US MARKETZavírá za: 3 h 1 m
DOW JONES+1,57 %
NASDAQ+2,34 %
S&P 500+1,89 %
ČEZ-0,66 %
KB+0,39 %
Erste+2,16 %

Senát USA bude hlasovat o největším ekonomickém stimulu v americké historii

Americký Senát by měl ještě ve středu hlasovat o schválení mamutího finančního balíku v hodnotě kolem dvou bilionů dolarů na pomoc ekonomice zasažené pandemií nemoci COVID-19. S odvoláním na špičky obou hlavních politických stran v horní komoře to píší světové agentury. Ty zároveň upozorňují, že se jedná o největší finanční pomoc, o které kdy Kongres jednal.

"Tento návrh schválíme ještě dnes," prohlásil vůdce většinových republikánů v Senátu Mitch McConnell poté, co se obě strany po pětidenním jednacím maratonu shodly na podobě bezprecedentního opatření k podpoře největší světové ekonomiky. Jeho slova následně potvrdil i vůdce opozičních demokratů v horní komoře Chuck Schumer.

Zatím není jisté, kdy by mohl návrh vstoupit v platnost. Po Senátu jej musí projednat Sněmovna reprezentantů, která však zasedne nejdříve ve čtvrtek. Poté jej musí podepsat prezident Donald Trump. Ten v posledních dnech vybízel zákonodárce k rychlému postupu a navrhované opatření podle všeho podporuje.

Záchranný balíček by měl poskytnout 500 miliard dolarů na podporu nejhůře zasažených průmyslových odvětví a podobnou částku na přímé výplaty milionům amerických rodin. Malým podnikům by měl uvolnit až 350 miliard na půjčky, čtvrt miliardy bude směřovat na rozšířenou pomoc v nezaměstnanosti a 100 miliard obdrží nemocnice a další zdravotnická zařízení.

Ačkoliv Trump minulý týden prohlásil, že je země ve válce s koronavirem, v úterý slíbil, že v zemi rychle uvolní ochranná opatření. Nemoc COVID-19 přitom znovu přirovnal k sezónní chřipce, kvůli níž se podle něj podobná opatření nepřijímají. "Zemi bychom mohli zničit, pokud ji budeme takto zavírat," řekl Trump. Dodal, že vážná recese nebo krize by mohla mít v konečném součtu na svědomí více životů než koronavirus, například tím, že by lidé kvůli krizi "páchali sebevraždy po tisících".

Pro více než polovinu z téměř 330 milionů amerických obyvatel již platí různá omezení volného pohybu a podnikání, která se liší stát od státu a někde i město od města. Světová zdravotnická organizace (WHO) v úterý varovala, že by Spojené státy mohly brzy v počtu nakažených překonat Evropu, a stát se tak novým světovým epicentrem pandemie.

Zpravodajský server Axios upozornil, že karanténní opatření platí zatím v 17 státech, přičemž ve velké většině z nich vládnou demokratičtí guvernéři. Pokud by republikán Trump prohlásil, že je čas opatření uvolnit, je možné, že budou republikánští guvernéři čelit tlaku, aby omezení pohybu zrušili. Doporučení zdravotnických expertů jsou tak podle Axios v USA aplikována nerovně a do značné míře závisí na politické příslušnosti místních politiků.

Spojené státy podle Univerzity Johnse Hopkinse zaznamenaly přes 55 500 nakažených, což je třetí největší počet na světě po Itálii a Číně. Více než 800 lidí tam nemoci COVID-19 podlehlo.

Zdroj: ČTK

Americká ekonomikaKoronavirusPodpora ekonomikyPolitikaSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

20. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Podcast