Evropské trhy zakončily páteční seanci v plusu, za celý týden stouply o více než procento

Evropské akciové trhy v pátek zpevnily. V centru pozornosti byla data z amerického trhu práce a pokračující výsledková sezóna. Na politické scéně investory znervózňují debaty mezi Evropskou unií a Spojenými státy ohledně správnosti uvalení dalších sankcí na Rusko. Zákon o nových sankcích v týdnu podepsal americký prezident Donald Trump.
Regionální index STOXX Europe 600 si polepšil o 0,95 % na 382,53 bodu, za celý týden pak stoupl o 1,1 %. V pozitivním pásmu uzavřely téměř všechny jeho sektory, nejvíce se dařilo odvětví základních materiálů.
Mezi ziskem a ztrátou kolísal pouze pojišťovnický sektor, který doplatil na horší než očekávané výsledky švýcarské zajišťovny Swiss Re. Její zisk se v letošním prvním pololetí snížil o 35 % na 1,2 miliardy dolarů. Analytici v průměru odhadovali zisk ve výši 1,35 miliardy USD. Akcie společnosti zlevnily o více než 3 %.
Britský FTSE 100 si připsal 0,49 % na 7 511,71 bodu (za celý týden +1,99 %), francouzský CAC 40 vzrostl o 1,42 % na 5 203,44 bodu (za celý týden +1,4 %) a německý benchmark DAX získal 1,18 % na 12 297,72 bodu (za celý týden +1,11 %).
Evropské akcie (4. srpna 2017) Zdroj: CNBC
Očekávané byly v pátek zejména hospodářské výsledky britské banky Royal Bank of Scotland. Ta se v letošním prvním pololetí vrátila do plusu, přestože kvůli sporu v USA musela odepsat 396 milionů liber. Za letošní první pololetí vykázala zisk před zdaněním 939 milionů liber po ztrátě ve výši dvou miliard liber ve stejném období 2016. Cenné papíry banky na oznámení výsledků zareagovaly růstem o zhruba 2 %.
Obchodování na evropských trzích v závěru týdne výrazně ovlivňovalo také dění ve Spojených státech. Investory nejprve potěšilo zveřejnění červencových dat z amerického trhu práce, která dopadla lépe, než se čekalo, a pozitivně působil i úvod seance na Wall Street, který přinesl nové historické maximum indexu Dow Jones Industrial Average.
Hlavní páteční události na evropských trzích
- České maloobchodní tržby bez aut v červnu zrychlily meziroční růst na 6,6 procenta z květnových 5,7 procenta. Zvýšily se tržby za nepotravinářské zboží, pohonné hmoty i potraviny. Již poněkolikáté vykázal nejvyšší tempo růstu prodej přes internet, který byl proti loňskému květnu vyšší zhruba o pětinu. V pátek o tom informoval Český statistický úřad.
- Nezaměstnanost v červenci zřejmě mírně stoupla na 4,1 % z červnových 4 %. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Důvodem není zhoršení ekonomického vývoje, ale pouze sezónní vliv v podobě příchodu absolventů škol na úřady práce. Úřad práce ČR zveřejní údaje o nezaměstnanosti za červenec v úterý 8. srpna.
- Česká národní banka pro letošek mírně zhoršila odhad vývoje veřejných financí. Očekává přebytek 1 procento hrubého domácího produktu, v předchozím odhadu z května počítala s přebytkem 1,1 procenta. Pro rok 2018 počítá nadále s přebytkem 1,1 procenta. Pro rok 2019 ČNB odhaduje také přebytek 1,1 procenta HDP. Vyplývá to ze shrnutí Zprávy o inflaci, které v pátek zveřejnila ČNB.
Výsledková sezóna
- Rakouská finanční skupina Erste Group Bank v prvním pololetí letošního roku vydělala 624,7 milionu eur. Meziročně jí tak čistý zisk klesl o 25,8 % z 841,7 milionu eur. Meziroční srovnání bylo výrazně ovlivněno loňským zaúčtováním příjmu z prodeje podílu v kartové společnosti Visa Europe.
- Čistý zisk největšího ruského těžaře ropy Rosněfť ve druhém čtvrtletí překonal očekávání. Činil 68 miliard rublů, odhadovalo se, že to bude pouze 63 miliard rublů. Kvůli dohodě s Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC) se ale o 1,2 procenta oproti předchozímu čtvrtletí snížil objem denní těžby, uvedla v pátek ruská společnost.
- Britská banka Royal Bank of Scotland v pátek zveřejnila lepší než očekávané výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí, přestože kvůli sporu v USA musela odepsat 396 milionů liber. Společnost za druhý kvartál vykázala čistý zisk 680 milionů liber, analytici přitom očekávali pouze 212 milionů liber. Ve stejném období loňského roku banka zaznamenala ztrátu 1,1 miliardy liber.
- Zisk švýcarské zajišťovny Swiss Re se v letošním prvním pololetí snížil o 35 procent na 1,2 miliardy dolarů. Druhá největší zajišťovna na světě doplácí podle svého pátečního prohlášení na nižší ceny a na plnění po řádění přírodních katastrof, především cyklonu Debbie v Austrálii. Zisk zaostal za očekáváním, analytici oslovení agenturou Reuters jej v průměru odhadovali na 1,35 miliardy USD.
- Německá pojišťovací skupina Allianz v pátek reportovala hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí, které překonaly odhady analytiků. Společnost ve druhém kvartálu vykázala tržby 30 miliard EUR, analytici v anketě agentury Bloomberg počítali s 28,79 miliardy EUR. Čistý zisk činil 2,09 miliardy EUR, ve stejném období minulého roku přitom Allianz dosáhla čistého zisku 1,18 miliardy EUR. Provozní zisk pojišťovny vzrostl o 23 % a dosáhl 2,9 miliardy EUR. Za lepšími než očekávanými čísly stálo zejména snížení nákladů.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Ministerstvo financí v nové prognóze zlepšilo odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 3,1 % a příští rok na 2,9 %. Ke zvýšení odhadů vedlo především zlepšení kondice české ekonomiky i vývoje v zahraničí, informoval v pondělí v tiskové zprávě úřad. V dubnové prognóze MF počítalo letos i příští rok s růstem ekonomiky o 2,5 %. Loni hrubý domácí produkt stoupl o 2,6 %.
- Společnost Unipetrol pokračuje v rozsáhlých investicích v areálu Záluží u Litvínova na Mostecku. Firma plánuje zvýšit kapacitu výroby polypropylenu a pokračuje výstavba nové polyetylenové jednotky. Uvedl to mluvčí chemičky Pavel Kaidl.
- Jaderná elektrárna Temelín v pondělí obnovila výrobu elektřiny na druhém bloku. Připojením turbogenerátoru k přenosové soustavě tak ve 4.52 skončila odstávka, která trvala necelých 73 dní, energetici ji zvládli oproti plánu o necelé dva týdny rychleji. Plného výkonu by měl blok dosáhnout do konce týdne. V pondělí to uvedl temelínský mluvčí Marek Sviták. Od začátku roku vyrobil Temelín 9,137 terawatthodiny elektřiny. Odstávka prvního bloku pro výměnu paliva začne v závěru roku, plánuje se také na tři měsíce.
- Růst maloobchodních tržeb v Německu v červnu výrazně zrychlil a dosáhl 1,1 procenta po růstu o 0,5 procenta v květnu. Jedná se o nejvyšší tempo růstu od loňského října. V pondělí to oznámil německý statistický úřad. Analytici v anketě agentury Reuters přitom v průměru očekávali růst jen 0,2 procenta.
- Míra nezaměstnanosti v eurozóně v červnu klesla na 9,1 % z 9,2 % v předchozím měsíci (revidováno z 9,3 %), a dostala se tak na nejnižší úroveň od února 2009. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Ekonomové v anketě agentury Bloomberg odhadovali, že červnová míra nezaměstnanosti dosáhne 9,2 %. V celé Evropské unii nezaměstnanost zůstala na 7,7 %. Nejnižší byla v České republice, kde činila 2,9 %.
- Podmínky ve zpracovatelském sektoru v ČR se v červenci zhoršily, když index PMI klesl na 55,3 bodu z červnových 56,4 bodu. V úterý o tom informovala společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby.
- Objem bankovních úvěrů v české ekonomice dosáhl ke konci června zhruba 3,08 bilionu Kč, což bylo o 6,7 % více než před rokem. Úvěry poskytnuté domácnostem vzrostly meziročně o 8,7 % na 1,38 bilionu Kč, úvěry podnikům stouply o 5,8 % na 1,022 bilionu Kč. Vyplývá to z údajů České národní banky.
- Francouzská automobilová skupina PSA Group dokončila převzetí ztrátové evropské divize Opel americké automobilové skupiny General Motors, když jmenovala nové vedení, které ji má vyvést z červených čísel, napsala agentura AP. Společnost v úterý oznámila, že nové vedení předloží plán do 100 dnů. Předpokládá, že Opel se do ziskovosti vrátí do roku 2020.
- Přebytek státního rozpočtu České republiky ke konci července stoupl na 25 miliard Kč z červnových 4,6 miliardy Kč. Loni v červenci skončil rozpočet s přebytkem 75,6 miliardy Kč. Za meziročním zhoršením stojí především nižší příjmy z EU, informovalo v úterý ministerstvo financí. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 60 miliard korun.
- Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens podepsal s firmou Reifenhäuser Reicofil smlouvu na dodávku nové výrobní linky pro závod v Jihoafrické republice. Uvedení nové linky do komerčního provozu se předpokládá začátkem roku 2019 a její roční kapacita bude 10 000 tun materiálu.
- Export tuzemských firem si udrží svižné tempo růstu nad deset procent i na začátku letošního čtvrtého čtvrtletí. Naznačuje to index exportu. Největší zásluhu na tom má rostoucí poptávka v zahraničí. Naopak ještě rychlejší expanzi českého vývozu brání nedostatek zaměstnanců mnoha oborů a profesí. Tuzemský vývoz směřuje k dalšímu rekordu. V tiskové zprávě to uvedla Asociace exportérů a Raiffeisenbank.
- Počet registrovaných nezaměstnaných ve Španělsku pokračoval v červenci v poklesu a dostal se na novou nejnižší hodnotu za osm let. Celkem bylo v zemi bez práce 3,3 milionu lidí, o 0,8 procenta méně než v předchozím měsíci. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnilo španělské ministerstvo práce. Počet nezaměstnaných přitom klesá už šest měsíců v řadě.
- Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek poprvé od února 2008 zvýšila úrokové sazby. Základní úrokovou sazbu (dvoutýdenní repo sazba), od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, ČNB zvýšila o 20 bazických bodů na 0,25 %. Současně bankovní rada rozhodla o zvýšení lombardní sazby, za kterou si obchodní banky mohou půjčovat u centrální banky peníze oproti zástavě cenných papírů, o 25 bazických bodů na 0,5 % a o ponechání diskontní sazby, na kterou jsou navázány například neuhrazené daně nebo penále za nesplácené úvěry, na úrovni 0,05 %. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od pátku 4. srpna.
- Bank of England na srpnovém zasedání rozhodla o ponechání sazeb beze změny, základní úroková sazba tak zůstává na historickém minimu 0,25 %. Beze změny zůstává i program skupování aktiv v objemu 435 miliard GBP. Důvodem je nejistý ekonomický vývoj v době, kdy se Británie připravuje na odchod z Evropské unie, a další zpomalení inflace. Banka současně zhoršila odhad růstu na roky 2017 a 2018 kvůli vlivu brexitu na kupní sílu domácností. Pro pokračování v linii stávající měnové politiky zvedlo ruku šest členů měnového výboru, pro zvýšení sazby byli dva členové výboru.
- Italský výrobce pneumatik Pirelli plánuje návrat na burzu. Primární nabídka by se měla uskutečnit v říjnu a firma by mohla nabídnout 30 až 40 procent akcií. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na dva informované zdroje.
Výsledková sezóna v tomto týdnu
- Britská bankovní skupina HSBC Holdings svými pololetními výsledky překonala očekávání analytiků, když zvýšila zisk před zdaněním meziročně o 5 procent na 10,2 miliardy dolarů. V souladu s očekáváním největší evropská banka současně ohlásila další kolo zpětného odkupu akcií až do hodnoty dvou miliard dolarů.
- Nizozemská pivovarnická skupina Heineken zvýšila v pololetí provozní zisk bez započtení jednorázových položek o 11,8 procenta na 1,81 miliardy eur. To je lepší výsledek, než čekali analytici. Firma v pondělí uvedla, že k růstu přispěl vyšší prodej piva v Evropě díky dřívějšímu nástupu teplého letního počasí a také pozdější termín velikonočních svátků. Heineken je druhým největším pivovarem na světě.
- Čistý zisk švýcarské centrální banky se v pololetí propadl na 1,2 miliardy franků z 21,3 miliardy ve stejném období loni. Dolů ho stáhly devizové ztráty, které převážily nad přínosem zahraničních investic. Vyplývá to z pondělní zprávy banky, kterou citovala agentura Reuters.
- Britská ropná společnost BP v letošním druhém čtvrtletí snížila zisk o 5 procent kvůli ztrátám ze zrušeného projektu prospekce ropy v Angole. I tak její zisk překonal očekávání. Firma zahájila nové projekty a její produkce ropy a zemního plynu prudce stoupla, píše agentura Reuters.
- Zisk britského výrobce leteckých motorů Rolls-Royce v prvním pololetí překonal očekávání, když díky růstu výroby a zvýšení její efektivity vzrostl o téměř 150 procent. Akcie firmy na zprávu zareagovaly zvýšením o více než čtyři procenta, píše list Financial Times.
- Finanční skupina J&T Finance Group loni vykázala konsolidovaný čistý zisk 61,8 milionu eur, což je meziroční pokles o 15 procent. Důvodem byl především pokles úrokových výnosů, informovala v úterý skupina v tiskové zprávě.
- Komerční bance v letošním prvním pololetí při vyloučení vlivu příjmu z loňského prodeje podílu v kartové společnosti Visa Europe stouply výnosy meziročně o dvě procenta na 15,63 miliardy Kč. Růstu výnosů pomohla silná aktivita klientů při zajišťování se proti měnovému riziku v souvislosti s koncem intervencí ČNB. Čistý zisk banky bez mimořádných položek se zvýšil o 15 % na 6,8 miliardy Kč.
- Francouzské bance Société Générale, která je většinovým vlastníkem české Komerční banky, klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 28 procent na 1,06 miliardy eur. Na zisk měl negativní dopad nárůst rezerv na právní spory a nižší příjmy, vyplývá ze středečního prohlášení. Výsledky byly v souladu s očekáváním analytiků.
- Finanční ústav Commerzbank se ve druhém čtvrtletí propadl do ztráty 637 milionů eur ve srovnání se ziskem 215 milionů eur před rokem. Výsledky zaostaly za odhady analytiků, podle středečního sdělení banky jsou hlavním důvodem mimořádné náklady na restrukturalizaci a slabý vývoj na trzích. Banka, která je druhým největším finančním ústavem v Německu, za celý rok očekává mírný zisk.
- Německá letecká společnost Lufthansa vykázala v prvním pololetí rekordní výsledky. Očištěný provozní zisk se téměř zdvojnásobil na 1,04 miliardy eur, zatímco příjmy se zvýšily o 13 procent na 17 miliard eur. K růstu přispěly dražší letenky, oživení poptávky a nižší náklady, uvedla ve středu letecká společnost.
- Největší italská pojišťovna Generali v pololetí zvýšila provozní zisk o čtyři procenta na 2,59 miliardy eur. Výsledky překonaly očekávání analytiků, přispěly k tomu nižší náklady a neživotní pojištění. Vyplývá to ze středečního sdělení firmy. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru čekali provozní zisk 2,51 miliardy eur.
- Italský výrobce luxusních sportovních aut Ferrari ve druhém čtvrtletí zvýšil čistý zisk o 40 procent na 136 milionů eur. Firma ve středu uvedla, že jí pomohl vyšší prodej aut a také prodej motorů automobilce Maserati. Příjmy společnosti vzrostly o 14 procent na 920 milionů eur.
- Německému průmyslovému koncernu Siemens vzrostl ve fiskálním třetím čtvrtletí čistý zisk o 7 procent na 1,46 miliardy eur. Společnost současně oznámila, že dozorčí rada prodloužila smlouvu generálnímu řediteli Joemu Kaserovi do roku 2021.
- Čistý zisk německého výrobce luxusních aut BMW ve druhém čtvrtletí stoupl o 14 % na 2,21 miliardy eur. Slabší poptávku po luxusních vozech v USA překonal silnější prodej motocyklů a nového modelu z řady 5. Vyplývá to ze čtvrtečního prohlášení.
- Italské bankovní skupině UniCredit vzrostl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 3,3 procenta na 945 milionů eur. Výsledky překonaly odhady hlavně díky poklesu ztrátových úvěrů a vyšším příjmům z poplatků. Analytici naopak čekali snížení zisku.
- Největší nizozemská finanční skupina ING vykázala v prvním čtvrtletí čistý zisk ve výši 1,37 miliardy eur. V meziročním srovnání je to pokles o 46 milionů eur. Ve čtvrtek to oznámila firma, která působí i v České republice.
- Největší evropské telekomunikační skupině Deutsche Telekom vzrostl zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) a bez mimořádných položek o 8,9 procenta na 5,94 miliardy eur. Hospodaření podpořily silné výsledky ze Spojených států a mírný růst v Německu a Evropě, uvedla firma ve čtvrtečním prohlášení.
Zdroj: CNBC