US MARKETOtevírá za: 0 h 40 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Kapitalismus: Příběh lásky – nový film Michaela Moorea

Aktuální Mooreův snímek “Kapitalismus: Příběh lásky” byl uveden na začátku září na Benátském filmovém festivalu. Tentokrát se v něm pokouší o zatčení manažerů pojišťovny AIG, nebo například obežene budovu newyorské burzy policejní páskou jako místo, kde došlo ke zločinu.

Andrej Rády
Andrej Rády
19. 9. 2009 | 13:00

Když se ptá lidí pracujících na Wall Street na jejich recept na zlepšení nálady Američanů a jejich sjednocení v těžké době, odpověď jednoho z respondentů je jasná: „Netočte už žádné další filmy.”

Film obsahuje hodně statistik, jako například výzkum, který odhalil, že jen těsná většina mladých dospělých Američanů dává přednost kapitalismu před socialismem. Celou dobu ale divák dostává lekci humoru od profesora v oboru. Pro pointy a sdělení autor využívá obrazové hříčky a narážky.

Když jsme například svědky úryvku instruktážního filmu z 50. let o starověkém Římu a tehdejší roli gladiátorských zápasů pro „pobavení stáda občanů” (v orig. to keep idle citizens entertained – pozn. aut.), střihem se ocitneme v americké SuperStar (American Idol, tedy Idle-Idol – pozn. aut.). Na jiném místě do záběrů z filmu Ježíš Nazaretský Moore vkládá narážky na dnešní stav ekonomiky přímo do úst „hlavního hrdiny”.

Moore dává lidem s opačným názorem ve filmu menší prostor. Když natáčí dělníka, který zabedňuje okna domu zabaveného pro nesplácení hypotéky, lakonicky to komentuje slovy, že „kdyby lidi platili účty, nikdo by je nevyhazoval“. Jeden z editorů Wall Street Journal Stephen Moore má asi minutu na to vysvětlit, proč je kapitalismus dobrý, a demokracie nikoli.

Občas Moore plýtvá pozorností na ty, kteří mu nejsou sympatičtí, zkrátka proto, že jsou hodně směšní. Peter Zalewski, zakladatel společnosti Condo Vultures, která kupuje propadlé domy, dokud jsou levné, filmaři řekl: „Jaký je rozdíl mezi mnou a opravdovým mrchožroutem? To je snadné – já se z toho nepozvracím."

V závěru filmu Moore ukazuje oslavy zvolení prezidenta Obamy v chicagském Grant Parku. Dva dny předtím Moore tvrdil. že republikáni mají pravdu, když v Obamovi vidí nejliberálnějšího člena Senátu, a viděl v něm nejlepší možnost uniknout z okraje propasti krize.

Od toho 20. ledna zřejmě část pravice vidí v Obamovi komunistu, ale jen málo liberálu by ho označilo za liberála. Je cítit zklamání levice nad tím, že velké banky a firmy dostaly další miliardy od státu. A jak Moore nezapomene připomenot, Goldman Sachs dala na Obamovu kampaň více než milion dolarů.

Přesto však nejde Obamovi po krku tak, jako by útočil na Johna McCaina, kdyby byl zvolen on. Místo toho apeluje na demokracii za účasti všech – buďte aktivní sami pro sebe a snažte se pomáhat. Aktivitu v komunitách a svazech nabízí Moore jako trochu vyhýbavou odpověď na finanční problémy.

Tím se Moore dostává trochu na scestí. Co pokazila vláda a její regulace, měla by vláda taky napravit. Když se vloupete do dříve svého zabaveného domu, peníze vám nikdo nevrátí. Moore umí dobře popsat problém, ale místo řešení nabízí Američanům jen další chod u McDonald's.

Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika