Americké akcie v pátek nepatrně zpevnily, za celý týden ale skončily všechny tři hlavní indexy v mínusu

Americké akcie zahájily páteční seanci opatrným růstem a s výjimkou indexu Dow se nad nulou držely celý den. Investoři se před víkendem nepouštěli do riskantních obchodů. Na trzích byla i v pátek cítit nervozita, jež je reakcí investorů na eskalaci napětí mezi Spojenými státy a KLDR, vliv na obchodování ale již nebyl tak výrazný jako v předcházejících dnech.
Index Dow nakonec posílil o 0,07 % na 21 858,32 bodu, širší S&P 500 přidal 0,13 % na 2 441,32 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,64 % na 6 256,56 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,3 % na 15,51 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 2,187 %. Ve čtvrtek index VIX v reakci na eskalaci napětí mezi USA a KLDR vyskočil o více než 44 % a zobchodován byl rekordní objem jeho opcí (2,6 milionu).
Dařilo se technologickému sektoru, odvětví cyklického spotřebního zboží a sektoru zdravotní péče, nejvýrazněji klesly energetický sektor, realitní odvětví a sektor veřejných služeb.
Za celý uplynulý týden Dow klesl o 1,06 %, S&P 500 přišel o 1,43 % a Nasdaq Composite oslabil o 1,5 %.
Bitcoin od minulého pátku stoupl o 23 %, ethereum přidalo 34 % a bitcoin cash zdražil o pětinu.
V indexu Dow v závěru týdne nejvýrazněji zdražily akcie softwarové firmy Microsoft (+1,53 %) a technologických společností Cisco Systems (+1,52 %) a Apple (+1,39 %). Nedařilo se naopak cenným papírům pojišťovny Travelers (-1,16 %), ropné firmy ExxonMobil (-0,96 %) nebo banky JPMorgan Chase (-0,84 %).
Americký prezident Donald Trump v úterý varoval Severní Koreu, že pokud bude USA vyhrožovat útokem, dočká se rázné odezvy, jakou svět ještě neviděl. Pchjongjang vzápětí kontroval, že zkoumá možnost útoku na Guam, což je americké teritorium v Pacifiku. Slovní roztržka podporuje zájem investorů o bezpěčné přístavy, jakými jsou například japonský jen nebo švýcarský frank. Úterní výroky Trumpa ukončily devítidenní sérii růstu, kdy se index Dow posouval stále na nové rekordy.
Ve čtvrtek Severní Korea neobvykle podrobně popsala plán případného útoku na Guam, na což znovu zareagoval Donald Trump slovy, že jeho předchozí varování zřejmě nebylo dost důrazné.
Dolar v pátek oslabil, ropa zlevnila
Americký dolar v pátek na devizových trzích oslabil. Za poklesem stála zpráva o vývoji inflace ve Spojených státech za červenec, která naznačila, že centrální banka USA bude muset být při rozhodování o dalším zvýšení úrokových sazeb ještě v letošním roce obezřetnější. Kolem 22.00 SELČ dolarový index klesal o 0,36 % na 93,06 bodu.
Spotřebitelské ceny v USA v červenci stouply ve srovnání s předchozím měsícem o 0,1 %, když v červnu zůstaly beze změny. Analytici oslovení agenturou Reuters čekali zvýšení cen o 0,2 %.
Analytička banky Mizuho Sireen Harajliová upozornila, že pokud budou makrodata i nadále slabší, než se čeká, začne trh sázet na to, že Fed již letos úroky zvyšovat nebude. Harajliová zatím čeká v letošním roce ještě jedno zvýšení úroků a domnívá se, že ani páteční čísla nezviklají centrální banku a ta oznámí zahájení snižování obrovského objemu cenných papírů ve svém držení.
K jenu v pátek dolar nejprve oslabil až na nejnižší hodnotu za 16 týdnů, své ztráty však posléze začal umazávat poté, co ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že existuje rusko-čínský plán na zmírnění napětí mezi USA a Severní Koreou.
Ceny ropy v pátek klesly. Reagovaly tak na zprávu Mezinárodní agentury pro energii (IEA), jež uvedla, že horší dodržování dohody o snížení těžby ropným kartelem OPEC prodlouží dosažení rovnováhy na trhu navzdory silnému růstu poptávky.
IEA zvýšila odhad růstu poptávky po ropě na letošní rok na 1,5 milionu barelů denně místo doposud očekávaných 1,4 milionu barelů. Příští rok má poptávka vzrůst o 1,4 milionu barelů denně.
Současně však IEA uvedla, že OPEC plnil v červenci dohodu o snížení těžby jen ze 75 %, což bylo nejméně od ledna. Nejhůře dohodu dodržují Alžírsko, Irák a Spojené arabské emiráty. Prudce vzrostla také těžba v Libyi, na tu se však dohoda nevztahuje.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americká firma Amazon, která je největším internetovým prodejcem na světě, hledá na svém domácím trhu partnera, s nímž by prodávala vstupenky na kulturní a společenské akce. S odvoláním na informované zdroje o tom informovala agentura Reuters. Amazon už je v tom úspěšný v Británii.
- Bitva mezi bývalým ředitelem alternativní taxislužby Uber Travisem Kalanickem a jedním z největších akcionářů Benchmark Capital eskaluje. Společnost Kalanicka obvinila z podvodu a požaduje, aby odešel z představenstva společnosti Uber, napsal server listu Financial Times. Kalanick byl koncem června investory donucen odstoupit z funkce generálního ředitele podniku.
- Index spotřebitelských cen v USA v červenci meziměsíčně stoupl o 0,1 % po nule v červnu. Analytici očekávali růst o 0,2 %. Meziroční míra inflace stoupla na 1,7 % z červnových 1,6 %. Jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, v meziročním srovnání stagnovala na 1,7 %. V pátek o tom informovalo americké ministerstvo práce.
- Alternativní taxislužba Uber připravuje pro kontakt řidičů se zákazníky chatovací aplikaci, která klientovi zaručí anonymitu. V současné době spolu komunikují prostřednictvím SMS zpráv a telefonicky. Aplikace pro chatování by měla být spuštěna během několika týdnů, uvedl server CNN.
- Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy v USA se v uplynulém týdnu zvýšil o tři na 768. Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu klesl o pět na 949. Uvedla to v pátek společnost Baker Hughes, která je poskytovatelem služeb pro ropné a plynárenské firmy.
- HSBC snížila doporučení na akcie Goldman Sachs na "hold" z "buy".
Výsledková sezóna
- Výsledky J.C. Penney v 2Q: Upravená ztráta na akcii 0,09 USD (odhad: -0,06 USD), tržby 2,84 miliardy USD (odhad: 2,86 miliardy USD).
Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích
- Spojené státy zareagují okolo 1. září na ruské opatření, které nutí Washington k výraznému snížení personálu zastupitelských úřadů USA v Rusku. Řekl to šéf americké diplomacie Rex Tillerson po schůzce se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem na okraji schůzky regionálního uskupení Jihovýchodní Asie.
- Americká společnost WeWork, která poskytuje malým, zejména technologickým firmám sdílené fyzické i virtuální pracovní prostory, hodlá investovat 500 milionů dolarů v Jižní Koreji a zemích jihovýchodní Asie. Společnost oznámila, že koupí svého singapurského rivala Spacemob a že si ponechá jeho manažerský tým. Cenu obchodu nezveřejnila.
- Německá zdravotnická skupina Fresenius Medical Care koupí americkou zdravotnickou firmu NxStage Medical, která vyrábí přístroje pro domácí dialýzu, za zhruba dvě miliardy USD. Fresenius je největším světovým poskytovatelem produktů a služeb pro dialýzu a akvizice má firmě pomoci stát se jedničkou také v oblasti domácí dialýzy.
- MKM Partners zvýšila cílovou cenu akcií Alphabetu na 1 210 z 1 170 USD.
- MKM Partners zvýšila cílovou cenu akcií Facebooku na 200 ze 180 USD.
- Americký řetězec restaurací rychlého občerstvení McDonald's hodlá v příštích čtyřech letech téměř zdvojnásobit počet svých restaurací v pevninské oblasti Číny na zhruba 4 500. Vyrůst mají především v menších městech.
- Společnost Google propustila inženýra, který se domnívá, že ženy nejsou v technologických profesích zastoupeny stejnou měrou jako muži, jelikož pro tyto obory nejsou biologicky rovnocenně vybaveny. Společnost zprávu o propuštění Jamese Damorea nechala bez komentáře, její šéf Sundar Pichai ve vzkazu určeném zaměstnancům uvedl, že tento názor porušuje stanovy společnosti.
- JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v červnu 6,163 milionu (odhad: 5,7 milionu, únor: 5,702 milionu).
- Index ekonomického optimismu v srpnu stoupl na 52,2 bodu z 50,2 bodu v červenci (odhad: 50,6 bodu).
- NFIB index optimismu malých firem v červenci stoupl na 105,2 bodu ze 103,6 bodu v červnu (odhad: 103,5 bodu).
- Argus Research zvýšila cílovou cenu akcií Tesla na "buy" z "hold".
- Morgan Stanley zvýšila doporučení na akcie Foot Locker na "overweight" z "equal weight".
- Morgan Stanley začala pokrývat akcie Lockheed Martin s doporučením "overweight" a cílovou cenou 342 USD.
- Americká Federální komise pro obchod (FTC) by měla prověřit, zda nový reklamní program společnosti Google propojující data z webové reklamy s nákupy v kamenných obchodech neporušuje právo na ochranu soukromí. Podle listu The Washington Post to požaduje nevládní organizace Středisko pro informace o ochraně soukromí v elektronických službách (EPIC).
- Spojené státy ve středu uvalily sankce na osm venezuelských činitelů včetně bratra zesnulého prezidenta Huga Cháveze. Uvedlo to americké ministerstvo financí. Důvodem je podle Washingtonu jejich role při formování opozicí bojkotovaného Ústavodárného shromáždění, které USA ani řada dalších zemí neuznávají. Prezident Nicolás Maduro a dvě desítky dalších představitelů režimu jsou terčem amerických postihů již od konce července.
- Americký zpracovatel plateb Vantiv předložil ve středu oficiální nabídku na převzetí konkurenční firmy Worldpay, která je jedničkou na britském trhu. Nabízená cena je osm miliard liber. Pokud se fúze uskuteční, z hlediska počtu transakcí vznikne největší společnost svého druhu na světě v hodnotě 29 miliard liber, jmenovat se má Worldpay.
- Náklady na pracovní sílu v USA stouply ve druhém kvartálu podle předběžných dat o 0,6 %. Po růstu o 5,4 % v předcházejícím období (revidováno z +2,2 %) očekával trh hodnotu 1,2 %.
- Objem zásob amerických velkoobchodníků byl v červnu o 0,7 % větší než v květnu. Po květnovém nárůstu o 0,6 % (revidováno z +0,4 %) očekával trh zvýšení o 0,6 %.
- Rozpočet Spojených států skončil v červenci s deficitem 43 miliard dolarů oproti 113 miliardám USD ve stejném období loňského roku. Na výsledku, který překonal očekávání, se podepsal zvýšený příjem z výběru daní a menší výdaje na zdravotnictví. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnilo americké ministerstvo financí.
- Sociální síť Facebook chce přilákat diváky televize. Firma rozšíří svoji nabídku videí o televizní programy, od profesionálního ženského basketbalu po přírodovědné ze safari a rodičovské programy. Pro firmu je to zatím největší expanze do oblasti televize, píše agentura Reuters.
- Ruská antivirová společnost Kaspersky Lab v Evropě stáhne antimonopolní stížnost na Microsoft. Firmy se totiž dohodly na změnách při poskytování aktualizace zabezpečení pro uživatele operačního systému Windows, uvedla ve čtvrtek agentura Reuters. Kaspersky mimo jiné obviňoval Microsoft, že ve svém operačním systému Windows 10 vytvořil překážky pro nezávislé prodejce antivirů.
- Vlivná spotřebitelská organizace Consumer Reports přestala doporučovat laptopy Microsoft Surface. Na základě průzkumu dospěla k závěru, že jsou mnohem poruchovější než laptopy a tablety jiných výrobců. Uvedla to ve čtvrtek agentura Reuters. Microsoft nicméně namítá, že jeho zpětná vazba od spotřebitelů se od závěrů průzkumu diametrálně liší.
- Společnost PayPal Holdings se dohodla na akvizici firmy Swift Financial, která poskytuje úvěry obchodníkům prostřednictvím internetu. Podmínky obchodu, který ještě musí schválit regulační úřady, společnost nezveřejnila.
- Spolkový úřad pro motorová vozidla (KBA) prověřuje vůz Ford Mondeo, zda nebyl vybaven ilegálním softwarem umožňujícím podvody při testech emisí. Oznámila to automobilka Ford Germany a současně zdůraznila, že tímto softwarem nebyl vybaven žádný z jejích vozů.
- Těžba ropy v rámci ropného kartelu OPEC se v červenci dále zvýšila a přesahuje dohodnutý strop i očekávanou výši světové poptávky. Vyplývá to ze zprávy, kterou OPEC ve čtvrtek zveřejnil. Produkce kartelu se zvyšuje už tři měsíce, v červenci to bylo v průměru o 173 000 barelů na 32,9 milionu barelů denně.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 5. srpna stoupl na 244 tisíc z 241 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 240 tisíc). Trh čekal 240 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 29. července klesl na 1,951 milionu z 1,967 milionu (revidováno z 1,968 milionu), očekávalo se 1,96 milionu.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Tyson Foods v 3QFY2017: Upravený zisk na akcii 1,28 USD (odhad: 1,18 USD), tržby 9,85 miliardy USD (odhad: 9,48 miliardy USD).
- Výsledky First Data v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,4 USD (odhad: 0,4 USD), upravené tržby 1,85 miliardy USD (odhad: 1,84 miliardy USD).
- Výsledky Marriott International v 2Q: Upravený zisk na akcii 1,13 USD (odhad: 1,01 USD), tržby 3,9 miliardy USD (odhad: 5,64 miliardy USD). Akcie v pondělním after-marketu -2 %.
- Výsledky LendingClub v 2Q: Upravená ztráta na akcii 0,01 USD (odhad: -0,02 USD), tržby 140 milionů USD (odhad: 135 milionů USD). Akcie v pondělním after-marketu +7,5 %.
- Výsledky CBS Corp v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,97 USD (v souladu s odhady), tržby 3,26 miliardy USD (odhad: 3,1 miliardy USD). Akcie v pondělním after-marketu +0,5 %.
- Americkému výrobci módních doplňků a oblečení Michael Kors Holdings klesl v prvním fiskálním čtvrtletí čistý zisk o 15 procent na 125,5 milionu dolarů. K poklesu přispěl slabší prodej obchodních domů. Nižší byly i tržby, uvedla v úterý společnost.
- Americká oděvní společnost Ralph Lauren v prvním finančním čtvrtletí vytvořila čistý zisk 59,5 milionu dolarů, což je bez započtení mimořádných položek 1,11 USD na akcii. Tržby klesly o 13,2 procenta na 1,35 miliardy dolarů, uvedla v úterý firma. V obou případech je výsledek lepší, než čekali analytici.
- Výsledky CVS Health v 2Q: Upravený zisk na akcii 1,33 USD (odhad: 1,31 USD), tržby 45,7 miliardy USD (odhad: 45,37 miliardy USD).
- Výsledky Valeant Pharmaceuticals International v 2Q: Ztráta na akcii 0,11 USD (loni: -0,88 USD), tržby 2,23 miliardy USD (loni: 2,42 miliardy USD).
- Výsledky Icahn Enterprises v 2Q: Tržby 6,7 miliardy USD (odhad: 5,1 miliardy USD).
- Výsledky Hertz Global Holdings v 2Q: Upravená ztráta na akcii 0,63 USD (odhad: -0,20 USD), tržby 2,2 miliardy USD (v souladu s odhady). Akcie v úterním after-marketu -7 %.
- Výsledky Walt Disney v 2Q: Upravený zisk na akcii 1,58 USD (odhad: 1,55 USD), tržby 14,24 miliardy USD (odhad: 14,46 miliardy USD). Akcie v úterním after-marketu -3 %.
- Výsledky Fossil Group v 2Q: Upravená ztráta na akcii 0,61 USD (odhad: -0,33 USD), tržby 597 milionů USD (odhad: 618 milionů USD). Akcie v úterním after-marketu -23 %.
- Výsledky TripAdvisor v 2Q: Upravený čistý zisk na akcii 0,38 USD (odhad: 0,41 USD), tržby 424 milionů USD (odhad: 474 milionů USD). Akcie v úterním after-marketu -6 %.
- Výsledky Priceline Group v 2Q: Zisk na akcii 15,14 USD (odhad: 14,22 USD), tržby 3,02 miliardy USD (odhad: 2,99 miliardy USD). Akcie v úterním after-marketu -6,5 %.
- Výsledky Monster Beverage v 2Q: Zisk na akcii 0,39 USD (odhad: 0,40 USD), tržby 907,1 milionu USD (odhad: 906,6 milionu USD). Akcie v úterním after-marketu -5,5 %.
- Výsledky Office Depot v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,06 USD (odhad: 0,08 USD), tržby 2,36 miliardy USD (odhad: 2,44 miliardy USD).
- Výsledky Twenty-First Century Fox v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,36 USD (odhad: 0,35 USD), tržby 6,75 miliardy USD (odhad: 6,8 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu na nule.
- Výsledky Blue Apron v 2Q: Ztráta na akcii 0,47 USD (odhad: -0,27 USD), tržby 238,1 milionu USD (loni: 201,9 milionu USD, odhad: 235,8 milionu USD).
- Výsledky Kohl's v 2Q: Upravený zisk na akcii 1,24 USD (loni: 1,22 USD, odhad: 1,19 USD), tržby 4,14 miliardy USD (loni: 4,18 miliardy USD, odhad: 4,13 miliardy USD).
- Výsledky Macy's ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,48 USD (odhad: 0,46 USD), tržby 5,55 miliardy USD (loni: 5,87 miliardy USD; odhad: 5,52 miliardy USD).
- Výsledky Snap v 2Q: Ztráta na akcii 0,36 USD (odhad: -0,30 USD), tržby 181,7 milionu USD (odhad: 186,2 milionu USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -15 %.
- Výsledky Nordstrom v 2Q: Zisk na akcii 0,65 USD (odhad: 0,64 USD), tržby 3,7 miliardy USD (v souladu s odhady). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +2 %.
- Výsledky NVIDIA v 2Q: Zisk na akcii 0,92 USD (odhad: 0,70 USD), tržby 2,23 miliardy USD (odhad: 1,96 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -4 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK