Denní glosa: Zuckerberg s lidskou tváří? Nenechte se vysmát

Mark Zuckerberg se zařadil mezi vynálezce-velikány, kteří svého počinu litují. Alespoň trochu. Alfred Nobel se zalekl dynamitu, Albert Einstein trpěl výčitkami svědomí kvůli svému podílu na vývoji jaderné zbraně, interiérový architekt Robert Propst zavrhl kancelářskou kostku připomínající králíkárnu, a dokonce i Michail Kalašnikov měl potíže s tím, co všechno dokázaly jeho samopaly. Nyní je řada na Zuckerbergovi.
"Když jsem Facebook zakládal, nebylo na myšlence propojit celý svět nic divného," citovala Zuckerberga BBC. "Dnes, když postup globalizace nechal některé lidi vzadu, je ta myšlenka již kontroverzní."
Facebook asi není nejzhoubnější věc na světě, vždyť máme televizní vysílání přes den, Agrofert nebo veganství. Ale Zuckerbergova míra pokrytectví je mezi zmíněnými velikány bezprecedentní.
Facebook není škodlivý proto, že kvůli globalizaci přišli o práci evropští textilní výrobci, nebo proto, že George Soros položil libru. Je škodlivý proto, že Zuckerberg po desetiletí záměrně pěstoval v lidech návyk vykašlat se na vlastní soukromí.
Například: "Myslíte si, že Daniel Deyl prodává marihuanu?" kladl Markův ďábelský vynález mým e-přátelům ničím nepodložený, zato důkladně ničivý dotaz. Tenhle konkrétní fórek již Facebook opustil, ale touha strkat nos, kam nepatří, mu zůstala coby základní konstrukční prvek.
Když se proto nyní Zuckerberg snaží vyvolat dojem, že má také lidskou tvář, je to podobné, jako kdyby Einstein seděl v Los Alamos a mnul si ruce nad každým úspěšným pokusným odpálením A-bomby, pak by odpilotoval Enolu Gay, ale najednou se divil, že to nějak hodně bouchlo.