Republikáni a demokraté se přou o podobě pomoci americké ekonomice

Zákon o mamutí finanční pomoci americké ekonomice podlomené koronavirovou krizí se může stát obětí mezistranických půtek. Vyplývá to z nedělní informace předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové, podle níž jsou navzdory vytrvalému jednání názory republikánů a demokratů stále vzdálené a demokratická opozice předloží vlastní návrh. Podle informací amerických médií by se výška podpůrné finanční injekce měla pohybovat mezi jedním a dvěma biliony dolarů.
Podle očekávání optimistů, mezi něž se v neděli zařadil i ministr financí Steven Mnuchin, by mohl Senát o balíku finanční pomoci hlasovat už v pondělí. Kdy projedná návrh zákona Sněmovna reprezentantů ovládaná demokraty, která nyní nezasedá, není zatím známo.
Pelosiová se v neděli setkala s šéfem senátní republikánské většiny Mitchem McConnellem. Po schůze řekla novinářům, že je sice optimistkou, ale v klíčových otázkách se názory obou stran stále liší. "Předložíme náš vlastní návrh zákona," řekla šéfka Sněmovny reprezentantů.
Podpora má uvolnit tlak na americké podnikatele i domácnosti, způsobený hospodářským dopadem pandemie koronaviru. Počítá s podporou pro drobné podnikatele i velké firmy, zvlášť významná je podle agentury AP pro letecké společnosti. Benefit pro průměrnou americkou čtyřčlennou rodinu má dosahovat částky 3 000 dolarů.
Republikáni jsou výhradami demokratů vůči parametrům finanční pomoci překvapeni. Mnuchin nedávno předpověděl, že jednání s opozicí bude v tomto směru hladké. Žádný větší odpor nečekal například republikánský senátor Pat Toomey. "Bude pro kohokoli velmi obtížné zvednout proti tomu ruku," řekl televizi NBC.
Demokraté žádají větší podporu pro zaměstnance ohrožené výpovědí. "Přednost musejí mít pracující, až po nich firmy," prohlásil v neděli šéf demokratické frakce v Senátu Chuck Schumer.
Po projednání v Kongresu dostane návrh zákona na stůl prezident Donald Trump. Podle kritiků původně dopad pandemie na americkou ekonomiku i společnost podceňoval, v poslední době, údajně pod tlakem svých poradců, začal zákonodárce vyzývat k rychlým a razantním krokům.
Zdroj: ČTK