Americké akcie v pátek zpevnily, index Dow po datech z trhu práce flirtoval s hladinou 20 000 bodů

Americké akciové indexy vystoupily v závěru týdne na nové rekordy a Dow se dostal těsně pod dosud nepokořenou hladinu 20 000 bodů. Náladu na Wall Street v pátek podpořila především zpráva z amerického trhu práce.
Index Dow stoupl o 0,32 % na 19 963,80 bodu, širší index S&P 500 posílil o 0,35 % na nové zavírací maximum 2 276,98 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite skončil se ziskem 0,6 % na rekordním závěru 5 521,06 bodu. Indexy výše posunuly i absolutní maxima, Dow na 19 999,63 bodu, S&P 500 na 2 282,10 bodu a Nasdaq Composite na 5 536,52 bodu.
Index volatility VIX se snížil o tři procenta na 11,32 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o osm bazických bodů na 2,419 %.
V plusu skončilo všech jedenáct hlavních sektorů indexu S&P 500. Dařilo se zejména technologickému odvětví, průmyslovému sektoru a finančnímu odvětví. Nejmenší zisky si připsaly sektor cyklického spotřebního zboží, odvětví základních materiálů a realitní sektor.
Ekonomika USA v prosinci mimo zemědělství vytvořila zhruba 156 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo přibližně 175 tisíc míst po 204 tisících v listopadu. Míra nezaměstnanosti v prosinci stoupla z 9letého listopadového minima 4,6 % na 4,7 %. Meziroční růst mezd v závěru roku zrychlil na 2,9 %.
"Americký trh práce je ve velmi dobré kondici, růst mezd nabírá na rychlosti," říká Scott Brown, hlavní ekonom v Raymond James Financial. "Očekávám, že v příštích měsících bude tento vývoj pokračovat," dodává Brown.
Akcie farmaceutické společnosti Amgen (+2,48 %) posílily o zhruba dvě a půl procenta poté, co federální soud rozhodl, že firmy Regeneron Pharmaceuticals a Sanofi musejí z trhu stáhnout svůj lék na vysoký cholesterol Praluent. Rozhodnutí federálního soudu je vyústěním patentového sporu firem.
Zlevnily naopak akcie mobilního operátora AT&T (-1,99 %). Pod nulu titul stáhla zpráva, že se nastupující americký prezident Donald Trump stále nesmířil s plánovaným převzetím mediálního konglomerátu Time Warner ze strany AT&T.
V indexu Dow v závěru týdne nejvýrazněji zdražily akcie výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (+1,6 %), mediální firmy Walt Disney (+1,49 %) a banky Goldman Sachs (+1,48 %). Nedařilo se naopak cenným papírům mobilního operátora Verizon Communications (-1,48 %), maloobchodního řetězce Wal-Mart (-1,37 %) nebo chemického obra DuPont (-0,58 %).
Akcie technologické firmy Apple (+1,11 %) přidaly více než procento poté, co kanadský úřad pro hospodářskou soutěž uzavřel dvouleté vyšetřování firmy sdělením, že nenašel důkazy pro její antikonkurenční chování na kanadském trhu.
Za celý uplynulý týden index Dow posílil o 1,02 %, S&P 500 stoupl o 1,7 % a Nasdaq Composite si připsal 2,56 %. První lednový týden byl na amerických burzách o jeden den kratší - v pondělí zůstaly americké trhy kvůli nahrazování novoročního svátku, který spolkla neděle, zavřené.
Za dva měsíce od zvolení Donalda Trumpa příštím prezidentem USA získal index Dow devět procent, zejména díky nadějím na opatření na podporu hospodářského růstu. Úroveň 20 000 bodů představuje pro Dow důležitý milník. Někteří investoři věří, že překročení této důležité psychologické úrovně bude signálem, že růst může pokračovat. Hranici 10 000 bodů Dow překročil v roce 1999.
Ropa mírně zdražila, dolar po datech z trhu práce zpevnil
Světové ceny ropy v pátek mírně stouply, obchodování ale bylo v závěru týdne oslabené a za celý týden se ceny takřka nezměnily. Růst cen omezoval silný kurz dolaru a pochybnosti o dodržování globální dohody o omezení těžby. Silnější dolar zdražuje nákup ropy investorům v jiných měnách.
Cena severomořské ropy Brent kolem 22.00 SEČ rostla o 0,36 % na 56,91 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI zdražovala ve stejnou chvíli o 0,6 % na 53,86 USD za barel. Ceny zůstaly jen mírně nad úrovněmi z konce loňského roku, v němž po dvouletém propadu získaly zhruba 50 %.
