US MARKETZavírá za: 5 h 22 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Chronologie pádu Lehman Brothers

Poslední chvíle Lehman Brothers – jak šel čas v předvečer kreditní krize.

Úterý 9. září 2008

Média citují zprávu korejského vládního úředníka, podle které se státem vlastněná Korejská rozvojová banka rozhodla neinvestovat do Lehman Brothers. Původně měla tato banka zájem o 50 procent akcií LB.

Akcie LB na tuto zprávu reagovaly pádem o celých 45 procent a zavíraly na 7,79 USD, tedy nejníže od října 1998.

Středa 10. září 2008

Korejská rozvojová banka potvrdila, že už nemá zájem o akcie Lehman Brothers. Jako důvod uvedla "neshody na podmínkách transakce a rozdílné názory na stav domácího i světového trhu".

LB oznámila horší než očekávané výsledky, konkrétně ztrátu za 3. čtvrtletí 3,9 miliardy USD při záporných tržbách 2,6 miliardy. Plánuje toxická aktiva z realitního trhu v hodnotě okolo 30 miliard převést na novou veřejně obchodovanou společnost, která má vzniknout na začátku roku 2009 a má ulevit zamořeným účetním knihám banky. Chce také prodat většinu své investiční divize.

Standard & Poor's banku varuje, že by mohla snížit její kreditní rating A.

Čtvrtek 11. září 2008

Akcie LB padají o dalších 41,8 procenta kvůli nejistotě. Je totiž jasné, že banka bude mít problém dál fungovat jako nezávislý subjekt.

Pojištění vkladů v bance roste na 805 bazických bodů. To znamená, že investoři by museli platit 805 tisíc dolarů jako pojistku půjčky na pět let v hodnotě 10 milionů. Zároveň vzrostl index mapující bonitu patnácti největších poskytovatelů úvěrů, a to na nejvyšší hodnotu od pátku před víkendovou záchranou Bear Stearns ze strany Fedu (která Bear Stearns prodala JPMorgan).

Do večera některé banky včetně Barclays a Bank of America jednají o koupi podílu nebo celé Lehman Brothers.

Pátek 12. září 2008

Fed svolává schůzku šéfů Wall Street, aby probrali možnosti řešení krize okolo LB.

Timothy Geithner, tehdejší ředitel Federal Reserve Bank of New York, a ministr financí Henry Paulson zdůraznili, že vláda nedá peníze daňových poplatníků na záchranu banky, jako tomu bylo v případě Bear Stearns.

Sobota 13. září 2008

Sílí diskuse o dopadu krize okolo Lehman Brothers na celý finanční systém. Zvětšuje se tlak na další giganty, především pojišťovnu AIG a spořitelnu Washington Mutual.

Z diskuse vycházejí dvě možnosti. Podle prvního scénáře se velké banky a obchodní firmy zavážou dál obchodovat s LB, která získá několik měsíců na řešení své situace. Druhou možností je rozdělení LB na "dobrou" a "špatnou" část, přičemž ta špatná by na sebe vzala zmíněných 30 miliard v toxických aktivech navázaných na realitní trh. Tato možnost má zatraktivnit tu lepší část pro potenciální investory. Schůzka k této věci je odročena bez konkrétního výsledku.

Neděle 14. září 2008

Barclays couvá z potenciálního nákupu LB poté, co ministerstvo financí odmítlo poskytnout záruky proti ztrátám při případné akvizici LB a jejích rizikových realitních aktiv. Americká administrativa ale dál usiluje o řešení krize kolem LB ze soukromých zdrojů.

Obchodování na Wall Street je opatrné, makléři se snaží odhadnout dopady případného kolapsu LB na finanční sektor.

Bank of America nakonec rovněž odstupuje od případné koupě Lehman Brothers a soustředí se na Merrill Lynch. Vedení Merrill Lynch souhlasí s nabídkou Bank of America na nákup kompletního balíku akcií a za 50 miliard USD (29 USD za akcii) se stává součástí Bank of America.

Pondělí 15. září 2008

LB oficiálně vyhlašuje bankrot. Ten se ovšem netýká některých divizí, jako např. divize obchodování s akciemi nebo investiční divizi Neuberger Berman. To může znamenat jak to, že banka hledá pro tyto divize kupce, nebo že chce jen odkrýt všechny karty postupně. Kolaps banky bude znamenat velké ztráty pracovních míst v investiční bance, která psala svoji historii na Wall Street celých 158 let.

Akcie AIG spadly během dopoledního obchodování do propasti hluboké 70 procent. Dohodla se s regulátory pojišťovacího trhu v New Yorku na tom, že může odčerpat 20 miliard USD vlastního kapitálu, aby odvrátila problém s likviditou.

Úterý 16. září 2008

Barclays uzavírá dohodu, díky které získává vybrané části LB, především její klíčovou brokerskou divizi pro Spojené státy, která se zabývá mimo jiné poradenstvím v oblasti fúzí pro lukrativní klienty, zabývá se úpisem cenných papírů a obchoduje s nimi.

Zdroj: CNBC

Americké bankyHistorieKrizeLehman Brothers
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa