US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,98 %
KB-0,48 %
Erste-0,82 %

Americkým akciím ve středu pomohly nahoru energetické firmy díky rostoucím cenám ropy

Americké akcie ve středu posílily poté, co v úterý kvůli napětí kolem Sýrie zaznamenaly nejprudší pokles od letošního června. K růstu trhu velkou měrou přispěly energetické společnosti, které těžily ze stoupajících cen ropy.

Redakce IW
Redakce IW
28. 8. 2013 | 22:00
Ropa

Dow připsal 0,33 %, S&P 500 0,27 % a Nasdaq 0,41 %. Vzhůru zamířily například ropné firmy Exxon Mobil a Chevron. Energetický sektor ve středu připsal přes 2 % díky ceně ropy WTI, která se v průběhu obchodování dotkla ceny 112 USD za barel. Index Dow z posledních jedenácti obchodování posiloval pouze tři a stejně jako S&P 500 směřuje k nejhoršímu měsíci od května 2012.

"Trh se jednoduše mírně vzpamatovává z úterního obchodování," říká Walter Todd, investiční ředitel Greenwood Capital Associates. "V důsledku výprodejů se v několika segmentech trhu objevují dobré příležitosti pro vstup na trh a investoři se rozhlížejí, zda by jich nemohli využít," dodává.

Cena americké lehké ropy WTI se ve středu vyšplhala na více než dvouleté maximum kvůli obavám, že případný útok západních zemí na Sýrii povede k narušení dodávek ropy z Blízkého východu. Cena ropy Brent rovněž rostla a pohybovala se kolem 116 dolarů za barel. Výnos amerických desetiletých státních dluhopisů během dne vyskočil na 2,79 %, postupně však znovu klesl na 2,776 %.

Na devizových trzích dolar zpevňoval k hlavním měnám. Podle analytika Davida Starkeyho ze společnosti Cambridge Mercantile Group v Kanadě investoři zjišťují, že dolar je stále tou nejbezpečnější měnou, pro kterou se nyní rozhodnout. Dolarový index ke koši hlavních měn večer SELČ přidával 0,4 % na 81,514 bodu. Dolar k jenu kolem 22.00 SELČ posiloval o 0,6 % na 97,66 JPY a o 0,4 % zpevňoval ke švýcarskému franku.

Sýrie určuje pohyby na trzích

S&P 500 v úterý odepsal nejvíce od června letošního roku kvůli obavám z vojenské akce Spojených států v Sýrii. Americký ministr zahraničí John Kerry v pondělí večer prohlásil, že existují nezpochybnitelné důkazy o tom, že režim syrského prezidenta Asada použil chemické zbraně na civilisty a že Spojené státy musejí syrskou vládu za tyto činy dohnat k odpovědnosti.

Inspektoři OSN ve středu potvrdili, že našli na místě útoku stopy chemických látek, nepodařilo se však zatím prokázat, že by útok nařídil prezident Asad. Carla Del Ponteová, členka vyšetřovací komise OSN zkoumající porušování lidských práv v Sýrii, dokonce ve středu prohlásila, že chemické útoky na předměstí Damašku s největší pravděpodobností organizovali opoziční vzbouřenci.

Obamova administrativa jedná se Spojeným královstvím, Francií, Německem a Tureckem, ale i dalšími arabskými státy o tom, jak by případná intervence v Sýrii měla vypadat. "Toto je prostředí, v němž se lidé soustředí na jedinou proměnnou, která ovlivní všechny ostatní. Tou je Sýrie," tvrdí Lawrence Creatura z Federated Investors. "Reflex je v době nečekaného a náhlého konfliktu prodávat. Oslabení, které z takových událostí vyplyne, bývá dobrou nákupní příležitostí," dodává.

Finanční trhy na riziko eskalace konfliktu v Sýrii a hlavně jeho možné přelití do sousedních zemí rozhodně reagují. Podle Ľuboše Mokráše, analytika z České spořitelny, je však tato reakce možná přehnaná.

Špatná data, dobrá data

Kromě situace v Sýrii investoři také s obavami vyhlížejí blížící se zasedání FOMC v září, na němž by se mohlo rozhodnout o omezení programu nákupu dluhopisů. Každá špatná zpráva z ekonomiky je proto vnímána jako dobrá, protože by mohla rozhodnutí Fedu odložit. Zprávy z amerického trhu s nemovitostmi investory ve středu právě v tomto směru mírně uklidnily, protože potvrdily předchozí data, která naznačují, že oživení na realitním trhu není tak horké, jak se zdálo. Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 23. srpna klesl o 2,5 % a rozjednané prodeje domů v červenci klesly o 1,3 %, o tři desetiny procentního bodu více, než se čekalo. Prodeje starších domů v červenci sice vyskočily nečekaně nahoru, ale realitní makléři se obávají dopadu rostoucích cen domů a hypotečních sazeb. Příliš dobře nešly v červenci na odbyt ani nové domy. Prodej klesl o 13,4 %, zatímco mediánová cena domu meziročně vzrostla o více než 8 %.

Zdroj: ČTK, Bloomberg

Americké akcieAmerické státní dluhopisyRopaShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie