Rusnok zařazuje zpátečku a uklidňuje trh s korunovými forwardy

Guvernér ČNB Jiří Rusnok a ředitel sekce měnové Tomáš Holub společně se zástupci významných firem ostravského regionu, profesních svazů a dalšími odborníky diskutovali v Ostravě na téma měnové politiky v letech 2017-2018. A zatímco na konci minulého týdne Rusnok uvedl, že k ukončení kurzového závazku nepotřebuje 2% inflaci, v úterý trh s forwardy (dále) uklidnil. Závazek podle něj může trvat i déle než do poloviny roku 2017.
Guvernér ČNB Jiří Rusnok v úterý dopoledne varoval, že centrální banka může odložit konec kurzového závazku až do druhé poloviny roku 2017. Ještě minulý týden přitom sám opakoval stanovisko bankovní rady z posledního zasedání, že takzvaný exit je pravděpodobný v polovině roku 2017.
"My se vždy rozhodujeme podle aktuálních prognóz a v tuto chvíli prognóza ukazuje, že ten čas by mohl nastat ve druhé polovině příštího roku," uvedl guvernér.
Rusnok také dodal, že pokud by se prognóza vývoje ekonomiky odchýlila od toho, co říká dnes, tak by centrální banka musela zvažovat odložení konce intervencí. "Samozřejmě i pokud by se udála dramatická událost v ekonomice, kterou teď nevidíme, tak bychom také museli zvažovat odložení. Ale pravděpodobnost těch mimořádných událostí je nízká," dodal. ČNB nadále očekává, že se v průběhu příštího roku dostane inflace nad dvouprocentní inflační cíl.
Později pak na konferenci v Ostravě Rusnok uvedl, že centrální banka nemá nyní žádný relevantní důvod nějak urychlovat ukončení režimu devizových intervencí nebo na měnové politice něco zásadně měnit. "Pokud se bude vyvíjet situace tak, jak očekáváme, tedy dosažení inflačního cíle v průběhu příštího roku, tak potom nastane situace, kdy budeme velmi silně zvažovat opuštění toho závazku. A to vše platí, pokud budeme udržitelně plnit inflační cíl," uvedl Rusnok.
Guvernér zároveň v rozhovoru pro ČT upozornil, že ještě ani v rámci bankovní rady nebyla diskuze o podobě konce intervencí. "My jsme řekli, že ať bude jakýkoli způsob exitu, nedopustíme dramatické výkyvy kurzu koruny. I kdybychom technicky opustili jednorázově kurzový závazek, tak se na trh vrátíme, pokud to situace bude vyžadovat. Takže zda bude exit jednorázový, nebo postupný, je vedlejší," uvedl.
"Jiří Rusnok dnes při debatě se zástupci firem oznámil, že kurzový závazek může být ukončen až v druhé polovině příštího roku. Doposud ČNB zastávala názor, že pravděpodobný konec kurzového závazku se pohybuje v polovině roku 2017. Změna v komunikaci ČNB je dle našeho názoru pouze verbální intervencí. ČNB se v minulém týdnu díky spekulacím na forwardovém trhu dostala pod silný tlak a musela začít na devizovém trhu výrazně intervenovat. Dle našich předběžných odhadů se domníváme, že intenzita intervencí v minulém týdnu byla nejvyšší od září minulého roku. Tehdy musela ČNB během několika dní intervenovat v objemu přes 60 miliard Kč. Objem intervencí v minulém týdnu pravděpodobně takového objemu nedosáhl, během několika dní však činil až 40 miliard Kč, což vyplývá z vývoje celkové likvidity bankovního sektoru. Přesnější odhad intervencí v první dekádě září bude možné učinit zítra po zveřejnění dekádní bilance ČNB, již nyní však očekávat, že půjde o desítky miliard Kč. I přes dnešní vyjádření Jiřího Rusnoka se tak stále domníváme, že pravděpodobnost ukončení kurzového závazku v první polovině příštího roku je vysoká," okomentoval projev Rusnoka na konferenci Jakub Seidler, hlavní ekonom pro ČR v ING.
Co stálo za na první pohled nevýznamným posunem v rétorice Jiřího Rusnoka a jaký to má dopad na trh?
V posledních dnech vyvolaly některé komentáře členů bankovní rady a zrychlující inflace zvýšený tlak na kurzový závazek. Na samotném spotovém trhu koruny s eurem se to projevilo setrváním české měny těsně u hranice 27 EUR/CZK. "To hlavní se ale dělo v pozadí. Příliv spekulativního kapitálu způsobil, že koruna proti euru posílila na forwardovém trhu, například v ročním horizontu, protože investoři začali sázet právě na ukončení závazku v polovině příštího roku. Česká národní banka zároveň musela podle našich odhadů výrazně zvýšit svou intervenční aktivitu, aby korunu udržela nad hladinou 27 EUR/CZK," říká ekonom z Komerční banky Marek Dřímal.
Právě posunutí konce kurzového závazku může situaci na forwardovém trhu uklidnit. Pokud opadnou akutní spekulace, může euro na forwardovém trhu zlevnit, což mohou využít české firmy pro výhodnější zajištění. ČNB zároveň nebude muset tolik intervenovat. Rusnokovo vyjádření tak působí jako verbální intervence ve směru udržení uvolněných měnových podmínek.
"Ukončení kurzového závazku v druhé polovině roku 2017 očekáváme i my ve své prognóze, konkrétně vyhlížíme čtvrtý kvartál. Teprve tehdy si bude podle nás ČNB jistá, že opuštění závazku neohrozí plnění jejího inflačního cíle. Ani to však nebude znamenat konec intervencí, protože centrální banka bude pravděpodobně omezovat posilování koruny ještě dalších několik měsíců," doplnil Dřímal.
Zdroj: ČNB, ČTK, Komerční banka