Ceny ropy jsou na 18měsíčních maximech. Nadechnou se členové OPEC nad mazlavou hladinou?

S růstem cen ropy na 18měsíční maxima je dobré si připomenout, jak mají členové těžařského kartelu OPEC nastavené státní rozpočty. Příjmy z těžby a exportu černého zlata jsou pro většinu z nich klíčovým zdrojem financí, ani současné ceny suroviny pro ně ale nejsou dost vysoké na to, aby jim zajistily alespoň vyrovnané státní rozpočty.
Kuvajt, Katar a Írán se mohou v příštím roce nadechnout, pokud ceny černého zlata zůstanou na nynějších úrovních. Na druhé straně Libye, Bahrajn a Alžírsko se budou při stagnaci cen ropy stále potácet v hlubokém rozpočtovém deficitu. A Saúdská Arábie, která je dominantním hráčem na trhu s ropou, by potřebovala pro zajištění vyrovnaného státního rozpočtu ceny suroviny alespoň na 70 USD za barel.
Naděje států OPEC (a Ruska), že jejich dohoda o omezení produkce vytlačí ceny suroviny na úrovně ze "starých ropných časů", kdy se barel ropy prodával i za více než 100 USD, se ale zřejmě jen těžko naplní. Růst cen suroviny totiž bude brzdit opětovné spouštění vrtných souprav v USA, které se těžařům při nízkých cenách ropy nevyplatí provozovat.
Proto lze očekávat, že úroveň 50 USD za barel bude nadále působit gravitačně. Pro udržitelné proražení této úrovně by bylo potřeba, aby OPEC ukázal odhodlání snížit těžbu razantněji a dokázal, že umí držet slovo. Dalšími podmínkami pro proražení této bariéry jsou akcelerace růstu globální ekonomiky a uvalení ekologických omezení na novou těžbu, což je ovšem s Donaldem Trumpem v čele administrativy Spojených států de facto vyloučené.