US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Co musíte ráno vědět (30. ledna)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a ve Spojených státech, kdo z "nepřátel" Donalda Trumpa se stává jeho pravou rukou a jakým gestem svět překvapil papež František? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
29. 1. 2017 | 20:00
Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly, Nasdaq Composite skončil na novém zavíracím maximu. Za týden přidaly indexy více než procento

Americké akcie zakončily páteční seanci poblíž nuly. Negativně na náladu investorů působily slabší hospodářské výsledky a zpráva o poklesu tempa růstu americké ekonomiky. Index Dow ale zůstal nad psychologicky důležitou hladinou 20 000 bodů, nad kterou se dostal poprvé v historii ve středu, a index Nasdaq Composite stanovil nové zavírací maximum. Dow v pátek odepsal 0,04 % na 20 093,78 bodu a širší index S&P 500 oslabil o 0,09 % na 2 294,69 bodu, zatímco index Nasdaq Composite stoupl o 0,1 % na nové zavírací maximum 5 660,78 bodu. Index volatility VIX klesl v pátek o 0,47 % na 10,58 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 2,484 %. V plusu uzavřely sektor zdravotní péče a technologické odvětví, nejvýrazněji naopak klesly energetický sektor, realitní odvětví a sektor necyklického spotřebního zboží. Za celý uplynulý týden index Dow přidal 1,34 %, S&P 500 stoupl o 1,03 % a Nasdaq Composite zpevnil o 1,9 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci zabrali a americké akcie jsou na nových maximech

Dow na 20 000 aneb Jak se překonávají bezvýznamné tržní hranice

2. Evropské akcie v pátek zlevnily, za celý týden se ale většina hlavních indexů udržela v plusu

Západoevropské akciové trhy zakončily páteční seanci vesměs se ztrátami, když investoři reagovali na nejistotu ohledně dopadů ekonomické politiky Donalda Trumpa, fluktuace na forexové scéně a různě úspěšné výsledky korporátního hospodaření. Díky robustním ziskům z počátku týdne však jejich bilance za uplynulých pět obchodních dnů zůstala s výjimkou londýnské burzy v kladném pásmu. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 zakončil páteční obchodování se ztrátou 0,3 % na 361,77 bodu. Britský FTSE 100 posílil o 0,32 % na 7 184,49 bodu, německý DAX ale klesl o 0,29 % na 11 814,27 bodu a francouzský CAC 40 odepsal 0,56 % na 4 839,98 bodu. V červených číslech skončila většina sektorů, nejslabší výkon podaly automobilky. Za celý uplynulý týden STOXX Europe 600 přidal 1,05 %, FTSE 100 klesl o 0,21 %, DAX zpevnil o 1,58 % a CAC 40 vzrostl o 0,44 %.

Padne euro do 18 měsíců? Americká diplomacie přiostřuje

Michal Šnobr (J&T Banka): Plány Evropy s obnovitelnými zdroji jsou nerealistické, po německých volbách může v sektoru přijít zásadní zlom

3. Pražská burza v pátek klesla, za celý týden ale o téměř jedno procento stoupla

Pražská burza v pátek po čtvrteční stagnaci klesla, index PX odepsal 0,13 % na 936,89 bodu. Dolů ho táhly pojišťovna VIG nebo telekomunikační společnost O2. Opačným směrem na index působily cenné papíry Erste Group Bank a Unipetrolu podpořeného hospodářskými výsledky. Od minulého pátku stoupl index PX o 0,9 %. Z hlavních emisí v pátek nejvíce klesly akcie operátora O2 Czech Republic, které zlevnily o 1,63 % na 265,10 Kč. Pokles postihl rovněž cenné papíry rakouské pojišťovnické skupiny Vienna Insurance Group. Jejich cena klesla o 1,57 % na 620,20 Kč. V červených číslech uzavřely páteční seanci také akcie sázkové kanceláře Fortuna, které odepsaly 1,44 % na 92,65 Kč. Z bankovních titulů si nejlépe vedla Erste. Cenné papíry rakouské bankovní skupiny posílily o 1,41 % na 782,90 Kč. V plusu byla též MONETA Money Bank, naopak akcie Komerční banky klesly o 0,56 % na 887,60 Kč. Mimo finanční sektor se dařilo například Unipetrolu, který ve čtvrtek oznámil, že loňský rok uzavřel s rekordním ziskem skoro osm miliard korun. Akcie petrochemického holdingu v pátek stouply o 1,19 % na 190,65 Kč.

