US MARKETZavírá za: 4 h 38 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Trhy reagují na riziko eskalace situace v Sýrii. Možná přehnaně

Finanční trhy momentálně silně reagují na riziko eskalace situace kolem Sýrie. Bezprostředně hrozí bombardování Sýrie, kdy by pravděpodobně šlo o relativně omezené útoky s využitím střel s plochou dráhou letu proti vybraným vojenským cílům.

Ľuboš Mokráš
Ľuboš Mokráš
28. 8. 2013 | 13:14
Ropa

K další eskalaci by mohlo dojít, pokud by se syrský režim snažil o odvetu (například širší použití chemických zbraní, útok proti syrským povstalcům v Turecku a podobně). Nemělo by dojít k rozsáhlejší trvalejší angažovanosti NATO v konfliktu.

Prodej rizika

Obvyklou reakcí v podobných situacích je výprodej rizikových aktiv, což už se děje. Zřetelně je to vidět především u akcií, poklesem výnosů a růstem cen reagují naopak bezpečné benchmarkové dluhopisy.

Z komodit nejsilněji reagovala ropa, což souvisí s klíčovým významem středovýchodního regionu z hlediska produkce ropy.

V regionu střední a východní Evropy je reakce vidět na polském zlotém i maďarském forintu. Koruna reagovala zatím velice mírně (z 25,65 EUR/CZK na 25,75 EUR/CZK, pak zpět na 25,65 EUR/CZK), ale další mírné oslabení se nedá vyloučit ani u ní.

Naopak dolar mívá v podobných situacích tendenci posílit, stejně tak švýcarský frank.

Celá záležitost by měla být sama o sobě z hlediska dlouhodobějšího chování finančních trhů relativně málo významná. Poté, co (případně) útoky proběhnou, by se trhy měly rychle uklidnit a aktuální pohyby vzít zpět. Dá se tedy čekat (po proběhnutí akce) poměrně rychlý pokles cen ropy (do okolí 110 USD za barel, riziková prémie patrně zůstane vyšší), zotavení akcií a lehký růst výnosů státních dluhopisů.

Situaci aktuálně navíc komplikuje také probíhající odliv prostředků z některých rozvíjejících se trhů a oslabování místních měn (z největších hlavně Indie a Brazílie), což mohlo zvýšit obecně nervozitu a přispět k síle reakce na Sýrii. Nervozita plynoucí z obav z dopadů ukončování kvantitativního uvolňování na rozvíjející se trhy bude mít na rozdíl od aktuální reakce na riziko eskalace v Sýrii dlouhodobější dopad.

Blízký a Střední východMěnyPolitikaRopaSýrieZlato
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa