Zpráva ECB: Obavy z politiků a křehkosti bank

Pár dnů po oznámení výsledků italského referenda, které se koná o víkendu, bude zasedat Evropská centrální banka. Trh bude s napětím sledovat, zda dojde k parametrickým úpravám, a nebo k prodloužení kvantitativního uvolňování. Je proto zajímavé zalistovat ve zprávě o finanční stabilitě, který ECB vydala v pondělí ráno.
Největší riziko vidí Evropská centrální banka v politické nejistotě ve vyspělých ekonomikách (brexit, Donald Trump a Itálie letos, volby v Německu, Francii, Nizozemsku a v české kotlině napřesrok), která by mohla přinést další otřesy na finančních trzích. To by odnesly především rozvíjející se ekonomiky.
Druhým největším rizikem je podle ECB bankovní sektor, konkrétně jeho nízká ziskovost v prostředí nízkého růstu, který je v některých zemích eurozóny navíc umocňován vysokým podílem problémových úvěrů (NPL).
Itálie s 20% podílem NPL je hlavním "podezřelým". Na druhé straně finanční trh věří, že ekonomická politika Donalda Trumpa bude proinflační. Proto také inflační očekávání od jeho zvolení vzrostla v USA o 0,25 procentního bodu na 2,25 % u 10letého inflačního swapu.
Inflační optimismus se přelil i přes Atlantik a 10leté inflační swapy pro eurozónu se zvýšily 0,14 procentního bodu na 1,3 %. V ECB tak může zavládnout falešný pocit, že roste kredibilita jejího inflačního cíle, a proto je možné polevit v podpoře ekonomiky.