ČNB a problém s eurem: Přijetí společné měny by stálo až stovky miliard

ČEZ chce zmapovat zájem o svá aktiva v Bulharsku, komentář k možnosti jejich prodeje firma neposkytla

4. Očekávané události

V noci na pondělí zveřejní Japonsko zprávu o maloobchodních tržbách, dopoledne přidá Španělsko zprávu o vývoji HDP v závěru loňského roku, eurozóna doplní indexy spotřebitelské důvěry, ekonomického sentimentu, podnikatelského klimatu a nálady v sektoru průmyslu a ve službách a Německo na trh pošle inflační statistiku. Odpoledne se pozornost investorů přesune do zámoří, Spojené státy zveřejní zprávu o osobních příjmech a výdajích, index průmyslové aktivity dallaského Fedu a údaje o rozjednaných prodejích domů. Burzy v Číně zůstanou v pondělí kvůli oslavám nového lunárního roku zavřené. Očekávané události celého týdne najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 30. ledna

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 30. ledna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Šéf Tesly Elon Musk je v dalším Trumpově poradním sboru

Americký prezident Donald Trump jmenoval na konci týdne svůj poradní sbor pro pracovní místa ve zpracovatelském průmyslu. Členy jsou ředitelé předních amerických společností, figuruje mezi nimi také šéf výrobce elektromobilů Tesla Motors a technologický vizionář Elon Musk. Šéfové firem ze Silicon Valley včetně Muska přitom Trumpa během předvolební kampaně často ostře napadali. Elon Musk, který je oslavován jako zastánce čisté energie, je součástí už druhého Trumpova poradního sboru. V prosinci ho Trump zařadil do seskupení, které mu má tlumočit názory privátního sektoru.

6. Ford: Vládní normy pro spotřebu ohrožují v USA milion pracovních míst

Nynější plán povinného snižování spotřeby automobilů, který zavedla vláda bývalého prezidenta Baracka Obamy, ohrožuje v USA zhruba milion pracovních míst. Novému prezidentovi Donaldu Trumpovi údaje s tímto odhadem předal na konci týdne generální ředitel automobilky Ford Motor Mark Fields, uvedla agentura Bloomberg.

7. ESM: Řecký dluh je dlouhodobě zvládnutelný

Řecký veřejný dluh bude díky mimořádně vstřícným úvěrovým podmínkám a nedávno přijatým úlevám pro zemi dlouhodobě zvládnutelný. Uvedl to evropský záchranný fond ESM v reakci na výpočty Mezinárodního měnového fondu (MMF), podle nichž bude řecký dluh ve velmi vzdálené budoucnosti neudržitelný. ESM označil odhady MMF za panikářské.

8. Šéfa adidasu znepokojují vyhlídky EU, Trumpa se nebojí

Šéf německé společnosti adidas Kasper Rørsted má velké obavy z dopadů, které může mít neschopnost Evropské unie řešit vlastní problémy. Nástupu nového amerického prezidenta Donalda Trumpa se nebojí. Šéf předního světového výrobce sportovního oblečení a obuvi to řekl německému listu Die Welt.

9. První audit saúdské Aramco potvrdil objem ropných rezerv

První nezávislý audit ropných rezerv saúdskoarabského státního gigantu Aramco potvrdil dosavadní údaje společnosti. Agentuře Reuters to v pátek sdělily zdroje informované o auditu. Aramco dosud uváděla, že disponuje prokázanými rezervami v objemu kolem 265 miliard barelů, což tvoří asi 15 % světových prokázaných zásob.

10. Růst americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí podle prvního odhadu zpomalil na 1,9 %

Tempo růstu americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí kleslo na 1,9 % z dvouletého maxima 3,5 % ve třetím kvartálu. V prvním odhadu vývoje hrubého domácího produktu za poslední loňské čtvrtletí to v pátek uvedlo ministerstvo obchodu USA. Ekonomiku oslabil pokles vývozu, příznivými signály do budoucna jsou ale nadále silné spotřebitelské výdaje a rovněž podnikatelské investice.

BONUS

Papež František nechce být na vatikánských euromincích

Papež František si nepřeje, aby vatikánské euromince nadále zdobil jeho obličej. Rozhodl proto, že při ražbě nových vatikánských eur a centů bude na straně, která zobrazuje motivy z jednotlivých zemí platících evropskou měnou, znázorněn papežský znak.

Podle vatikánského úřadu pro filatelii a numismatiku rozhodnutí, že mince v hodnotě od jednoho centu do dvou eur napříště nebude zdobit Františkův obličej, přijal Vatikán na výslovnou žádost samotného pontifika.

František byl od roku 2014 vyobrazen na mincích ve třech různých verzích. Své portréty měli na euromincích také papež Jan Pavel II. a Benedikt XVI. V období sedisvakance po smrti Jana Pavla II. v roce 2005, tedy v době, kdy papežský úřad nebyl obsazen, Vatikán vyrazil také 60 000 kusů mincí s emblémem papežské kanceláře.

Vatikán není členem Evropské unie, na jeho území se ale platí eurem a může razit vlastní mince. Dohoda s Bruselem z roku 2010 stanovila jejich celkovou hodnotu na 2,3 milionu eur. Tuto částku doplňuje ještě obnos, který se pravidelně nově počítá. Vatikánské mince jsou velmi žádané mezi sběrateli.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie