Pět důvodů, proč dál nenávidět Wall Street

Od srpna roku 2008 se toho moc nezměnilo. Už tehdy Peter Cohan, šéf vlastní poradenské firmy a komentátor, upozorňoval na pět palčivých problémů okolo Wall Street.
Před pádem Lehman Brother se spekulovalo o tom, zda ji nezachrání Goldman Sachs. Ta sice vyšla z krize na pohled dobře, ale před rokem sotva byla v kondici někoho sama zachraňovat.
Ovšem díky pomoci americké vlády, činěné ve jménu záchrany případných nedozírných dopadů na obyčejné lidi, těch pět problémů na Wall Street dál trvá. A ke smůle Petera Cohana se nic neděje.
1. Odměny pro zaměstnance, ne pro akcionáře
Před rokem se Peter Cohan rozhořčoval nad tím, že Merrill Lynch rozdělila 76 procent svých výnosů vlastním zaměstnancům (v roce 2006 to bylo 17 miliard z celkových 22,4 miliard).
Ano, svých výnosů, to znamená nezávisle na tom, jaký prospěch z toho měli její klienti. To motivovalo Merrill Lynch uzavírat co nejrychleji velké obchody a nesledovat tolik jejich kvalitu a pozadí.
A tak to je pořád – mimochodem zmíněná Goldman Sachs plánuje za letošní rok vyplatit rekordní bonusy.
2. Vlastní zájmy nad zájmy klientů
Pro příklad nemusíme chodit daleko. Stačí si vzpomenout na to, jak firmy vytěsnily toxická aktiva ze svých účtů a více méně je přesunuly na účty individuálních investorů. Tento třísetmiliardový podvod vzal lidem jejich úspory a Wall Street za 19 měsíců nedokázala tento problém vyřešit.
3. Utopený talent, který by byl potřeba jinde
Wall Street na své peníze ulovila nejeden významný mozek dnešní doby. Tyto univerzitní kapacity tak věnují svůj čas na vymýšlení patvarů typu zajištěných dluhových obligací. Místo toho by se takoví lidé mohli zabývat třeba řešením závislosti na ropě a zemním plynu.
4. Bez páky to Wall Street neumí
Wall Street nedokáže vydělávat bez půjčování si. Každý dolar kapitálu společností na Wall Street je podporovaný 31 dolary, které si firmy půjčily. To je skvělé, když se finančnímu trhu daří, ale pokud ne, drtí to kapitál firem. A při pohledu na Goldman Sachs a její letošní zisky je jasno – GS si stále půjčuje obrovské peníze, které potřebuje ke svým obchodům. Riziko ztráty z tohoto kapitálu bance narostlo o 20 procent.
5. Daňoví poplatníci platí chyby Wall Street
Před rokem Peter Cohan protestoval proti záchraně Bear Stearns za cenu 29 miliard peněz Fedu, tedy daňových poplatníků. Ale ukázalo se, že je to jen špička ledovce – dnes už je celkem 23,7 bilionu dolarů vystaveno riziku za cenu záchrany celé Wall Street.
Politici chrání finanční Mekku světa možná i proto, že znamená velké peníze pro jejich znovuzvolení. Za posledních deset let je to okolo 5 miliard dolarů. Pokud ovšem voliči ještě neztratili vliv na politiku, a poznají, že jejich náklady na činnost Wall Street jsou větší než její přínos, může přijít kýžená změna.
Zdroj: Dailyfinance.com