Co musíte ráno vědět (6. července)

Jak si v úterý vedly akcie v Evropě a zámoří, k čemu se připravuje britská centrální banka a jaké vítězství zaznamenal v Evropě McDonald's? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v úterý po prodlouženém víkendu přerušily čtyřdenní růstovou sérii, Dow přišel o více než 100 bodů
Americké akcie v úterý nenavázaly na příznivý trend z minulého týdne a zlevnily. V pondělí zůstaly trhy v zámoří kvůli Dni nezávislosti zavřené. Investoři se po přestávce začali vracet k otazníkům vznášejícím se nad výsledkem britského referenda z druhé poloviny června o budoucnosti Spojeného království v Evropské unii. Obnovené obavy z ekonomických dopadů takzvaného brexitu nepřály akciím, ropě ani britské libře. Dow v úterý klesl o 0,61 % na 17 840,62 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,68 % na 2 088,55 bodu a Nasdaq Composite oslabil o 0,82 % na 4 822,90 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 5,48 % na 15,58 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o sedm bazických bodů na 1,375 %. V červených číslech skončilo osm z deseti hlavních sektorů, nejvíce klesly energetický sektor, odvětví základních materiálů a finanční sektor, nad nulou se udržely sektor necyklického spotřebního zboží a odvětví veřejných služeb.
Dividendoví aristokraté: Kdo jsou a proč patří do portfolia?
Americké akcie a pohled z velké výšky: 2016 jako rok zásadního zlomu?
2. Evropské akcie v úterním obchodování zamířily do červených čísel, londýnská burza se ale udržela nad nulou
Evropské akcie v úterý v závěru obchodování zamířily prudce dolů kvůli obnoveným obavám z dopadů brexitu. Britské akcie naopak podporovala britská centrální banka, která oznámila, že je připravená podpořit domácí ekonomiku. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,35 %, francouzský CAC 40 naopak odepsal 1,69 % a německý DAX ztratil 1,82 %. Regionální STOXX Europe 600 oslabil o 1,7 % na 324,17 bodu. Bank of England v úterý oznámila, že sníží požadavek na objem kapitálu, který banky musejí držet jako rezervu, což by mělo uvolnit až 150 miliard liber na úvěry domácnostem a podnikům. Naproti tomu italské banky investory příliš netěší - obchodování s akciemi Banca Monte dei Paschi di Siena muselo být během dne pozastaveno poté, co ECB finančnímu domu přikázala, aby do tří let snížil objem nesplácených úvěrů o 40 %.
3. Očekávané události
Středeční dopoledne bude patřit německým továrním objednávkám a španělské průmyslové výrobě. Kromě toho s projevem vystoupí šéf Evropské centrální banky Mario Draghi a ECB se sejde k zasedání, na kterém ovšem nebude řešit nastavení své měnové politiky. Ve Spojených státech budou investoři vyhodnocovat indexy nákupních manažerů v sektoru služeb od společnosti Markit Economics a institutu ISM, výsledek obchodní bilance a pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a vývoji zásob ropy od ropného institutu API. Nejvíce pozornosti by na sebe ale měl strhnout zápis z červnového zasedání měnového výboru Fedu, na němž FOMC rozhodl pokračovat v měnové politice beze změny. Minutes Fedu vyjdou ve 20.00 SELČ. V ČR se ani ve středu obchodovat nebude. Hlavní události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
4. Kazaši a ropné firmy schválili expanzi obřího ropného pole
Kazachstán a skupina velkých ropných firem v čele s Chevronem schválily plán na zvýšení těžby na obřím ropném poli Tengiz. Oznámili to v úterý kazašské ministerstvo energetiky a jeho zahraniční partneři. Rozšíření pole Tengiz je letos zatím největším investičním projektem v ropném průmyslu, který zasáhly nízké ceny této strategické suroviny. Hodnota projektu činí zhruba 36,8 miliardy dolarů.
5. Podnikatelská aktivita v eurozóně byla v prvním čtvrtletí nejslabší od konce roku 2014
Sektor služeb v eurozóně v červnu expandoval podle finálních dat průzkumu mezi nákupními manažery rychleji, než uváděl rychlý odhad. Index nákupních manažerů v sektoru služeb se sice snížil na 52,8 bodu z květnových 53,3 bodu, očekával se však prudší pokles na 52,4 bodu. Kompozitní PMI stagnoval na květnových 53,1 bodu, předběžná data predikovala pokles na 52,8 bodu. Kvůli tomu je průměrný výsledek za druhé čtvrtletí 53,1 bodu, což je o 0,1 bodu méně než v prvním kvartálu. Jedná se o nejnižší hodnotu od posledního čtvrtletí roku 2014.
6. Čínská ekonomika se po změně výpočtu HDP zvětšila, tempo růstu zůstalo zachováno
Čína do výpočtu svého hrubého domácího produktu (HDP) zařadila výdaje na výzkum a vývoj. Velikost druhé největší ekonomiky světa se tím mírně zvýšila, na údaje o jejím růstu však nová metoda měla pouze nepatrný vliv. Vyplývá to z úterního oznámení čínského statistického úřadu.
7. Rusko příští rok zřejmě vyčerpá svůj rezervní fond
Rusko příští rok vyčerpá jeden ze svých státních fondů, rezervní fond, aby pokrylo rozpočtový deficit. Z druhého státního fondu, fondu národního zdraví, pak ze stejného důvodu utratí v příštích třech letech zhruba třetinu peněz. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na návrh ruského ministerstva financí.
8. Libra kvůli brexitu spadla k dolaru na nové minimum za 31 let
Britská libra v úterý na devizových trzích sestoupila vůči dolaru na nové minimum za více než 30 let. Mezi obchodníky se znovu rozhořely obavy z ekonomických a finančních dopadů britského referenda, v němž se Britové vyslovili pro odchod své země z Evropské unie. Kurz GBP/USD klesl během dne až na 1,2998.
9. Moscovici: Snížit firmám v Británii daně není dobrý nápad
Plán britského ministra financí George Osborna snížit firmám v Británii daň z příjmu na méně než 15 % není dobrý nápad. Řekl to v úterý eurokomisař pro hospodářské a finanční otázky, daně a cla Pierre Moscovici. Osborne o víkendu řekl, že snížením daně z příjmu právnických osob chce zabránit odchodu investorů z Británie po červnovém referendu, v němž se voliči rozhodli pro vystoupení své země z Evropské unie.
10. Britská centrální banka čeká po brexitu potíže, podpoří růst
Bank of England zmírní pravidla pro komerční banky, aby zajistila, že po referendu o budoucnosti Británie v Evropské unii, v němž převážily hlasy stoupenců brexitu, budou banky nadále poskytovat úvěry. Ve finančním sektoru lze teď podle ní očekávat období nejistoty. Rizika, která centrální banka před červnovým hlasováním předjímala, se již začínají projevovat, uvedl národní regulátor v úterním sdělení.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
McDonald's vyhrál v EU spor o ochrannou známku
Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's vyhrál u evropského soudu spor o obchodní značku se singapurským konkurentem. Evropský soud druhé instance v úterý rozhodl, že McDonald's má exkluzivní právo na používání termínů Mc nebo Mac u názvů potravin a nápojů.
Singapurská Future Enterprises si chtěla v EU zaregistrovat jako ochrannou známku pro potraviny a nápoje označení MACCOFFEE. To však evropský Úřad průmyslového vlastnictví odmítl. Singapurská firma napadla toto rozhodnutí u soudu, ten ale v úterý podpořil rozhodnutí patentového úřadu a rozhodl, že použitím této značky by singapurská firma neprávem těžila z dobrého jména ochranných známek McDonald's.