Co musíte ráno vědět (22. února)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a na Wall Street, na co chce ČSSD ve volební kampani lákat voliče a jaké bohatství se ukrývá v ulicích Tokia? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie po prodlouženém víkendu přidaly přes půl procenta a opět posunuly historické rekordy
Solidní hospodářské výsledky některých maloobchodních řetězců a trpělivost investorů čekajících na podporu ekonomiky ze strany nové administrativy pomohly akciovým indexům v USA na další maxima. Index Dow narostl o 0,56 % na 20 743 bodů, S&P 500 posílil o 0,60 % na 2 365,38 bodu a Nasdaq Composite přidal 0,47 % na 5 865,95 bodu. Posílily akcie ve všech sektorech, přes procento zpevnila odvětví energetiky, základních materiálů a veřejných služeb. Index volatility VIX stoupl o 0,70 % na 11,57 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA narostl o necelé dva bazické body na 2,429 %. Indexy S&P 500, Dow, Nasdaq Composite i Russell 2000 si v úterý vylepšily historická maxima a od amerických prezidentských voleb bez výjimky přidávají více než 10 %.
7 levných a perspektivních akcií
2. Evropské trhy v úterý převážně zpevnily, v centru pozornosti investorů byly indexy nákupních manažerů
Evropské akciové trhy v úterý uzavřely převážně v plusu. K dobrému výsledku jim pomohla lepší než očekávaná makrodata a také růst cen ropy. Proti trendu šel evropský bankovní sektor. Britský FTSE 100 sice klesl o 0,34 % na 7 274,83 bodu, francouzský CAC 40 však vzrostl o 0,49 % na 4 888,76 bodu a německý DAX stoupl o 1,18 % na 11 967,49 bodu. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,64 % na 373,4 bodu, když téměř všechny jeho sektory zakončily seanci v zelených číslech. Evropské akcie tak podle klíčového evropského indexu vyšplhaly na nejvyšší hodnotu za posledních 14 měsíců. Povzbuzením pro trhy byly zejména příznivé údaje o únorovém vývoji podnikatelské aktivity v eurozóně. Ta se v únoru podle předběžných dat nečekaně zvyšuje. Vysoký růst je patrný hlavně v soukromém sektoru a ve zpracovatelském průmyslu, tvorba pracovních míst je nejvyšší od srpna 2007. Aktivita se zvyšuje ve všech regionech za přispění vysoké poptávky a díky optimistickému výhledu. Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v únoru vzrostl na 55,5 bodu z lednových 55,2 bodu. Očekával se naopak pokles na 55 bodů. Sektor služeb oproti lednu rovněž expandoval rychleji. Index zde stoupl na 55,6 bodu z lednových 53,7 bodu, očekávala se stagnace na lednové hodnotě. Kompozitní index se zvýšil 56 bodů z 54,4 bodu v lednu (odhad: 54,3 bodu). Investoři ale zůstávají ostražití kvůli politickým rizikům. Mají obavy z rostoucích preferencí kandidátky krajní pravice pro francouzské prezidentské volby Marine Le Penové, která navrhuje mimo jiné odchod Francie z eurozóny a uspořádání referenda o členství země v Evropské unii. Pozitivně na úterní obchodování působil také růst cen ropy. Ty stouply o zhruba 1,5 % v reakci na slova generálního tajemníka Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) Mohammeda Barkinda, který uvedl, že by se zásoby černého zlata v důsledku dohody o omezení těžby měly snižovat.
Pasivní investování jde do světa
3. Pražská burza v úterý mírně stoupla, dařilo se akciím Unipetrolu
Pražská burza v úterý navázala na zisk z pondělní seance, když index PX stoupl o 0,12 % na 974,47 bodu. Nahoru jej táhly akcie petrochemického holdingu Unipetrol (+1,98 %), nedařilo se energetické skupině ČEZ. Objem obchodů byl s 382 miliony korun podprůměrný. Pražská burza v úterý se svým ziskem pouhých 0,12 % zaostala za západoevropskými burzami. Podle analytika z České spořitelny Pavla Smolíka by vysvětlením mohl být volební daňový program ČSSD, který dopoledne představil předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. Strana navrhuje progresivní korporátní daň, která by postihla větší české společnosti. Zisky nad 100 milionů Kč by byly nově zdaněny sazbou 24 % proti stávajícím 19 %. Nejobchodovanější byly v úterý akcie Komerční banky, které klesly o 0,21 %, MONETA Money Bank zpevnila o 0,64 % a Erste Group Bank ztratila 0,14 %. VIG připsala 0,66 %. V červených číslech úterní obchodování uzavřely také energetický gigant ČEZ, jenž odevzdal 0,52 %, tabáková firma Philip Morris ČR (-0,42 %) a Fortuna (-0,05 %). Dařilo se vedle Unipetrolu například O2 (+0,77 %).
