Boguslawa Skowronski (Nomad Fund): Středoevropské banky mohou příjemně překvapit a má smysl sledovat IPO ve střední Evropě

Brzdou středoevropského regionu jsou politici, naopak jeho výhodou hlad mladých po úspěchu, říká partnerka v polsko-švýcarském fondu Nomad Boguslawa Skowronski. Investorům, kteří budou dělat své domácí úkoly, podle ní nabídne střední Evropa v roce 2013 zajímavé příležitosti. Jen v Polsku se totiž čeká na burze až padesát nových titulů, z nichž mnohé slibují diverzifikaci a rychlý růst.
Stále častěji se mluví o tom, že i rok 2013 bude ve znamení takzvaného stock pickingu, tedy hledání jednotlivých úspěšných titulů. Jak poznáte, že se firmě bude dařit, že má smysl na ni vsadit?
Boguslawa Skowronski (BS): Je obtížné nabídnout kompletní výčet jasně definovaných kritérií. Myslím si ale, že tím nejdůležitějším je zkušenost klíčových manažerů. Je dobré se podívat na to, jak se jim v minulosti dařilo. Každý totiž narazí na problémy a jde o to, jak se s nimi vypořádá. Zadruhé, je potřeba, aby firma nabízela něco unikátního, aby řešila nějaký problém. Je řada firem, které dělají zajímavé věci, ale není úplně jasné, proč to vlastně dělají, což může být potíž. A napadá mě ještě jedna věc – zkušenost je mnohem lepší než podrobně vypracovaný byznys plán. Podnikání je totiž spíše umění než věda.
Kolik zajímavých firem nebo záměrů je podle vás aktuálně možné ve střední Evropě najít?
BS: V našem regionu je potřeba dodělat spoustu věcí, do západní Evropy je ještě kus cesty, převládá tu ale pozitivní nálada. Věříme, že je toho před námi stále hodně, že je vrchol ještě před námi. Zatímco na mnoha místech v Evropě teď vládne pesimismus, v Polsku nebo v Česku nic podobného necítím. Jistě, lidé jsou opatrní, ale stále věří tomu, že region patří k částem Evropy, které mají potenciál solidního růstu. S tím souhlasím – makroekonomicky je podle mě střední a východní Evropa v pořádku, a navíc mají zdejší mladí lidé větší motivaci uspět. Například v Polsku je jasně vidět, že jsou skutečně hladoví po úspěchu, na rozdíl od západních zemí.
Dá se tedy čekat, že do regionu bude ze západu proudit stále více peněz?
BS: Mnozí globální hráči stále považují střední a východní Evropu za rozvíjející se trh, a proto do ní z jejich kapes může proudit více kapitálu. Například založení firmy je tady relativně levné. V posledních pár měsících mě oslovilo několik firem, které si tu chtějí určité věci otestovat. Z jejich pohledu je lepší udělat chyby tam, kde je to třeba ve srovnání s Amerikou tolik nestojí. Když chce někdo budovat globální byznys, může si ve střední Evropě věci vyzkoušet a vypilovat, a následně expandovat do zbytku regionu nebo do světa. I díky tomu je náš region v unikátní pozici.
Je možné, že se ve střední Evropě začnou vyvíjet a testovat i skutečně špičkové technologie?
BS: V Česku i v Polsku jsou velmi talentovaní lidé, o čemž již vědí i v takovém Silicon Valley. Co se týče této oblasti, je budoucnost našeho regionu podle mě skvělá. Jsou tu ale určité přirozené limity – naše kultura je někdy naším nejlepším přítelem, ale někdy tím nejhorším nepřítelem. Naši politici ještě pořádně nevyspěli, na rozdíl od byznysmenů. Tolik potřebné vůdčí schopnosti tak u nás zatím jsou nedostatkovým zbožím. To jsou naše limity.
Variace na Silicon Valley v Polsku nebo v Česku tedy není tak pravděpodobná?
BS: Snaha replikovat Silicon Valley je obrovská, je to ale velice obtížný úkol. Silicon Valley je velký magnet přitahující venture capital, kreativce a mnoho dalších důležitých přísad z celého světa. Americká kultura je přitom pro něco podobného ideální, zatímco ta naše je v tomto případě limitující. V Česku a Polsku je prostě jiný přístup k podnikání. Ale potenciál něčeho dosáhnout i v této oblasti určitě máme. Jsme chytří a máme možnost získat špičkové vzdělání, jde tedy o infrastrukturu a kulturu. Na nich je potřeba zapracovat, abychom ze svého potenciálu vyždímali maximum.
Objeví se tedy na středoevropských burzách v roce 2013 něco zajímavého?
BS: Polsko nabízí řadu primárních úpisů akcií (IPO), které stojí za to sledovat. Kdybych chtěla diverzifikovat portfolio, zaměřila bych se na podceněné akcie, tituly s nízkým P/E. Trh NewConnect varšavské burzy je v této souvislosti určitě velmi zajímavý – je to takový malý Nasdaq. Prostřednictvím něj se lze účastnit IPO pěti, sedmi firem, a tím si vytvořit zajímavé diverzifikované portfolio, které je vázané na firmy s potenciálem rychlého růstu. Přitom nevsadíte na jeden nebo dva tituly, to by bylo riskantní. I v příštím roce by přitom mělo být z čeho vybírat, podle dostupných informací a náznaků se dočkáme 30 až 50 nových titulů.
Na co konkrétně by se měli investoři se zájmem o firmy z regionu střední a východní Evropy zaměřit?
BS: Příležitostí je mnoho. Dám vám příklad: Nedávno v Polsku proběhl velice úspěšný úpis akcií Alior Bank. Jde o velkou banku, která začala v podstatě z nuly, a navíc těsně před kolapsem Lehman Brothers. Nikdo proto nevěřil, že by se jí mohlo dařit. No a vidíte, dnes patří do velké bankovní pětky. Šlo o velký, řekla bych vizionářský projekt, který nabídl zajímavou návratnost těm, kteří mu na počátku poskytli kapitál. Nedávno nabídla Alior akcie drobným i institucionálním investorům, a já to považují za velice dobrý IPO a příklad toho, že má smysl vývoj na trhu sledovat.
I banky tedy mohou investorům – navzdory pokračujícím turbulencím – v roce 2013 vydělat?
BS: Podle mě má smysl do bank investovat. V regionu střední a východní Evropy totiž najdeme banky, které mají zdravá portfolia, jako právě Alior; banky, které nezainvestovaly do ničeho šíleného, a které jsou navíc napojeny na ekonomiku s potenciálem 10 let trvajícího solidního růstu. Jsou tu zkrátka banky, které nabízejí zajímavý příběh.
Aktuality
