Evropské burzy v úvodu týdne uzavřely v plusu, sektor základních materiálů stoupl o více než 2 %

Evropské akciové trhy zakončily pondělní obchodování v pozitivním pásmu, když investoři kladně přijali zprávu agentury Bloomberg, že německá vláda chystá opatření na povzbuzení tamní ekonomiky, která by se již nyní mohla podle zprávy německé centrální banky nacházet v recesi.
Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 1,14 % na 373,86 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 1,02 % na 7 189,65 bodu, francouzský CAC 40 si polepšil o 1,34 % na 5 371,56 bodu a německý DAX posílil o 1,32 % na 11 715,37 bodu.
V plusu seanci uzavřely všechny hlavní sektory, přičemž nejvíce se dařilo odvětví základních materiálů, které stouplo o více než 2 %.
Pomyslným vítězem dne se stal britský pivovar Green King, jehož akcie vyletěly vzhůru o 51 % poté, co bylo oznámeno, že společnost koupí za 2,7 miliardy liber hongkongská CK Asset Holdings.
Dařilo se také akciím online supermarketu Ocado, které si polepšily o 4,6 %, když se k ziskovosti firmy pozitivně vyjádřila banka JPMorgan Chase.
Evropské akcie (19. srpna 2019), zdroj: CNBC
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Německá ekonomika přes léto pravděpodobně dál zeslábla, protože kvůli nedostatku zakázek vázne výroba. Ve svém výhledu to v pondělí uvedla Deutsche Bundesbank, tedy německá centrální banka. Zpráva tak naznačuje, že největší evropská ekonomika už je nyní v recesi, uvedla agentura Reuters.
- Případný odchod Británie bez dohody (tzv. tvrdý brexit) by v České republice nejvíce postihl vedle automobilového průmyslu i strojírenství, konkrétně dovoz a vývoz reaktorů, kotlů a mechanických přístrojů. Výrazně by byl zasažený také obchod s elektronikou. V případě brexitu bez dohody by se totiž na dovoz zboží na straně EU i Británie začala aplikovat standardní dovozní cla a zvýšila by se administrativa spojená se zajišťováním celního odbavení a skládání celních záruk. Uvedené obory přitom tvoří největší objem obchodní výměny mezi Českem a Británií. Vyplývá to ze studie PwC, o které v pondělí firma informovala v tiskové zprávě.
- Ruská státní společnost pro jadernou energetiku Rosatom má zájem o účast na výstavbě jaderné elektrárny Belene v Bulharsku. Firma v pondělí oznámila, že podala přihlášku do tendru na strategického investora. Odhadované náklady na projekt činí nejméně deset miliard eur.
- Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, který se zotavuje po operaci žlučníku, nebude ze zdravotních důvodů schopen zúčastnit se na konci tohoto týdne summitu ekonomicky nejvyspělejších zemí světa G7 ve francouzském Biarritzu. Oznámila to v pondělí podle agentury Reuters mluvčí EK.
Zdroj: CNBC