Evropské trhy ve čtvrtek převážně stouply, akcie Tullow Oil zdražily o více než 7,5 %

Evropské akciové trhy uzavřely čtvrteční seanci v zelených číslech. Investoři pozorně sledovali dění ve Spojeném království, které ve středu oficiálně zahájilo proces vystoupení z EU, a vyhodnocovali také řadu makrodat.
Regionální index STOXX Europe 600 si připsal 0,51 % na 380,46 bodu, když většina jeho sektorů uzavřela v plusových číslech. Dařilo se zejména těžařům ropy a zemního plynu. Na vrcholu evropského benchmarku zakončila seanci britská ropná společnost Tullow Oil, jež si díky růstu cen černého zlata připsala více než 7,5 %.
Britský FTSE 100 ztratil 0,06 % na 7 369,52 bodu, a šel tak proti trendu. Francouzský CAC 40 vzrostl o 0,41 % na 5 089,64 bodu a německý index DAX si polepšil o 0,44 % na 12 256,43 bodu.
Slabší seanci zaznamenal automobilový sektor, který dolů stáhly akcie německé automobilky Daimler (-4,19 %). Ta oznámila, že hodlá vstoupit na trh s elektromobily. Nedařilo se ani odvětví telekomunikací.
Pozornost ve čtvrtek vzbudila i zpráva agentury Reuters, která uvedla, že ECB zatím neplánuje měnit nastavení programu kvantitativního uvolňování.
Z evropských makrodat byl sledován zejména odhad březnové inflace v Německu. Meziroční míra inflace v největší evropské ekonomice v březnu nečekaně prudce klesla. Podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu v zemích Evropské unie činila 1,5 procenta, zatímco v únoru byla na 2,2 procenta, nejvýše za čtyři a půl roku. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že inflace v březnu zpomalí pouze na 1,9 procenta.
Evropské akcie (30. března 2017) Zdroj: CNBC
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Česká národní banka bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem držet kurz české koruny poblíž hodnoty 27 EUR/CZK. Rozhodla o tom na svém čtvrtečním zasedání bankovní rada ČNB. Změny nedoznaly ani úrokové sazby, které jsou na historických minimech. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %. Guvernér ČNB Jiří Rusnok na tiskové konferenci po zasedání prohlásil, že konec intervencí může od dubna nastat kdykoli.
- Energetická skupina ČEZ ve středu zahájila nabídku na zpětný odkup emise garantovaných vyměnitelných dluhopisů v objemu 470,2 milionu eur a oznámila blokový prodej 7,65 milionu akcií společnosti MOL. Podíl v MOL získala dceřiná společnost CEZ MH B.V. podle smluv z konce roku 2007 o budoucí výstavbě plynových elektráren v areálech rafinerií MOL.
- Devizové intervence České národní banky přinesly od listopadu 2013 exportérům přímo 687 miliard korun a nepřímo 590 miliard korun. Hrubý domácí produkt ČR se zvýšil o 147 miliard korun. Před zahájením čtvrtečního Exportního fóra v Mladých Bukách to uvedla v tiskové zprávě Asociace exportérů.
- Meziroční míra inflace v Německu podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu v zemích Evropské unie v březnu nečekaně klesla na 1,5 % z 2,2 % v únoru, znovu se tak ocitla pod 2% cílem ECB. Meziměsíčně se index spotřebitelských cen zvýšil o 0,1 % po růstu o 0,7 % v předchozím měsíci (odhad: +0,5 %). Ve čtvrtek to sdělil spolkový statistický úřad.
Výsledková sezóna
- Švédská společnost Hennes & Mauritz (H&M) vytvořila v prvním fiskálním čtvrtletí čistý zisk 2,5 miliardy švédských korun (7,1 miliardy Kč), což je meziroční pokles o 3,5 procenta. Důvodem je silná konkurence v odvětví. Druhý největší prodejce oděvů na světě ve čtvrtek také uvedl, že zakládá novou značku ARKET a investuje do logistiky. První fiskální čtvrtletí skončilo v únoru.
Zdroj: CNBC
Aktuality
