Evropské akcie v pátek oslabily, v týdenním horizontu ale stouply o více než 3 %

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v pozitivním pásmu, když investoři monitorovali zprávy týkající se šíření čínského koronaviru a čekali, zda Spojené státy nějak zareagují na čtvrteční rozhodnutí Pekingu snížit na polovinu cla na dovoz více než 1 700 amerických produktů.
Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,27 % na 424,36 bodu, za celý týden však vzrostl o 3,32 %. Britský FTSE klesl o 0,51 % na 7 466,7 bodu (týden: +2,48 %), francouzský CAC 40 přišel o 0,14 % na 6 029,75 bodu (týden: +3,85 %) a německý DAX ztratil 0,45 % na 13 513,81 bodu (týden: +4,1 %).
O více než 2 % si pohoršil sektor základních zdrojů, v plusu se naopak udržela odvětví telekomunikací a utilit a také akcie bank.
Podle mluvčího Bílého domu spolu v pátek ráno po telefonu hovořili americký prezident Donald Trump s jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Trump podle mluvčího vyjádřil přesvědčení, že Čína bude schopná zabránit dalšímu šíření koronaviru. Zda prezidenti diskutovali i o vývoji obchodního vztahu mezi USA a Čínou, mluvčí neuvedl.
Mírně v pátek zdražily akcie švýcarské banky Credit Suisse, která v pátek oznámila, že dosavadní ředitel Tidjane Thiam po čtyřech letech skončí ve funkci a nahradí jej Thomas Gottstein, který teď stojí v čele švýcarské divize.
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Průmyslová výroba v Německu v prosinci vykázala největší pokles od ledna 2009, ve srovnání s předchozím měsícem se snížila o 3,5 procenta. Oznámil to v pátek spolkový statistický úřad. Statistici také uvedli, že se v prosinci v meziročním srovnání snížil přebytek zahraničního obchodu. Analytici v této souvislosti upozorňují, že se znovu objevují obavy z recese a že Německo by se jí tentokrát už nemuselo vyhnout.
- Česká národní banka zhoršila odhad vývoje veřejných financí. Nově letos očekává přebytek 0,3 procenta hrubého domácího produktu, v listopadu to bylo 0,8 procenta. Pro loňský rok odhad také zhoršila a čeká přebytek 0,6 procenta z předchozích 0,9 procenta. Pro příští rok pak centrální banka již počítá s propadem veřejných financí do schodku 0,1 procenta HDP. Vyplývá to ze shrnutí Zprávy o inflaci, které v pátek banka zveřejnila. Předloni skončily veřejné finance v přebytku 1,1 procenta.
- Ředitel švýcarského finančního ústavu Credit Suisse Tidjane Thiam (57) po čtyřech letech ve funkci skončí, za jeho odchodem je skandál, který vyvolalo špehování bývalých manažerů banky. Thiam špehování odsoudil a tvrdí, že o něm nevěděl, což potvrdilo interní vyšetřování. Ve funkci ho nahradí Thomas Gottstein (55), který teď stojí v čele švýcarské divize. Banku vyšetřuje švýcarský regulátor finančních trhů FINMA.
- Nezaměstnanost v lednu stoupla podle odhadů analytiků oslovených ČTK na 3,1 procenta z prosincových 2,9 procenta. Důvodem je především každoroční útlum sezónních prací v zimních měsících. Celkově je ale podle ekonomů situace na trhu práce nadále příznivá. Úřad práce ČR zveřejní údaje o nezaměstnanosti za leden v pondělí 10. února.
Výsledková sezóna
- Švédská stavební skupina Skanska ve čtvrtém čtvrtletí zvýšila provozní zisk o tři procenta na 2,45 miliardy švédských korun. Nesplnila tak očekávání analytiků, což firma ve své páteční zprávě zdůvodnila nutností odpisů nehmotného majetku, hlavně v Británii a Norsku. V samotné stavební divizi podnik zvýšil provozní zisk o 28 procent. Skanska působí i v České republice.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Podmínky v českém zpracovatelském sektoru vykazují nadále zhoršení, byť méně výrazné než v předchozích měsících. Index PMI, který sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek a zásoby, stoupl v lednu na 45,2 bodu z prosincových 43,6 bodu. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená zlepšení sektoru.
- Platební společnost Worldline se dohodla na převzetí francouzského konkurenta Ingenico. Spojením vznikne čtvrtá největší platební společnost na světě a největší v Evropě, informovala v pondělí agentura Reuters. Dohoda ohodnocuje firmu Ingenico na 7,8 miliardy eur.
- Aktivita v průmyslu v zemích eurozóny v lednu pokračovala v poklesu, útlum však polevil a výhled je lepší, než naznačovala předběžná data. Ukázaly to v pondělí výsledky průzkumu, které zveřejnila konzultační společnost IHS Markit. Konečná hodnota jejího indexu nákupních manažerů vystoupila na devítiměsíční maximum 47,9 bodu z prosincových 46,3 bodu.
- Bankovní rada České národní banky ponechá na čtvrtečním zasedání úrokové sazby beze změny, shodují se analytici oslovení ČTK. Zároveň ale podle některých ekonomů roste pravděpodobnost, že během letoška bankovní rada sazby zvýší. Stalo by se tak především v případě, že by hrozilo dlouhodobější setrvání inflace blízko tří procent a zlepšovala by se situace v zahraničí.
- Ministerstvo financí ponechalo v nové makroekonomické prognóze odhad růstu tuzemské ekonomiky v letošním roce na 2 %. Úřad rovněž ponechal odhad růstu ekonomiky v loňském roce na 2,5 %. Ministerstvo o tom v úterý informovalo v tiskové zprávě. Pro příští rok očekává nově ekonomický růst o 2,2 %.
- Podnikání v Česku loni ukončilo 15 044 kapitálových firem, což je meziročně téměř o pětinu více. Počty zaniklých firem se nepřetržitě zvyšují od roku 2014. Informace v úterý zveřejnila poradenská společnost Bisnode.
- Thajská společnost Central Group a největší rakouská soukromá realitní firma Signa společně koupí za jednu miliardu švýcarských franků (23,5 miliardy Kč) švýcarský řetězec obchodních domů Globus a další nemovitosti. Transakci, na níž se kupci budou podílet rovným dílem, ještě musejí schválit evropské antimonopolní orgány. Její dokončení se předpokládá v polovině letošního roku. Globus se zaměřuje na luxusní zboží.
- Index výrobních cen v eurozóně v prosinci podle očekávání meziročně klesl o 0,7 % po poklesu o 1,4 % v předchozím měsíci. Meziměsíčně index podle očekávání stagnoval po listopadovém růstu o 0,1 %.
- Tržby v českém maloobchodě bez aut se loni zvýšily meziročně o 4,8 procenta, rostou tak šestým rokem, předloni to bylo o 4,9 procenta. V samotném prosinci, kdy tradičně vrcholí vánoční nákupy, zrychlily meziroční růst na 4,8 procenta po listopadových 2,9 procenta. Oznámil to ve středu Český statistický úřad.
- Na šíření nového typu koronaviru ve středu reagují další firmy, své pobočky v Číně zavírá německý výrobce sportovního zboží Adidas, plánovanou odstávku svého čínského montážního závodu pak prodlužuje evropský výrobce letecké techniky Airbus. Neplacené volno svým zaměstnancům nařídily hongkongské aerolinky Cathay Pacific Aiways, informuje list South China Morning Post.
- Britská vláda zvažuje změny v způsobu financování BBC, která by zasáhla příjmy veřejnoprávní mediální společnosti. Vláda konzervativního premiéra Borise Johnsona je stále častěji ve sporu se zpravodajskými médií a ve středu oznámila, že uskuteční veřejnou konzultaci o tom, zda by neplacení poplatku určeného k financování BBC nemělo přestat být trestným činem.
- Slováci loni utráceli za nákupy běžného zboží méně. Tržby maloobchodu bez prodeje vozidel po očištění o inflaci klesly o 1,4 procenta. To je nejhorší výsledek nejméně od roku 2013. Jiné sektory si naopak polepšily. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil slovenský statistický úřad. V Česku tržby v maloobchodě bez aut se loni zvýšily o 4,8 procenta.
Meziroční tempo růstu tržeb maloobchodníků v eurozóně dosáhlo v prosinci hodnoty 1,3 %. Po listopadovém zvýšení o 2,3 % analytici očekávali růst o 2,4 %. Meziměsíčně tržby klesly o 1,6 %, trh vyhlížel pokles tržeb o 0,9 % po růstu o 0,8 % v listopadu.
- Bankovní rada České národní banky na únorovém zasedání zvýšila úrokové sazby. Základní sazba stoupla o 0,25 procentního bodu na 2,25 %. Jde o první zpřísnění měnové politiky od loňského května. Analytici očekávali, že ČNB ponechá úrokové sazby beze změny. Zasedání bankovní rady se zúčastnilo všech sedm jejích členů. V nové prognóze ČNB mírně zhoršila odhad vývoje tuzemské ekonomiky v letošním roce.
- Průmyslová výroba v ČR se loni meziročně snížila o 0,4 procenta, klesla tak po pěti letech. Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů byl nižší o 0,5 procenta. Ovlivnila to výroba strojů, kovovýroba a slévárenství. Informoval o tom ve čtvrtek Český statistický úřad. V prosinci zpomalil pokles výroby v průmyslu na 0,9 procenta z listopadových 5,7 procenta.
- Přebytek zahraničního obchodu loni stoupl o 50,5 miliardy na 149 miliard Kč. Vývoz se zvýšil o dvě procenta a dovoz o 0,6 procenta. Prosincový obchod se zahraničím ale vykázal schodek 6,7 miliardy korun, což byl o 2,1 miliardy korun horší výsledek než o rok dříve. Prosinec byl po červenci druhým loňským měsícem se schodkem. Na horším výsledku se podepsal zejména obchod s auty. Vyplývá to z předběžných údajů, které ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad.
- Hospodářský růst eurozóny zůstává slabý, ekonomika regionu však vykazuje první signály stabilizace. V projevu před výborem Evropského parlamentu pro hospodářské a měnové záležitosti to ve čtvrtek řekla prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová. Výhled dalšího vývoje ale částečně ohrožuje epidemie onemocnění způsobená novým typem koronaviru v Číně.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Irská letecká společnost Ryanair je zpět v zisku, za třetí finanční čtvrtletí vytvořila zisk po zdanění 87,8 milionu eur. Největší nízkonákladový letecký dopravce v Evropě zároveň oznámil, že kvůli váznoucím dodávkám letadel Boeing 737 MAX bude muset o dva roky odložit svůj dlouhodobý cíl přepravovat 200 milionů lidí ročně. Předloňský třetí kvartál měl Ryanair ztrátu 66,1 milionu eur, teď k lepším výsledkům přispěl obchodně úspěšnější závěr roku.
- Britské ropné společnosti BP ve čtvrtém čtvrtletí kvůli nízkým cenám ropy a plynu klesl čistý zisk o 26 % na 2,57 miliardy USD. Výsledky však překonaly očekávání analytiků a firma oznámila, že zvýší dividendu. To naznačuje, že podnik má důvěru v další růst svého podnikání v oblasti ropy a plynu.
- Dánský pivovar Carlsberg v loňském roce díky růstu odbytu zvýšil čistý zisk o téměř 24 procent na 6,6 miliardy dánských korun. Firma v úterý uvedla, že růst podpořil vysoký prodej piva na velkých trzích, kvůli silné konkurenci ale Carlsbergu klesl podíl na ruském trhu. Výnosy se zvýšily o 5,4 procenta na 65,9 miliardy DKK.
- Německé průmyslové skupině Siemens v prvním čtvrtletí fiskálního roku klesl čistý zisk o tři procenta na 1,09 miliardy eur. Hospodaření podniku nepříznivě ovlivnil zejména slabší výkon v automobilovém a v energetickém sektoru, informovala ve středu firma. Výnosy ve čtvrtletí do konce prosince stouply o jedno procento na 20,32 miliardy eur.
- Komerční bance v loňském roce stoupl čistý zisk o 0,4 % na 14,9 miliardy Kč. Celkové výnosy jí vzrostly o 1,1 % na 32,6 miliardy Kč. Představenstvo banky navrhuje z loňského zisku vyplatit dividendu v souhrnné výši 11 miliard Kč, tedy 58 Kč na akcii.
- Francouzské bance Société Générale, která v České republice vlastní většinový podíl v Komerční bance, klesl ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk o 4,6 procenta na 654 milionů eur. Bance se ale po prodeji části majetku podařilo posílit kapitál, v letošním roce také čeká zlepšení ziskovosti. Výnosy banka zvýšila o 4,8 procenta na 6,21 miliardy eur.
- Finanční skupina MONETA Money Bank vykázala za rok 2019 čistý zisk 4 miliardy korun, meziroční běžná ziskovost se zvýšila o 13,4 %. Banka očekává, že vzhledem k výsledkům vyplatí akcionářům konečnou dividendu 3,35 Kč na akcii tak, aby dostála závazku celkové dividendy za rok 2019 na úrovni 6,65 Kč na akcii. Pololetní dividendu 3,30 Kč na akcii banka akcionářům vyplatila v polovině prosince.
- Mediální společnosti Central European Media Enterprises (CME), která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, loni stoupl provozní zisk o 5,5 % na 187,3 milionu dolarů. V konstantních kurzech měn se zvýšil o 11,4 %. CME rovněž uvedla, že z peněz, které jsou výsledkem jejího podnikání, splatila dluh v objemu 150 milionů eur. Vzhledem k navržené fúzi CME s dceřinou firmou PPF společnost dopředu neoznamovala datum zveřejnění výsledků a ani nepořádá konferenční hovor.
- Italská bankovní skupina UniCredit ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku zmírnila čistou ztrátu na 835 milionů eur z předloňských 1,18 miliardy eur. Banka se potýká se ztrátami zejména kvůli jednorázovým nákladům a odpisům problematických úvěrů. Banka ve čtvrtek uvedla, že bez jednorázových položek vykázala ve čtvrtletí zisk.
- Rakouský finanční ústav Raiffeisen Bank International loni podle předběžných výsledků zvýšil provozní zisk o dvě procenta na 2,38 miliardy eur. Banka, která v České republice vlastní finanční ústav Raiffeisenbank, ve čtvrtek také oznámila, že čisté úrokové výnosy jí vzrostly o 1,5 procenta na 3,41 miliardy eur.
- Společnost ArcelorMittal, která je největším světovým výrobcem oceli, se v posledním čtvrtletí loňského roku propadla do ztráty. Ta činila 1,9 miliardy USD ve srovnání s čistým ziskem 1,2 miliardy USD ve stejném období předchozího roku. Hrubý provozní zisk však překonal očekávání analytiků a zadlužení firma snížila na minimum od vzniku firmy v roce 2006. V letošním roce pak ArcelorMittal podle svého čtvrtečního sdělení očekává oživení poptávky.
- Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ve čtvrtém čtvrtletí zvýšila čistý zisk o více než třetinu na 1,58 miliardy eur. Firma, která nyní pracuje na spojení s francouzským konkurentem PSA, těžila zejména z dobrých výsledků v Severní Americe. Varovala však, že potíže s dodávkami součástek v důsledku epidemie nového koronaviru v Číně by mohly vést k přerušení výroby v jedné z jejích evropských továren.
Zdroj: CNBC
Aktuality