Volatilita koruny: Nůžky mezi realitou a očekáváním se rozevírají
4. Očekávané události
Ve středu dopoledne vydá mnichovský ekonomický institut Ifo svůj index podnikatelského klimatu pro Německo, Spojené království se pochlubí předběžnými daty o vývoji HDP ve čtvrtém čtvrtletí 2016 a Eurostat vydá údaje o lednové inflaci v eurozóně. Spojené státy odpoledne na trhy pošlou pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o hypotéku a statistiku lednových prodejů starších domů. Kanada vydá prosincové maloobchodní tržby. Večer americká centrální banka odtajní zápis z posledního zasedání měnového výboru. Za řečnický pultík se ve středu postaví zástupce guvernéra Bank of England Jon Cunliffe a člen rady guvernérů Fedu Jerome Powell. Hospodářské výsledky za poslední kvartál loňského roku budou reportovat například společnosti Tesla, Fitbit, Transocean, Square, HP, Bayer, Airbus nebo Lloyds Banking Group. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. ČSSD chce jít do voleb s návrhem tří pásem pro zdanění firem, pro zdanění zaměstnanců navrhuje pásma čtyři
ČSSD v rámci své volební kampaně navrhne tři pásma pro korporátní daň. Zisky nad 100 milionů Kč by byly zdaněny sazbou 24 %, na pásmo 5–100 milionů Kč by připadla aktuální 19% sazba a zisky pod 5 milionů Kč by stát zdanil 14 %. Čtyři daňové sazby by ČSSD chtěla zavést pro daň z příjmu fyzických osob.
6. Českým firmám stouply tržby v letech 2011-2015 o 23 %
České společnosti, které pravidelně zveřejňují své účetní závěrky, zaznamenaly v letech 2011 až 2015 celkový nárůst tržeb o 23 % a zvýšení čistého zisku o 38 %. Vyplývá to z analýzy dat, kterou uskutečnila společnost CRIF - Czech Credit Bureau na vzorku 60 000 firem.
7. Počet volných pracovních míst v Německu byl na konci loňského roku rekordní
Počet volných pracovních míst v Německu byl ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku rekordní. Podle údajů ústavu pro výzkum v oblasti zaměstnání IAB stoupl počet volných pracovních míst ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 80 000 na 1,044 milionu a předchozí rekord z konce roku 2015 překonal o 6 000 míst.
8. Verizon podle revidované dohody zaplatí za Yahoo! 4,48 miliardy USD
Americký operátor Verizon Communications a internetová společnost Yahoo! podle listu The Wall Street Journal vyjednali novou verzi dohody o převzetí základních aktivit společnosti Yahoo! ze strany amerického operátora. Ta by měla zahrnovat snížení kupní ceny o 350 milionů dolarů na 4,48 miliardy dolarů z původně sjednaných 4,83 miliardy dolarů. Předpokládá se, že transakce bude dokončena ve druhém čtvrtletí tohoto roku.
9. Norsko chce být součástí dohody EU s Británií o brexitu
Oslo chce být součástí dohody o podmínkách odchodu Británie z Evropské unie. S odvoláním na norského ministra o tom v úterý informovala agentura Reuters. Norsko není členem EU, ale je zapojeno do jednotného vnitřního trhu unie. Britská premiérka Theresa Mayová plánuje na konci března spustit dvouletý proces vyjednávání o vystoupení Spojeného království z EU.
10. PSA slibuje dodržení dohod o ochraně pracovních míst v Opelu
Francouzská automobilka PSA Group uvedla, že v případě převzetí ztrátového konkurenta Opel dodrží současné dohody s odbory o ochraně pracovních míst v továrnách Opelu. Podle některých analytiků je nicméně stále pravděpodobné, že transakce by časem vedla ke zrušení tisíců pracovních míst, uvedla agentura Reuters. PSA vyrábí vozy Peugeot a Citroën.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Obyvatelé Tokia loni našli a odevzdali 3,7 miliardy jenů
Obyvatelé japonského hlavního města našli loni na ulicích a odevzdali policii peníze v celkové hodnotě 3,7 miliardy jenů (825 milionů korun). Napsal to japonský list Kjódó Cušin. Každý den obyvatelé Tokia podle listu odevzdávají průměrně deset milionů nalezených jenů, tato částka se navíc rok od roku zvyšuje.
Tokijští poctivci rovněž loni odevzdali 626 000 nalezených platebních karet, oznámil japonský list. Pokud se držitel nalezených věcí nenajde do tří měsíců, připadají podle japonských zákonů nálezci. Pokud je nepřevezme, propadnou městu. Ztráty platebních karet jsou v posledních letech v Tokiu stále častější, protože jejich počet raketově roste, uvedl list Kjódó Cušin.