Co musíte ráno vědět (29. září)

Jak si ve středu vedly akcie na obou stranách Atlantského oceánu, na čem se dohodl OPEC a jak plánuje Elon Musk dobýt Mars? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve středu opět zdražily, podpořila je dohoda ropného kartelu OPEC na snížení těžby černého zlata
Americké akciové trhy ve středu znovu zpevnily, přestože na ně vyvíjí zvýšený tlak nervozita před blížícími se listopadovými prezidentskými volbami. Náladu investorů podpořil prudký růst cen ropy po zprávách o nečekané dohodě členů ropného kartelu OPEC na snížení limitu těžby suroviny. Index Dow přidal 0,61 % na 18 339,24 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 0,53 % na 2 171,37 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,24 % na 5 318,55 bodu. Index volatility VIX klesl o 5,42 % na 12,39 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden a půl bazického bodu na 1,572 %. Ceny ropy ve středu získaly více než pět procent po zprávě, že se kartel OPEC dohodl na novém těžebním limitu, který je podstatně pod aktuální produkcí. Index akcií energetického sektoru díky tomu zpevnil o čtyři procenta a zažil nejsilnější růst od ledna. Vedle energetického sektoru se dařilo také odvětví základních materiálů. Pod nulou zůstaly jen sektor cyklického spotřebního zboží a odvětví zdravotní péče.
Jak banky a regulátoři lžou investorům
2. Evropské akciové trhy se ve středu vzpamatovaly ze ztrát z předchozích dnů a posilovaly
Evropské trhy ve středu nenavázaly na pondělní a úterní ztrátové seance a zejména díky akciím bank rostly. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,68 %, když všechny jeho sektory uzavřely v zelených číslech. Britský FTSE 100 si připsal 0,61 % na 6 849,39 bodu, francouzský CAC 40 vzrostl o 0,77 % na 4 432,35 bodu a německý index DAX posílil o 0,74 % na 10 438,34 bodu. Středa byla po několika ztrátových seancích prvním ziskovým dnem pro německou Deutsche Bank. Její akcie zdražily na burze ve Frankfurtu o 2,04 %, k čemuž jí kromě oznámení o prodeji britské pojišťovací divize Abbey Life největší britské skupině fondů životního pojištění Phoenix Group Holdings dopomohly také spekulace o tom, že německá vláda chystá plán na její záchranu. Ty byly sice záhy vyvráceny německou vládou i samotnou mluvčí Deutsche Bank, v plusu se však akcie finančního domu udržely.
Centrální bankéři na pranýři ekonomů
3. Očekávané události
V noci na čtvrtek v Japonsku vyjdou čísla o srpnovém maloobchodu, Čína investory seznámí se zářijovým podnikatelským sentimentem a v ranních hodinách promluví guvernér japonské centrální banky Haruhiko Kuroda. V Evropě dopoledne vyjdou španělské maloobchodní tržby, německá statistika nezaměstnanosti, britská statistika schválených žádostí o hypotéku, portugalský index spotřebitelské důvěry a také údaje o ekonomickém sentimentu, spotřebitelské důvěře a podnikatelském klimatu v eurozóně. Odpoledne Německo zveřejní předběžná zářijová inflační data a Spojené státy krátce na to pošlou na trh finální zprávu o vývoji své ekonomiky ve druhém čtvrtletí, výsledek srpnové obchodní bilance, pravidelnou týdenní zprávu o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti, údaje o jádrových výdajích na osobní spotřebu a statistiku rozjednaných prodejů domů. S projevem dále vystoupí prezident filadelfského Fedu Patrick Harker, Dennis Lockhart z atlantského Fedu, guvernér Fedu Jerome Powell a šéfka Fedu Janet Yellenová. V Rusku se "tajně" vyhlíží vystoupení premiéra Dmitrije Medveděva a ministra financí Antona Siluanova. Oba by se mohli objevit na investorském fóru v Soči. Hospodářské výsledky budou ve čtvrtek reportovat americký výrobce nealkoholických nápojů PepsiCo, konzultační a IT firma Accenture, potravinářská společnost ConAgra Foods a maloobchodní řetězec Costco Wholesale. O nastavení měnové politiky budou rozhodovat centrální banky v ČR a v Mexiku.
Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
4. OPEC se dohodl na prvním snížení těžby ropy za osm let
Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se ve středu dohodli na stanovení nového těžebního limitu s cílem podpořit ceny suroviny. Agentuře Reuters to řekly zdroje z kartelu, podle nichž bude nový limit pod aktuální produkcí. Jiné zdroje předtím uvedly, že kartel směřuje na neoficiální schůzce v Alžíru k dohodě na zmrazení těžby a podrobnosti dohody dojedná na svém řádném listopadovém zasedání ve Vídni.
5. ČEZ má zájem o německý trh větrných elektráren na moři
Česká energetická společnost ČEZ se chce stát silou, s níž je třeba počítat na německém trhu větrných elektráren na moři, které nabízejí lákavé regulované výnosy. Skupina má zájem získat v příštích pěti letech minoritní podíly v projektech s celkovým výkonem 400 megawattů, řekl agentuře Reuters ředitel útvaru zahraničních majetkových účastí ČEZ Martin Pacovský.
6. Deutsche Bank prodala pojišťovnu Abbey Life za 935 milionů liber
Německá banka Deutsche Bank za 935 milionů liber (29,3 miliardy Kč) prodala svoji britskou pojišťovací divizi Abbey Life největší britské skupině fondů životního pojištění Phoenix Group Holdings. Transakce je součástí programu prodeje vedlejších aktivit německé banky a má jí pomoci uklidnit nervózní investory a splnit požadavky regulátorů ohledně výše kapitálu.
7. BlackBerry ukončí výrobu a vývoj vlastních telefonů
Kanadská společnost BlackBerry opouští vývoj a výrobu chytrých telefonů, tedy odvětví, ve kterém patřila mezi průkopníky. Firma ve středu uvedla, že se zaměří na software a služby, zatímco veškerý vývoj hardwaru přesune na externí firmy. Akcie podniku, který byl kdysi největším výrobcem smartphonů na světě, na zprávu zareagovaly silným růstem. Firma současně oznámila, že ve druhém fiskálním čtvrtletí vykázala čistou ztrátu 372 milionů USD.
8. Růst čínské ekonomiky zřejmě letos zpomalí na 6,7 %
Čínská ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí vzroste o 6,6 % a za celý rok se hrubý domácí produkt zvýší o 6,7 %. Vyplývá to z odhadu, který zveřejnila Čínská akademie sociálních věd (CASS), přední poradce vlády. Loni čínská ekonomika vzrostla o 6,9 %, nejpomaleji na 25 let.
9. AB InBev má zelenou při převzetí konkurenta SABMiller
Největší světové pivovarnické společnosti Anheuser-Busch InBev již nestojí nic v cestě v převzetí konkurenčního podniku SABMiller. Podle agentury Reuters se ve středu pro fúzi vyslovili jak akcionáři belgické společnosti, tak akcionáři britské pivovarské skupiny.
10. Fed změní zátěžové testy bank, ty budou muset zvýšit kapitál
Americká centrální banka (Fed) zvažuje změny v každoročních zátěžových testech, které zjišťují, zda jsou velké americké banky schopny vydržet finanční otřesy, včetně další krize. Výsledků změněných testů by Fed využil k určování kapitálových rezerv jednotlivých bank. Pro největší z nich to přitom bude znamenat nutnost opět zvýšit kapitál. Před výborem pro finanční služby americké Sněmovny reprezentantů to ve středu řekla šéfka Fedu Janet Yellenová. K výhledu ekonomiky ani měnové politiky se nevyjádřila.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Příští stanice Mars?
Americký vizionář a zakladatel a šéf společností SpaceX a Tesla Motors Elon Musk v úterý na Mezinárodním astronomickém kongresu v mexické Guadalajaře představil svůj smělý plán na kolonizaci rudé planety.
Muskovým cílem je dle jeho vlastních slov učinit člověka "multiplanetárním druhem", což se neodráží pouze v jeho velkých plánech, ale údajně proto založil i svou společnost SpaceX.
Mars je podle něj každopádně tou nejvhodnější planetou ke kolonizaci v našem solárním systému, a rozhodl se jej proto dobýt.
Největším problémem je podle Muska cena takového výletu. Vizionář však vidí světlo na konci tunelu. Pokud by se předpokládaná cena "jízdenky" 10 miliard dolarů snížila na 200 tisíc dolarů, bylo by podle Muska možné planetu úspěšně kolonizovat. Zdá-li se vám to jako čirá sci-fi, asi vám vyrazí dech další slova novodobého Kryštofa Kolumba. K první etapě kolonizace Marsu by podle Muska mohlo dojít už v roce 2022. Tak nebuďme skeptičtí a vyčkejme!
Na záznam celého Muskova vystoupení se můžete podívat zde.
Systém dopravy na Mars je možné zhlédnout v následujícím videu.