počítala se zrychlením růstu na 2,5 %. Zároveň vyzvala vládu k opatřením na podporu ekonomiky.
- Polská vláda chystá měnu zákona o větrných elektrárnách, podle níž by vyšla vstříc námitkám obcí o umístění elektráren. Uvádějí to Hospodářské noviny. Větrné elektrárny by nově musely být umístěny zpravidla 1 500 metrů od obcí, současný limit činí 500 metrů. Vláda také uvažuje o zvýšení daně z nemovitosti na větrné parky.
- Počet firemních bankrotů v Německu loni šestým rokem za sebou klesl a ocitl se na nejnižší úrovni od roku 1999, kdy byl přijat současný insolvenční zákon. K poklesu přispívá dlouhotrvající růst největší evropské ekonomiky. Podle údajů spolkového statistického úřadu bylo loni registrováno jako insolventních 23 123 firem, o čtyři procenta méně než v předchozím roce.
- Čistý zisk německé automobilky Porsche, která je součástí automobilového koncernu Volkswagen, se v loňském roce meziročně zvýšil o 6 % na 2,33 miliardy eur. Management automobilky nicméně investory varoval před přehnanými očekáváními ohledně budoucího růstu zisku kvůli snižování ziskových marží a očekávaným investicím do nových technologií.
- Prodej osobních vozů hlavní značky VW z největší evropské automobilové skupiny Volkswagen Group se v únoru snížil o 4,7 % na 394 000. Důvodem byl pokles poptávky v USA, Jižní Americe, Asii a Tichomoří.
- Celkový odbyt automobilů německého koncernu Volkswagen se v únoru meziročně snížil o 1,2 % na 693 300 vozů. Firma se potýká s negativními dopady emisního skandálu a se slabou poptávkou na rozvíjejících se trzích. Volkswagenu se tak nepodařilo udržet oživení prodeje z předchozího měsíce, kdy odbyt meziročně vzrostl o téměř čtyři procenta.
- Německá automobilka BMW v únoru meziročně zvýšila prodej o osm procent na 163 965 vozů. To představuje nejlepší únorový výsledek v historii podniku.
- Německý finanční ústav Deutsche Bank vyplatí za loňský rok celkem na bonusech 2,41 miliardy eur. V roce 2014 banka takto vyplatila 2,71 miliardy eur.
- Belgická prokuratura může začít vyšetřovat šéfa Evropského úřadu proti podvodům (OLAF) Giovanniho Kesslera. Evropská komise totiž 2. března rozhodla o tom, že ho částečně zbaví imunity. Krok, který nyní médiím potvrdila belgická strana, s více než týdenním zpožděním oznámil na tiskové konferenci mluvčí unijní exekutivy Margaritis Schinas.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na evropských trzích
- Řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos vyzval mezinárodní věřitele, aby dokončili nynější prověrku plnění podmínek záchranného programu pro Řecko do 1. května. Atény zejména chtějí ukončit dlouhé diskuse o důchodové reformě, řekl ministr v rozhovoru pro pondělní vydání německého listu Frankfurter Allgemeine Zeitung.
- Akcie společnosti BASF v pondělí ztrácejí přes dvě procenta poté, co média přinesla zprávu o tom, že BASF údajně hodlá vstoupit do chystané fúze firem DuPont a Dow Chemical a podat DuPontu konkurenční nabídku. Analytici se obávají, že BASF přeceňuje své síly a hrne se do potenciálně velmi drahé akviziční bitvy. BASF zprávy odmítla komentovat.
- Důvěra investorů a analytiků v ekonomiku eurozóny v březnu opět klesla, vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti Sentix. Index důvěry se snížil na 5,5 bodu z únorových 6 bodů. Ekonomové oslovení agenturou Bloomberg naproti tomu očekávali, že index mírně vzroste, a to na 8,3 bodu.
- Britská energetická společnost npower, která je součástí německé skupiny RWE, hodlá zrušit zhruba 2 500 pracovních míst. To odpovídá více než pětině její celkové pracovní síly. Informoval o tom server Sky News s odvoláním na své zdroje. Plány na propouštění jsou prý součástí snahy RWE o zlepšení finančních výsledků divize.
- Rusko v letošním roce sníží výdaje na obranu o 5 %. Uvedla to podle agentury RIA Novosti náměstkyně ruského ministra obrany Taťána Ševcová.
- Německo: Podnikové objednávky v lednu meziměsíčně klesly o 0,1 % (odhad: -0,3 %, prosinec: -0,7 %, revidováno: -0,2 %), meziročně vzrostly o 1,1 % (odhad: 0,0 %, prosinec: -2,7 %, revidováno: -2,2 %).
- Generální ředitel ruské automobilky AvtoVAZ Bo Inge Andersson hodlá odstoupit. Oznámily to v pondělí automobilky Renault a Nissan, které kontrolují AvtoVAZ. Správní rada AvtoVAZ se má sejít 15. března a očekává se, že oznámí jméno Anderssonova nástupce, napsala agentura Reuters.
- Generální ředitel Britské obchodní komory (BCC), prominentní podnikatelské lobbistické skupiny, John Longworth rezignoval. Byl totiž dočasně suspendován, protože vyjádřil podporu odchodu Británie z Evropské unie. Oznámila to BCC.
- Podle zpřesněného odhadu Eurostatu ekonomika eurozóny ve čtvrtém kvartále expandovala více, než se původně čekalo. Meziročně HDP eurozóny vzrostl o 1,6 %, předchozí odhad uváděl 1,5 %, mezikvartálně byl růst potvrzen na 0,3 %.
- Deflace, divergence a proces oddlužování pravděpodobně způsobí opětovný pokles cen komodit, tvrdí Goldman Sachs. I když Goldman Sachs věří, že dojde na trhu s ropou letos k rebalancování a do konce roku vznikne deficit (převis poptávky), první signály zlepšení nejsou podle banky zatím dostatečné k nastartování udržitelného býčího trhu.
- Nezaměstnanost v Česku v únoru klesla na 6,3 % z lednových 6,4 %. Uchazečů o práci bylo 461 254. Volných míst nabízeli zaměstnavatelé 114 826, což je nejvíce od října 2008. Oznámil to v úterý Úřad práce ČR. Meziročně klesla nezaměstnanost výrazněji, loni v únoru činila 7,5 %. Letošní únorová hodnota je nejnižší od roku 2009, kdy bylo bez práce téměř 429 000 lidí.
- Nejznámější britská značka luxusního zboží Burberry se obrátila pro pomoc ke svým finančním poradcům poté, co tajemný investor navýšil svůj podíl ve firmě na téměř 5 %, a společnost se začala obávat nechtěné akviziční nabídky. Podle nejmenovaného zdroje se správní rada Burberry obrátila na HSBC, která spravuje zakoupený podíl, banka však odmítla klientovo jméno vyzradit.
- Průmyslová výroba v Německu v lednu vzrostla ve srovnání s předchozím měsícem o 3,3 % po poklesu o 0,3 % v prosinci. Oznámilo to německé ministerstvo hospodářství. Zpráva ukazuje, že největší evropská ekonomika je na počátku nového roku v dobré formě, přestože turbulence na finančních trzích zasáhly podnikatelskou náladu.
- Německá pojišťovna Allianz plánuje zažalovat automobilový koncern Volkswagen kvůli prudkému propadu ceny jeho akcií v souvislosti s emisním skandálem. Uvedl to v úterý nejmenovaný zdroj agentury Reuters obeznámený se situací. Největší evropská pojišťovna prý žalobu hodlá podat v příštích týdnech. Před soudem se údajně chce domáhat náhrady.
- Země Evropské unie se v úterý shodly na doplnění pravidel o výměně daňových informací tak, aby omezily nadnárodním firmám možnost daňových úniků a přesouvání zisků. Novinářům to po jednání ministrů financí EU řekl nizozemský ministr Jeroen Dijsselbloem, jehož země nyní osmadvacítce předsedá. Dohodu pokládá za důležitou také český ministr financí Andrej Babiš.
- Automobilka Maserati představila v úterý na autosalonu v Ženevě dlouho očekávaný model SUV nazvaný Levante.
- Německá prokuratura vyšetřuje kvůli podezření z podvodu v souvislosti s emisním skandálem Volkswagenu již 17 zaměstnanců této automobilky. Jejich počet se tak zvýšil z dosavadních šesti. Oznámil to v úterý mluvčí státního zastupitelství v severoněmeckém Braunschweigu Klaus Ziehe. Nikdo z vyšetřovaných však není z nejvyššího vedení automobilky.
- Slovenská ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku po očištění o sezonní vlivy stoupla proti předešlému kvartálu o jedno procento. Informoval o tom v úterý slovenský statistický úřad, který tak potvrdil svůj odhad z února. Za celý minulý rok HDP Slovenska vykázal růst o 3,6 procenta v porovnání s růstem o 2,5 procenta v roce 2014. Byl to nejlepší výsledek od roku 2010.
- Společnost RWE, která je druhou největší energetickou firmou v Německu, plánuje radikální restrukturalizaci své britské divize npower. Podnik je ve ztrátě a potýká se zároveň s masivním odlivem zákazníků k levnější konkurenci. Britský podnik tak mimo jiné zruší 2 400 pracovních míst z celkem 11 500, které má přímo firma nebo její partneři, uvádí se v úterním prohlášení.
- Do Atén se ve středu vrátili zástupci mezinárodních věřitelů Řecka. Představitelé Evropské komise, Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu (MMF) by měli dokončit vleklou prověrku plnění dohodnutých reforem. Dobrozdání inspektorů je podmínkou pro uvolnění další splátky ze záchranného úvěru a pro zahájení rozhovorů o zmírnění nákladů, které Řecko vydává na obsluhu dluhu.
- Průmyslová výroba ve Spojeném království v lednu meziměsíčně vzrostla o 0,3 %, očekával se 0,4% růst po 1,1% poklesu v prosinci. Meziročně produkce nečekaně vzrostla o 0,2 % po prosincovém revidovaném 0,2% poklesu, čekala se stagnace. Produkce zpracovatelského sektoru v lednu meziměsíčně vzrostla o 0,7 % při očekávání 0,2% růstu po předchozím revidovaném 0,3% poklesu, meziročně pak naopak klesla o 0,1 % po předchozím snížení o 1,7 %, očekával se pokles o 0,7 %.
- Světově největší suverénní fond si připsal za uplynulý rok zisk 334 miliard norských korun (39 miliard USD). Fondu se vyplatily zejména akciové sázky díky oživení trhu ke konci loňského roku. V roce 2014 se ale norskému suverénnímu fondu dařilo daleko lépe s ročním výnosem 7,6 %.
- Německý automobilový koncern Volkswagen čelí v Indii obvinění z daňových úniků. Informovala o tom ve středu agentura DPA. Podle listu Indian Express se obvinění týká mimo jiné indických aktivit české divize Škoda Auto. Indické úřady prý požadují, aby Volkswagen doplatil na daních 3,23 miliardy rupií (1,2 miliardy Kč) a zároveň uhradil pokutu ve stejné výši. Volkswagen se však proti tomuto požadavku hodlá odvolat, píše Indian Express.
- Spotřebitelské ceny v Česku vzrostly v únoru proti lednu o 0,1 %. Tento vývoj ovlivnilo především zvýšení cen v oddíle rekreace a kultura a v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v únoru o 0,5 %, což je o 0,1 procentního bodu méně než v lednu.
- Evropská centrální banka na svém březnovém zasedání dále snížila úrokové sazby a rozšířila program skupování aktiv. Základní úrokovou sazbu ECB snížila na 0 % z 0,05 %, zápůjční sazbu na 0,25 % z 0,3 % a depozitní sazbu na -0,4 % z -0,3 %. Zároveň centrální banka eurozóny navýšila objem programu kvantitativního uvolňování z 60 na 80 miliard eur měsíčně. Tiskovou konferenci šéfa ECB Maria Draghiho jsme sledovali živě.
- Lednová obchodní bilance Německa skončila po sezónním očištění přebytkem 18,9 miliardy eur, očekával se přebytek 19,6 miliardy eur po prosincových 20,3 miliardy eur (revidováno z 18,8 miliardy eur). Dovoz vzrostl o 1,2 % (čekal se růst o 0,4 % po poklesu o 1,6 %), vývoz nečekaně klesl o 0,5 %, přičemž trhy očekávaly růst o 0,5 % po lednovém propadu o 0,7 % (revidováno z -1,6 %).
- Průmyslová výroba ve Francii vzrostla v prosinci meziměsíčně o 1,3 % (odhad +0,8 %, listopad revidován na -0,6 %) a meziročně o 1,9 % (odhad: +2,4 %).
- Americká burzovní skupina Nasdaq OMX koupí od německé Deutsche Börse amerického provozovatele opčních burz International Securities Exchsange (ISE). Zaplatí za něj 1,1 miliardy dolarů, vyplývá ze středečního sdělení Nasdaq OMX. Jde o nejnovější transakci v sérii slučování burzovních trhů po celém světě. Akcie Deutsche Börse ve čtvrtek -0,81 %.
- Michael Horn, šéf amerických aktivit německé automobilky Volkswagen, po dohodě se společností z podniku odejde. Náhlý odchod Horna přichází ve chvíli, kdy se automobilka potýká s dopady rozsáhlého emisního skandálu. Horn působil v automobilce na různých pozicích 25 let. Šéfem americké divize Volkswagenu se stal v roce 2014. Podle prohlášení automobilky odchází po vzájemné dohodě, aby využil jiné příležitosti.
- Německý automobilový koncern Volkswagen hodlá kvůli finančním dopadům skandálu s měřením emisí zrušit v Německu zhruba 3 000 pracovních míst v administrativě. Agentuře DPA to řekly zdroje z podniku. Opatření by se podle nich mělo týkat kancelářských pracovních míst podléhajících kolektivní smlouvě. Do roku 2017 by prý měla zaniknout zhruba desetina těchto pracovních míst. Akcie Volkswagenu ve čtvrtek -3,74 %.
- Francouzská banka Société Générale plánuje do roku 2020 zrušit 550 pracovních míst. Rušení míst je součástí plánu na snižování počtu administrativních center ve Francii a má se týkat oddělení zodpovědných za zpracovávání, vypořádání a další administraci obchodů. Banka nicméně uvedla, že neplánuje rozdávat výpovědi, ale chce využít dobrovolných odchodů zaměstnanců.
- Irská ekonomika loni vzrostla o 7,8 %. Irsko se tak druhým rokem za sebou stalo nejrychleji rostoucí ekonomikou Evropské unie. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil irský statistický úřad. V roce 2014 irská ekonomika zpevnila o 4,8 %.
- Průměrná míra nezaměstnanosti v Itálii se loni snížila na 11,9 % z 12,7 % v roce 2014. Zaznamenala tak první pokles za sedm let.
- Míra nezaměstnanosti v Řecku klesla na konci loňského roku na rovných 24 %. Dostala se tak nejníže od května 2012. Na konci roku 2014 činila míra nezaměstnanosti v Řecku 26,1 %, a v září 2013 byla dokonce na 27,9 %.
- Řecko: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně klesl o 0,5 % (odhad: -1,1 %, leden -0,7 %).
- Norská firma Opera uvádí na trh novou verzi svého internetového prohlížeče, která bude mít schopnost blokovat on-line reklamu, čímž umožní výrazně rychlejší stahování stránek. Společnost sdělila, že nový produkt je zatím určen pro vývojáře a nadšence do technologických novinek, později ale přijde na trh verze pro běžné uživatele počítačů i mobilních telefonů. Podle agentury Reuters je Opera prvním významným vývojářem internetových prohlížečů, který nabídne funkci blokování reklamy. Akcie Opera Software ve čtvrtek -0,60 %.
Výsledková sezóna v Evropě v uplynulém týdnu
- Čistý zisk největší polské bankovní společnosti PKO BP loni klesl o 20 procent na 2,6 miliardy zlotých (16,3 miliardy Kč). Výsledek zhoršily platby, které musí polské banky odvádět do garančního fondu na krytí závazků insolventních bank. Ty se loni zvýšily kvůli bankrotu jedné z menších bank, sdělila v pondělí PKO.
- Švýcarskému výrobci čokolády Lindt & Sprüngli stoupl v loňském roce čistý zisk o 11 procent na 381 milionů švýcarských franků (CHF; 9,4 miliardy Kč). Zisk byl vyšší než čekali analytici, a to navzdory silnému kurzu franku a obtížné situaci na trhu, zvláště kvůli letním vedrům, které prudce snížily poptávku po čokoládě. Firma to uvedla v úterním sdělení.
- Výsledky Merck KGaA ve 4Q2015: EBITDA bez jednorázových položek 933,4 milionu EUR (odhad: 912,7 milionu EUR).
- Největší německý energetický podnik E.ON loni vykázal druhou celoroční rekordní ztrátu po sobě. Společnost ve středu uvedla, že musí odepisovat hodnotu ztrátových elektráren, které plánuje během letošního roku oddělit do samostatné firmy Uniper.
- Německá automobilka BMW v loňském roce zvýšila čistý zisk o deset procent na rekordních 6,4 miliardy eur. Oznámila to ve středu firma, která je největším výrobcem luxusních automobilů na světě.
- Výsledky Prudential za FY2015: Zisk před zdaněním 3,15 miliardy GBP (odhad: 3,58 miliardy GBP).
- Čistý zisk největšího světového prodejce oděvů Inditex vzrostl v posledním finančním roce podle očekávání o 15 procent na 2,9 miliardy eur. Firma, jejíž vlajkovou značkou je Zara, dnes rovněž uvedla, že start do nového fiskálního roku byl příznivý. Finanční rok začal v únoru.
- Společnost Carrefour (ve čtvrtek -6,53 %) navrhla zvýšení dividendy za rok 2015 o 2,9 % na 70 centů. Provozní zisk jí loni stoupl o 2,4 % na 2,445 miliardy EUR, čistý zisk ale klesl asi o 22 % na 980 milionů EUR.
- Francouzská mediální firma Lagardère (ve čtvrtek -13,27 %) nenaplnila očekávání analytiků. Zpráva o špatných výsledcích přišla krátce poté, co ve funkci skončil finanční ředitel.
- Výrobce hnojiv K+S (ve čtvrtek -8,70 %) se také zařadil mezi největší poražené dne. Firma varovala před výrazným poklesem provozního zisku v letošním roce.
Zdroj: ČTK, CNBC