Členové OPEC se koncem listopadu dohodli, že od 1. ledna sníží těžbu, aby omezili nadbytečné dodávky na trh a podpořili ceny ropy. K dohodě o snížení produkce se připojily rovněž některé významné těžařské země mimo OPEC v čele s Ruskem a dohoda má stáhnout z trhu celkem asi 1,8 milionu barelů ropy denně.
Saúdská Arábie a další země Arabského poloostrova zatím dávají signály, že budou dohodu dodržovat. Analytici však o celkové úrovni jejího dodržování stále pochybují.
Dolar odpoledne posílil po datech z amerického trhu práce. Investoři se zaměřili především na údaje o mzdách, protože rychlejší růst mezd podporuje inflační tlaky, což by mělo americkou centrální banku přimět k rychlejšímu zvyšování úrokových sazeb.
Za celý týden ale americká měna kvůli čtvrtečnímu propadu podruhé v řadě oslabila. Kolem 22.00 SEČ dolar k japonskému jenu rostl o 1,38 % na 117,03 JPY a jednotná evropská měna k dolaru oslabovala o 0,68 % na 1,053 USD. Dolarový index, který měří hodnotu dolaru k šesti významným světovým měnám rostl o 0,65 % na 102,18 bodu.
Zlato v pátek večer zlevňovalo o více než sedm dolarů na 1 172,61 USD za trojskou unci a cena stříbra klesala o 25 centů na 16,48 USD za trojskou unci.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americká ekonomika v prosinci mimo zemědělství vytvořila zhruba 156 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo přibližně 175 tisíc míst po 204 tisících v listopadu. Míra nezaměstnanosti stoupla z 9letého listopadového minima 4,6 % na 4,7 %. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnilo americké ministerstvo práce. Meziroční růst mezd v závěru roku zrychlil na 2,9 %.
- Japonská vláda se v pátek postavila za automobilku Toyota Motor, která se ve čtvrtek stala terčem kritiky budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa kvůli plánům na výstavbu továrny v Mexiku. Informovala o tom agentura Reuters.
- Bilance zahraničního obchodu Spojených států loni v listopadu vykázala schodek ve výši 45,2 miliardy USD (odhad: -42,5 miliardy USD, říjen: -42,4 miliardy USD).
- Objem amerických továrních objednávek se v listopadu snížil o 2,4 % po říjnovém revidovaném růstu o 2,8 % (revidováno z +2,7 %). Trh očekával pokles o 2,2 %. Bez dopravních prostředků listopadové objednávky vzrostly o 0,1 % po +0,8 % v říjnu.
- Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's v pátek oznámil, že svou pozornost nyní zaměří na nabídku nápojů, v níž vidí rezervy. Společnost by chtěla konkurovat kavárenským gigantům Starbucks a Dunkin' Donuts tím, že by během dubna ráda představila dva nové produkty.
- Peněženka výkonného ředitele Applu Tima Cooka pocítí slabší hospodářské výsledky společnosti za uplynulý fiskální rok. Apple v pátek americkému burzovnímu regulátorovi (SEC) potvrdil, že ve fiskálním roce 2016 utržil 215,6 miliardy USD, což je o 3,7 % méně, než si technologický gigant stanovil (223,6 miliardy USD). Provozní zisk dosáhl 60 miliard USD při cíli 60,3 miliardy USD. Vrcholní představitelé společnosti proto dostali pouze 89,5 % možného ročního příjmu. U samotného Cooka to celkově činí 8,75 milionu dolarů.
- RBC Capital zvýšila investiční doporučení na akcie Walt Disney ze "sector perform" na "outperform".
- Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy ve Spojených státech v uplynulém týdnu stoupl o čtyři na 529. Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu se zvýšil o sedm na 665. Oznámil to v pátek podnik Baker Hughes, který je poskytovatelem služeb pro ropné a plynárenské firmy. Počet aktivních ropných vrtů se zvýšil již podesáté v řadě a je nejvyšší od konce roku 2015.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Index nákupních manažerů v USA ve zpracovatelském sektoru v prosinci podle finálních dat společnosti Markit vzrostl na 54,3 bodu z 54,1 bodu v listopadu. Očekávalo se zvýšení ukazatele o desetinu procentního bodu oproti listopadu. Index sestavovaný institutem ISM stoupl na 54,7 bodu z 53,2 bodu v listopadu (odhad: 53,5 bodu).
- Výdaje ve stavebnictví v USA v listopadu meziměsíčně vzrostly o 0,9 % (odhad: +0,5 %, říjen: +0,6 %).
- Budoucí americký prezident Donald Trump pohrozil největší americké automobilce General Motors, že uvalí vysoké clo na dovoz jejích vozů Chevrolet Cruze vyráběných v Mexiku. Firma v úterý v reakci na Trumpova slova uvedla, že drtivou většinu vozů Chevrolet Cruze určených pro americký trh vyrábí v USA.
- Americká automobilka Ford Motor zruší plán na výstavbu továrny v Mexiku za 1,6 miliardy dolarů. Firma v úterý uvedla, že místo toho investuje 700 milionů USD do své továrny v americkém státě Michigan. Investiční plány Fordu v Mexiku se dříve staly terčem ostré kritiky ze strany budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa.
- Americký výrobce čipů Intel koupí 15% podíl v německém poskytovateli digitálních mapových služeb HERE, aby pronikl na pole technologií pro automatické řízení automobilů. Oba podniky budou spolupracovat na vývoji map s vysokým rozlišením pro potřeby samořízených automobilů. Intel neuvedl, kolik za podíl zaplatí. Sdělil jen, že transakce bude završena v prvním čtvrtletí.
- Evercore zvýšila doporučení na akcie Walt Disney na "buy" z "hold" a zvýšila jejich cílovou cenu na 120 ze 103 USD.
- Citigroup zvýšila doporučení na akcie Verizon Communications na "buy" z "neutral" a zvýšila jejich cílovou cenu na 60 z 55 USD. Doporučení na akcie Abercrombie & Fitch naopak Citigroup snížila na "hold" z "buy".
- JPMorgan Chase zvýšila doporučení na akcie Xerox na "overweight" z "neutral".
- Elektřina vyrobená ze slunce je již nyní v některých částech světa levnější než elektřina vyrobená spalováním uhlí. Za necelé desetiletí bude slunce pravděpodobně nejlevnější možností výroby elektřiny po téměř celém světě, upozornila agentura Bloomberg.
- Americká ekonomika by díky zvýšeným rozpočtovým výdajům mohla zrychlit růst, inflace by se mohla zvednout, a úrokové sazby by se tak mohly zvyšovat rychleji. Podle ve středu zveřejněného zápisu z prosincového zasedání měnového výboru americké centrální banky se na tom shodli takřka všichni členové výboru.
- Světovému investičnímu bankovnictví loni nadále vládly JPMorgan Chase a další čtyři velké americké banky. Celkové příjmy z poplatků za služby v tomto segmentu nicméně klesly o sedm procent na 85 miliard dolarů.
- Podle investičního stratéga BNP Paribas Erica McLaughlina by v roce 2017 mohl pokračovat býčí trend na amerických akcií. Stratég to alespoň považuje za pravděpodobnější než příchod medvědů. Americké akcie v posledním čtvrtletí roku 2016 rostly závratným tempem pod vlivem vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách. Právě miliardářova politika by podle McLaughlina měla pohánět americké trhy k dalšímu růstu. Rok 2017 by pak měl patřit zejména bankám a zdravotnictví.
- Americký soud odložil vynesení rozsudku nad zaměstnancem německé automobilky Volkswagen, který je jedinou osobou čelící ve Spojených státech obvinění z trestného činu kvůli skandálu kolem falšování testů emisí.
- Kandidát budoucího prezidenta Spojených států Donalda Trumpa na ministra zahraničí Rex Tillerson ukončil vazby s ropnou společností ExxonMobil, kterou vedl. Učinil tak týden před pohovorem v Senátu, který bude po Trumpově inauguraci o Tillersonově jmenování do čela americké diplomacie hlasovat.
- Dosluhující americký prezident Barack Obama v Kongresu během schůzky s demokratickými zákonodárci hájil existenci své zdravotní reformy. Obama podle senátora Gerryho Connollyho chce, aby ti Američané, kteří o zdravotní pojištění přijdou, věděli, že to bude kvůli republikánům. Ti totiž chtějí reformu známou jako Obamacare zrušit. Zdůvodňují to argumentem, že je příliš drahá a že narušila trh s pojistkami; obhájci reformy naopak zdůrazňují, že zajistila dostupnou zdravotní péči milionům dříve nepojištěných Američanů.
- Alphabet — mateřská firma Googlu se chce zaměřit na Indii, kde má v úmyslu zdarma nabízet jednoduché internetové prezentace malým podnikatelům.
- Amazon — internetový obchodník bude prodávat televize od čínského výrobce spotřební elektroniky Tongfang se svým softwarem Fire TV. Zákazníci budou mít možnost využívat řady streamingových služeb a zároveň budou moci mluvit s virtuální asistentkou Alexa.
- Johnson & Johnson — soud zredukoval na polovinu prosincový rozsudek soudu nižší instance, jenž přiznal celkem jednu miliardu dolarů odškodného lidem, jimž ublížily kyčelní implantáty DePuy Orthopaedics Pinnacle od Johnson & Johnson.
- Facebook — šéf provozovatele sociální sítě Mark Zuckerberg si dal novoroční předsevzetí procestovat letos všechny státy americké unie.
- Macy's — maloobchodní prodejce letos uzavře 68 obchodů a propustí zhruba deset tisíc zaměstnanců.
- Americká společnost Apple odstranila ze svého čínského obchodu App Store zpravodajskou aplikaci amerického listu The New York Times, aby tak vyhověla požadavku čínských úřadů. List o tom ve čtvrtek informoval na svém webu. Apple aplikaci v anglické i čínské verzi z obchodu odstranil 23. prosince. Jiné světové zpravodajské aplikace, včetně The Financial Times a The Wall Street Journal, však jsou stále dostupné.
- Největší americká automobilka General Motors a její společné podniky v loňském roce zvýšily prodej v Číně o sedm procent na téměř 3,9 milionu vozů. Čína tak byla již pátým rokem za sebou největším trhem tohoto amerického podniku.
- Americké společnosti v prosinci oznámily plánované propuštění 33 627 zaměstnanců, což bylo o téměř 42,4 % více než před rokem. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnila konzultační společnost Challenger, Gray & Christmas.
- Podle zprávy agentury ADP vytvořil soukromý sektor ve Spojených státech v prosinci asi 153 tisíc pracovních míst. Očekával se výsledek 175 tisíc. V listopadu v soukromém sektoru vzniklo podle ADP 215 tisíc nových míst (revidováno z 216 tisíc).
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 31. prosince klesl na 235 tisíc z 263 tisíc v předchozím týdnu. Trh očekával pokles na 260 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 24. prosince vzrostl na 2,112 milionu z 2,096 milionu, očekávalo se 2,045 milionu.
- Index nákupních manažerů v sektoru služeb USA sestavovaný společností Markit Economics v prosinci dosáhl úrovně 53,9 bodu (listopad: 54,6 bodu, odhad: 53,4 bodu). Kompozitní PMI dosáhl 54,1 bodu po 53,7 bodu v listopadu.
- ISM index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor v prosinci zůstal na listopadových 57,2 bodu (odhad: 56,6 bodu).
- Americký výrobce elektrického nářadí Stanley Black & Decker koupí za 900 milionů dolarů od obchodního řetězce Sears Holding značku nářadí Craftsman. Společnost ve čtvrtek podle agentury Reuters uvedla, že tím dál posílí svou sestavu produktů ručního a elektrického nářadí.
- Prodejny aplikací App Store společnosti Apple přinesly loni vývojářům aplikací celkem 20 miliard dolarů. Bylo to o 40 % více než v předešlém roce a odrážela se v tom popularita her jako Pokémon GO a Super Mario Run, sdělila ve čtvrtek společnost.
- Spojené státy se během deseti let stanou díky rostoucímu exportu zemního plynu a ropy a poklesu dovozu ropných produktů čistým vývozcem energetických surovin a produktů. Předpověděl to ve čtvrtek Úřad pro energetické informace (EIA) při ministerstvu energetiky USA. Naposledy byl americký energetický vývoz vyšší než dovoz v roce 1952, uvedla agentura Reuters.
- Budoucí prezident USA Donald Trump pohrozil uvalením vysokých cel na případný dovoz automobilů vyrobených v Mexiku i japonské automobilce Toyota Motor. V úterý tím Trump pohrozil největší americké automobilce General Motors. Americkou dvojku Ford Motor už Trumpův tlak přinutil zrušit plán na výstavbu nové továrny u jižního souseda Spojených států.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Walgreens Boots Alliance v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,10 USD (odhad: 1,09 USD), tržby 28,5 miliardy USD (odhad: 29,2 miliardy USD).
- Výsledky Monsanto v 1Q: Čistý zisk na akcii 0,07 USD (odhad: 0,01 USD), tržby 2,65 miliardy USD (odhad: 2,27 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK