Ranní postřeh: Dražší sója neznamená jen dražší sójovku

Cena sóji strmě roste a přesáhla 11 dolarů za bušl (asi 27,216 kg). Od března tak cena kvůli obavám ze slabé úrody vlivem nepříznivého počasí vyskočila o 36 %. Každý sice sójovou omáčku nemusí, dění na trhu se zemědělskými komoditami se ovšem vyplatí sledovat i těm, kteří jej znají jen prostřednictvím filmu Trading Places s Eddiem Murphym. Komodity totiž mají skrze inflaci vliv i na hlavní finanční trhy.
Za deflační tlaky posledních dvou let "nevděčíme" jen pomalejšímu ekonomickému oživení a levné ropě, ale také levnějším zemědělským komoditám. Hlavní agrokomodity zlevnily od poslední špatné úrody v roce 2012 v několika vlnách o polovinu. Máme za sebou tři roky velmi příznivých podmínek pro úrodu. Nebudou-li však letošní podmínky podobně příznivé, růst cen může být podobně raketový jako v letech 2008, 2010 a 2012.
Sejde-li se růst cen potravin s rostoucími cenami ropy a rychlejším růstem mezd ve vyspělých zemích, pak se po letech překvapivě dočkáme inflace. A to ovlivní chování centrálních bank, pokud jde o úroky a třeba i českou korunu. Dražší soft komodity by byly dobrou zprávou i pro emerging markets.
Zatím stále slyšíme slovo "kdyby". Ale začne-li se tento scénář naplňovat, příležitostí otevřít pozice na hlavních trzích bude hodně.