Evropské burzy v pátek uzavřely v plusu, za celý týden si připsaly více než procento

Evropské akciové trhy v pátek stouply. Investoři se vraceli k důležitým událostem tohoto týdne, z nichž na obchodování pozitivně působilo zejména středeční oznámení daňové reformy amerického prezidenta Donalda Trumpa, a vyhodnocovali také řadu důležitých pátečních makrodat.
Regionální index STOXX Europe 600 v pátek zpevnil o 0,47 % na 388,16 bodu, za celý týden pak vzrostl o 1,29 % (září: +5,36 %, 3Q2017: +1,98 %). Britský FTSE 100 stoupl o 0,68 % na 7 372,76 bodu (týden: +0,8 %, září: +0,44 %, 3Q2017: +0,26 %), francouzský CAC 40 získal 0,68 % na 5 329,81 bodu (týden: +0,92 %, září: +5,92 %, 3Q2017: +0,68 %) a německý DAX si polepšil o +0,98 % na 12 828,86 bodu (týden: +1,88 %, září: +7,39 %), 3Q2017: +3,32 %).
Mírně klesly akcie německého automobilového koncernu Volkswagen, který v pátek oznámil, že se rozhodl zvýšit finanční rezervu na řešení emisního skandálu v Severní Americe. Toto opatření sníží jeho provozní zisk ve třetím čtvrtletí o zhruba 2,5 miliardy eur.
Úspěšný vstup na helsinskou burzu zaznamenalo finské animační studio Rovio Entertainment, které stojí za oblíbenou hrou Angry Birds. Společnost v minulém týdnu stanovila cenu svých akcií pro primární veřejnou nabídku na 11,50 eura za kus, což bylo na horní hranici původně uváděného rozpětí, během pátečního obchodování se však jejich cena vyšplhala až na 12 eur.
Z pátečních evropských makrodat poutala největší pozornost statistika z německého trhu práce, která analytiky pozitivně překvapila. Míra nezaměstnanosti v největší evropské ekonomice totiž v září klesla na 5,6 % z 5,7 % v předchozím měsíci. Jedná se o nejnižší hodnotu od roku 1990. Analytici očekávali 5,7 %.
Evropské akcie (29. září 2017) Zdroj: CNBC
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Evropská investiční banka (EIB) investuje 350 milionů eur do krytých dluhopisů, které příští měsíc vydá řecká banka Piraeus Bank. Chce tak podpořit poskytování úvěrů drobným podnikatelům v Řecku. Bude to poprvé od vypuknutí dluhové krize v Řecku v roce 2010, kdy mezinárodní finanční instituce investuje do krytých dluhopisů vydaných řeckou bankou, uvedla agentura Reuters.
- Dluhy domácností v Česku v srpnu dále rostly, proti červenci stouply o 11,3 miliardy korun na 1,499 bilionu. Meziročně se zvýšily o 111,2 miliardy Kč. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnila Česká národní banka. V srpnu vzrostly také dluhy podniků, a to na 1,060 bilionu.
- Švédský nábytkářský řetězec IKEA se dohodl na koupi společnosti TaskRabbit, která zprostředkovává pracovníky pro drobné domácí práce, například montáž nábytku, úklid či sekání trávy. Hodnota transakce nebyla zveřejněna.
- Mužem, kterého tento týden zadržela mnichovská prokuratura v rámci vyšetřování emisního skandálu v automobilce Audi, je Wolfgang Hatz, jenž byl v minulosti členem představenstva výrobce luxusních vozů Porsche. Agentuře Reuters to řekl zdroj obeznámený se situací. Automobilky Audi a Porsche jsou součástí německého koncernu Volkswagen.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Důvěra v českou ekonomiku je nejvyšší od letošního ledna. V září stoupla proti srpnu o 0,4 bodu na 99,1 bodu. Zvýšila se mezi podnikateli, nejvíce ale vzrostla mezi spotřebiteli. Proti loňskému září je ukazatel důvěry vyšší o dva body. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.
- Členské země Evropské unie se v pondělí rozhodly ukončit disciplinární řízení s Řeckem zahájené kvůli nadměrnému rozpočtovému deficitu. Učinily tak v souladu s červencovým doporučením Evropské komise, uvedla agentura Reuters.
- Britsko-nizozemský producent spotřebního zboží Unilever se dohodl na převzetí jihokorejského výrobce kosmetických produktů Carver Korea, za něhož zaplatí zhruba 2,3 miliardy eur. Unilever firmu koupí od investičního fondu Bain Capital Private Equity a investiční banky Goldman Sachs. Tito dva partneři loni podle agentury DPA získaly většinový podíl ve společnost Carver Korea za 430 milionů eur.
- Francouzská centrální banka zlepšila výhled růstu ekonomiky Francie na letošní rok na 1,7 procenta, což by ale stále mělo být pod průměrem eurozóny. V rozhovoru s regionálním listem Midi Libre to uvedl guvernér banky Francois Villeroy de Galhau. Zdůraznil přitom nutnost hospodářských reforem v zemi.
- Francouzský prezident Emmanuel Macron v úterý vyzval ke zdanění finančních transakcí na úrovni Evropské unie a žádal také účinnější ekologický boj pomocí spravedlivé uhlíkové daně, která by se dotkla i výrobců ze zemí mimo EU. Země platící společnou měnou euro by podle prezidenta měly mít společný rozpočet a společného ministra financí.
- Švýcarská potravinářská společnost Nestlé chystá reorganizaci svého podnikání, jehož tržby dosahují zhruba deseti miliard švýcarských franků. Generální ředitel Mark Schneider na dnešním setkání s investory uvedl, že firma upřednostní ziskovost a zaměří se hlavně na kávu, balenou vodu a vše pro domácí mazlíčky. Pečlivě vybrané akvizice nebo prodej majetku tak mohou ovlivnit až deset procent celkových příjmů skupiny.
- Švýcarská strojírenská skupina ABB se zapojila do projektu výstavby největší továrny na baterie v Evropě společnosti Northvolt. Záměrem plánu, který počítá s růstem poptávky ze strany výrobců elektromobilů, je snížit závislost na bateriích z Číny a Jižní Koreje, uvedla agentura Reuters.
- Britská cestovní kancelář Thomas Cook vstoupila do strategického partnerství s investiční společností LMEY Investments s cílem rozšířit síť vlastních hotelů.
- Bankovní rada České národní banky na svém zářijovém jednání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, zůstává na 0,25 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,5 %. Pro ponechání úrokových sazeb bez změny hlasovali čtyři ze sedmi členů bankovní rady. Tři členové hlasovali pro zvýšení základní úrokové sazby na 0,5 %.
- Za pokrokové plány, ale i nebezpečný sen považují evropské deníky návrhy Emmanuela Macrona na reformu Evropské unie, které francouzský prezident v úterý představil na pařížské Sorbonně. Listy se shodují především v tom, že bez německého souhlasu nemá Macronovo úsilí naději na úspěch. Kancléřka Angela Merkelová přitom vzešla z nedělních parlamentních voleb oslabená a o koalici bude jednat se svobodnými demokraty (FDP), kteří na francouzské návrhy pohlížejí skepticky. Výsledek německých voleb tak podle řady evropských listů plány francouzského prezidenta vlastně předem torpédoval.
- ČS nemovitostní fond koupil v Polsku ve městě Radom od americké pojišťovací skupiny White Star Real Estate obchodní centrum Galeria Sloneczna za téměř 4,3 miliardy Kč. Akvizice se zařadí k největším retailovým transakcím ve střední Evropě za tento rok, sdělil ve středu fond, který spravuje investiční společnost REICO České spořitelny.
- Rakouská banka BAWAG plánuje primární veřejnou nabídku (IPO) akcií na vídeňské burze. Vstup banky na burzu by tak mohl být největší primární nabídkou ve Vídni za posledních deset let, uvedla ve středu agentura Reuters. Banku vlastní americký investiční fond Cerberus Capital Management.
- Strany slovenské vládní koalice se dohodly na snížení rozpočtového schodku země na příští rok ve srovnání s letoškem, zároveň ale proti dosavadním odhadům bude vyrovnaného rozpočtu asi dosaženo až v roce 2020. Vyplývá to z vyjádření premiéra Roberta Fica, podle kterého lídři vládních stran podpořili také zvyšování minimální mzdy či další opatření v sociální oblasti.
- Přední německé hospodářské instituty ve čtvrtek zlepšily výhled německé ekonomiky. Hrubý domácí produkt Německa by se měl podle jejich nové prognózy v letošním roce zvýšit o 1,9 procenta a v roce příštím o 2 procenta. V dubnové prognóze přitom instituty předpokládaly, že největší evropská ekonomika letos vzroste o 1,5 procenta a příští rok o 1,8 procenta.
- Český export do Číny vzrostl letos do července meziročně o 29 procent na 33 miliard korun. Je to nejrychlejší tempo za posledních sedm let. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. Saldo vzájemného obchodu ale i tak zůstává výrazně ve prospěch Číny.
- Nálada německých spotřebitelů se překvapivě zhoršila. Výzkumná společnost GfK ve čtvrtek oznámila, že její index spotřebitelské nálady na říjen klesl na 10,8 bodu z téměř šestnáctiletého maxima 10,9 bodu v předchozím měsíci. Analytici v anketě agentury Reuters přitom očekávali nárůst indexu, a to na 11 bodů.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Čistý zisk švédského oděvního řetězce Hennes & Mauritz (H&M) se ve třetím finančním čtvrtletí kvůli rozsáhlým slevám propadl o 20 procent na 3,8 miliardy švédských korun. Tržby podniku se nicméně o pět procent zvýšily a dosáhly 59,4 miliardy SEK, oznámila ve čtvrtek firma, která působí také v České republice.
Zdroj: CNBC